Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt

Okładka książki Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt Emilia Dziubak
Okładka książki Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt
Emilia Dziubak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia opowieści dla młodszych dzieci
28 str. 28 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Nasza Księgarnia
2018-11-14
2018-11-14
28 min.
literatura polska ciekawostki zwierzęta rośliny życie

Okładka książki Rok w lesie. Zasypianka Emilia Dziubak, Tomasz Plebański
Rok w lesie. Z... Emilia Dziubak, Tom...
Okładka książki Szpinakowa Staruszka Emilia Dziubak, Emma Karinsdotter, Martin Widmark
Szpinakowa Sta... Emilia Dziubak, Emm...
Okładka książki Dinks Emilia Dziubak, Martin Widmark
Dinks Emilia Dziubak, Mar...

Okładka książki Gdy Pola się zgubi. Magdalena Kozieł-Nowak, Gabriela Rzepecka-Weiss
Gdy Pola się z... Magdalena Kozieł-No...
Okładka książki Siedem łóżek malutkiej popielicy Susanna Isern, Marco Somá
Siedem łóżek m... Susanna Isern, Marc...
Okładka książki Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
Po ciemku, czy... Małgorzata Piątkows...
Okładka książki Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas pta... Ewa Kozyra-Pawlak, ...

"Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt" to niezwykle urocza i edukacyjna książka autorstwa Emilii Dziubak, która przenosi czytelnika w fascynujący świat przyrody. Wczoraj ją zakupiłem i czytałem synowi na dobranoc. Powiem szczerze, że książka ta mnie zaciekawiła. Główna fabuła, że tak można powiedzieć skupia się na kocie Homerze, któremu brakuje przyjaciela, więc wyrusza w świat żeby go znaleźć. Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawia definicje przyjaźni a następnie pokazuje całą sieć zależności w świecie roślin i zwierząt. Mamy tutaj też przedstawione różne rodzaje przyjaźni: idealny przyjaciel, przyjaciel z pracy, fałszywy przyjaciel itp. Później na każdej stronie mam wiele interakcji świata zwierząt i roślin. Na końcu książeczki znajduje się natomiast psychotest wskazujący jakim rodzajem przyjaciela jest dziecko. Jak na razie mój syn ma 4,5 roku ale wydaje mi się, że w pełni skorzysta z wiedzy zawartej w tej książce jak będzie miał bliżej 6. Ujęła mnie także piękna szata graficzna i informacje w niej zawarte.

Ciekawa i zabawna książka o przyjaźniach w świecie roślin i zwierząt. Kot Homer wyrusza w poszukiwaniu przyjaciela. Prezentuje różne rodzaje przyjaźni na przykład idealny przyjaciel, przyjaciel z pracy, fałszywy przyjaciel, przyjaciel od święta czy zakochany przyjaciel. Wszystkie przykłady pochodzą ze środowiska naturalnego. To niesamowita dawka wiedzy podana w bardzo przystępny dla dzieci sposób. Na końcu książki znajduje się świetny psychotest dla dzieci od około 5 roku życia, który może być wstępem do rozmowy o różnego rodzaju przyjaźniach oraz o typach osobowości. Książka ma piękną szatę graficzną i wykonana jest z grubych stron przez co już malutkie dzieci mogą ją samodzielnie oglądać. Polecam.

Bardzo ciekawa i edukacyjna książka. Można ją czytać już 4-5 latkom, ale pozycja ta z pewnością "przyda się" w domu na kolejne lata edukacji ( nawet na lekcje biologii w szkole podstawowej). Tekturowe karty, przepiękne ilustracje, mnóstwo konkretnych przykładów przyjaźni zwierzęcych, które z pewnością pozostaną na dłużej w pamięci.

Zdecydowanie polecam, nawet nie tyle do wypożyczenia z biblioteki co do kupienia (też na prezent). Lektura na lata, do której będzie się wracać :)

Zdecydowanie polecam, nawet nie tyle do...

Główny bohater to kot Homer. Jest stanowczy i niezależny. W pewnym momencie wszystko obraca się do góry nogami! Nie ma dla niego miejsca, posłanka, ani nawet jedzonka. Homer odchodzi szukając nowego przyjaciela. Spotyka ich wielu, czy to takich na dobre i złe czy też fałszywych! Potencjalni kumple są podzieleni na jeszcze kilka grup i tu jest jedyny detal, który mi się w książce nie podoba. Chodzi o to, że niektórzy przyjaciele są pasujący do wielu grup, tak, że mogliby po prostu znajdować się w dwóch trzecich podziałów, a znajdują się tylko w jednej.
Tej książce planowałam dać 6/10, ale piękne ilustracje Emilii Dziubak, przekonały mnie, by dodać tę jedną gwiazdkę.

Bohaterem tej książki jest kot Homer, który sfrustrowany faktem, że jego wygodne i spokojne życie legło w gruzach postanawia poszukać sobie przyjaciela. Ale jaki i gdzie tego przyjaciela szukać? I tutaj zaczynamy się zagłębiać w niezwykły świat roślin i zwierząt oraz ich wzajemnych relacji.

Każda rozkładówka przedstawia inny rodzaj „przyjaźni”, bo nie za każdym razem chodzi tu o przyjaźń, zatem korelacja będzie tu bardziej trafnym określeniem. Poszczególne rozkładówki to:
✔️Przyjaciel opiekun
✔️Przyjaciel na dobre i złe
✔️Nieświadomy przyjaciel
✔️Idealny przyjaciel
✔️Przyjaciel z pracy
✔️Fałszywy przyjaciel
✔Przyjaciel od święta
✔️Przyjaciel z sąsiedztwa
-a także Zakochany przyjaciel – czyli co może wyjść, gdy połączą się różne gatunki zwierząt
🌺🐝
Każdy rodzaj „przyjaźni” ukazuje czytelnikowi po kilka par zwierząt i roślin oraz po krótce opisuje ich wzajemne relacje. I tak o to dowiemy się co łączy kraba pustelnika i ukwiał, trzmiela i kwiat koniczyny, wilka i kruka, żółwia sępiego i żabę, bąkojada i nosorożca, czy bociana i wróbla.

Niezwykły świat zwierząt i roślin kryje przed nami wiele tajemnic, a ta książka pomoże nam odkryć kilka z nich. Ilustracje to oczywiście niezastąpiona Emilia Dziubak, która jak nikt inny, potrafi oddać najdrobniejsze szczegóły i detale, a tym samym zachwycić nie tylko tych najmłodszych czytelników.

Na koniec możemy przejść, labirynt, rozwiązać test oraz oczywiście dowiedzieć się, co się stało z Homerem 😉

Więcej na:

Emilia Dziubak, znana polska ilustratorka i autorka, stworzyła niesamowitą opowieść. W ciekawy sposób podeszła do tematu przyjaźni, ukazując małym czytelnikom złożoność tej relacji i jej specyfikę.

Przepiękne, przyjemne dla oka obrazki stanowią jeden z głównych atutów tej publikacji. Nie są one w stu procentach realistyczne, ale bajkowy klimat tylko dodaje książeczce uroku. Ponadto książka wydana została w dużym formacie A4, z twardymi kartonowymi kartkami, dzięki czemu jest trwała, odporna na uszkodzenia, a przede wszystkim idealna dla małych dziecięcych rączek. Każdy przedszkolak bez trudu może samodzielnie eksplorować jej zawartość.

Jeśli chodzi o treść, nie znajdziemy tu szczegółowych informacji o życiu zwierząt i roślin. Autorka przekazuje małemu odbiorcy podstawową wiedzę na temat korelacji występujących między różnymi gatunkami. Robi to w sposób ogólnikowy, ale przy tym bardzo przystępny, odpowiedni dla kilkulatka. Można powiedzieć, że książka jest bardziej zbiorem ciekawostek i faktów przyrodniczych. Jednak spośród innych publikacji wyróżnia ją historia kota - Homera, która łączy wszystko w jedną spójną całość.

Mały czytelnik wraz z kotem Homerem wkracza w świat flory i fauny, poznając sekrety z życia roślin i zwierząt. Jednocześnie wraz z głównym bohaterem może podumać nad istotą przyjaźni, nad tym, co ją wyróżnia spośród wielu różnych relacji. Pomysł autorki jest niebanalny, a z jego realizacją Emilia Dziubak poradziła sobie conajmniej dobrze. W parze z estetyką idzie tu wartościowa treść. I nawet jeśli nie jest jej tu zbyt wiele, z pewnością wystarczy, by rozbudzić dziecięcą ciekawość, skłonić do refleksji oraz do dalszej eksploracji otaczającego nas świata.

Po raz kolejny spotykamy się z książką pani Dziubak. Piękne ilustracje, tak jak w poprzednim tytule są na kartonowych stronach. Jest tu mniej czytania, krótkie informacje na temat pary przyjaciół i przechodzimy do kolejnych zwierząt. Bardziej podobała nam się część z dinozaurami. Była bardziej rozwinięta i posiadała więcej dodatkowych aktywności.

Książka Emilii Dziubak to pozycja z gatunku książek obrazkowych. Na kartonowych stronach znajdziemy całostronicowe ilustracje par przyjaciół. Wśród nich znajdziemy boksik z tekstem, gdzie wymienieni są bohaterzy i relacja jaka ich łączy. Jednak nie oczekujcie długiego czytania czy też dużego poszerzenia wiedzy. Owa ciekawostka to przeważnie jedno zdanie, zachęcające do zdobywania wiedzy same (tak, rodzice czekają Was trudne pytania). Jest to jednak fajna przygoda bo pozwala spojrzeć na świat roślin i zwierząt od tej strony przyjaźni i relacji jakie łączą różne gatunki.

Książka Emilii Dziubak to niewątpliwe ciekawa pozycja, która nie tylko urzeka ilustracjami ale także wprowadza w świat przyjaźni wśród roślin i zwierząt ale także uczy o przyjaźni. Nam rodzicom, także dostarcza wiedzy, bo dzięki owym ciekawostką poszerzamy naszą wiedzę. Polecam bardzo.

więcej: https://sweeciak.pl/ksiazki-dla-dzieci/niezwykle-przyjaznie-w-swiecie-roslin-i-zwierzat-emilia-dziubak-recenzja/

Piękne ilustracje, ciekawe wiadomości, momentami może zbyt zawiłe dla kilkulatka, ale warto mieć w domu

Gdy jakiś czas temu zupełnym przypadkiem natrafiłam na książkę obrazkową „Rok w lesie” Emilii Dziubak, znaną mi wcześniej dzięki „Opowiem Ci mamo, co robią dinozaury” wiedziałam, że ta ilustratorka trafi do grona tych, których kolejnych pozycji wypatruję z niecierpliwością. „Rok w lesie” Oczarował mnie całkowicie, prezentując dość charakterystyczną kreskę i mocne nasycenie barw. Zapowiedź „Niezwykłych przyjaźni w świecie roślin i zwierząt” powitałam z wielką radością i wiedziałam, że muszę ją mieć.

Podobnie, jak wspomniany wyżej „Rok w lesie”, jest to książka przeznaczona dla dzieci i choć tekstu jest w niej znacznie więcej – wciąż jest to książka obrazkowa. Grube, tekturowe kartki wytrzymają niejedno kartkowania i przeglądanie. Na co drugiej stronie znajdziemy krótki opis różnego rodzaju zależności między organizmami żywymi, większość powiązana z korzystnym oddziaływaniem co najmniej dla jednej ze stron.

Co z jednej strony nieco zaskakujące, z drugiej zaś zabawne, w „Niezwykłych przyjaźniach w świecie roślin i zwierząt” znajdziemy też fabułę. Po zwierzęcych zależnościach oprowadza nas kot Homer. Nieco znudzony życiem, rozczarowany i niedopieszczony obraził się na dotychczasowych przyjaciół i poszedł szukać nowych. W swej wędrówce natrafia na przeróżne rodzaje „przyjaźni” spotykanej w naturze i sam musi podjąć trudną decyzję, czy któryś z nich mu odpowiada.

W tej niezbyt nachalny sposób książka staje się przewodnikiem po ekologicznych zależnościach. Nie padają w niej trudne do zapamiętania nazwy takie jak mutualizm, czy komensalizm, ale przedstawione zostały prawie wszystkie możliwe relacje między gatunkami. Pominięte zostało jedynie drapieżnictwo i to tylko w tej najbardziej oczywistej formie. Kolejną ciekawostką są zaprezentowane hybrydy, międzygatunkowe mieszańce, takie jak najbardziej znany i oczywisty muł, ale też znacznie mniej popularny Grolar.

Warstwie popularnonaukowej nie można absolutnie nic zarzucić. Przedstawione zależności zaprezentowane są w prosty i zrozumiały sposób i często będą ciekawostką nie tylko dla młodego czytelnika. Poza przykładami znanymi dość powszechnie, jak między innymi błazenki żyjące w ukwiałach, czy rekin wraz z przyklejoną do niego podnawką, znajdziemy tu również relacje znacznie mniej oczywiste, jak choćby termity i bakterie zamieszkujące ich przewód pokarmowy.

Tym co jednak najbardziej zachwyca i przyciąga wzrok w „Niezwykłych przyjaźniach w świecie roślin i zwierząt” jest jej oprawa graficzna. Ilustracje Emilii Dziubak są kolorowe i pełne życia. Idealnie też prezentują omawiana gatunki. I choć nie znajdziemy tu tak wielkiej dbałości o szczegóły anatomiczne roślin i zwierząt, jak na przykład w ilustracjach Katarzyny Bajerowicz, to jednak zwierzęta zostały zaprezentowane w sposób jednoznaczny i z zauważalnie większą dbałością o drobiazgi u tych mniej znanych.

Najnowsza książka Emilii Dziubak, to przepiękna i mądra książka. W urzekających ilustracjach wprowadza młodego czytelnika w świat ekologicznych zależności, prezentując na jak różne sposoby mogą współistnieć ze sobą rozmaite gatunki roślin i zwierząt. To pozycja, która wizualnie zachwyca, zarówno wyrazistą kreską, jak i nasyceniem barw. To w końcu jedna z tych lektur, do których wraca się wielokrotnie, zarówno z dzieckiem, z którym tę samą książkę przegląda się codziennie, jak i tym nieco starszym, które już jest w stanie zrozumieć sens króciutkich opisów do ilustracji.

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Literatura dziecięca
  • Dzieci
  • Przyroda
  • Zwierzęta

Dodaj cytat z książki Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt