Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata

Okładka książki Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata Michael Cox
Michael Cox Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
The Mixer: The Story of Premier League Tactics, from Route One to False N
Sine Qua Non
2018-08-22
2018-08-22
Krzysztof Cieślik, Grzegorz Krzymianowski
Pilka nożna futbol football Premier League Anglia liga angielska sport historia sportu literatura faktu

Okładka książki Krótka piłka. Bez dyplomacji o reprezentacji, mistrzostwach, Lewandowskim Mateusz Borek, Cezary Kowalski
Krótka piłka. ... Mateusz Borek, Ceza...
Okładka książki Alex Ferguson. Być liderem Alex Ferguson, Moritz Michael
Alex Ferguson.... Alex Ferguson, Mori...
Okładka książki On, Strejlau Jerzy Chromik, Andrzej Strejlau
On, Strejlau Jerzy Chromik, Andr...

Dla miłośników piłki nożnej a zwłaszcza Premier League pozycja obowiązkowa.

Dla miłośników piłki nożnej a zwłaszcza Premier League pozycja obowiązkowa.

Kopalnia wiedzy o Premier League. Zdecydowanie NIE dla żółtodziobów, gdyż zapewne zgubiliby się po przeczytaniu pierwszych trzech stron, ale ktoś, kto zna temat, przeczyta ją z przyjemnością. Można dowiedzieć się mnóstwa ciekawych i bardzo istotnych faktów na temat samej ligi, zachodzących w niej przez lata zmian, ale też trenerów i zawodników. Jedynym minusem wg mnie są w niej mankamenty dotyczące tłumaczeń, choć zapewne nie każdy zwróci na nie uwagę.

Historia taktyki jak i powstania i rozwoju najlepszej ligi piłkarskiej na świecie. Obowiązkowa pozycja nie tylko dla fanów Premier League.

Solidna dawka informacji o tworzeniu się i transformacji najlepszej ligi świata. Gratka i "biblia" dla każdego fana angielskiego futbolu. Wiele rzeczy wiedziałem, ze względu na to, że Autor opierał się w dużej mierze na książkach które przeczytałem, lecz dowiedziałem się kilku nowych rzeczy i różnych smaczków

Rewelacyjna książka przedstawiająca czytelnikowi podróż jaką przebyła najlepsza (lub najbardziej medialna) liga na świecie. Na taktyczny rozwój Premier League składały się poszczególne kamienie milowe, które zostały opisane w znakomity sposób. Autor skupił się w dużej mierze na analizie poszczególnych drużyn (nie tylko tych z Big Six) dzięki czemu każdy fan futbolu znajdzie coś dla siebie. Uważam, że jest to literacki fundament dla każdego wielbiciela angielskich boisk by móc jeszcze lepiej zrozumieć zachodzące zmiany w myśli taktycznej.

Jeśli wiesz sporo o lidze angielskiej i chciałbyś przypomnieć sobie związane z nią ważne wydarzenia, a także nieco uzupełnić o niej wiedzę - śmiało sięgaj po dzieło Coxa. Jeśli jednak w temacie futbolu z Wielkiej Brytanii jesteś zielony jak trawa na Old Trafford i liczysz na to, że "Premier League" sprawi, że wreszcie będziesz rozumieć, o czym rozmawiają Twoi znajomi, to niech Cię ręka Edwina van der Sara broni przed czytaniem tej książki, bo ona zanudzi Cię na śmierć i zostawi z mętlikiem w głowie. Wszystko przez to, że szczegółowo przypomina niektóre mecze, akcje, drobne wydarzenia, które wzbudzają nostalgię w tych, którzy wiedzą, o czym mowa, i frustrację w tych, którzy nie mają pojęcia, o czym się mówi, a do tego jej układ treści nie jest chronologiczny.
Ja trochę o angielskiej piłce wiedziałem, więc jako tako odnalazłem się z tą książką w ręku, ale muszę przyznać, że nie było mi łatwo i często musiałem posiłkować się Internetem, by sprawdzić, jak wygląda jakiś piłkarz albo jak przebiegała akcja, którą roztrząsa autor książki.

Książka skierowana do wąskiego grona odbiorców. I to poważnie, bo jeśli ktoś nie interesuje się piłką, to nie ma czego tu szukać. Dla mnie, człowieka który ogląda football od 1998 roku to również sentymentalna podróż w przeszłość, wiele wydarzeń o których wspomina autor sam pamiętam, i czułem jakbym cofnął się do tamtych czasów.
Na plus wszystko.. no może poza jednym rozdziałem (z 25 wszystkich) mi się dłużył. Lekko uwierają też opisy akcji bramkowych, choć wiem że to trudna sztuka opisać ich dynamikę na kartach książki.

Na plus wszystko.. no może poza jednym...

Ależ ogrom wiedzy bije z tej książki! Napisana jest w przyjemny sposób, czyta się przyjemnie. Niestety jak to przy tłumaczeniach książek sportowych nie brakuje kwiatków, szczególnie jeden mnie uwierał gdy Mourinho, który ma przydomek 'The Special One', cały czas tłumaczą na 'Specjalny', ale da się przeżyć. Zdecydowanie polecam dla każdego fana Premier League, szczególnie osoby młodej. Wiele ciekawostek, którymi potem można zaginać kumpli.

Dzięki tej książce odżyła we mnie dawna pasja. Po lekturze wykupiłem pakiet telewizyjny by móc śledzić ligę angielską na bieżąco, a czytając co kilka stron wiedzę z książki poszerzałem przeczesując internet.

Sama bibliografia zajmująca w książce kilka stron daje obraz jak wnikliwie i obiektywnie autor podszedł do tematu - dodając jego osobiste doświadczenie gromadzone latami wyszło arcydzieło.

Genialna pozycja. Książka przedstawia historię mojej ulubionej piłkarskiej ligi. Jest istną kopalnią wiedzy na temat piłkarzy, trenerów, a także taktyki.

• Sport
  • Sportowe
  • Piłka nożna

Dodaj cytat z książki Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata