Legendy zamków świętokrzyskich

Okładka książki Legendy zamków świętokrzyskich Bartłomiej Grzegorz Sala
Okładka książki Legendy zamków świętokrzyskich
Bartłomiej Grzegorz Sala Wydawnictwo: Bosz Seria: Legendarz baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Legendarz
Bosz
2017-01-01
2017-01-01
legenda zamek baśń podanie

Fantastyczne opracowanie legend związanych z zamkami ziemii świętokrzyskiej.
Zbiór ponad dwudziestu opowieści o zamkach tak znanych jak Chęciny czy Krzyżtopór, o tych mniej znanych ale też takich, po których ostały się jedynie niewielkie fragmenty ścian bądź ruiny.
Każdy rozdział zaczyna się rysem historycznym dotyczącym zamku od jego powstania, poprzez lata świetności aż po stan obecny. Następnie poznajemy związane z miejscem legendy, po których przytoczeniu następuje komentarz o ich pochodzeniu i stopniu prawdziwości.
Książka niesamowicie zachęciła mnie do odwiedzenia kilku miejsc i uświadomiła mi w jak kulturowo bogatym kraju żyję i ile mam jeszcze do odkrycia ;)
Wysłuchałam tej pozycji w audiobooku co dzięki rewelacyjnemu lektorowi - Stanisławowi Biczysko - książka jeszcze bardziej zyskała na atrakcyjności.
Polecam gorąco!!!

Fantastyczne opracowanie legend związanych z zamkami ziemii świętokrzyskiej.

Legendy poszczególnych zamków świętokrzyskich wraz z rysem historycznym oraz krótką charakterystyką obrazu współczesnego - subiektywnie nakreślonego przez autora.

Oczom ukazują się doświadczone czasem mury, a w zasadzie pozostałości murów. Onegdaj stał tu potężny zamek - twierdza, która swym majestatem robić musiała niesamowite wrażenie. Dzisiaj siadasz tylko na sporym głazie pośrodku otaczającej cię pustki dawnych wieków. Żadne słowa nie muszą wybrzmieć, ponieważ w samotności ruin, kiedy tylko wsłuchasz się w wiatr, do twych uszu doleci cichy szept osobistości, które kiedyś tu przebywały.

Moja druga podróż szlakiem zamczysk dobiegła końca. Tym razem Bartłomiej Grzegorz Sala wziął na tapet twierdze z gór Świętokrzyskich i okolicznych rejonów, dzięki czemu dane mi było poznać również ruiny tajemniczych warowni o których historia zdaję się zapomniała. Ten wyjątkowy legendarz, tak jak poprzednio tworzy nastrojowy klimat, wprowadzając czytelnika do świata baśniowych wręcz legend ze świętokrzyskiej ziemi, skrawającej znacznie więcej bogactwa kulturalnego niż można było z początku sądzić. Odkrywając ślady pozostawione przez autora, mogłem bliżej przyjrzeć się zarysom powstawania majestatycznych budowli, wynieść wiele nowej wiedzy, a także umiłować sobie kolejne ludowe podania czy opowieści przekazywane od pokoleń. Niezmiennie ich bohaterami są piękne księżniczki, dzielni rycerze, ale nie mogło też zabraknąć szerokiej maści diabłów i zjaw nawiedzających miejsca dawnego bytowania.

Legendy, które wysunął autor spisane zostały w archaicznej formie z dbałością o literackie walory, toteż wielką przyjemnością było obcować z tak pełnym pasji językiem na kształt gawędy. Podane w ten sposób historie otwierają bramy do uwolnienia własnej wyobraźni, które częstokroć pozostają zamknięte przez zwykłą codzienność. Kiedy jednak czytelnik ośmieli się skorzystać z tej oferty, to wówczas dopiero doceni pozostałości zamierzchłych dziejów, być może spotka na swej drodze tak znane persony, jak na przykład Królowe Bonę lub króla Kazimierza Wielkiego, a jeszcze bardziej możliwe, że zapała uwielbieniem do odkrywania sekretów potężnych zamczysk - niemych świadków minionych wieków.

Sala robi świetną robotę swoimi książkami, ocala od zapomnienia to o czym kiedyś szeptało się wieczorami, a na co ludzie dzisiaj nie mają czasu bo mają telewizję i internet ;)

Autor bardzo rzetelnie przedstawia historię zamków świętokrzyskich. Same legendy to tylko krótki dodatek. Sala analizuje pojawiające się w nich motywy oraz podaje inne przykłady, w których ów motyw się pojawiał. Książka nie dla dzieci. I chyba lepiej sięgnąć po papier, bo słuchając audiobooka, ciężko było mi się skupić na mnogości nazwisk i dat historycznych.

Bardzo ciekawe połączenie legend oraz autentycznych historii. Czyta się lekko, a obrazy przestawione przez autora zachęcają do odwiedzenia opisywanych rejonów i przekonania się o urokach opisywanych miejsc.

W sierpniu zeszłego roku na tak wyczekiwany urlop pojechałam do Sandomierza. Miasto i okolica są przepiękne (jeśli jeszcze nie byliście, to polecam gorąco!). A żeby nie jechać tak całkiem goła i wesoła, to zdecydowałam się na szybki zakup i równie szybką lekturę Legend zamków świętokrzyskich Bartłomieja Grzegorza Sali.

Czytelnik otrzymuje niewielkie, bo liczące niecałe sto pięćdziesiąt stron kompendium z legendami i podaniami z terenów Ziemi Świętokrzyskiej. Wliczają się w to same Góry Świętokrzyskie oraz rejon wokół nich, przedgórza oraz pogórza. Autor pochyla się w niej nad warowniami wybudowanymi na tym obszarze, przedstawiając pokrótce ich historię, następnie legendy ich dotyczące, a na koniec tłumacząc spotykane w podaniach motywy i wskazując na ich częste pojawianie się w innych przekazach z tego samego regionu.

Ciąg dalszy: https://wiewiorkawokularach.blogspot.com/2022/02/legendy-zamkow-swietokrzyskich-bartlomiej-grzegorz-sala.html

Czytelnik otrzymuje niewielkie, bo liczące niecałe sto...

Zupełnie nie moje klimaty nie, zaciekawiły mnie legendy.

Zupełnie nie moje klimaty nie, zaciekawiły mnie legendy.

7/10
Po przeczytaniu chce się odwiedzić i zobaczyć wszystkie te miejsca.

Do osób, które uważają, że legendy są kiepskie... proszę, wymyślcie swoje, takie by przetrwała wieki. Z chęcią przeczytam.

7/10
Po przeczytaniu chce się odwiedzić i zobaczyć wszystkie te miejsca.

Jestem oczarowana legendami, podaniami i anegdotkami, które zebrał Bartłomiej Grzegorz Sala i dołączonymi do cudownie wydanej serii Legendarz. Dlatego wręcz z wypiekami na twarzy podczytuję sobie lokalne ciekawostki i ludowe podania, które tym razem zabrały mnie w sentymentalną podróż po pogórzach i przedgórzach zamków świętokrzyskich.

24 najciekawsze zamki ziemi Świętokrzyskiej.
Biorąc do ręki tę książkę, pierwsze co rzuca się w oczy, to niezwykle staranne wydanie i cudowne ilustracje, które zwiastują interesującą podróż do czasów świetności świętokrzyskich zamków.

A są nimi zamki w Drzewicy, Opocznie, Fałkowie, Radoszycach, Chlewiskach, Szydłowie, Iłży, Bodzentynie, Kielcach, Podzamczu, Chęcinach, Mokrsku Górnym, Maleszowie, Szydłowie, Kurozwękach, Rembowie, Ujazdowie, Ossolinie, Międzygórzu, Tudorowie, Ćmielowie, Podgrodziu, Nowych Kicharach i w końcu w Sandomierzu.

Dzieje i legendy.
Jeżeli mieliście już okazję sięgnąć po choćby Legendy zamków karpackich, to nadmienię, tylko iż niezwykle przejrzysta forma prezentacji została również utrzymana w przypadku podań z ziemi Świętokrzyskiej. Czyli w ramach wstępu otrzymacie kilka słów o dziejach zamku, a później związane z nim podania i legendy.

Muszę przyznać, iż te regiony traktowałam trochę po macoszemu w moich „zwiedzaniowych” eskapadach i z wymienionych zamków znałam tylko te największe (Sandomierz, Kielce i Opoczno). Dlatego też niesamowicie pochłonęły mnie legendy z tego regionu, na czele z Bodzentynem, Iłżą czy Podgrodziem.

Z wielką przyjemnością wybiorę się do nich osobiście. A Wy jeżeli lubicie historyczne smaczki, legendy i baśniowe podania, to koniecznie sięgnijcie po Legendy zamków świętokrzyskich Bartłomieja Grzegorza Sali. Może dzięki lekturze te dawne zamki i warownie odzyskają, choć w Waszych oczach dawny splendor i blask.

Dla zainteresowanych kilka miłych fotek dla oka autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha. :D

24 najciekawsze zamki ziemi...

• Do kupienia