Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy

Okładka książki Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy Magdalena Wolińska-Riedi
Okładka książki Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy
Magdalena Wolińska-Riedi Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Znak
2020-10-14
2020-10-14
Watykan papież Jan Paweł II

Bardzo ciekawa opowieść,można się dowiedzieć szczegółów życia w najmniejszym państwie świata 🇻🇦 Szczególnie wzruszające są wspomnienia kresu życia papieża Polaka.

Nieznane historie zza Spiżowej Bramy.

Tam, gdzie rozgrywały się losy świata, codzień działy się też historie prozaiczne. Lecz opowiedziane z odpowiedniej perspektywy nabierają znaczenia o wiele większego.

Autorka przedstawia nam 10 osób, które codzienną pracą niemal bezustannie towarzyszli Ojcu Świętemu w prozaicznych, ale i doniosłych chwilach.
Wychodzili rano do pracy, a tuż obok nich pisała się historia.

Luciano, pracując przy obsłudze windy Pałacu Apostolskiego, zawoził prosto do Papieża cały świat.

Antonio i Demetrio, pracujący w Drukarni Watykańskiej, pobili rekord wydając wiadomość o nowym papieżu zaledwie 12 minut po ogłoszeniu.

Historię Christopha i Ety mogą pomóc zrozumieć czy Żandarmeria Watykańska i Gwardia Szwajcarska bardziej współpracują czy rywalizują?

Giuseppe opowie o tym ile pracy, zaangażowania i miłości trzeba włożyć w cudowny wygląd Ogrodów Watykańskich.

Nie chcę zdradzać tutaj wszystkiego.

Książka ,,Zdarzyło się w Watykanie" ma do zaoferowania o wiele więcej. Warto po nią sięgnąć choćby po to, aby uświadomić sobie, że tam, gdzie rozgrywają się często losy świata też dzieje się zwykła codzienność.

Niezwykle rozczulająca i wzruszająca książka. Niemal całość poświęcona jest pontyfikatowi Papieża Polaka. Możemy poznać dużą część jego codzienności oczami osób pracujących najbliżej Pałacu Apostolskiego.

Magdalena Wolińska-Riedi, której ,,Kobieta w Watykanie" zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, nie zawiodła i tym razem.

Nie sposób nie docenić takiej autentyczności wspomnień oraz oddania głosu tym, którzy nigdy nie opowiadali o swoich przeżyciach - a jest czego posłuchać!

Polecam Wam całym sercem

Nieznane historie zza Spiżowej Bramy.

Wychodzili rano do pracy,...

Książka jednocześnie lepsza i gorsza od "Kobiety w Watykanie". Lepsza, bo nie ma w niej aż tylu peanów o nadzwyczajnym położeniu Autorki jako obywatelki Watykanu, a gorsza, bo jednak nie serwuje tylu niszowych ciekawostek o codzienności za Spiżową Bramą. Punktem wspólnym obu pozycji jest za to bycie bezwzględną laurką.

Autorka oddaje głos pracownikom Watykanu - kierowcy, medykowi, ogrodnikowi, krawcowi, żandarmom, gwardzistom, operatorowi windy i innym. Wszyscy panowie podkreślają jakim przywilejem, o ile nie misją, była dla nich praca w Watykanie. Szczególnie ciepło zaś wspominają głęboki głos i charyzmę Jana Pawła II. Ba, wręcz rozpamiętują i celebrują każdą wypowiedzianą w ich kierunku kurtuazyjną uwagę papieża Polaka. W efekcie całość książki utrzymana jest w nieco hagiograficznym i rozanielonym tonie. Nie ma tu co szukać cienia zdrowego obiektywizmu, nie wspominając nawet o jakichś drobnych, kontrolowanych sensacjach, by chociaż trochę przełamać ten idealny mikroświat.

Podobnie jak w przypadku "Kobiety..." nie nazwałabym tej książki reportażem, to raczej naiwne i, z całym szacunkiem i sympatią dla bohaterów i ich doświadczeń do których mają pełne prawo, nudne wspomnienia typowe dla religijnych wydawnictw.

Autorka oddaje głos pracownikom Watykanu - kierowcy,...

Druga część historii za Spiżowej Bramy. Opowiedziane przez pracowników Watykanu: kierowców, ogrodników, inżynierów, etc. historie ich służby Ojcu Świętemu. Gratka dla miłośników ciekawostek o świecie, przede wszystkim o Janie Pawle II.

Nuda, nuda, jeszcze raz nuda. Pean pochwalny na cześć "świętego" JPII, wiernego obrońcy pedofili w sutannach, czy wielkiego przyjaciela kolejnej "świętej" Matki Teresy z Kalkuty. "Zdarzyło się w Watykanie" odbieram jako zwierzenia naiwnej pensjonarki, która nie wie, lub nie chce wiedzieć, kim naprawdę był bohater jej opowieści. Szkoda, że autorka nie wspomina w swojej wyidealizowanej opowieści o czarnej stronie Watykanu i osobach zamieszkujących to urocze miejsce. Byłoby ciekawiej!

Dobry język, ciekawe historie, szybko się czyta.

Dobry język, ciekawe historie, szybko się czyta.

Wiele ciekawostek dotyczących funkcjonowania Watykanu za Jana Pawła II, pokazujących go w sytuacjach nieformalnych. Ciekawa lektura, zarazem lekka, no może poza warstwą umierania, myślę, że osoby zainteresowane tematyką Watykanu, papiestwa czy JPII się nie zawiodą. Stanowi pewne uzupełnienie obrazu papieża, co jest szczególnie ważne w obliczu tworzonych ostatnio kontrowersji wobec jego osoby.

Watykan fascynuje wielu, ta książka przybliża faktycznie co dzieje się za Spiżową Bramą. Nie ma tutaj jednak skandali, ale za to są historii ludzi, którzy codziennie tam pracują, mieszkają i żyją.
Bardzo mi się podobała ta koncepcja, bo pokazała państwo Watykańskie z zupełnie innej perspektywy.

Bardzo dobrze się czyta. Historię wzruszające, pełne emocji. Relacje ludzi,którzy pracowali w najbliższym otoczeniu papieża.

• Reportaż
  • Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy