Żółć

Okładka książki Żółć Małgorzata Oliwia Sobczak
Okładka książki Żółć
Małgorzata Oliwia Sobczak Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kolory zła (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Kolory zła (tom 4)
W.A.B.
2024-05-15
2024-05-15
9788383196886

Jest to kawał naprawdę dobrego kryminału, z wyjątkowo mocno rozbudowanymi wątkami psychologicznymi. Powiedziałabym nawet, że one tu dominują, ale nie ma to żadnego negatywnego wpływu na odbiór całej historii. Przyda się jednak znajomość poprzednich tomów, by móc zrozumieć, skąd takie, a nie inne zachowania głównych bohaterów. Szczególnie mocno widać to na przykładzie traumy, która wyraźnie dominuje w poczynaniu jednej z bohaterek, ale w „Żółci” spotkamy się tylko z jej objawami, ciężko znaleźć jej przyczyny, które wynikają z wcześniej opisanych wydarzeń. Lubię takie przemyślane kontynuacje, gdy Autor dba o swoich bohaterów (i czytelników również),a nie pisze w sposób oderwany od tego co wcześniej wymyślił. Czasem niestety się to zdarza, ale na pewno nie Małgorzacie Sobczak.
Leopold Bilski, prokurator będący głównym bohaterem Kolorów zła, trafia na sprawę wyjątkowo podejrzanego samobójstwa. Znaleziony w wynajmowanym mieszkaniu w Sopocie mężczyzna z podciętymi żyłami okazuje się jednak być ofiarą wyjątkowo okrutnego morderstwa. Na dodatek jest on dość znany w mieście, prowadzi bowiem szkołę uwodzenia, a jego żona jest rozpoznawalną instagramową trenerką. Na pierwszy rzut oka ich małżeństwo wydaje się być idealne, ale nie zawsze cukierkowa rzeczywistość z serwisów społecznościowych jest prawdziwa. Często poza kadrem dzieje się różnie.
I tak samo jest tym razem – Leopold powoli odkrywa sekrety zamordowanego Błażej, których mężczyzna ma całkiem sporo. Zresztą, każdy związany z tą sprawą ma coś na sumieniu, nie ma przecież ludzi kryształowych. Tutaj wyraźnie rysuje się psychologiczna strona książki, w przeszłości czają się bowiem demony i nieprzepracowane traumy, które wpływają na dorosłe życie bohaterów. Mocno podkreślony jest wątek dziedziczenia z pokolenia na pokolenie, nie tylko cech zewnętrznych, ale również tych wewnętrznych – traum, doświadczeń i uczuć, z których nawet sami nie zdajemy sobie sprawy, że zostały na nas przeniesione. Jest to niezwykle interesujący wątek, który nieczęsto pojawia się w literaturze.
Z tematem dziedziczenia wiąże się też druga linia czasowa, w której bliżej poznajemy historię ojca Leopolda Bilskiego – funkcjonariusza milicji, który pewnego dnia został zastrzelony przez nieznanych sprawców. Ta tajemnica bardzo długo męczyła Leopolda, aż wreszcie przyszedł moment, gdy na własną rękę postanowił pogrzebać nieco głębiej. Szczególnie gdy okazało się, że jego matka zaczyna się spotykać z dawnym przyjacielem rodziny z tamtych lat. To też niezwykle interesujący wątek, przyznam szczerze, że on mi się zdecydowanie bardziej podobał niż ten ze szkołą uwodzenia. Jednak oba te wątki tworzą razem doskonałą całość.
„Żółć” jest świetnie rozpisanym kryminałem, który wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Lubię przeplatanie ze sobą różnych linii czasowych, co tutaj sprawdza się perfekcyjnie, dzięki czemu akcja cały czas jest dynamiczna. I duży plus za wątek z psem, moje serduszko radowało się wtedy przepotężnie. Z całego serduszka polecam nie tylko „Żółć”, ale całą serię Kolory zła, bo to naprawdę kawał świetnej lektury.

recenzja pochodzi z bloga: poprostumadusia.pl

Każda nowa książka Małgorzaty Oliwii Sobczak, to dla mnie święto. I tak było też w przypadku „Żółci”, czwartej części serii „Kolory zła”. Ale jeśli nie czytaliście poprzednich tomów nie musicie się tym przejmować, bo ten można swobodnie przeczytać bez znajomości poprzednich.

W jednym z wynajmowanych na doby sopockim apartamencie zostają znalezione zwłoki Błażeja Konarskiego. Mężczyzny, który prowadził w Trójmieście szkołę uwodzenia. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda jakby popełnił samobójstwo, ale policja oraz prokurator Leopold Bilski nie mają złudzeń, że było to morderstwo z zimną krwią.
Podczas śledztwa wychodzi nieciekawa przeszłość ofiary i różne skrywane przez Konarskiego oraz jego bliskich, tajemnice.
Sobczak świetnie opisała w książce mechanizm tzw. gaslightingu, czyli przemocy psychicznej i manipulacji emocjonalnej, która wprowadza ofiarę w stan dezorientacji i obniżenia poczucia własnej wartości.
Jest tu też nawiązanie do stresu pourazowego i jakie skutki może on przynieść jeśli nie jest prawidłowo leczony.
Jak we wszystkich książkach autorki, również i tutaj warstwa psychologiczna jest świetna i bardzo dobrze i ciekawie rozbudowana.

Małgorzata Oliwia Sobczak po raz kolejny udowodniła, że jest jedną z najlepszych autorek kryminałów na naszym rodzimym rynku. Stworzyła powieść, która trzyma w napięciu od pierwszej strony. Rzadko nie jestem w stanie odgadnąć, kto jest sprawcą zbrodni, choć trochę się domyślać. A tutaj było tyle niewiadomych i zwrotów akcji, że nawet przez moment nie domyśliłam się, kto naprawdę zamordował Błażeja Konarskiego. Gratuluję autorce trzymania tak wysokiej poprzeczki. Z wypiekami na twarzy czekam na kolejny kryminał Małgorzaty Oliwii Sobczak, a Wam polecam „Żółć”. Na 100% lektura dostarczy Wam wielu wrażeń i emocji.

Jak miło wróci do twórczości autorki. Ta pozycja jak i poprzednie trzyma w napięciu od pierwszej strony do samego końca. Jeśli nie czytaliście wcześniejszych części Kolorów Zła to absolutnie się tym nie przejmujcie (chociaż gorąco zachęcam do nadrobienia zaległości) ponieważ tę książkę można spokojnie czytać bez ich znajomości. W „Żółci” pasuje mi wszystko- bohaterowie, intrygująca fabuła, tępo akcji a przede wszystkim tajemnicze morderstwo. Ten kryminał dostarczył mi wielu wrażeń a przede wszystkim nie pozwolił domyślić się zakończenia. Traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa rzutują na ich postępowanie w czasie teraźniejszym. Ludzka psychika jest nieobliczalna i nie zawsze można przewidzieć nawet własne zachowanie. Sekrety i tajemnice to coś czego nie może zabraknąć w dobrym kryminale. A kiedy w końcu wyjdą na jaw wszystko, nie wszyscy będą zadowoleni…
W Sopocie zostają odnalezione zwłoki mężczyzny. Wszystko wskazuje na to, że targnął się na własne życie jednak po doklejonych oględzinach wydaje się to niemożliwe. Była to okrutna zbrodnia, której ofiarą padł Błażej Konarski. Ktoś chciał żeby został do końca świadomy i oglądał własną śmierć. Prokurator Leopold Bilski wraz z policjantem Pająkiem i Kitą prowadzą trudne śledztwo. Odkrywają niewygodne sekrety ofiary oraz jego bliskiego otoczenia. Błażej wcale nie był taki nieskazitelny jakby się wydawało- przemocowe związki, zdrady czy udział w grupie przestępczej to tylko początek. Kto stoi za jego śmiercią? Komu aż tak bardzo podpadł, że postanowił zakończyć jego życie w tak okrutny sposób? Jest to śledztwo, które pozostanie na długo w pamięci czytelnika. 8/10⭐️

Mieliście kiedyś tak, że gdy po dłuższym czasie wychodziła kolejna część serii cieszyliście się, ale obawialiście, że zbyt wiele nie pamiętacie i nie będzie tak fajnie jak w przypadku poprzednich części?

Takie właśnie uczucia towarzyszyły mi, gdy zobaczyłam zapowiedź "Żółci". Jednak po pierwszych stronach zrozumiałam, że to były zupełnie niepotrzebne obawy. To było jak włożenie nóg w ulubione buty czy wycieczka w ukochane miejsce, w którym dawno się nie było. To było również spotkanie ze starymi znajomymi, trochę innymi niż zapamiętaliśmy, a jednak takimi samymi.
Autorka po raz kolejny serwuje nam całą gamę bohaterów, gdzie każdy z nich zmaga się z konsekwencjami zabójstwa Błażeja Konarskiego, a także z własnymi demonami. Śledztwo w sprawie tej zbrodni nie jest łatwe, jednak z czym nie poradzi sobie genialne trio Leopold, Pająk i Kita? Niecodzienne zajęcie denata, tajemnice z przeszłości, gang samochodowy, klub dla mężczyzn to wszystko stanowi niesamowitą mieszankę, która nie pozwala się nudzić. Jednak prawdziwym atutem tej książki są znakomicie napisane studia psychologiczne postaci, nawet tych epizodycznych.
Instatrenerka, rzeźbiarka z synestezją, były wojskowy, zdradzany mąż, ofiara przemocy domowej, skrzywdzone dziecko i w końcu mężczyzna, którego zalewała żółć.
Kto w tej historii jest ofiarą, a kto oprawcą?
Czy Leopoldowi uda się ułożyć wszystkie elementy układanki na czas?

Jak zwykle znakomicie bawiłam się przy lekturze książki autorki i niecierpliwie czekam na więcej. Odrobinę brakowało mi Anki i chętnie widziałabym jej tam więcej.
Ci, którzy czytali poprzednie części, na pewno się nie zawiodą, a ci, którzy jeszcze nie znają Kolorów zła, koniecznie muszą poznać!
Ja natomiast czekam na kolejny kolor 💛

• ŻÓŁĆ • MAŁGORZATA OLIWIA SOBCZAK

" Każdy dzień jest dobry, żeby umrzeć. Gorzej z tymi dniami, gdy trzeba żyć.. "

Jakież było moje zdziwienie i wielka, wielka radość kiedy dowiedziałam się, że powstała czwarta część mojej ukochanej serii kryminalnej KOLORY ZŁA!!!💛

Lopold Bilski to jeden z moich książkowych crushów. Autorka genialnie wykreowała tę postać obdarowując ją wieloma cechami charakteru, które u mężczyzn mocno szanuję. Poznając go bliżej mam jednak świadomość, że nie jest to człowiek bez wad. Taki wiecie, chłop z krwi i kości... z kręgosłupem moralnym i zasadami, ale też odrobiną mroku, który wypełnia jego wnętrze.
Każde kolejne spotkanie z Bilskim jest dla mnie największą przyjemnością!🫠🫠🫠 chcę więcej i więcej...

Miejsem akcji "Żółci" jest Sopot. To tutaj w wynajmowanym mieszkaniu znaleziono zwłoki mężczyzny. Podcięte żyły mogą świadczyć o tym, że mężczyzna popełnił samobójstwo, jednak ślady kryminalistyczne i wychodzące na jaw rewelacje o życiu denata wskazują raczej na okrutną zbrodnię! "Jeśli się go nie znało, można było o nim powiedzieć, że jest najbardziej przyjacielską osobą na świecie. Ale tak naprawdę trawiła go żółć. Żółć, którą wylewał na tych, których kochał, by ocalić samego siebie..."

Mnożące się tropy prowadzą śledczych do wielu mrocznych zaułków. Gangi złodziei samochodowych, nielegalne substancje, przemocowe związki i rodzinne sekrety.. w gąszczu kłamstw można się zagubić tracąc resztki orientacji kto jest pokrzywdzony, a kto krzywdę zadaje. Zdrada, ból i pazerność pogrążone w upiornym tańcu boleśnie odsiskają piętno na bohaterach tej powieści. Ich skażone pragnieniem zemsty dusze zapoczątkowały niejedną tragedię...

Morderstwo i szereg podejrzanych.
Kto posunął się do popełnienia zbrodni i dlaczego?

Książki Małgorzaty Oliwii Sobczak szczególnie wielbię za oryginalność! Po przeczytaniu setek kryminałów czasem ma się wrażenie, że nas czytelnikow ciężko jeszcze czymś zaskoczyć, tymczasem autorka każdą powieść faszeruje arcyciekawymi zagadnieniami, tj. palinologia sądowa czy terapia przedłużonej ekspozycji. Uważam, że warsztat pisarski autorki, pomysłowość, imponujacy reserch oraz rzetelność w tworzeniu to mistrzostwo świata!💛💛💛

Szkoła uwodzenia to kolejny fabularny smaczek. Można dowiedzieć się co działa na kobiety, jak je zdobywać i na co zwracają uwagę. Byłam zdziwiona, a jednocześnie potakująco kiwałam głową ile z tych szokujących rewelacji znajduje uzasadnienie w prawdziwym życiu i tworzeniu relacji. Jeśli podobnie jak mnie, fascynuje was szeroko pojęte zagadnienie miłości to bezpowrornie przepadniecie w tej historii!

ŻÓŁĆ to dynamiczny, angażujący i wycieńczający emocjonalnie kryminał, który oblepia czytelnika i zmusza to pochylenia się nad wieloma aspektami relacji miedzyludzkich. Małgorzata Oliwia Sobczak po raz kolejny skonstruowała fabułę, od której nie sposób się oderwać! No kooooochammm!!! 💛💛💛

Z dumą objęłam żółć moim patronatem!🐿 Ogromnie polecam!💛💛💛

• ŻÓŁĆ • MAŁGORZATA OLIWIA SOBCZAK

" Każdy dzień jest dobry, żeby umrzeć. Gorzej z tymi dniami, gdy trzeba żyć.. "

Nic tak nie cieszy czytelnika, jak powrót bohaterów literackich jego ulubionej serii! A jeśli jest to kontynuacja przegenialnego cyklu kryminalnego „Kolory zła” Małgorzaty Oliwii Sobczak, to radość powinna być podwójna! Z wielkim uśmiechem na ustach zaczęłam lekturę czwartej części tej wspomnianej serii, a „Żółć” dostarczyła mi sporych wrażeń! Kolejny raz autorka zabrała mnie w podróż po mrocznych zakamarkach ludzkiej psychiki, a zagadka kryminalna była niezwykle intrygująca. Ekscytująca przygoda śledcza nie mogłaby się obyć bez bohaterów i towarzyszyli mi w niej znani już z wcześniejszych serii prokurator Leopold Bilski oraz nieustraszony duet policjantów: Pająk i Kita.

Akcja „Żółci” rozgrywa się w Sopocie, gdzie w wynajętym mieszkaniu zostają odnalezione zwłoki mężczyzny. Ślady na miejscu zbrodni sugerują, że nie był to zwykły samobójca, lecz mężczyzna padł ofiarą makabrycznego morderstwa. Prowadzący szkołę uwodzenia, Błażej Konarski, który, choć został bestialsko zamordowany, zachował świadomość do ostatnich chwil życia i chyba ta świadomość jest najstraszniejsza. Autorce udało się stworzyć atmosferę pełną napięcia i tajemnicy od pierwszych stron książki. Śmierć Błażeja Konarskiego to tylko początek gęstej sieci kłamstw, zdrad i zbrodni, której rozplątanie staje się misją dla prokuratora Leopolda Bilskiego oraz jego niezwykle barwnych towarzyszy – policjantów Pająka i Kity. Co takiego mężczyźni jeszcze odkryją?

Małgorzata Oliwia Sobczak umiejętnie rysuje portrety swoich bohaterów, ukazując ich zmagania zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Leopold Bilski, jako główny bohater, stanie w obliczu nie tylko trudnej zagadki kryminalnej, lecz poruszony zostanie także wątek osobisty, związany z partnerką Anną. Dwa fragmenty sprawiły, że ogarnęło mnie ogromne wzruszenie i szczęście, a następnie te uczucia zamieniły się w wielki smutek. Co takiego wydarzyło się w tym związku? Nie obawiajcie się jednak, życie osobiste prokuratora nie dominuje w fabule, bohater głównie skupiony jest wokół morderstwa. Policjanci Pająk i Kita to z kolei duet, którego dynamika i niezłomne poświęcenie dla sprawiedliwości stanowią istotny filar tej opowieści. Jak ja lubię tych policjantów! Intrygujące są również liczne wątki poboczne, które stopniowo wprowadzają czytelnika w świat skomplikowanych relacji międzyludzkich i ukrytych tajemnic bohaterów. Rzeźbiarka z darem synestezji oraz popularna instatrenarka to postacie, które dodają tej historii głębi i wielowymiarowości. Ale to oczywiście nie koniec, bo w „Żółci” pojawi się o wiele więcej niespodzianek, przeszłość będzie współgrać z teraźniejszością i na jaw wyjdą naprawdę ciekawe tajemnice. Przez całą książkę czytelnik ma wrażenie, że każdy z bohaterów kryje w sobie coś więcej, niż jest w stanie ujawnić. Tylko co?

Zagadka kryminalna, która skupiona jest wokół śmierci Konarskiego, jest misternie skonstruowana i pełna zwrotów akcji, które zaskoczą nawet najbardziej wymagających czytelników. Jednak to nie tylko świetnie poprowadzona fabuła czyni z "Żółci" lekturę wartą uwagi. To także styl autorki, precyzyjny i sugestywny, który w mgnieniu oka przenosi czytelnika w odległe zakątki miasta, wciągając go w wir wydarzeń i emocji. Dodatkowym smaczkiem jest sposób, w jaki autorka wprowadza elementy codzienności i współczesności do swojej powieści. Od klubów nocnych po media społecznościowe, wszystko jest starannie wplecione w fabułę, tworząc realistyczny obraz świata, w którym toczy się akcja. Autorka przyzwyczaiła też mnie do tego, że w jej książkach poruszane są bardzo ważne problemy i tak też jest w „Żółci”. Tym razem doświadczymy z bohaterami przemocy psychicznej, mężczyźni jawić się tutaj będą w ponurych barwach i właściwie poza głównymi bohaterami – żaden z bohaterów pobocznych nie będzie miał cech pozytywnych. Wielokrotnie z rozdziałów wylewać się będą opisy związane z okrucieństwem, którego doświadczają kobiety.

"Żółć" to kolejna udana odsłona serii kryminalnej Małgorzaty Oliwii Sobczak. Świetnie wykreowana zagadka kryminalna, emocjonująca akcja oraz powrót ulubionych bohaterów sprawiają, że lektura tej książki to prawdziwa gratka dla miłośników gatunku. Autorka nie zawodzi, trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron i jednocześnie zmusza go do refleksji nad złożonością ludzkiej natury i motywacjami, które kierują naszymi decyzjami.

Żółć.
Kolor żółty kojarzy się z ciepłem i słońcem, przez co naturalnie wywołuje pozytywne emocje. Ale żółć ma również znaczenie opozycyjne - zdradę, wrogość i bezwstyd.
W powieściach Małgorzaty Oliwii Sobczak kolory przybierają postać zła. Żółć ma gorzki smak, jest agresywna, ostrzegawcza i budzi niepokój.
Zresztą, powieści pani Sobczak mają nie tylko koloryt, ale i dźwięki - szumią, skrzypią i krzyczą. Wypływa z nich zło, które otacza czytelnika w sposób niepokojąco realny, wywołując uczucie dyskomfortu.

W wynajętym mieszkaniu w Sopocie zostają znalezione zwłoki Błażeja Konarskiego, charyzmatycznego właściciela szkoły uwodzenia. Na pierwszy rzut oka wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak prokurator Leopold Bilski i jego zespół intuicyjnie wierzą, że sprawa jest poważniejsza.
Kto zabił? Lista podejrzanych rośnie wraz z postępami śledztwa, odkrywając mroczne sekrety związane z denatem.
Błażej, pozornie uroczy, okazuje się potworem skrywającym się pod fasadą zaufania.
Jego ofiarami są kobiety, a jego metody działania to wyrafinowana manipulacja, metodyczne wyniszczanie, tłamszenie i podkopywanie poczucia własnej wartości.
Co skrywają, jego obecna żona Laura Konarska, atrakcyjna instatrenerka oraz jego była żona, ekscentryczna artystka Helaszka Leśniewska (To postać, której kreacja wyjątkowo do mnie trafiła, włączając instynkt opiekuńczy i ochronny).
Czy któraś z nich miała udział w zniknięciu Błażeja z tego świata?
Przynosząca dochody szkoła uwodzenia to niejedyne źródło dochodu Konarskiego, w jego kapeluszu kryje się znacznie więcej i nie ma to nic wspólnego z uczciwością i pracowitością.

Małgorzata Oliwia Sobczak odważnie porusza trudne tematy związane z przemocą, zaglądając nie tylko w najmroczniejsze zakamarki Sopotu, ale także w ludzką psychikę.
Jej powieści cechuje silna warstwa psychologiczna, co ogromnie sobie cenię.

Czytelnik przekona się, że życie bywa nieobliczalne, a każdy ma swoje różne oblicza. Okazuje się, że czasem do najstraszniejszych czynów zdolne są osoby, których by się nie podejrzewało.
Skrajne emocje mogą prowadzić do makabrycznych decyzji.

Autorka lubi wplatać w fabułę intrygujące tematy z zakresu psychologii.
Tym razem zainteresowanie czytelnika budzi pojęcie synestezji. Zdolność synestezji to umiejętność postrzegania przez wiele zmysłów, istnieją różne jej rodzaje.
Na przykład Helaszka widzi ludzkie aury.
Oprócz mocnej warstwy kryminalnej, autorka pozostawia czytelnikowi pole do refleksji i przemyśleń.
Interesujące pod względem psychologicznym jest to, że zdarza się, że nawet osoby z rozbudowaną intuicją i wrażliwością, mimo czerwonych flag i ostrzeżeń, mogą wchodzić w ryzykowne relacje.
Czy doświadczenia z młodości lub dziedziczone traumy sprawiają, że takie osoby są bardziej narażone na niezdrowe, przemocowe związki?
Czy wzorce z dzieciństwa sprawiają, że ludzie stają się ofiarami powielania?
Czy wychowanie w środowisku przemocowym determinuje, że ktoś stanie się przemocowcem lub ofiarą przemocy? Jak można temu zapobiec?
W dzisiejszym świecie mówi się wiele o różnych formach przemocy, ale niewiele się z tym robi. Osoby doświadczające przemocy często nie otrzymują odpowiedniego wsparcia i pomocy.

Jeśli chodzi o prokuratora Leopolda Bliskiego i Annę Górską, od samego początku kibicowałam ich relacji. Ta odsłona przynosi im trochę radości, wiele codzienności i pewną niezmierzoną dawkę smutku, którego życzyłabym im oszczędzić.

"Żółć" to czwarty kolor z cyklu "Kolory zła" i jest równie dobry, co poprzednie części. Osobiście jestem wielką fanką powieści Pani Sobczak i gorąco je polecam.
Premiera książki zaplanowana jest na 15 maja.
Wkrótce na platformie Netflix będzie można zobaczyć sfilmowaną pierwszą część cyklu, "Czerwień". Trzymam kciuki za sukces.

Żółć.
Zresztą, powieści pani Sobczak mają nie tylko koloryt, ale i...

Niech was Żółć zaleje… dużą dawką dobrego kryminału, kotłującymi się emocjami i brzydkimi sekretami, które zawsze w końcu ugryzą w dupkę….
To już czwarty tom fenomenalnej serii Kolory zła, a jak wiadomo zło nie śpi, więc i nasi bohaterowie nie mogą zmrużyć oka, ciągle mierząc się z Sopockim półświatkiem. W wynajmowanym mieszkaniu policja znajduje ciało mężczyzny z podciętymi żyłami… czy to wymyślane samobójstwo czy przemyślane morderstwo? I kto chciałby zabić takiego sympatycznego człowieka… uprzejmy był, dzień dobry mówił…
Nawet nie będę udawać, że nie bawiłam się świetnie czytając Żółć. Choć jest w niej zdecydowanie więcej psychologii niż w poprzednich tomach, a autorka przy okazji spraw kryminalnych zgłębia również temat emocji własnych bohaterów, to książka napisana jest na najwyższym poziomie. Nauczona doświadczeniem spodziewałam się niespodziewanego, a jednak zakończenie i tak było dla mnie totalną niespodzianką, takiego obrotu akcji się nie spodziewałam!
Bohaterowie Małgorzaty Sobczyk są równie soczyści, co kolory okładek jej powieści, policjanci porozumiewają się własnym slangiem a spod ich słowiańskich aparycji przebija się „strażnik Teksasu”, prokuratorzy choć wybrali prawo, wciąż mają ludzką twarz a kryminalny półświatek przyciąga mrokiem i niebezpiecznymi zabawami. Pod tym względem Żółć równa jest poprzednim tomom: tajemnice, brudne sekrety, przemoc i kłamstwa w powieści splatają się w fascynujące tło dla popełnionej zbrodni. Przeczytałam całość za jednym zamachem, bo nie potrafiłam oderwać się od toczącego się śledztwa, dla mnie totalne 9/10.
Jak w poprzednich tomach dalej trochę męczą mnie przeskoki między latami i bohaterami ale powoli się przyzwyczajam. Mogę mieć tylko nadzieję, że kolejne tomy pojawią się wkrótce, bo przecież wciąż jest tyle pięknych Kolorów zła, których autorka jeszcze nie wykorzystała.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu W.A.B
#współpracarecenzencka
#współpracabarterowa
#współpracareklamowa

"Żółć" to już 4 tom serii Kolory zła. Jednak przeze mnie przeczytany jako pierwszy, ponieważ nie miałam okazji czytać wcześniejszych. Pomimo tego nie czuje się zagubiona w fabule, bo każda książka to zupełnie nowa historia. Wiadomo, że niektórzy bohaterowie jak się domyśliłam występowali już w poprzednich częściach i mieli swoje wątki, które są kontynuowane, lecz są one poboczne, a głównym jest sprawa zabójstwa, którą próbujemy rozwiązać.
Tym razem w Sopocie dochodzi do morderstwa młodego mężczyzny. Błażej Konarski, bo tak nazywa się ofiara to właściciel szkoły uwodzenia. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że popełnił samobójstwo jednak zebrane ślady kryminalistyczne wykluczają to. Śledztwo prowadzą prokurator Leopold Bilski wraz z policjantami Pająkiem i Kitą. Nie mają prostego zadania, lecz zrobią wszystko, żeby dotrzeć do prawdy i odnaleźć zabójcę. Główne pytanie jakie należy zadać to kto zabił? Czy była to aktualna żona Laura Konarska, instatrenerka? Była żona Halszka, rzeźbiarka z darem synestezji która miała problemy z emocjami? Czy może przyjaciel, wspólnik w interesach? A może ktoś zupełnie inny...?
Uwielbiam kryminały, a przede wszystkim te które pisze dla nas Małgorzata Oliwia Sobczak, bo każda jej książka jest zawsze niezwykle wciągająca i dostarcza nam mnóstwa emocji. Tym razem było podobnie. "Żółć" to książka pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i niewiadomych, które powoli wyjaśniają się w toku śledztwa. Kilku podejrzanych, każdy ma motyw, a zakończenie i tak nas zaskakuje. I o to chodzi w prawdziwym kryminale, żeby czytelnik do końca był nieświadomy jak zakończy się historia i kto jest winnym...

Dźwięki. Mimo iż lektura, nad którą się dzisiaj pochylę, jest częścią serii Kolory Zła, to nie kolory, a właśnie dźwięki są dla mnie kwintesencją książki pod tytułem Żółć.

Literaturę Małgorzaty Oliwii Sobczak słychać w naszej wyobraźni. Zapisane przez nią słowa dźwięczą, niczym nuty na pięciolinii naszej percepcji. Wspomniana autorka mogłaby pisać bez fabuły, a i tak odpływam między jej zdaniami. Czy kryminały, to wyłącznie literatura rozrywkowa? Według mnie twórczość Sobczak jest swoistym dziełem sztuki.

Tymczasem oprócz pięknych zwrotów stylistycznych, mamy tu także całą masę merytorycznych informacji, popartych rzeczowym researchem. To jeden z ulubionych etapów tworzenia książek powyższej pisarki, co z resztą widać gołym okiem.

Oczywiście tradycyjnie już, Megi w swoich książkach porusza całe mnóstwo współczesnych problemów społecznych, skłaniając czytelnika do refleksji i pobudzając jego aksjometr emocji. Tym razem szczególnie bliskie memu sercu były przemyślenia na temat przeżywania żałoby. To bardzo głęboka kwestia, która została wkomponowana w powyższą lekturę bardzo subtelnie i klasą. Co istotne, to jednak tylko jeden z wielu wątków społecznych, które znajdziemy w Żółci. Autorka sporo czasu poświęca także ludziom borykającym się z problemami psychicznymi.

Na koniec zostawiłem sobie element, który najbardziej zauroczył mnie w Żółci. Poświęcając się lekturze wręcz na własnej skórze przeżywałem emocje, które towarzyszyły głównemu bohaterowi, Leopoldowi Bilskiemu. Wypełniała mnie jego radość. Niszczył mnie jego smutek. To niesamowite, że autorka potrafiła wzbudzić we mnie aż tak silną empatię.

Z pewnością nie będzie to dla Was żadne zaskoczenie, jeśli po raz kolejny stwierdzę: czytajcie Sobczak. Autorka po raz kolejny udowodniła dlaczego jest topem wśród moich ulubionych pisarzy.

• Recenzenckie
  • W planach ebook