Nowoczesne uzbrojenie lotnicze

Okładka książki Nowoczesne uzbrojenie lotnicze Martin J. Dougherty
Okładka książki Nowoczesne uzbrojenie lotnicze
Martin J. Dougherty Wydawnictwo: Alma-Press Seria: Panorama techniki wojskowej encyklopedie, słowniki
encyklopedie, słowniki
Panorama techniki wojskowej
Modern Air-Launched Weapons
Alma-Press
2017-07-20
2017-07-20
9788370206833
lotnictwo technika uzbrojenie encyklopedia

"Odpal i zapomnij, przeczytaj i zapamiętaj"
Almapress wydaje książki z serii "Panorama techniki wojskowej" ze zmiennym szczęściem. Niektóre z nich są obarczone całą masą błędów i złym tłumaczeniem. Inne mają tych błędów o wiele mniej i stanowią jaśniejący punkt na firmamencie.
"Nowoczesne uzbrojenie lotnicze" należy do tej drugiej kategorii.
Zacznijmy od wydania jest ono wzorowe. Twarda lakierowana oprawa i dobrej jakości kredowy papier. Książka jest formaty A4 przez co, bardzo przyjemnie się ją czyta i ogląda duże rysunki.
Autor opisuje w niej, na przykładzie kilku konstrukcji lotniczych, różnorodność schematów podwieszeń uzbrojenia w zależności od zadań jakie ma wykonać samolot. Widzimy na rysunkach warianty przenoszonego uzbrojenia. Poszczególne pociski są tylko nazwane ale nie opisane. Do tego służy katalog uzbrojenia zamieszczony na końcu książki.
Co do wyboru typów maszyn można dyskutować. Jednak pozwala on przekrojowo przyjrzeć się roli jakie pełni dziś lotnictwo. W środku znajdziemy A-10, F-15, F-16, F-18, F-22, B-52, F-111, B-1B, B-2, F-35, AV-88, Tornado, EF2000, Rafale, Grippena, Su-27/35, MiG-29/35, MiG-31, Su-25, Tu-22M, Tu-160 i 95.
Autor nie opisuje zbyt dokładnie osiągów tych maszyn. Skupia się na dość ogólnej charakterystyce pod kątem przenoszonego uzbrojenia.
Książka jest pisana pod czytelnika początkującego. Stąd niezbyt pasjonujący wstęp i czasami lakoniczne opisy faz kampanii lotniczych, czy sposobów walki.
Niestety w opracowaniu zdarzają się błędy. Przy wstępie do samolotu F-16 autor pisze, że nie może on przenosić na końcach skrzydeł innych rakiet niż pociski krótkiego zasięgu. Nieco dalej dowiadujemy się że, na tych samych końcówkach mogą być podwieszone pocisku średniego zasięgu.
Kolejną wadą jest aktualność książki. Ukazała się ona za granicą w 2011 roku i taki stan wiedzy prezentuje. Uzbrojenie i technika lotnicza to dość dynamiczna dziedzina nauki, stąd pewne informacje są po prostu przestarzałe.
Szkoda, że wydawca nie pokusił się o zmianę starszych fragmentów tak by odpowiadały współczesnemu stanu wiedzy.
Podsumowując książka przestawia dość ciekawe i niestandardowe podejście do tematu. Jest napisana prostym językiem, pięknie wydana i może stanowić interesujące źródło wiedzy. Można się skusić.

"Odpal i zapomnij, przeczytaj i zapamiętaj"
"Nowoczesne uzbrojenie lotnicze" należy do tej drugiej kategorii.
Zacznijmy od wydania jest ono...

Większość encyklopedii z zakresu lotnictwa wojskowego skupia się na konstrukcjach lotniczych, ich osiągach i parametrach, jednak ogólnikowo prezentując najważniejszy element systemu jakim jest samolot bojowy, czyli na przenoszonym przez niego uzbrojeniu. Najnowsza książka z serii „Panorama techniki wojskowej” wychodzi naprzeciw tym Czytelnikom, którym brakowało dotąd na polskim rynku spójnej i szczegółowej ilustrowanej encyklopedii szerokiego wachlarza współczesnego uzbrojenia lotniczego...

Pełna recenzja tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/martin-j-dougherty-nowoczesne-uzbrojenie-lotnicze-recenzja/

• MIlitaria
  • Przeczytać koniecznie
  • Militaria
  • Lotnictwo
  • Militaria, wojskowość
  • Militaria
  • Na prezent

Dodaj cytat z książki Nowoczesne uzbrojenie lotnicze