Zastraszeni

Okładka książki Zastraszeni Joanna Dulewicz
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Zastraszeni
Joanna Dulewicz Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Eryka Olbracht (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Eryka Olbracht (tom 2)
Czwarta Strona
2020-07-29
2020-07-29
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Zastraszeni

przeczytanych książek 333 napisanych opinii 324

Dobra kontynuacja „ Zakłamanych” . Książka pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Duże zmiany w losach głównych bohaterów i pojawienie się kilku nowych postaci, niekoniecznie dobrych. Handel ludźmi, wykorzystywanie fizyczne w zakłamanych firmach. Działalność w kilku krajach, powiązania międzynarodowe, duże pieniądze, zachłanność i chciwość a także miłość, zdrada , przyjaźń, zawiść itd. Kolejna książka polskiej autorki i kolejne miłe zaskoczenie. Proszę o więcej. I jeszcze tylko mała uwaga, lepiej czytać książki w kolejności cyklu.

Dużo ciekawsza niż pierwsza część. Jak sama autorka przyznaje - przedstawia psychologiczne aspekty strachu i lęku. Porusza ważne tematy - pranie brudnych pieniędzy, różne rodzaje handlu ludźmi i wyzysk ludzi. Polecam.

Przeczytałam rzutem na taśmę zaraz po pierwszej części, więc miałam na świeżo wszystko w pamięci. Akcja toczy się rok później, u bohaterów trochę się w życiu pozmieniało. Nie zmienił się natomiast styl autorki i gdybym nie czytała nazwiska na okładce, nadal pomyślałabym, że książkę napisał raczej mężczyzna niż kobieta. Ani to zarzut, ani pochwala, takie wrażenie odniosłam i tyle. Czyta się szybko, wręcz błyskawicznie, po kilkunastu pierwszych stronach akcja wciąga bez reszty i można łatwo zarwać noc.

Bardziej sensacyjna od pierwszej części, ale też porusza dużo tematów, o których mało sie mówi.

Pierwsza część podobała mi się znacznie bardziej. "Zastraszonych" czyta się i szybciej i łatwiej, ale mimo to, albo może właśnie przez to, brakło mi trochę tego czegoś, co przy "Zakłamanych" zmuszało mnie do refleksji. Żeby zbyt dużo nie narzekać, ta powieść również trzymała w napięciu, miała w sobie drugie dno i chwilami była dość nieoczywista. No i problem handlu ludźmi i prania brudnych pieniędzy, tu był bardziej rozwinięty, lepiej pokazany. Czekam na trzecią część. Mam nadzieję, że będzie najlepsza ze wszystkich.

Czołem! Kto już jest po południowej kawce?😊 ja juz swoją wypiłam i zapragnęłam sie podzielić z Wami moja opinią o książce "Zastraszeni" Joanny Dulewicz.

Być może mało kto z Was wie, że "Zastraszeni" są drugą wydaną książką tej autorki. Jej debiutancką powieścią są "Zakłamani"(pierwsza część z serii o Eryce Olbracht i Patryku Wrońskim),dzięki której wygrała konkurs kryminalny, w którym nagrodą było wydanie swojej powieści organizowanym przez @czwartastrona.

Parę miesiecy temu miałam okazję przeczytać "Zaklamanych" i nie ukrywam, że czegoś mi w niej brakowalo, cos mi nie pasowalo, trochę ciężko sie czytalo. Jednak, gdy dowiedziałam się, że @joannadulewicz wydała kontynuację Zakłamanych wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć, dając tym samym drugą szansę autorce.

Jestem pod ogromnym wrażeniem jakie postępy Joanna Dulewicz dokonała od swojej debiutanckiej powieści. Książkę wciąga od samego początku i trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej kartki.
Przede wszystkim autorka porusza w niej kwestie handlu ludźmi. Zwraca uwagę co sie dzieje z takimi ludźmi i jak działają osoby za to odpowiedzialne. Bazuje na emocji jaką jest strach. W posłowie zaznacza, że każdy z bohaterów w miejszym lub w wiekszym stopniu doświadcza uczucia zastraszenia. Książka w idealny sposób ukazuje jak zachowuje sie osoba, którą zawładnął strach. W jednym z komentarzy sama autorka zdradziła mi, że będzie kontynuacja losów Eryki i Patryka i tak by wypadało, ponieważ zakończenie sprawiło, że chciałoby sie czytać wiecej i więcej..a tu koniec🙈. Poza tym - chociaż wyjaśnienie jest na samym końcu, to moja ciekawość wygrała i zaczelam szukać na mapie miejscowości, w której w większości akcja sie toczy - Skarlecina. Nie lada zdziwienie zagościło na mojej twarzy, gdy sie okazało, że taka miejscowość nie istnieje. Zakończenie rowniez wbija w fotel, pozornie to co się kończy daje początek czemuś nowemu i ja na to nowe z ogromną niecierpliwością będę czekać.

Wartka akcja, świetne zwroty i wnikliwa analiza psychologicznych mechanizmów związanych ze strachem i lękiem. To trzeba przeczytać.

Powieść trzyma poziom pierwszej części. Zmienił się trochę styl, akcja jest jeszcze bardziej wartka, pojawiło się kilkoro nowych bohaterów, a inni zeszli na dalszy plan. O głównych postaciach dowiadujemy się coraz więcej, poznajemy ich przeszłość. Ciekawym rozwiązaniem było wprowadzenie zagadki sprzed trzydziestu lat - trzeba ją rozwiązać, żeby popchnąć do przodu obecnie prowadzone śledztwo.

Dobre,mocne,handlem ludźmi, brudny i zły świat.

Dobre,mocne,handlem ludźmi, brudny i zły świat.

Kolejna część z Eryką Olbracht, tak jak i pierwsza, zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Autorka poszła tu bardziej w stronę kryminału i sensacji, ale nie zabrakło mi też głębi i dużej dozy psychologii. Postacie naturalnie zmieniły się trochę (wydarzenie pierwszej i drugiej części dzieli rok). Nie ma już księdza Pająka, a pojawiła się sympatyczna (i ekscentryczna) parka: Sylwia i Adam. Oni przypominali mi trochę Tuppence i Tommiego z serii Agathy Christie. Może nawet autorka wzorowała się na nich, kto wie?
Ogólnie, książka porusza ważny temat handlu ludźmi i jest napisana z dużą wiarygodnością (pokusiłem się o zweryfikowanie niektórych informacji),tak więc można dowiedzieć się z niej tego i owego na ten temat.
Teraz czekam na następną część.

Dodaj cytat z książki Zastraszeni