Ptakologia

2018-01-17
2018-01-17
Adam Pluszka
przyroda ptaki

Ptaki są świetne. Rozejrzyjcie się wokół, spójrzcie w niebo, to wspaniali sąsiedzi

W zasięgu naszego wzroku toczy się bujne życie PRZYRODY.Wystarczy obudzić w sobie ciekawość małego dziecka aby dostrzec piękno otaczającego nas świata,aby zauważyć wzajemne zależności.Dosłownym tego przykładem są ptaki które codzienie pojawiają się w naszym życiu,ale których nieomal nie widzimy....i o tym jest książka PTAKOLOGIA-o arcyciekawym życiu kur,papug,kolibrów czy też gołebi. polecam

Bardzo ciekawa pozycja.

Bardzo ciekawa pozycja.

Szukając informacji i książek na temat papug, zaczynam odkrywać, że o ile łatwo jest znaleźć literaturę o ptakach, tak znalezienie czegoś scricte o papugach nie jest już takie proste. Nawet jeśli chodzi o rozdział w książce. „Ptakologia” Sy Montgomery to książka dziennikarki, która w siedmiu rozdziałach opowiada o siedmiu typach ptaków i jeden z nich właśnie jest poświęcony papugom.
Tylko co z tego, skoro nie ma tam niczego, czego bym już nie wiedziała? Autorka skupia się w nim na najpopularniejszych tematach, takich jak gadanie, czy niezwykła inteligencja tych ptaków, podając przykłady, które każdy zainteresowany bardziej papugami po prostu wie. Nie jest to więc coś, co jakoś szczególnie wnosi do mojego życia. Nie widzę w tym też szczególnego waloru edukacyjnego, bo Montgomery buduje obraz papug jako fajne pupile, gdy w rzeczywistości to naprawdę trudne zwierzęta do trzymania w domu.
Poza tym ta książka jest po prostu dość przyjemną, solidnie napisaną lekturą. Montgomery zwykle pisze o swoich doświadczeniach, zręcznie wybierając anegdotki. Widać, że ma wprawę w pisaniu. Rozdziały dotyczą ważnych dla niej zwierząt, sama jest też bardzo zainteresowana tematem.
Wśród rozdziałów znajdzie się jeden dotyczący kur (głównie jej własnego stada, które nazywa Damami),sokołów (ćwiczyła sokolnictwo),kolibrów (i historii z wychowywania młodych, w czym brała udział),kazuarów, gołębi, czy wron. Tu warto jednak nadmienić, że to mimo wszystko są dość sztampowe wybory i nawet ja, osoba, która czyta jedynie pojedyncze książki tego typu, czuła wtórność. Dlatego że wybór tematów jest niezwykle podobny do książki „Rzecz o ptakach” i jeśli ktoś czytał jedną, nie powinien chyba sięgnąć po drugą, jeśli chce unikać tych samych tematów.
Zresztą, te dwa tytuły mają bardzo podobną strukturę, z takim zastrzeżeniem, że Montgomery jest wprawniejszą pisarką, dlatego, jeśli ktoś się waha pomiędzy tymi dwoma, to polecałabym jednak „Ptakologię”.
Koniec końców to była całkiem miła lektura. Może niewiele wnosząca mi do życia (spodziewałam się jednak więcej),ale miła. Więc jeśli ktoś po prostu chce zanurzyć się na chwilę w świecie miłośniczki ptaków to jak najbardziej, polecam. Szczególnie że jest naprawdę ładnie wydana. Oprawa jest wprawdzie miękka, ale wewnątrz nie brakuje ilustracji i wydanie dobrze prezentuje się na półce.

Poznawanie ptasiego świata sprawia mi ogromną przyjemność. Po świetnej „Wszystkie okna dla oknówek” Pawła Pstrokońskiego sięgnęłam po ptasie opowieści zza Oceanu i... po raz kolejny się nie zawiodłam!

„Ptakologia” Sy Montgomery to kolejna wartościowa książka, która pozwoliła mi lepiej zrozumieć nie tylko naszych skrzydlatych przyjaciół, ale też ludzi poświęcających im całe swoje życie. Jedyny minus to czarno-białe, niezbyt ciekawe zdjęcia i ilustracje. Przecież książka o ptakach aż prosi się o kolory!

Bardzo sympatyczna książka. Z miłością opowiada o przeżyciach autorki w świecie ptaków, o tym jak się z nim zapoznawała osobiście i o faktach i wydarzeniach z szerszego świata. W każdym rozdziale czuć jej podziw dla tych stworzeń i każdy rozdział taki podziw pobudza w czytelniku.

Oprócz przeżyć autorki przytaczane są różne badania i poglądy badaczy, a problemy, z jakimi spotykają się gatunki ptasie, są przystępnie naświetlone: w żadnym jednak momencie książka nie przypomina podręcznika. Są to zapiski człowieka, który chce się podzielić czymś miłym, czymś co kocha.

Przyjemna lektura. Czytałam z uśmiechem.

Skąd się wzięło powiedzenie, że kury są głupie, albo określenie niezbyt przyjazne typu ptasi móżdżek? No chyba musiał je wymyślić ktoś, kto nie zna zupełnie tego świata. A osobom znającym ptaki ot tak z podwórka, tak jak i ja zresztą z serca polecam tę książkę. O czym opowiada? O niezwykłym i wciąż chyba do końca nie poznanym świecie naszych skrzydlatych braci.
Oczywiście autorka nie zapoznaje nas z każdym gatunkiem ptaków, bo jest to po prostu niemożliwe, ale skupia się na kilku dosyć specyficznych przedstawicielach. I tak poznajemy np. kury. Nie ma chyba osoby na świecie, która nie widziała kury, koguta i kogo nie zachwyciły maleńkie kurczaczki. Ale kura to nie tylko " producent "jajek, a stworzenie z niezwykłą inteligencją oraz ciekawymi zwyczajami.
A jeśli wśród was czytelników są ci, którzy wolą egzotykę to poczytajcie o kazuarach lub uroczych papugach. Albo może zachwyćcie się szybkimi jak wiatr gołębiami lub delikatnymi jak puch kolibrami.
Oj ptasi świat jest niezwykły. a autorka opowiada nie tylko o cechach danego gatunku, ale o ochronie tych latających cudeniek czy o badaniach nad poznaniem ich języka.
Muszę przyznać, że po lekturze trochę inaczej patrzę na przelatujące nad głową wróble, szpaki czy bociany...

Oczywiście...

"Ptakologia" to książka przede wszystkim o Sy Montgomery, a później o ptakach. Autorka ma ogromne ego i w żaden sposób nie udaje jej się tego ukryć. Przy okazji na jaw wychodzi jej hipokryzja - unika mięsa, ale jest zakochana w skolnictwie; kocha zwierzęta, ale zapoznanego myśliwego polującego na wrony w horrendalnej ilości nazywa dobrym człowiekiem. Występuje tu wiele sprzeczności, nad którymi ciężko przejść do porządku dziennego. Jestem też zawiedziona biało-czarnymi fotografiami umieszczonymi w "Ptakologii". Brak kolorowych zdjęć w książce o przyrodzie pachnie zaniedbaniem wydawniczym. To chyba najsłabsza pozycja "Marginesów", jakąkolwiek czytałam. Można się z niej co prawda dowiedzieć tego i owego o ptakach, ale przyswajalność wiedzy podanej w takiej formie jest mocno utrudniona.

Do zakupu skusiła mnie promocja i okładka .... przeczytałam, bo .... przeczytałam. Więcej w tej książce z pamiętnika niż o ptakach ... nie polecam osobom, którym zależy na zdobyciu wiedzy o ptakach

Męczyła mnie ta książka. Za mało o ptakach, za dużo o autorce.

Męczyła mnie ta książka. Za mało o ptakach, za dużo o autorce.

• Ptaki
  • Zwierzęta