Biegnij

Rebis
2008-07-23
2008-07-23
Marta Jabłońska-Majchrzak

Zaczyna się obiecująco i nagle robi się nudno i bez emocji. Historia niby ciekawa, ale mało odważny sposób podania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książki Ann Patchet są dla mnie wyjątkowe . Tak było i tym razem. Opowieść o tym co dla nas najważniejsze : rodzina, prawda, poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialność i trudne wybory. Zaskakująca , ciepła i pełna dobrych emocji. Dla mnie wspaniała!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobrze się czyta tę powieść. Jest to opowieść o miłości, rodzinie, poświęceniu (matki wobec dzieci). Jeden wypadek powoduje, że poznajemy skomplikowane losy dwóch braci, którzy zostali adoptowani. Jednak jak się okazuje, ich rodzona matka, nigdy o nich nie zapomniała, ba, towarzyszyła im nawet przez całe życie, będąc w ukryciu. Książka porusza trudne tematy i wzbudza różne emocje. Generalnie podobała mi się i mogę ją z czystym sercem polecić innym czytelnikom, którzy lubią tego typu powieści.

Powieść niezwykle wciągnęła mnie w historie bohaterów. A zimowe krajobrazy Bostonu pochłaniałam z autentycznym odczuciem chłodu. Powieść wydana już dawno, a potrafi zachwycać i dziś. Wciąż odkrywam Ann Patchett... To prawdziwa powieść obyczajowa, godna polecenia, co niniejszym czynię.

Bardzo nudna obyczajówka

Bardzo nudna obyczajówka

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka otula podobnie jak padający miękki śnieg, przykrywający ulice, domy i ludzi. Spod puszystego śniegu nie widać nierównego i brudnego chodnika. Ann Patchett nie przedstawia idealnych bohaterów, w powieści dzieje się dużo, ale akcja posuwa się niespiesznie, znajdując zawsze jakieś pocieszenie, rozświetlające przyszłość. Bohaterów poznajemy tak dobrze, że ich rozumiemy i nie chcemy się z nimi rozstawać. Autorka z ich pomocą pyta o rolę przypadku w życiu każdego człowieka, o wpływ rodziców na dzieci, o potrzeby buntu i zgody na rodzinne powiązania i pragnienia. Zwraca uwagę na różnorodność charakterów, potrzeb, talentów, zainteresowań dorastających dzieci często rozbieżnych z oczekiwaniami opiekunów, chcących, by kolejne pokolenie kontynuowało działania i zainteresowania poprzedniego. Bieg staje się metaforą życia, jednym jest łatwiej, innym trudniej, często o wszystkim decyduje przypadek: "Nigdy nie będziesz wiedziała, jak to się wszystko mogło ułożyć." Ważny jest sam bieg i możliwość samorealizacji. Towarzyszymy więc poznanym rodzinom w ich życiowych perturbacjach, zanurzając się w świecie może wyidealizowanym, ale dającym przyjemność lektury. Ważną rolę odgrywa w powieści pewna figurka i legenda z nią związana, która próbuje pokazać skomplikowane zderzenie realnego i idealnego świata. To miłość wydaje się być najlepszym spoiwem tych światów. Ann Patchett zaprasza nas do świata dobra mimo podziałów społecznych i rasowych, mimo konieczności zmagania się z bólem. Może mówi o nas samych?

Niepozorna historia - niby takie nic, a jednak na swój sposób magiczna, ciepła, poruszająca. Wciągnęła mnie od początku, chociaż nieco naiwna, to urzekła taką bezpośrednią dobrocią.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam trochę problem z oceną tej książki, bo wydaje mi się, że nie zrozumiałam jej tak do końca. I szczerze mówiąc, byłam przekonana, że będzie więcej w niej figurki. Tak czy inaczej, sama historia jest naprawdę ładna. Ale to, co najbardziej podobało mi się w tej książce, to postacie! Nie tak łatwo trafić na książkę, w której to postacie budują całą historię i sprawiają, że odnosi się wrażenie, jakby się je całkiem nieźle znało.

Moja pierwsza przygoda z Anne Patchett. Zakochałam się w jej opowieści i wielowarstwowości historii. Można się zagubić.

1993

To nie jest lekka, łatwa i przyjemna pozycja. Biegnij to historia o przypadku. O tym czy to on rządzi naszym losem?To również książka o nadziei, o sile rodziny i wierze w to, że będzie dobrze. Mądra i skłaniająca do refleksji.

• Przeczytane w 2013

Ann Patchett Biegnij Zobacz więcej