Matyldo, niedługo święta!

Okładka książki Matyldo, niedługo święta! Alexander Steffensmeier
Okładka książki Matyldo, niedługo święta!
Alexander Steffensmeier Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Krowa Matylda (tom 12) opowieści dla młodszych dzieci
14 str. 14 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Krowa Matylda (tom 12)
Bald ist Weihnachten, Lieselotte!
Media Rodzina
2019-10-01
2019-10-01
14 min.
Emilia Kledzik
święta literatura dziecięca krowa matylda

Ponowne czytanie - 2023 r.

To pierwsza książka z tej serii, która niezbyt przypadła mi do gustu.

Zacznę od tego, że jest to pozycja kartonowa, więc na pewno będzie lepsza dla małych dzieci niż inne tytuły o Matyldzie wydawane w wersji papierowej.

Przez sposób wydania było w niej jednak mniej tekstu.

Sama historia mnie nieco rozczarowała. Moim zdaniem nie miała typowego humoru tej serii. Poza tym magii świąt było tu niewiele - pierniczki, sanki, wspólne jedzenie to dla mnie za mało.

Ilustracje uratowały sytuację! Jak zwykle były cudowne i przeurocze.

Można przeczytać z dzieckiem, może młodszemu pokoleniu spodoba się bardziej niż mi. Nie odradzam, nie polecam. Książka na raz.

Ponowne czytanie - 2023 r.

To pierwsza książka z tej serii, która niezbyt przypadła mi do gustu.

Przez sposób wydania było w niej jednak mniej tekstu.

Sama historia mnie nieco rozczarowała. Moim zdaniem nie miała typowego...

dla dzieci od roku do trzech, ew czterech ;)

dla dzieci od roku do trzech, ew czterech ;)

MAŁY FORMAT WIELKIEGO POTENCJAŁU

Niepozorna książeczka z potencjałem. 14 stron, miliony godzin czytania i działań wokół Matyldy, tryliard możliwości na wykorzystanie zawartości.

Tekst jest spokojny, na temat, bez zbędnych komentarzy, ale zawierający sedno wydarzeń, piękną sekwencję obowiązków i przyjemności wynikających z nadejścia śnieżnej zimy, ale też przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy się bawią, ale wszyscy są także włączeni w przygotowania do Świąt. Nawet po setnym przeczytaniu treść nie umęczy rodzica czy też innego narratora.

Ilustracje mają stonowane kolory, wiernie oddają sens słów i jednocześnie stanowią wyjście do niezliczonych dodatkowych rozmów, komentarzy, analizy szczegółów, zastąpią niejedną popularną wyszukiwankę i zachęcam do wykorzystania ich w ten sposób.

Niekwestionowanymi atutami pracy z tą książką są poręczny format, kartonowe strony i możliwość trzymania w jednej ręce podczas włączania dziecka czy to w wyszukiwanie, czy pokazywanie wymienionych rzeczy, czy po prostu wskazywanie szczegółu, o którym właśnie czytamy.

Czym jest „potencjał”, który dostrzegam w „Matyldo, niedługo Święta!”? Podam kilka propozycji.
1) Rozkładówka pierwsza- skarpetkowy kalendarz adwentowy, a w nim uporządkowane od najmniejszej do największej liczby od 1 do 24, wielkość czcionki wystarczająca do bezproblemowego różnienia cyfr, sama czcionka czytelna, nie przekombinowana, przy tym książeczka poręczna do trzymania w jednej ręce i nauki pierwszych cyfr, a potem liczb, obok zapisu możemy też skarpetki policzyć, a to wartość dodana we wprowadzaniu w przepastne arkana arytmetyki.
2) Rozkładówka trzecia- idealna do dźwiękonaśladownictwa: są tu m.in. krowa, świnia, kury, koza. Jest też sporo dobrze widocznych szczegółów anatomicznych samej Matyldy.
3) Rozkładówka czwarta- gospodyni en face: pokazujemy (lub pokazujemy i nazywamy) części ciała, odkrywamy ile ich jest (jeden nos, dwie ręce),uczymy się która ręka jest lewa a która prawa, zarówno u gospodyni jak i u dziecka, tłumaczymy na czym polega odbicie lustrzane (z doświadczenia podpowiem, że małe lusterko towarzyszące książce mocno pomaga w zrozumieniu tej abstrakcji stron;),
4) Rozkładówka piąta- pieczenie pierniczków i genialne przemycenie nauki kształtów: serce, półksiężyc, gwiazda, no i oczywiście łatka wokół oka Matyldy, której nie przegapi chyba żaden rządny kształtów młody adept sztuki czytelniczej, a więc: koło.

Wydawnictwo Media Rodzina stanęło na wysokości zadania i zaproponowało książkę optymalną o tematyce świątecznej i potencjale na aktywność właściwie na każdy dzień adwentu. Polecam!

MAŁY FORMAT WIELKIEGO POTENCJAŁU

Świetna opowiastka dla małych i dużych! Pełna humoru, zabawnych ilustracji i rodzinnego, świątecznego ciepła. Nawet jeśli ta rodzina składa się głównie ze zwierząt. Gorąco polecam!

Pokaż mimo tovideo - opinia

Książeczka ukazująca oczekiwanie krowy Matyldy jak i całego gospodarstwa na święta Bożego Narodzenia. Z racji tego, że Matylda nie może się doczekać świąt gospodyni przygotowała dla Matyldy kalendarz adwentowy który ułatwi jej odliczanie.
Piękne zimowe ilustracje na pewno spodobają się maluszkom.

Piękne zimowe ilustracje na pewno spodobają się maluszkom.

MATYLDO, NIEDŁUGO ŚWIĘTA!⠀
Książka w klimacie Świąt Bożego Narodzenia o Krowie Matyldzie i jej przyjaciołach, które z utęsknieniem czekają na Boże Narodzenie. Książkę przyjemnie czytać, a piękne zimowe ilustracje na pewno spodobają się wszystkim. Fajna, urocza, trochę zabawna i pełna świątecznych tradycji opowieść jest idealna na czas Bożego Narodzenia.

MATYLDO, NIEDŁUGO ŚWIĘTA!⠀

Suuuper, zabawna, ilustracje pełne smaczków

Suuuper, zabawna, ilustracje pełne smaczków

Kartonowa opowiastka o mojej ukochanej Krowie Matyldzie, która z utęsknieniem czeka na Boże Narodzenie. Z tym szalonym zwierzakiem nie można się nudzić, wiec... szkoda, że tak krótko!

Bardzo sympatyczna książka dla najmłodszych czytelników. Tym razem krowa Matylda przygotowuje się na przyjście Bożego Narodzenia. Książeczka może służyć wprowadzeniu dzieci w tematykę świąteczną. Mój 20-miesięczny syn bardzo ją polubił. Żałuję tylko, że trafiłam na nią na tyle późno, iż nie dążyła dotrzeć pod choinkę przed świętami.

Święta już tuż tuż!

Przesympatyczna mućka powraca ;) Jak sam tytuł wskazuje krowa Matylda oraz całe gospodarstwo wyczekują Świąt Bożego Narodzenia. Czy zwierzęta i ludzie mają w związku z tym pewne wspólne tradycje?

Matylda szczególnie lubi zimową jazdę na sankach - kojarzy ją w sposób nierozerwalny z nadejściem Świąt, a zatem (skoro jazda na sankach jest już możliwa) Święta mogą jak dla niej śmiało przychodzić :) Kalendarz adwentowy także pomoże Matyldzie pamiętać o tym, ile pozostało dni do najważniejszych świątecznych wydarzeń.

Co do świątecznych tradycji, to z całą pewnością za takową należy uznać wspólne pieczenie pierniczków przez wszystkich domowników (również tych zwierzęcych). Najważniejsza jednak jest sama Wigilia i wspólnie spędzony czas - nie tylko przy stole ;)

"Matyldo, niedługo Święta" to jak zawsze sympatyczna odsłona serii o przezabawnej krowie i jej przyjaciołach. Książeczka przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników (dolnej granicy wieku bym z racji podstawowych i bardzo prostych w odbiorze treści nie wyznaczał ;) ),którzy być może dzięki tej króciutkiej lekturze będą mogli zrozumieć co nieco z tego, co oznaczają i czym są Święta Bożego Narodzenia.

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

Święta już tuż tuż!

• Dla dzieci
  • Boże Narodzenie
  • Dziecko
  • Dziecięce
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Matyldo, niedługo święta!