Pani Churchill

Znak Horyzont
2020-05-11
2020-05-11
Ewa Penksyk-Kluczkowska

Każda książka zawierająca wątek historyczny, ma u mnie duży kredyt zaufania już na starcie. Ta również mnie nie zawiodła. Bardzo sprawnie napisana, dzięki czemu lekko się czyta. Pani Churchill to opowieść o ambitnej, ale i niedocenianej kobiecie schowanej w cieniu Winstona Churchilla. Historia partnerki, która mężnie przetrwała czas wojny i stawiła czoło zarówno wymaganiom swojego otoczenia, jak i wrogom kraju.
Bez niej historia Winstona Churchilla i całego świata byłaby zupełnie inną historią. Z tej ksiązki można by wnioskować, że Stalin i Roosevelt za plecami W. Churchilla podzielili świat na który on sam „jako samotna wyspa” nie miał wpływu. Jednym słowem Roosevelt dał wolną „rękę” Stalinowi, mimo że posiadał wiedzę o zbrodniach Sowietów w pierwszej fazie wojny, kiedy Stalin współdziałał z Hitlerem.

Książka bardzo przeciętna, spodziewałam się innego obrazu, kobiety wspierającej męża stanu a Churchill nie jest tutaj dobrze ukazany. I to podejście do dzieci, niezrozumiałe dla mnie.

Clementine Churchill, żona Winstona, człowieka który sprzedał Polskę i kraje Europy Wschodniej Stalinowi. Czytając tę książkę dochodzę do wniosku, że tylko dzięki państwu Churchill doszło do zakończenia II wojny światowej, że tylko ich zaangażowanie i wysiłki doprowadziły do zwycięstwa. Nie wiem, jak wiernie autorka przedstawiła bohaterkę i ile prawdziwej Clementine jest w niej samej . Bardziej irytującej kobiety w literaturze chyba nie spotkałam. Niby żona i matka, ale jak się okazuje, dzieci to przykry obowiązek, na szczęście jest sztab nianiek i służących, które wykonują za kochającą rodzicielkę czarną robotę. No i mąż, który tak naprawdę jest nieporadny jak kilkudniowy osesek. Na szczęście na scenę zawsze w odpowiednim momencie wkracza nasza dzielna sufrażystka i ratuje sytuację. I wszystko, nawet historii świata kończy się happyendem.

Początkowo książka była dla mnie irytująca. Uważany za jeden z największych polityków w historii Winston Churchill przedstawiony jest jako nieudacznik, który bez żony mógłby się zagubić.
Z czasem nastrój nieco się wyrównał, role Churchillow wyjaśniły (?). Ale nie jest to moim zdaniem mocna i godna polecenia pozycja.

"Zaufany powiernik, ostry krytyk i najmądrzejszy doradca Winstona." Podziałał na mnie ten okładkowy napis i zapragnęłam poczytać o pani Churchill. Założyłam, że jest biografia żony brytyjskiego premiera i odrobinę zdziwiłam się, a może i rozczarowałam, że to powieść historyczna napisana jako relacja i opowieść Clementine Churchill. Nie od razu książka spodobała mi się. Początek opowieści o tym, jak się poznali, zakochali i zaręczyli, był jakiś drętwy, jak romans z przełomu XIX i XX w. lub pamiętnik pensjonariuszki, ale już od ślubu opowieść zmienia się i zaczyna być interesująca. Clementine mocno wspiera męża w jego działalności politycznej, mimo że nie jest to dobrze widziane w tamtych czasach. Zdarza się, że naraża się na niepochlebne komentarze w stylu: "Mamy premierową, którą wszędzie widać, wszędzie słychać, a jeszcze rządzi premierem." Clemmie potrafi jednak wykorzystać swoje wpływy, by zdobyć poparcie dla swoich pomysłów. W czasie II wojny światowej udaje jej się przekonać premiera, że wykorzystanie potencjału kobiet i zatrudnienie ich na stanowiskach administracyjnych w wojsku, w fabrykach uzbrojenia, w wytwórniach wyposażenia, na farmach itd. wzmocni Wielką Brytanię i przybliży do zwycięstwa - "zwycięstwo zależy od zaangażowania i siły kobiet." Jej troska i wytrwałość by poprawić warunki w schronach przeciwlotniczych gdzie Londyńczycy spędzają po 10 lub więcej godzin w ciągu doby była imponująca. Ujmujące były też jej starania by wspierać Brytyjczyków dotkniętych bombardowaniami, pożarami i innymi wojennymi koszmarami poprzez odwiedzanie ich, rozmowy czy służbę w patrolu wypatrującym pożarów.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Książka, którą czytałam przez rok i skończyć nie mogłam, bo usypiałam przy niej. Mamy tutaj historię żony angielskiego premiera Winstona Churchilla. Dowiadujemy się poro o ich życiu. O tym jak się poznali, jak wyglądały ich relacje z dziećmi, rodziną i przyjaciółmi. Niestety główna bohaterka Clemmie jawi mi się jako mimoza wielce umęczona zajmowaniem się dziećmi i wtrącaniem się do polityki męża. Zostawia dzieci, wyjeżdża na 3-4 miesiące dla podreperowania zdrowia. Później ma pretensje, że dzieci jej nie poznają i bardziej za matkę uznają nianie. Pojawia się dużo polityki, która w ogóle mnie nie zainteresowała i nie po to sięgałam po tę książkę, aby wcinać się w tematykę polityki Anglii w tamtych czasach. Trochę o rodzinie, trochę o rządzeniu państwem, takie nudziarskie i poszarpane treści. NIE POLECAM

Chciałam przeczytać książkę o silnej kobiecie, wspierającej męża, inteligentnej, mądrej. A dostałam papkę o kobiecie przypisującej sobie wszelkie zasługi, zadufanej w sobie. Z książki wynika, iż większość decyzji podejmowanych przez Churchila wyszła z główki jaśnie pani Churchil. A on? To Mopsik. Nikt więcej. Szkoda. Bo jako para równorzędnych graczy politycznych mogliby być niesamowicie ciekawie opisani.
Jak bardzo trzeba być zafiksowaną na punkcie uwzględniania wielkich kobiet w historii, by nie dostrzegać , że mężczyźni także bywali wielcy?
Podsumowując: ta książka nie pokazuje wartosci wielkiej kobiety. Ta książka po prostu próbuje umniejszyć wartość wielkiego mężczyzny.

1984

Przyznam szczerze, moja wiedza o Clementine Churchill nie była zbyt bogata. Dzięki tej książka poznałam tę niezwykłą postać. Czemu niezwykłą? Była ona nie tylko żoną wielkiego polityka, nie tylko matką jego dzieci, ale i wykształconą osobą, która miała swoje zdanie. I nie bała się go wyrażać. Krytykowała męża, doradzała mu i przyjaźniła się z nim. Stworzyli duet, nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Clemmie, przez męża czule nazywana Koteczkiem, była osobą, która ceniła swojego męża, ale i swój intelekt. Nie bała się mieć swojego zdania. Zdecydowanie była wzorem i pionerką, jako pierwsza dama Wielkiej Brytanii. Polecam poznać tę niesamowitą postać.

Szara eminencja jednego z najbardziej wpływowych polityków XX wieku. Niewinna i bystra dziewczyna, która u boku Winstona Churchilla pięła się po szczeblach władzy i miała wpływ na największe decyzje światowej polityki. Chociaż mąż często traktował bez szacunku to jednak na dłuższą metę nie poradziłby sobie bez jej wsparcia i rad. Wykształcona i inteligentna, potrafiła myśleć bardziej racjonalnie niż nie jedna głowa państwa. Chociaż nie była przykładną panią domu i matką to kto wie, jak bez jej mądrych rad potoczyłaby się burzliwa historia dwóch wojen światowych.

• Biografie

Marie Benedict Pani Churchill Zobacz więcej