Liber alef. Księga mądrości lub szaleństwa

Okładka książki Liber alef. Księga mądrości lub szaleństwa Aleister Crowley
Lashtal Press
2017-09-02
2017-09-02
Krzysztof Azarewicz
liber alef Crowley thelema okultyzm ezoteryka magija kabała

Na półkach: , , , , , , ,

Liber alef to książka (sklecona z epistoły) Crowley'a do jego magicznego syna znanego jako Frater Achad, ale odnoszę wrażenie, że te życiowe mądrości nie są kierowane tylko i wyłącznie do niego, ale ogólnie do ludzi. Wiem, że to dzieło dedykowane jest konkretnej osobie, ale prawdy w niej zawarte są uniwersalne, każdy może z nich skorzystać.

Czytając Księgę mądrości lub szaleństwa poczułem, że to mój własny ojciec, którego przy mnie nigdy wcześniej nie było, spisał specjalnie dla mnie wszystkie porady, wszystko to czego sam nie będzie w stanie mi osobiście przekazać, zostawiając w ten sposób swoją spuściznę zwraca się do mnie i naucza empirycznie jak żyć, dając jednocześnie wolną wolę, nie zmusza mnie do zastosowania się do swoich doświadczeń, gdyż jest w pełni świadomy, iż ja mogę podążać inną ścieżką, ale delikatnie daje do zrozumienia żebym przyswajał wiedzę czerpiąc z jego mądrości i mądrości innych, nie skupiał się wyłącznie tylko na jednej dziedzinie, nie ograniczał się gdyż wtedy mój rozum będzie zamknięty na wiedzę, ale dzięki dobrym radom ojca uda mi się przezwyciężyć wszelkie trudności i łatwiej przejść przez życie.

Książkę czyta się bardzo szybko i dosłownie wchłania się ją jak gąbka wodę (przeczytanie zajęło mi dwa dni, tylko dlatego, że zacząłem czytać publikację poprzedniego dnia późnym wieczorem i zmęczenie dało o sobie znać),mimo, że wcale nie jest to łatwa lektura w odbiorze, ale trzeba przyznać, iż jest napisana rewelacyjnie, widać kunszt Mistrza, jest to też od dziś moje ulubione dzieło tego autora, sam Crowley zresztą później do końca swych dni często się do niego odnosił, cytując poszczególne rozdziały.

Co mnie zastanawia to to, że po stronie sześćdziesiątej drugiej mamy po raz kolejny powtórzenie stron, od strony numer czterdzieści siedem do strony numer sześćdziesiąt dwa, nie wiem czy to pomyłka w druku, czy Crowley zrobił to specjalnie aby zwrócić na tych parę rozdziałów szczególną uwagę, albo też celowe działanie wydawnictwa, w końcu w przedmowie Krzysztof Azarewicz wspominał, że wzorował się na paru wersjach księgi, zarówno przed wprowadzeniem poprawek przez Aleister'a Crowley'a jak i już po zmianach jakie zostały wprowadzone. Najprawdopodobniej jednak to wina złośliwego chochlika drukarskiego, przez co jednak księga nabiera większej wyjątkowości.*

*Zamieszczam drobne sprostowanie, otóż jeden z użytkowników lubimy czytać przeczytał moją opinię i w swojej wiadomości do mnie napisał, że jego kopia Liber alef nie posiada powtórzeń i to mnie trafił się akurat taki egzemplarz,
tak więc ewidentnie wina diabełka.;)

Czytając Księgę mądrości lub...

• Inne
  • Autorzy: Aleister Crowley