Szum

Okładka książki Szum Małgorzata Oliwia Sobczak
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Szum
Małgorzata Oliwia Sobczak Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Granice ryzyka (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Granice ryzyka (tom 2)
W.A.B.
2022-10-12
2022-10-12
9788383182049

Zaopiekuj się mną

To moja druga ksiazka pani Sobczak,czytana niestety nie w kolejnosci powstania,co troche psuje zabawe,bo znam przyszle losy wiodacych bohaterow,ale wciaz to dobry kryminal z ciekawie zarysowanymi postaciami i z zaskakujaco merytorycznym podejsciem do fabuly

Szum. Spotykamy go na co dzień. Towarzyszy nam w pędzie dnia w pracy, na ulicy, w tle grającej muzyki czy programów telewizyjnych. Jest jeszcze jeden szum. Naszych dorastających dzieci, które małym, cichym szumem dają znak, że coś się dzieje złego, że przestają siebie akceptować, że odrzucają ich rówieśnicy. I niestety rodzice często w natłoku spraw tego szumu nie słyszą albo co gorsza potwierdzają, że tak ma być, tak mają myśleć.
Małgorzata Oliwia Sobaczak nie boi się trudnych tematów, które są tak bardzo aktualne. Tym razem na tapet wzięła dojrzewanie nastolatków. Ich próbę zrozumienia co dzieje się z ich ciałem, se*sualnością.
Detektyw Oskar Korda otrzymuje sprawę zaginięcia młodej nastolatki Liwii Demskiej, córki znanego trójmiejskiego polityka. Przed zniknięciem dziewczyna zachowuje się bardzo dziwnie, a tropy wskazują, że miała romans ze starszym mężczyzną poznanym na aplikacji randkowej.
Czy zaginięcie Liwii będzie miało jakiś związek z zam0rdowaną w 1992 r. Adą, która wstydząc się swojego ciała postanowiła nawiązać znajomość przez popularne w tych czasach CB radio?
“Szum” to druga część serii Granice ryzyka, która równie jak pierwsza część małymi nićmi wciąga nas w zagadkowe zaginięcie. A jak wiadomo, gdzie podejrzanych z każdym rozdziałem przybywa, tam robi się coraz ciekawiej.

Rozmawiajmy z naszymi nastoletnimi dziećmi. Kiedy będą się czuły kochane i rozumiane nie będą szukały akceptacji tam gdzie nie powinny.
W 1992 roku Ada nawiązała flirt przez popularne w tamtych czasach CB radio. Kiedy na co dzień wstydziła się swojego ciała przed rówieśnikami to w tajemniczym świecie fal radiowych mogła podreperować swoje poczucie wartości. Któregoś dnia jednak Ada zostaje zamordowana. Mija prawie trzydzieści lat, zgłoszone zostaje zaginięcie nastoletniej Liwii. Dziewczyna ostatnio zachowywała się bardzo tajemniczo. Poznała kogoś przez Internet, jakiegoś starszego faceta, który sprawił, że czuła się idealna i kochana. Dziennikarka Alicja znajduje powiązanie między tymi odległymi sprawami. Dziewczyny łączy figura thicc, nieśmiałość i ogromna potrzeba akceptacji i miłości. Pytanie, czy uda się znaleźć Liwię żywą?
Także rozmawiajmy z naszymi dziećmi aby znały swoją wartość i nie musiały przeglądać się w oczach innych, nie zawsze mających szczere intencje.

Bardzo dobra powieść. Poruszony tu problem akceptacji( lub nieakceptacji) swojego ciała przez nastolatki wcale nie jest błahy i nierealny. Należy uczyć się tolerancji i uważnie rozglądać, bo dłoń wyciągnięta po pomoc może być blisko nas...

To kolejne spotkanie z Alicją i Oskarem.....bardzo udane i z niecierpliwością oddam się kolejnej wersji. Ciekawa fabuła i bardzo wciągająca.

Ależ ja tęskniłem za nimi – dziennikarką Alicją Grabską i detektywem Oskarem Kordą. No i za spacerami z książką.

Nadrabiam zaległości, a jak tylko pozwoli pogoda i czas, to oczywiście wyruszę na uliczki Sopotu i pokażę wam kilka miejsc z tej opowieści.

Tym razem autorka zaprosiła mnie do historii, której przyczynkiem jest oczywiście wątek kryminalny, ale to również, a może przede wszystkim, opowieść o dojrzewaniu, o postrzeganiu własnego ciała, o potrzebie akceptacji i sekretach.

Kto z nas w okresie dojrzewania nie miał podobnych dylematów? Kto z nas także w dorosłym życiu nie doświadcza podobnych rozterek?

2019 rok. Sopotem wstrząsa zaginięcie nastolatki – Liwii Dębskiej, córki prominentnego polityka, co ma ogromne znaczenie w późniejszej części tej historii. Wcześniej, bo w 1992 roku, zostaje zamordowana młoda dziewczyna, Adrianna Milewska. Czy oba te zdarzenia coś łączy?

Jak zawsze autorka od pierwszych stron wciągnęła mnie w swoją historię. Poddałem się jej. Sieć powiązań. Emocje. Analizy faktów. Wspomnienia z dzieciństwa. Mroczny klimat wylewał się z każdej strony tej książki. Fabuła jak zawsze w przypadku autorki, dopieszczona jest po mistrzowsku.

Wędrowałem przez meandry życia bohaterek i bohaterów. Poznawałem ich, a oni stawali się dla mnie coraz bliżsi. Bardzo dobrze autorka zbudowała portrety psychologiczne osób tutaj występujących. To zawsze lubię w książkach autorki.

To nigdy nie są zwykłe kryminalne powieści. Zawsze znajdę w jej książkach ważne aspekty otaczającego mnie świata. I tutaj też tak jest. Autorka z ogromnym poczuciem dyskrecji i smaku poruszyła tak ważne w dzisiejszym świecie sprawy, jak dojrzewanie, akceptacja własnego ciała, potrzeba bycia z innymi... Jestem przekonany, że w ten sposób ta książka jest czymś więcej i może być ogromnym wsparciem. Skłania do refleksji i może inspirować. Wciąga. Wzburza. Wywołuje smutek. Daje nadzieję.

Mnie doprowadziła do krawędzi, przy której stałem jeszcze długi czas po zakończonej lekturze.

Polecam! Czytaj!

Uwielbiam książki pani Małgorzaty. Zarówno pierwsza jak druga część została dosłownie "pochłonięta".

Naprawdę warto przeczytać, jest to ciąg dalszy "Szelestu", który również mnie zafascynował. Szczerze polecam

Po książkę sięgnęłam chwilę po jej wydaniu, ponieważ zdecydowanie lubię kryminały tej Autorki. Szum - ciekawa historia, wciągająca fabuła. Przeczytałam wszystkie kryminały tej Autorki i Szum, chociaż godny polecenia, podobał mi się najmniej.

Fajniejsza i bardziej przystępna niż pierwsza część. To po prostu kryminał. Nie musiałam się zastanawiać, czy ważniejsi są bohaterowie czy historia. Ciekawy motyw z typem figury. Sporo interesujących informacji. Pozytywna książka, przeczytałam w jeden dzień, bo nie mogłam się oderwać.

• Audiobooki
  • Kryminał