Roztopy

Mroczne Bukowce

Sprawnie napisany, wakacyjno-jesienny kryminał.

Sprawnie napisany, wakacyjno-jesienny kryminał.

Ależ mi się dobrze to czytało...
Zupełnym przypadkiem raz po raz trafiłam do Beskidu Niskiego, pełnego historii i będącego areną zbrodni. Kolejne spotkanie z (już) komisarz Niną Warwiłow było nieco nietypowe, bo nie prowadziła oficjalnego śledztwa, a próbowała prywatnie i solo odnaleźć zaginioną przyjaciółkę. Ale jak zwykle była skuteczna, bezczelna i balansująca na krawędzi. Niestety ja nadal nie potrafię jej polubić i kompletnie nie rozumiem... Co nie zmienia faktu, że zamierzam sięgnąć po kolejne tomy 😉

Lubię styl pisania autora i takie kryminały, gdzie nie ma naturalistycznych opisów zbrodni. Wciągnęła mnie ciekawa i dosyć rozbudowana fabuła. Do tego plenery urokliwego pasma Beskidów. Było świetnie👍

Ależ mi się dobrze to czytało...

Ebook.Wspaniała atmosfera

Ebook.Wspaniała atmosfera

Druga część serii o Ninie Warwiłow jest znacznie lepsza od pierwszej. Sceneria, bohaterowie i okoliczności- wszystko zgodne z moim gustem czytelniczym. Apetyt rośnie w miarę czytania, więc pewnie się z panią komisarz spotkamy.

Z pewnością ciekawy pomysł na intrygę kryminalną, ale wykonanie takie sobie. Przez większość książki jakoś się męczyłam czytaniem. A brnąc przez pierwsze 50 stron z perspektywy Joanny, miałam ochotę przerwać lekturę. Gdzie Warwiłow? Gdzie trup? Potem zrobiło się nieco ciekawiej, ale nadal jakoś się ciągnęło. Z czasem w głowie czytelnika pojawiają się pewne podejrzenia, o co tu chodzi, ale autorowi udaje się wykonać zwrot akcji. Muszę przyznać, że wyjaśnienie jest całkiem zaskakujące.

Do prawie samej końcówki słuchało się bardzo przyjemnie, ale potem okazało się, że autor w pierwszej części zwyczajnie okłamał czytelnika, co sprawia, że całe rozwiązanie zagadki jest totalnie z czapy. Nie cierpię takiego zabiegu w kryminałach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie przekonała mnie do siebie fabuła. Czekałam na moment zaskoczenia, dreszczyk emocji, czy przyspieszone bicie serca. Tymczasem otrzymałam fabułę, która wydała mi się zbyt poplątana, mało wciągająca. Sama postać Niny Warwiłow ratowała sytuację, ale o pozostałych bohaterach nie umiem wyrobić sobie zdania - są nijacy.

Sposób pisania autora jest dużym atutem. Język, którym operuje ratował książkę i czytało się ją po prostu przyjemnie.

Jedną z książek, którą przeczytałam, ale nie pozostanie w mojej głowie długo.

Sposób pisania autora jest dużym atutem. Język, którym...

Nadal interesująco (patrz opinia w poprzedniej części). I można bez lania wody na mniejszej niż opasłe tomiszcza ilości stron porwać czytelnika ?? Można !!

kolejne spotkanie z Niną jeszcze bardziej satysfakcjonujące od pierwszego. może dlatego, że akcja dzieje się w górach a ja fanem górskich wędrówek jestem (i literatury górskiej takoż, na instagramach mam konto "literatura górska" jakby co). ale dość autopromocji - "Roztopy" to porządny kryminał, którego akcja dzieje się w Beskidzie Niskim - mamy małą społeczność, tajemnicę z przeszłości i pokiereszowanych emocjonalnie ludzi. w fabułę wplecione są losy Łemków i ze wstydem przyznam, że mało wiem o tej grupie - tyle tylko, że byli wysiedleni w czasie akcji "Wisła", niewielka część z nich wróciła po śmierci Stalina, byli prawosławni i posługiwali się cyrylicą. Tylko tyle. Swoją drogą to jest niesamowite, że nie uczyli o tym w szkole... pamiętam wojny punickie i husyckie a tak niewiele wiem o tym co działo się na moim podwórku... Wracając do Pasierskiego - jak zwykle sprawnie napisane, ciekawie zbudowane postaci, także te trzecioplanowe (vide Kosmaty). Zakończenie w stylu Christie ale satysfakcjonujące. po wyjaśnieniu musiałem wrócić do wcześniejszych rozdziałów, pewnie zrobicie to samo :) no i oczywiście planuję kolejne spotkania z komisarz Niną.

Myślę, że sięgnę po kolejne tomy, bo całkiem wciągające. To już druga część serii i widać pewną schematyczność, złożona intryga sięgająca korzeniami do dalekiej przeszłości, powolnie zbierane poszlaki które wreszcie łączą się w całość w spektakularnym i błyskotliwym finale. Tutaj na plus historie rodzin łemkowskich, zawsze interesująca powikłana regionalna historia.