Ci, którzy zostali

Czwarta Strona
2024-04-24
2024-04-24
literatura polska

Hej! Macie swoich ulubionych Autorów? Do moich zdecydowanie należy pani Hania Greń, więc z oczywistych względów nie mogło tu zabraknąć opinii o najnowszej książce „Ci, którzy zostali”.
Oskar Superson, podkomisarz, który zrobi wiele, by rozwiązać przydzielone mu śledztwo i odnaleźć zaginioną dziewczynkę. Gotowy jest na wiele poświęceń, chodzi własnymi ścieżkami, omija utarte szlaki i schematy i jest w stanie poświecić wiele, by uratować zaginioną Felicję. Czy doświadczenie i intuicja nie zawiodą także i tym razem? Czy Supersonowi uda się wgrać wyścig z czasem?
Porwania, gangsterskie porachunki, gangi motocyklowe i policjant pracujący pod przykryciem- to tylko kilka z wątków, jakie odnajdziemy w fabule. Pozornie ze sobą niepowiązane, niemające wpływu na siebie, jednak szalenie istotne dla całej historii, pięknie łączą się w całość i pokazują nam zaskakujące i nieoczywiste zakończenie.
Książkę czyta się szybko, a to dzięki nietuzinkowemu stylowi pani Hani- znajdziemy tu także dużo humoru, także tego czarnego. Fabuła ma także idealne tempo- od pierwszych stron jesteśmy wrzuceni w wir wydarzeń i wciągnięci w rozwiązanie zagadki. Czytałam opinie, że niektórym przeszkadza mnogość wątków i bohaterów, ale naprawdę łatwo i szybko można odnaleźć się w fabule, a uwierzcie- każda z postaci i każdy z wątków jest naprawdę istotny i składa się w cały obraz, jaki słowami wymalowała nam Autorka.
Pani Hania po raz kolejny dała nam kawał świetnego kryminału, niebanalną historię okraszoną nieoczekiwanymi zwrotami akcji, poruszającą ważne społecznie i trudne tematy, wobec których nie można przejść obojętnie. Stworzyła fantastycznych bohaterów, wielowymiarowych, niejednoznacznych z problemami, z jakimi mogliby zmagać się w realnym życiu.
Nieoczywista, niebanalna, pełna zwrotów akcji, wciągająca- mogłabym jeszcze długo wymieniać zalety tej książki, ale powiem jedno- czytajcie! Naprawdę warto!

Zaginięcie dziewczynki. Tragiczny wypadek motocyklistów. Śmierć młodej kobiety. Gangsterskie porachunki. Każde z tych wydarzeń wymaga zdecydowanej interwencji policji z Bielska-Białej. Dochodzenia okazują się bardziej skomplikowane niż mogłoby się okazać na pierwszy rzut oka. Na drodze stają konflikty interesów, kłamstwa są tańsze niż prawda, a żądza okazuje się silniejsza niż rozsądek. Ciężko stwierdzić, gdzie czai się największe zagrożenie. Nadkomisarz Oskar Superson musi podjąć ryzykowną grę. Na szali jest jego kariera i życie dziecka. Jeśli popełni nawet maly błąd, może doprowadzić do tragedii.

Książka od samej zapowiedzi ogromnie mnie intrygowała. Czytałam bardzo mało pozycji z wątkiem gangsterów, a ogromnie mnie on intryguje. Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę pozycję. Zaginięcie małej dziewczynki, przeradza się w wielowątkową historię, która swoje korzenie ma w lokalnym gangu. Autorka, w postaci Oskara Supersona zagłębia nas w strukturę szajki, stawia ogrom znaków zapytania i odkrywa tajemnice. To bardzo intrygująca pozycja, która zaskakuje na każdym kroku. Książka głównie skupia się na wnętrzu gangu, w którym pod przykrywką działa Nadkomisarz Superson. Ukazuje nam otoczenie pełne wewnętrznych konfliktów, skomplikowanych relacji i ogromu przewinień.

Cała historia jest ogromnie angażująca, tempo jest zadowalające. Książka nie posiada monotonnych momentów, akcja dzieje się cały czas. Rozwiązanie zagadki było dla mnie ogromnym szokiem, kompletnie nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Jeśli pociągają was gangsterskie klimaty, niebanalne kryminały, to coś dla was.

Porachunki gangów to temat niezwykle wdzięczny i krwawy, ale znacznie bardziej od polskiej rzeczywistości przemawiają do nas raczej mafijne struktury. Gangi, działające na znacznie mniejszą skalę, nie są tak zorganizowane ani nie przenikają w tak wielkim stopniu struktur rządowych. Dlatego wydają się mniej groźne, bo zajmują się raczej drobną przestępczością. Nie można ich jednak lekceważyć, bo rodziny ofiar tak naprawdę wiedzą, że nie jest ważne, czy śmierć ich bliskich to sprawa mafii czy gangu. I jedna i druga organizacja pozostawia po sobie śmierć i zniszczenie.
Wie o tym nadkomisarz Oskar Superson, ambitny funkcjonariusz policji, który awansując niejako przez przypadek i z pominięciem oficjalnej drogi, zrobił sobie z przełożonego wroga. Może właśnie dlatego torpeduje on każde działanie Supersona, podejmując irracjonalne decyzje, które tak naprawdę mierzą nie tyle w Oskara, co w pokrzywdzonych. Tak właśnie było w przypadku zaginięcia trzynastolatki, Felicji Radeckiej. Oskar chciał od razu przekazać sprawę bardziej doświadczonym policjantom w Bielsku-Białej, jednak przełożony się nie zgodził, a sprawa utknęła w martwym punkcie. Trzeba jednak oddać Supersonowi sprawiedliwość, zrobił bowiem wszystko, co mógł, żeby odnaleźć nastolatkę. Jego głównym podejrzanym jest dwudziestolatek, który spotkał się z dziewczyną w pizzerii. Co prawda później już sam pojechał do kolegi, Oskar jest jednak przekonany, że mężczyzna wie więcej, niż powiedział. Szczególnie, że jest on powiązany z gangiem Gepardów i bardzo chciałby wejść w ich struktury. Zajmujący się głównie naprawą samochodów uszkodzonych w podejrzanych okolicznościach gang dotąd nie zajmował się handlem żywym towarem, ale może cos się zmieniło?
Wątek zniknięcia dziewczynki jest głównym, ale nie jedynym w powieści Hanny Greń pt. „Ci, którzy zostali”. Opublikowany nakładem wydawnictwa Czwarta Strona kryminał, to wciągająca lektura, choć znacznie słabsza niż poprzednie powieści autorki. Zbyt wiele tu wątków postaci, a mimo iż wszystko zgrabnie się ze sobą ostatecznie splata, to jednak wprowadza chaos. W pewnym momencie możemy poczuć się przytłoczeni ilością postaci i zdarzeń, potrzeba zatem wiele woli by przetrwać i dać ponieść lekturze. Dlatego sięgnąć po książkę powinni wielbiciele kryminalnych opowieści oraz miłośnicy autorki, wówczas jest szansa, że pokonają oni zniecierpliwienie.
Poza zaginięciem dziewczynki mamy jeszcze zagadkową śmierć pracownicy biblioteki, która rzekomo spadła ze schodów, jednak okazuje się, że nie był to wypadek. Do tego dochodzi jeszcze dziwny wypadek motocyklistów w trakcie ustawki, w efekcie którego Przemysław Komarek, mężczyzna, który spotkał się z nastolatką w dniu jej zniknięcia, prawdopodobnie już nigdy nie sprostuje swoich zeznań. Oczywiście te wszystkie wydarzenia nie pozostają bez związku ze sobą, choć droga do prawdy jest długa i zawiła. Na dodatek sam Oskar tak naprawdę nie jest w stanie podjąć wszystkich tropów szczególnie, że przełożony rzuca mu kłody pod nogi.
Co w tym wszystkim jest prawdą, a co grą pozorów? Kto stoi za zniknięciem trzynastolatki? Jak zakończy się ta historia? Na te wszystkie pytania odpowiedzi będziemy szukać w powieści Hanny Greń zastanawiając się, czy istnieje jeszcze jakiś trop, który moglibyśmy podjąć w drodze do prawdy. Skomplikowanej fabule towarzyszą sprawnie nakreśleni bohaterowie, choć ich ilość jeszcze potęguje efekt zagubienia czytelnika. Szkoda trochę tej historii, bo mogłaby powstać dużo lepsza powieść, choć i ta najgorszą nie jest.

Niezła. Jednak wcześniejsze książki Hanny Greń dużo lepsze.

Niezła. Jednak wcześniejsze książki Hanny Greń dużo lepsze.

🏍 Pewnego dnia przepada Felicja Radecka. Jej mama zgłasza zaginięcie córki. Śledztwem zajmuje się Oskar Superson. Tropy prowadzą mężczyznę do warsztatu samochodowego, w którym działa gang Gepardów. Jednak naprawa samochodów i motocykli nie jest ich jedynym zajęciem. Mają oni także związek z narkotykami oraz wykorzystywaniem młodych kobiet. By poznać gang "od środka", Superson decyduje się zatrudnić tam pod przykrywką. Jakie tajemnice wyjdą na jaw? I czy mężczyźni mają coś wspólnego z zaginięciem Felicji?

🏍 Po lekturze książki mam mieszane uczucia. Opis okładkowy i zapowiedzi bardzo mnie przekonały i oczekiwałam lektury, która mnie pochłonie i nie pozwoli odłożyć siebie do momentu przewrócenia ostatniej strony. Tymczasem z bólem serca muszę przyznać, że ciężko było mi się wkręcić w tę historię. Działo się tu za dużo. Co chwilę pojawiały się nowe postacie, w których się gubiłam. Wątków było coraz więcej i więcej, a ten który mnie interesował najbardziej, czyli zaginięcie Felicji, zszedł na drugi plan. Ilość bohaterów powodowała to, iż ciężko mi było się z nimi w jakikolwiek zżyć i to utrudniało mi czytanie. Lubię w książkach odnaleźć postacie, które zyskują moją sympatię i z którymi szczególnie przeżywam wszystkie wydarzenia. Tu mi tego zabrakło... Czytając inne recenzje widziałam, że wielu osobom książka się bardzo podobała, więc absolutnie Was nie zniechęcam. Gusta są różne i może po prostu nie trafiła w mój 😊

Lubicie książki z motywem gangsterskich porachunków? Jeśli tak to z pewnością zainteresuje Was nowa powieść Hanny Greń zatytułowana Ci, którzy zostali. Historia zbudowana została wokół tajemniczego zaginięcia trzynastoletniej Felicji. Dziewczynka ostatni raz widziana była w towarzystwie motocyklisty kojarzonego z lokalnym gangiem Gepardów, dla którego przykrywkę stanowiło prowadzenie warsztatu samochodowego. Ślad związany z motocyklistą nie wniósł wiele do śledztwa, gdyż chłopak uległ wypadkowi w dziwnych okolicznościach. Jego stan był ciężki, lekarze nie dawali mu większych szans na przeżycie, a żadnych na odzyskanie sprawności. Nadkomisarz Oskar Superson wiedziony instynktem podejmuje jednak trop związany z gangusami. Przenika do ich struktur. Początkowo poddawany jest częstym próbom, ale w końcu staje się zaufanym człowiekiem szefa. Odkrywa, że sam gang nie jest jednolity. Przeciwnie, pełno w nim wewnętrznych konfliktów i cichej walki o wpływy. Członkowie gangu mogli też korzystać z usług cystern, czyli dziewczyn do towarzystwa, które były dla Gepardów na wyłączność. Czy Superson zdoła odnaleźć nastolatkę? Czy przeniknięcie do struktur gangu było krokiem w dobrym kierunku? Odpowiedzi czekają na kartach powieści. Dzieje się w niej dużo, tempo akcji jest imponujące. Autorka poruszyła wiele istotnych kwestii społecznych takich jak wynaturzone potrzeby seksualne, przemoc seksualna, pedofi*lia, głęboko zakorzenione problemy rodzinne. Zabrakło mi jednak emocji. Historia przedstawiona została dość sucho. Bardzo zaskoczyło mnie to, że Oskar postanowił działać pod przykrywką jedynie wiedziony przeczuciem, że zaginięcie Felicji wiąże się z Gepardami. Autorka podkreślała wprawdzie, że procedury związane z tego typu operacjami są jedynie jej wyobrażeniem. Mimo wszystko tłumaczenie podjęcia się tej akcji przez Supersona jedynie na podstawie jego instynktu wydaje mi się zbyt mało przekonujące. Niemniej jednak książkę czyta się dobrze. Może nie będzie to moja ulubiona książka Hanny Greń, ale sama autorka pozostaje w gronie moich topowych autorów.

Ciekawa, inna niż wszystkie książki autorki. Mamy zaginięcie 13latki, gangsterski świat w który wnika policjant, by odszukać zaginioną dziewczynkę. Ciekawa. Polecam

Miało być o porwaniu i zemście. Było o gangu i masie innych rzeczy. Jakoś totalnie nie mogłam wkręcić się w akcję i fabułę. Zmęczyłam do końca i żałuję czasu.
Poprzednią książką autorki byłam zachwycona, przy tej zdecydowanie nie kliknęło.

Pierwsze, co przychodzi mi na myśl po przeczytaniu, to słowo "rozrywka". Wstęp daje poczucie, że to będzie coś dosyć łagodnego i trochę nieprawdopodobnego. I z takim poczuciem też skończyłam czytać. Mimo, że fabuła porusza naprawdę ciężkie tematy (pedofilia, prostytucja, narkotyki, mafia, toksyczne relacje, patologia),a książka zawiera wulgarny język, to czyta się lekko. I gdybym miała ocenić pod kątem kryminału, to powiedziałabym: "tak sobie". Natomiast pod względem rozrywki i przyjemności z czytania: "to świetna książka".

✨️ Banalny motyw zaginięcia małej dziewczynki, poprowadzony w bardzo pomysłowy i niebanalny sposób. Cała fabuła zaskakiwała mnie od samego początku do końca. Nie było kiedy złapać oddechu, akcja goni do przodu, ale autorce świetnie udało się wszystko utrzymać w bardzo logicznym biegu wydarzeń. Sposób prowadzenia śledztwa, cała perspektywa policjanta bardzo przypadła mi do gustu. Udało się autorce nie powielać oklepanych schematów i wprowadzić powiew świeżości w ten gatunek. W książce jest wiele wątków gang motocyklowy, porwanie, zabójstwo, narkotyki… Ale mimo to autorka utrzymała wysoki poziom i dopięła każdy wątek.

✨️ Pióro autorki bardzo przypadło mi do gustu. Bałam się na początku, że autorka mająca na swoim koncie już tyle książek niczym mnie nie zaskoczy. Jednak zaskoczyła mnie nie tylko fabuła, ale i językiem, jakim się posługuje pisząc. Zaskoczyła mnie również porównaniami, jakie wykorzystywała, czy poczuciem humoru, które zdecydowanie jest bardzo bliskie do mojego, uwielbiam sarkastyczne potyczki słowne między bohaterami.

✨️ Książka ma w sobie ogrom przemocy, może nie aż tyle tej opisanej wprost, ale tej, które są w domysłach czytelnika. Autorka przeniosła Nas w świat pełen brutalności, szczególności tej wobec młodych dziewczyn wchodzących w kobiecy świat. Przedstawia świat, w którym brak szacunku dla samej siebie, dla korzyści finansowych, jest czymś normalnym w oczach dziewczyn, które nie widzą innych perspektyw lub po prostu ich nie mają. Przedstawiła też świat, w którym młoda kobieta staje przed ogromnym wyborem, który stawia jej osoba, która powinna być dla niej największym wsparciem w tamtym momencie. Ja nie rozumiem, jak można tak traktować własne dziecko…

✨️, Podsumowując, zdecydowanie mogę Wam polecić tę książkę. Kilka brutalnych scen, mnóstwo tajemnic, ogrom akcji i niebanalna fabuła to właśnie dostaniecie, zagłębiając się w świat wykreowany przez autorkę. 🫶

• Rok 2024
  • Współpraca
  • Storytel

Dodaj cytat z książki Ci, którzy zostali