Wielki dzień Małej Króliczki

Okładka książki Wielki dzień Małej Króliczki Swapna Haddow
Okładka książki Wielki dzień Małej Króliczki
Swapna Haddow Wydawnictwo: Wilga literatura dziecięca
literatura dziecięca
Little Rabbit's Big Suprise
Wilga
2018-11-19
2018-11-19
Ewa Kleszcz

Okładka książki Powrót do Krainy Czarów. Opowieści inspirowane przygodami Alicji Lewisa Carrolla Peter Bunzl, Pamela Butchart, Maz Evans, Swapna Haddow, Patrice Lawrence, Chris Smith, Lauren St John, Robin Stevens, Lisa Thompson, Piers Torday, Amy Wilson
Powrót do Krai... Peter Bunzl, Pamela...

Okładka książki Mirabelka Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Mirabelka Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Dobranocki na Gwiazdkę Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Dobranocki na ... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Nikt się nie boi Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
Dusia i Psinek... Justyna Bednarek, M...
Okładka książki Owco, śpij! Guillaume Perreault, Kerry Lyn Sparrow
Owco, śpij! Guillaume Perreault...

Wielki dzień Małej Króliczki opisuje przygody Króliczki, która nie ma z kim się bawić. Wspólnie z dziadkiem wyrusza więc na wędrówkę i pomagają sąsiadom załatwić różne sprawy. Króliczka w ten sposób zaczyna doceniać wielkie wartości jakimi są przyjaźń czy wsparcie. To bardzo mądra lekcja zarówno dla króliczki, jak i dla naszych dzieci.

"Wielki dzień Małej Króliczki" to przeurocza książeczka, która uczy nasze maluchy, że warto pomagać innym. Ciepła, wzruszająca i pouczająca. Tytułowa Mała Króliczka nie ma się z kim bawić i bardzo się nudzi. Nie ma pomysłu jak spędzić najbliższy dzień i wtedy przychodzi jej z pomocą dziadek. Proponuje wnuczce, żeby pomogła mu w załatwieniu kilku ważnych spraw. I tak zaczynają wspólnie wędrować po lesie i łące odwiedzając sąsiadów w potrzebie. Ta wspaniała wspólna podróż uczy Małą Króliczkę empatii, serdeczności i bezinteresowności. Pokazuje jak ważna jest przyjaźń oraz umiejętność dostrzegania kogoś potrzebującego pomocy. Myślę, że ta urocza opowieść zauroczy każdego kilkulatka. Zresztą przekonajcie się sami ;-) Miłej lektury :-)

„Wielki dzień Małej Króliczki” to kolejna opowiastka z cyklu, który ukazał się niedawno nakładem Wydawnictwa Wilga, przeznaczonego do czytania razem z dziećmi bądź do pierwszych prób samodzielnej lektury. To urocza historia, z mądrym przesłaniem, do tego pięknie wydana. Polecamy!

Mała Króliczka lubi się bawić, ma swoich przyjaciół, Małego Krecika i Małego Jeżyka i – jak każde dziecko – nie cierpi nudy. Przychodzi jednak taki dzień, że przyjaciele mają inne obowiązki i Króliczka musi sama sobie zorganizować zajęcie. I tu z pomocą przychodzi Wielki Królik, czyli dziadek, który ma dla niej zagadkową propozycję.

"-Możesz pomóc mnie – zaproponował Wielki Królik.

– Pomóc tobie? – zdziwiła się Mała Króliczka, ciągnąc łapkami za długie uszy. – A w czym?

– Mam trochę pracy – powiedział dziadek, mierzwiąc jedwabiście miękką sierść na czubku głowy wnuczki. – Możesz zostać moją asystentką.

– Pracy? Ale przecież ty nie masz pracy! – zaśmiała się Mała Króliczka. – Całe dni spędzasz z przyjaciółmi.

Wielki Królik uśmiechnął się pod nosem. Podniósł Małą Króliczkę i posadził sobie na barana.

– Może spędzisz ze mną dzień i sama się przekonasz?"

Dzień spędzony z dziadkiem będzie naprawdę wyjątkowy. Da Króliczce okazję do nawiązania nowych przyjaźni, ale przede wszystkim do przekonania się, jak wielką siłę ma pomaganie i ile może sprawić radości, nawet jak jest się jeszcze maluchem. To będzie po prostu wielki dzień.

Swapna Haddow stworzyła przeuroczą historyjkę, której bohaterowie – mali przedstawiciele świata zwierząt, przeżywają przygody, jakie mogą być udziałem każdego przedszkolaka. Jest tu miejsce na siłę przyjaźni, piękno bezinteresownej pomocy i okazja do wykazania się dobrym serduszkiem. Jestem pewna, że opowieść pokocha każdy mały czytelnik, jest naprawdę świetna, a rodzicom da okazję do rozmowy o tematach poruszanych w książce.

Nie bez znaczenia jest też wydanie. Pisałyśmy już o „Domu na górze” Ali Standish i „Zaginionej księgarni” Katie Clapham. Mała Króliczka ma te same zalety. Twarda oprawa sprawi, że książka zniesie nawet bardzo bezpośrednie wyrazy sympatii, duża czcionka i niewielki format natomiast będzie dla dzieci dużym ułatwieniem, szczególnie przy pierwszych, samodzielnych próbach lektury. I te ilustracje! Zobaczycie, będziecie zachwyceni.

Polecam!

Kolejna książeczka od wydawnictwa Wilga, która sprawia, iż jeszcze chętniej siadam i czytam mojemu dziecku. Uwielbiamy takie wspólne chwile przy książkach. Możemy posiedzieć i wciągnąć się w ten wspaniały dziecięcy świat. Nie dość, że książeczka pięknie się prezentuje, to moja córka może z niej wyciągnąć wiele mądrych rzeczy. Mała Króliczka uświadamia, że wystarczy mały gest, dobre chęci do drugiej osoby, aby ją uszczęśliwić i sprawić miłą niespodziankę. Musimy pomagać sobie nawzajem, nawet w tych najmniejszych, niby nic nie znaczących sytuacjach. I robić to bezinteresownie. Dzięki temu zyskujemy szacunek i przyjaźń. A tego za żadne skarby świata kupić się nie da. Polecam, bardzo. To mądra książeczka dla każdego brzdąca! :)

Mała Króliczka jest bardzo znudzona, ponieważ nie ma się z kim bawić. Wszyscy są zajęci swoimi sprawami. Jej dziadek, Wielki Królik, proponuje wnuczce, żeby pomogła mu załatwić kilka spraw. Wspólnie wędrują przez las i odwiedzają sąsiadów - kreta, babcię jeżową, rodzinę orzesznic oraz wiewiórkę. Każdemu podają pomocną dłoń. Mała Króliczka uświadamia sobie i nam, czym jest "praca" jej dziadka.
Urocza opowieść o tym, co w życiu ważne - o przyjaźni, trosce o innych i bezinteresownym wspieraniu się. Napisana została językiem dostępnym dla małych czytelników, którzy bez problemu zrozumieją piękne przesłanie.
Ciepła historia zilustrowana jest pięknymi obrazkami ukazującymi idylliczne leśne sceny. Nie znajdziemy tu przerażających zwierząt, które mogłyby wywołać u dzieci strach. Ilustracje zajmują całe strony, a ich pastelowa kolorystyka doskonale pasuje do opowieści.

Książka zachwyca pięknym morałem, który bardzo mocno uświadamia dorosłym(!) o sile bycia dobrym dla drugiego człowieka. Małe dziecko może się uczyć od Króliczki, ale dorosłej osobie ta historia przypomina o podstawowych wartościach, które często w dzisiejszym zabieganym świecie są zapominane.

„I nagle mała Króliczka zrozumiała, co takiego robił jej dziadek. Słuchał. I pomagał. I dbał o to, żeby nikt w ich społeczności nie czuł się zapomniany.”

Wielki dzień Małej Króliczki jest pięknie zilustrowany. Zwierzątka są urocze, łąka kolorowa, świeża i stonowana. Obrazki idealnie współgrają z tekstem. Styl ilustracji jest delikatny, nie gryzie w oczy. Ma wpływ uspakajający, wyciszający bardzo dobrze nadaje się na lekturę przed snem. Wprowadzi dzieci w spokojny świat lasu, z którego dziecko nie będzie chciało wyjść.

Zdecydowanie warto mieć tę książkę w biblioteczce. Zwłaszcza, że książka jest wydana w tak piękny sposób z dużymi literami oraz niewielkim obłożeniem tekstu na stronie, że idealnie nadaje się na pierwsze czytanki dla dzieci uczących się czytać.

„I nagle mała Króliczka zrozumiała, co takiego robił jej dziadek. Słuchał. I...

1974

Mała Króliczka nudzi się, ponieważ nie ma odpowiedniego towarzystwa do zabaw. Jej dziadek proponuje jej wspólne załatwienie kilku spraw, które okazują się bardzo ważne dla leśnych sąsiadów...

"Wielki dzień Małej Króliczki" uświadamia, że bezinteresowne pomaganie innym wiele nam daje - pomimo, iż teoretycznie niczego nie zyskujemy dzięki temu. Czasami jeden, pozornie błahy gest sprawia komuś ogromną przyjemność, dając wielkie wsparcie w trudnej sytuacji.

Ta historia skradłaby moje serce, gdyby nie brak chociażby dwóch zdań podsumowujących całość, przekazujących dzieciom konkretne motto. Oczywiście naszym zadaniem jest przeprowadzenie rozmowy i wytłumaczenie pewnych kwestii, jednak przy takiej ilości tekstu (oraz nie zawsze niezbędnych wydarzeń) autorka mogłaby porwać się chociaż na króciutkie zebranie wszystkiego w jedną klamrę.

Kiedy tylko zobaczyłam te cztery książeczki od wydawnictwa Wilga, nie mogłam się im oprzeć i bez chwili wahania nabyłam je… dla (nie)moich diabolątek. No dobrze, dla siebie też. Czy było warto się na nie skusić?

Główną bohaterką książki "Wielki dzień Małej Króliczki" jest wspomniana Mała Króliczka, która ma problem ze znalezieniem kogoś do zabawy. Wszyscy jej koledzy i koleżanki oraz całą rodzina jest czymś zajęta i nie ma czasu na zabawę z naszą bohaterką. Ma pomóc jej ruszą dziadek Wielki Królik, który zabiera ją na spacer.
Razem ruszają w odwiedziny do znajomych dziadka i próbują rozwiązać problemy jakie spotykają na swojej drodze.
🎄
Nasza Króliczka dowiaduje się, że można spędzić dzień ciekawie, niekoniecznie spędzony na zabawie. Odkrywa, że bezinteresowna pomoc wniesiona innym może sprawić dużą satysfakcję.
🎄
Książka ta, to świetna historia dla dzieci, opowiadająca o bezinteresownej pomocy dla innych. Do tego napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Historia wzrusza i daje czytelnikowi do myślenia i refleksji nad niesienia pomocy innym. Polecam.

Razem ruszają w odwiedziny do znajomych dziadka i...

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca