Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia

Okładka książki Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia Jordan Ellenberg
Okładka książki Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia
Jordan Ellenberg Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Tytuł oryginału:
How Not to Be Wrong: The Power of Mathematical Thinking
Wydawnictwo:
Helion
Data wydania:
2017-08-22
Data 1. wyd. pol.:
2017-08-22
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328332621
Tłumacz:
Marcin Machnik
Tagi:
matematyka statystyka myślenie matematyczne potęga matematycznego myślenia
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
96 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
601
161

Na półkach:

Wydanie okropne, choć sama treść bardzo interesująca

Wydanie okropne, choć sama treść bardzo interesująca

Pokaż mimo to

avatar
123
119

Na półkach:

Z początku tekst wciąga i jest bez zarzutu, niestety z kartki na kartkę zaczyna być gorzej. Ponadto, w moim wydaniu literówki i pomyłki stają się miejscami nie do zniesienia i bywają niewybaczalne. Zamazują sedno, podają błędne działania… gmatwają wnioski!!! Dobrym tego przykładem jest 60% prawdopodobieństwo szansy na uzyskanie czerwieni RRRRR – autor liczy je tak: (0,4)x(0,4)x(0,4) x(0,4)x(0,4)=7,76%... No cóż, (0,4)x(0,4)x(0,4) x(0,4)x(0,4) nie równa się podanej wartości!!! To miało być nie 0,4 …a chyba raczej (0,6)x(0,6)x… itp. – tyle że wówczas wynik to 7,776% lub po zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku ~7,78% :)… sam zaś znak x jest nieprecyzyjny – najczęściej stosuje się go do oznaczania iloczynu zbiorów lub wektorów… ale to już szczegół :)

Niedociągnięć, nieporozumień, braku precyzji, rozmyć i pomyłek jest znacznie więcej. Prócz tego, prawdopodobieństwo i rozważania nad nim w tekście, to dość zawiły i zagmatwany obszar, niekiedy traktowany przez autora ze zbytnim uproszczeniem albo poczuciem, że czytelnik wie o czym i dlaczego on pisze. W wielu przypadkach jednak tak nie będzie! To pewne :) No i konieczne są wzory np. na wariację bez powtórzeń i z powtórzeniami, na permutację i kombinację, jak również uświadomienie czytelnikowi czym jest choćby silnia… Pisanie o jakiś liczbach bez ich wyliczenia w jawny i przystępny sposób (i w określonym kontekście) mija się z celem. Dokładnie trzeba wiedzieć czego prawdopodobieństwo liczymy… i dlaczego tak to robimy, a nie inaczej :)

Sam tekst wywodu stopniowo zaczyna przypominać obiekt z powiedzenia matematyków, że matematyk …co innego myśli, co innego mówi i co innego pisze… Nie bardzo wiadomo też dlaczego autor wiele spraw niejako zaciemnia – np. logarytm …gdybym nie wiedział czym logarytm jest, to bym się tego z niniejszej książki raczej nie dowiedział – nie pojąłbym także czym jest logarytm dziesiętny – log i naturalny – ln; podobnie jest z równaniem kwadratowym – niestety autor nie podaje jawnie kluczowego parametru tj. delty… A dla równania sześciennego nie podaje niemal nic użytecznego… Całki – no cóż, najłatwiej zrozumieć czym są (tj. choćby pojedyncze całki oznaczone),gdy np. powie się, że to pola pod określonymi krzywymi w zakresie od jakiegoś x do jakiegoś x'. A to, że wiele zjawisk odbiega od liniowości, to wiedza nie zaskakująca, bo podstawowa – a badanie ekstremów, to sedno optymalizacji. Proporcje zaś bardzo często bywają użyteczne w chemii… np. przy liczeniu stężeń. Pojawiająca się w tekście krzywa dzwonowa, to tak zwany rozkład normalny – krzywa Gaussa – funkcja gęstości, czyli krzywa rozkładu prawdopodobieństwa, mająca taki właśnie zaskakujący charakter – choć i jej nie można stosować bezkrytycznie i a priori do wszystkiego – np.: https://www.statystyka-zadania.pl/rozklad-t-studenta-wprowadzenie/.

Granice funkcji, ciągi, regresje wymagają od rozwiązujących te zagadnienia pewnego namysłu, ale i konkretnego aparatu – choćby reguły de l'Hospitala i umiejętności liczenia pochodnych oraz świadomości istnienia dziedziny funkcji, asymptot i nieskończoności. Gdy mówimy o granicy lub że ciąg zmierza do danej wartości – konieczny jest dowód, albo jakieś omówienie tego w określonych ramach, choćby opis myślowych operacji zastosowanych w tym wypadku. Sama pochodna, to nachylenie stycznej do wykresu funkcji w danym punkcie… tyle, że dokładna definicja pochodnej zależy też od kontekstu i złożoności funkcji (najlepiej wywieść ją z definicji – po prostu z odpowiedniej granicy).

No to ponarzekałem. Tak? No ponarzekałem!!!
No dobra… ogólnie nie jest źle :)

Z książki dowiemy się nieco o Abrahamie Waldzie, o Francisie Galtonie i korelacji oraz eugenikach, o Banachu i Alfredzie Tarskim, liczbach pierwszych, o p-wartości, kodzie Hamminga i kodzie Reeda-Solomona, o rozróżnieniu między użytecznością, a słusznością poglądów… o przedziałach ufności i Jerzym Neymanie, o hipotezie zerowej, płaszczyźnie Fano, o kodzie Biblii, o Williamie Paleyu, układzie Leecha (Leech lattice) itd.

W sumie autor zachęca by patrzeć na otaczający nas świat z uwagą …i aby nie wierzyć wszystkiemu, oraz by krytycznie analizować i ostrożnie podchodzić do ekwiwalentów, do danych i wniosków. Po prostu dane są mętne, a wnioskowanie trudne. No i tak jest… wszystko bywa bardziej złożone niż się wydaje :)

Na zachętę:
https://www.youtube.com/watch?v=4UuCgIi3Dgk

Z początku tekst wciąga i jest bez zarzutu, niestety z kartki na kartkę zaczyna być gorzej. Ponadto, w moim wydaniu literówki i pomyłki stają się miejscami nie do zniesienia i bywają niewybaczalne. Zamazują sedno, podają błędne działania… gmatwają wnioski!!! Dobrym tego przykładem jest 60% prawdopodobieństwo szansy na uzyskanie czerwieni RRRRR – autor liczy je tak:...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1149
408

Na półkach:

Bardzo dobra książka!
Fajnie się czyta, ze zrównoważonym wkładem merytoryki i przykładów, rozsądnie ułożona i wnosząca naprawdę ciekawe sposoby myślenia.
Okraszona anegdotkami, które jednak mają wartość służącą wobec treści.
Fajnie otwiera oczy na pewne złudzenia, o których nawet się nie wie, że są złudzeniami
Są co prawda mielizny i wypłycenia, zwłaszcza nudziłem się przy opisie wyborów prezydenckich w USA, ale to tylko pewne fragmenty, które łatwo ominąć lub przez nie przebrnąć.

Mnie sprawiła wiele przyjemności.
Zdecydowanie polecam.

Bardzo dobra książka!
Fajnie się czyta, ze zrównoważonym wkładem merytoryki i przykładów, rozsądnie ułożona i wnosząca naprawdę ciekawe sposoby myślenia.
Okraszona anegdotkami, które jednak mają wartość służącą wobec treści.
Fajnie otwiera oczy na pewne złudzenia, o których nawet się nie wie, że są złudzeniami
Są co prawda mielizny i wypłycenia, zwłaszcza nudziłem się przy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
144
21

Na półkach: ,

Trochę przydługawa, trochę za dużo liczb i wnioskowania w tekście zamiast przedstawienia w tabelach i wzorach z omówieniem. Fatalnie wydana - jakby ktoś sobie pokserowal i samemu złożył. Ale treść się broni i jest momentami bardzo ciekawie.

Trochę przydługawa, trochę za dużo liczb i wnioskowania w tekście zamiast przedstawienia w tabelach i wzorach z omówieniem. Fatalnie wydana - jakby ktoś sobie pokserowal i samemu złożył. Ale treść się broni i jest momentami bardzo ciekawie.

Pokaż mimo to

avatar
17
17

Na półkach:

Zaskakująca

Zaskakująca

Pokaż mimo to

avatar
249
84

Na półkach: , ,

Bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich interesujących się nie tylko niedocenianą matematyką, do której skutecznie zniechęcali słabo przygotowani nauczyciele w czasach szkolnych. Tym bardziej aktualna teraz, ponieważ autor omawia ciekawe zagadnienia dotyczące logiki, wnioskowania istotne w socjologii, statystyce, czy systemach wyborczych. Czy da się stworzyć sprawiedliwy system wyborczy? To pytanie jest jak najbardziej aktualne po ostatnich wyborach przeprowadzonych w USA. W czasie których mieliśmy do czynienia z błędami sondażowymi, szumami informacyjnymi i twierdzeniami wynikającymi z własnych przekonań.

Matematyka nie jest panaceum na wszelkiego rodzaju dolegliwości i niedomagania również systemów demokratycznych. Jednak zadaje pytania i próbuje znajdować na nie odpowiedzi. Autor traktuje czytelnika po partnersku i w kolejnych rozdziałach omawia interesująco zredagowane zagadnienia. Równań i obliczeń jest w książce bardzo mało, ale jeśli już się pojawiają to nie przytłaczają, jeśli ktoś nie lubi takiej formy przekazu informacji.

Ludzie podlegają prawom biologicznym, ich decyzje często bywają nie racjonalne i nie przemyślane, jednak matematyka jest tym czynnikiem, który zdecydowania pomaga w funkcjonowaniu i wnioskowaniu na podstawie posiadanych danych. Zadaniem autora było zaznajomienie czytelnika z tymi sposobami i uważam, że wybrnął z tego po mistrzowsku.

Bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich interesujących się nie tylko niedocenianą matematyką, do której skutecznie zniechęcali słabo przygotowani nauczyciele w czasach szkolnych. Tym bardziej aktualna teraz, ponieważ autor omawia ciekawe zagadnienia dotyczące logiki, wnioskowania istotne w socjologii, statystyce, czy systemach wyborczych. Czy da się stworzyć sprawiedliwy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
13
13

Na półkach:

Swietna ksiazka - uczy niezaleznego spojzenia na swiat i odslania wiele mechanizmow funckjonujacych na swiecie z kontekstu matematyki. Ciekawy jest rozdzial na temat inkubatora funduszy inwestycyjnych, gier losowych. Omawia zagadnienia w kontekscie analizy slynnego matematyka Abrahama Walda. W skrócie: nie przyjmuj niczego ad hoc - zacznij myslec. GENIALNA POZYCJA!

Swietna ksiazka - uczy niezaleznego spojzenia na swiat i odslania wiele mechanizmow funckjonujacych na swiecie z kontekstu matematyki. Ciekawy jest rozdzial na temat inkubatora funduszy inwestycyjnych, gier losowych. Omawia zagadnienia w kontekscie analizy slynnego matematyka Abrahama Walda. W skrócie: nie przyjmuj niczego ad hoc - zacznij myslec. GENIALNA POZYCJA!

Pokaż mimo to

avatar
150
47

Na półkach:

Polecam nawet tym ktorzy matematyki nie lubia! A tym ktorzy matematyke lubia i ucza jej w szkolach zalecam jak lekure obowiazkowa! Podejrzewam ze gdyby w szkolach matematyka uczona byla z takim podejsciem, to wiekszosc z nas chodzilaby na nia z taka sama przyjemnoscia jak na wf ;)

Polecam nawet tym ktorzy matematyki nie lubia! A tym ktorzy matematyke lubia i ucza jej w szkolach zalecam jak lekure obowiazkowa! Podejrzewam ze gdyby w szkolach matematyka uczona byla z takim podejsciem, to wiekszosc z nas chodzilaby na nia z taka sama przyjemnoscia jak na wf ;)

Pokaż mimo to

avatar
298
287

Na półkach: ,

O książce mogę wypowiadać się w samych superlatywach. Ot, danie i smaczne i zdrowe. Pozycja ciekawa, momentami zwoje się grzeją i musi załączyć się wentylator, żeby procesor nie przekroczył stu stopni aczkolwiek nie jest to książka "trudna".

O książce mogę wypowiadać się w samych superlatywach. Ot, danie i smaczne i zdrowe. Pozycja ciekawa, momentami zwoje się grzeją i musi załączyć się wentylator, żeby procesor nie przekroczył stu stopni aczkolwiek nie jest to książka "trudna".

Pokaż mimo to

avatar
283
73

Na półkach:

Co to znaczy “myśleć matematycznie” i jak to zrobić? Czy to zawsze znaczy liczyć liczyć i jeszcze raz liczyć?

Książka Ellenberga w niesamowicie przyjemny sposób odpowiada na te pytania, oraz na jeszcze jedno - “DO CZEGO MI SIĘ TO W ŻYCIU PRZYDA??”, które ja sam zadawałem na lekcjach matematyki na każdym możliwym stopniu edukacji. (Spoiler: przyda się).

Autor porusza na kartach książki cały szereg tematów, za każdym razem podając jakiś konkretny przykład (bądź przykłady) tego jak to co czym pisze przydało się komuś w życiu (niekoniecznie codziennym),nie oszczędzając nam przy tym kilku historii z życia sławnych matematyków i humoru, przez który nie raz głośno się zaśmiałem. Na początku wysyłałem znajomym co śmieszniejsze fragmenty, ale potem uznałem, że ani oni nie znają kontekstu, ani mnie się nie chce robić zdjęcia co drugiej strony książki.

Polecam tę książkę zarówno osobom z dobrym matematycznym backgroundem jak i tym, które uważają, że “matematyka to nie dla nich jest”. Przy czym myślę, że z moim raczej średnim niż dobrym, ale też nie znowu zerowym wykształceniem matematycznym mogłem mieć trochę prościej niż osoby, które matematykę skończyły na poziomie matury podstawowej (to nie jest hejt, po prostu wszyscy mamy inne doświadczenia, a w celu zrozumienia tej książki te matematyczne się bardziej przydają).

Co to znaczy “myśleć matematycznie” i jak to zrobić? Czy to zawsze znaczy liczyć liczyć i jeszcze raz liczyć?

Książka Ellenberga w niesamowicie przyjemny sposób odpowiada na te pytania, oraz na jeszcze jedno - “DO CZEGO MI SIĘ TO W ŻYCIU PRZYDA??”, które ja sam zadawałem na lekcjach matematyki na każdym możliwym stopniu edukacji. (Spoiler: przyda się).

Autor porusza na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    493
  • Przeczytane
    125
  • Posiadam
    63
  • Teraz czytam
    35
  • Matematyka
    5
  • Nauka
    4
  • Ulubione
    3
  • 2018
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Rozwój
    3

Cytaty

Więcej
Jordan Ellenberg Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia Zobacz więcej
Jordan Ellenberg Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia Zobacz więcej
Jordan Ellenberg Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także