Wroną po Stanach

literatura podróżnicza
Editio
2020-11-12
2020-11-12
Stany Zjednoczone USA reportaż esej kultura wycieczki zwiedzanie przepisy kulinarne

Książka dość ciekawa, ale zabrakło mi wielu informacji, chociażby na temat omawianych Stanów. Pozycja przypomina raczej pamiętnik. Dodatkowym utrudnieniem są wrzucane w trakcie opowieści chmurki z opowieścią syna lub córki, przez co nie wiadomo, czy kończyć rozdział, czy przerwać i przeczytać opowieść.

Świetny przerywnik z wieloma ciekawymi informacjami o wybranych stanach z uwzględnieniem przepisów na kulinarne perełki. Rozumiem to że każdy rodzic chce pomóc swoim dzieciom ale oddanie dzieciakom roli lektora w moim odczuciu było nieudanym zabiegiem (z całym szacunkiem dla dzieci). Chętnie sięgnę po kolejną część.

Bardzo dobrze się czytało i super było poznać punkt widzenia nie tylko osoby dorosłej, to pokazuje, że osoby w różnym wieku mogą odebrać jedno miejsce zupełnie inaczej, dobra lekcja na przyszłość :)

Odpadłam na 24. stronie. Naprawdę skąd się wzięło przeświadczenie, że jak ktoś potrafi skonstruować setkę dla TVN-u to może napisać reportaż? Widocznie nie może. To jest tak płaskie, płytkie, powierzchowne, a w dodatku czytałam słuchając audiobooka w wykonaniu samego autora. Jak słyszę Polaka, który napiernicza w polskim tekście nazwy własne z "amerykańskim" akcentem, to mi się robi niedobrze.

Niezła opowieść choć jakby trochę powierzchowna. Pozazdrościć poznanego obszaru ale taka obszerność dostępna tylko ze względu na wykonywany zawód - przeciętnemu człowiekowi trudno byłoby sprostać (głównie finansowo) temu rozmachowi.

Trochę jak pamiętnik, trochę jak przewodnik. Jednego nie można jednak ująć tej książce: wiele się z niej dowiedziałam i mnóstwo ciekawostek dotyczących poszczególnych stanów, ich historii czy nawet naszej polskiej. Może niekoniecznie będę brała tę pozycję ze sobą na podróż po Stanach, jednak trochę notatek zrobiłam i przydadzą się.

Mimo przemycenia kilku ciekawostek, strasznie mnie irytował sposób napisania tej hmm książki? (sic?). Uważam, że te zapiski powinny zostać w rodzinnym albumie.
Zmuszać czytelnika do poznawania turbulencji żołądkowych, które rodzina doświadcza niemal w każdym stanie to jakaś fiksacja .

Bardzo osobiste spojrzenie na Stany i ta osobistość przejawia się w emocjonalnym przefiltrowaniu odbioru - prawie na każdej stronie jakieś wykrzykniki :). Do tekstu autora dołączone są też krótkie wstawki od jego córki i syna, co dodatkowo wplata rodzinny odbiór opisywanych miejsc.
Niedawno czytałam podobną książkę innego autora (Marek Wałkuski - Ameryka po kaWałku),ale tam nie było tak intensywnej fascynacji z tyloma wykrzyknikami ;).
W każdym razie - dla planujących wycieczkę w tamte rejony na pewno warto, bo wiele praktycznych porad, zarówno o poruszaniu się czy planowaniu wycieczek, jak i o samych miejscach. Dla nieplanujących wyjazdu - ciekawa lektura prawie przygodowa plus piękne zdjęcia i klika przepisów kulinarnych do wypróbowania.

Zazdroszczę tych podróży po całej Ameryce. Gość musi mieć "przysłowiowy hajs", a w czasach inflacji i drożyzny - takie wyprawy, to nie byle co. Cóż, american dream it's so true!😏

Subiektywne spojrzenie na Amerykę, swoisty ranking stanów i regionów. Istotnym zabiegiem jest dołączenie opinii dzieci, co autor zapowiedział we wstępie.
Poznajemy ulubione miejsca, atrakcje, anegdoty o największych zaskoczeniach, a nawet przepisy na najpyszniejsze dania, związane z opisywanym stanem.
Ta pozycja zainteresuje każdego, kto planuje podróż do Ameryki, wszystkich lubiących książki podróżnicze lub samego Marcina Wronę. Doceniam narrację, prowadzoną w taki sposób, że mam wrażenie, że słyszę reporterski głos autora.
Polecam tę pełną emocji i przygód wędrówkę przez osiem stanów - Florydę, Hawaje, Nowy Jork, Kalifornię, DMV, Flyover contry, Nową Anglię, Południe.

Ta pozycja zainteresuje każdego, kto planuje podróż do Ameryki,...

• Audiobooki
  • Podróże