Człowiek i błędy ewolucji

Okładka książki Człowiek i błędy ewolucji Nathan H. Lents
Okładka książki Człowiek i błędy ewolucji
Nathan H. Lents Wydawnictwo: Rebis Seria: Nowe horyzonty popularnonaukowa
popularnonaukowa
Nowe horyzonty
Human Errors
Rebis
2018-11-13
2018-11-13
Jacek Środa, Marek Zawiślak

Czy w tym szaleństwie jest metoda?

Książka ciekawa chwilami trochę niezrozumiała (mocno naukowa). Ale ogólnie nie żałuję, że zapoznałam się z tą pozycją.

Książka o tym z czym ewolucja radziła sobie jak mogła, ale nie wszystko udało się jej zrobić idealnie.

Bardzo ciekawa, ale raczej z takich lekkich, autor przedstawia mnóstwo mechanizmów w prosty sposób, ale czasem brakuje głębszego wyjaśnienia, no i też przedstawia wszystko tylko ze swojej, jedynej perspektywy, a po doczytaniu w internecie okazuje się, że to tylko jedna z opcji, a dyskusje na dany temat się toczą wśród naukowców.

Omawia takie sprawy jak niedoskonała, sprawiająca problemy budowa naszego ciała, niedostosowane do dzisiejszego świata potrzeby żywieniowe, chaos w naszych genach czy to jak nauka dzisiaj obchodzi wszystkie ewolucyjne niedoskonałości.

Człowiek. Gatunek idealny, najlepszy, wręcz perfekcyjny na tle wszystkich pozostałych zwierząt. Najbardziej doskonały i zaawansowany. Czy naprawdę tak jest? Ani trochę. Człowiek jest dosłownie porażką przyrody i wszystko co ludzkie jest źle zrobione.

“Człowiek i błędy ewolucji” to taki rodzaj literatury, który bym czytała nawet gdybym nienawidziła czytać. Od dziecka ciekawiła mnie anatomia i fizjologia człowieka, jak to wszystko działa i dlaczego, nawet kiedy nie rozumiem wszystkiego, to i tak jest to dziedzina, która mnie fascynuje. Mamy tak wiele niedoskonałości, tak wiele zbędnego w naszych organizmach, czegoś co nie pełni żadnej funkcji, a nawet nas nie upiększa. Niepotrzebne geny, wiele chorób i nieudanych szalonych eksperymentów ewolucji. Nawet w podstawowej funkcji rozmnażania się ponieśliśmy klęskę. Gdyby nie nauka i medycyna, człowiek nie byłby w stanie przetrwać.

Komu się spodoba ta książka? Uważam, że każdej osobie, która uważa się za człowieka. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to jest dobra podstawa do dyskusji ze znajomymi. Moi już mają dość słuchania jak bym chciała być krówką, pieskiem lub pingwinem. Naprawdę chcę i nic na to nie poradzę.

Książka „Człowiek i błędy ewolucji” jest pozycją
bardzo ciekawą.
Książka omawia wszystko, co wadliwe w ludzkiej konstrukcji od kwestii fizycznych nawet po różnego rodzaju mankamenty psychiczne.
Więcej takich książek. Tą polecam a czy ktoś mógłby polecić coś podobnego ?

Książka „Człowiek i błędy ewolucji” jest pozycją
bardzo ciekawą.
Więcej takich książek. Tą polecam a czy ktoś mógłby polecić coś podobnego ?

Ostatnio miałam okazję przeczytać książkę “Człowiek i błędy w ewolucji”, autorem której jest Nathan H. Lents - naukowiec, biolog i profesor uniwersytecki. Choć zagadnienia zawarte w książce nie są opisywane bardzo szczegółowo, to doświadczenie autora zwiększa wiarygodność opisywanych aspektów.
W książce autor porusza zróżnicowane tematy dotyczące człowieka i sposobu działania organizmu. Lents korzysta często z porównań obrazujących jak z podobnymi problemami poradziły sobie inne zwierzęta, pokazując w ten sposób nieudolne ich rozwiązanie przez ludzkie organizmy. Zauważa też przy tym podobieństwa, podkreślając, że niektóre z tych błędów powszechnie występują u innych gatunków, a człowiek nie różni się w sposobie ich rozwiązania. Przykładem takiej ułomności organizmów jest rak, który został bardzo dobrze opisany w jednym z rozdziałów książki. Autor dzieli błędy występujące w człowieku na trzy kategorie: elementy, które ewoluowały w świecie innym niż dzisiejszy, elementy niepełnie przystosowane oraz defekty związane z ograniczeniami możliwości ewolucji. Czytelnik w głąb książki dowiaduje się, że podział ten jest nieprzypadkowy oraz z czego wynikają ograniczenia w ewolucji organizmu.
Uważam, że książka napisana jest bardzo ciekawie, szczególnie dla osób, które nie posiadają zaawansowanej wiedzy biologicznej. Czytelnik może dowiedzieć się wielu ciekawostek o swoim organizmie, zrozumieć czemu odpowiednia dieta jest istotna w codziennym życiu, czy jak dużo niepotrzebnych kości zawiera jego nadgarstek. Książka przede wszystkim zachęca do dalszego pogłębiania wiedzy o człowieku i otaczającym go świecie. Utwór nie należy do najdłuższych przez co każdy opisywany „błąd ewolucji” poruszany jest zrozumiale, w skondensowany sposób. Jednak miałam wrażenie, że złożoność opisu danego zagadnienia zależy od zainteresowania autora danym tematem – jak gdyby próbował wyjaśnić dane mechanizmy unikając uproszczeń, które mogłyby ułatwić zrozumienie treści. Dotyczy to rozdziału dotyczącego genomu, który mimo, że objętościowo nie odbiega od innych to sprawia wrażenie dużo bardziej skomplikowanego i ciężkiego. Dla mnie jako nowicjuszki w dziedzinie biologii człowieka był zbyt skomplikowany i zdecydowanie lepiej czytało mi się pozostałe rozdziały. W niektórych rozdziałach w drugiej części książki autor opierał się według mnie na zbyt wielu anegdotach nie pogłębiając wystarczająco informacji o psychice i mózgu człowieka. Utwór zakończony jest analizą autora dotyczącą przyszłości ludzkości oraz teorii dotyczących życia we wszechświecie, które skłaniają do przemyśleń.
Podsumowując, myślę, że książka „Człowiek i błędy ewolucji” jest przyjemną lekturą dla osób, które chcą poznać kilka ciekawostek i dopiero zaczynają biologiczną przygodę. Uważam, że jeśli ktoś sięgnie po tę lekturę z takim nastawieniem to zdecydowanie nie będzie zawiedziony. Mi osobiście przyniosła sporo nowinek i dobry start do pogłębiania, na razie płytkiej, wiedzy o ludzkim organizmie.

W książce autor porusza zróżnicowane tematy dotyczące człowieka i sposobu...

Ciekawa..

Ciekawa..

Pomimo tego, że książka ta wskazuje na niedoskonałości i wady ludzkiego ciała, to właśnie dzięki niej uświadomiłam sobie jak niezwykle skonstruowany jest człowiek i jak niesamowicie skomplikowane i precyzyjnie dopracowane procesy zachodzą w naszych organizmach.
Bardzo ciekawa i przystępnie napisana książka. Nathan H. Lents swoim stylem potrafi zainteresować nawet kompletnego laika w dziedzinie biologii. Poprzez porównywanie naszych cech anatomicznych i procesów w nas zachodzących do cech zwierząt, autor pokazuje jak blado i nieporadnie wygląda niekiedy człowiek na tle innych organizmów, w naszym przekonaniu mylnie plasujących się jako te "słabiej rozwinięte".

Autor, co warte podkreślenia, w przystępny i zwięzły sposób przedstawił problematykę niedoskonałości ludzkiego organizmu. Liczne przykłady w książce uzmysławiają nam, że człowiek jest zbiorem zaskakująco wielu szczęśliwych przypadków, dzięki którym istnieje i które składają się na nasze człowieczeństwo. Fizycznie, ale też i umysłowo, ludzkość pełna jest niedoróbek: błędnych lub niepełnych, a czasami wręcz zagrażających życiu rozwiązań, jak grożące zadławieniem połączenie układów oddechowego z pokarmowym, podatny na skręcenie kark, czy prowadząca do śmierci ciężarnej kobiety ciąża pozamaciczna. Mimo tego od tysięcy lat udanie (wcześniej dzięki samemu tylko doborowi naturalnemu i ewolucji, a współcześnie coraz wyraźniej przy wsparciu nauki) te fizyczne i psychiczne defekty są modyfikowane lub usuwane.

I choć istota człowieczeństwa nadal pozostaje zagadką, to wiemy już bardzo wiele o naszych organizmach, które są produktami trwającego miliony lat procesu dostosowywania się do ziemskich warunków. Biegaliśmy, aby zdobywać pożywienie, nawiązywaliśmy współpracę dla zwiększenia szans przetrwania i dziś nadal wszystko, co robimy finalnie sprowadza się do przetrwania naszego DNA. Nie ma w tym wszystkim miejsca na kreacjonizm, w który wierzy niemała część społeczeństwa.
Najbardziej zaskakujące podczas lektury było odkrycie, że oportunizm jest ważnym elementem ludzkiej natury, który może odpowiadać za przyspieszoną ewolucję.

Ta niezbyt gruba, ale wypakowana treścią pozycja przede wszystkim doskonale wyjaśnia jak działa ewolucja (co nie dziwi, gdyż napisał ją profesor biologii, specjalizujący się w ewolucji człowieka). Ponieważ autor ma doświadczenie w nauczaniu, napisał ją w sposób zwięzły i zrozumiały, ale jednocześnie lekki i dowcipny. Przetłumaczona jest też bardzo dobrze, wydana bez literówek i innych błędów, przez co czyta się ją bardzo przyjemnie.
Drobnym minusem jest, że jeśli ktoś się już interesował tym tematem, nie dowie się za dużo nowych informacji (ja tak z 70% przykładów naszych niedoskonałości już znałam, ale jestem mega nerdem). Na plus mogę zaliczyć, że kupiłam ją mojemu Tacie, który jest lekarzem i też mu się bardzo podobała.

Bardzo ciekawa pozycja. Przedstawia spojrzenie na ciało człowieka z zupełnie innej perspektywy. Czytając ją można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy - przede wszystkim tego jak właściwie działa ewolucja. Jest napisana przystępnym językiem, więc mimo mojej zerowej wiedzy na poruszony temat potrafiłam wszystko zrozumieć.
Osobom spodziewającym się dziecka polecam pominąć rozdział dotyczący tego tematu - może niepotrzebnie przestraszyć.

Osobom spodziewającym się dziecka polecam...

• Popularnonaukowe
  • Nauka