Sevilla FC. Dzieci Monchiego

SQN Originals
Sine Qua Non
2020-10-19
2020-10-19
Andaluzja Hiszpania Sewilla Sevilla FC Primera División Ramón Rodríguez Monchi Puchar UEFA Liga Europy futbol piłka nożna

Spory zawód. Duża robota faktograficzna, za co oczywiście brawa, ale nic poza tym. Do tego minusy za określenie problemów adaptacyjnych Jesusa Navasa mianem niegodnych prawdziwego mężczyzny (sick!) oraz umieszczenie Ivicy Kriżanaca w drużynie Lecha Poznań, w której nigdy nie grał. Hiszpańska piłka to ewidentnie obszar, w którym autor sprawdza się najlepiej. Wychodzenie poza niego jest mocno ryzykowne.

Sevilla FC to niekończący się wciąż fenomen - trzy lata od czasu wydania tej książki sięgnął właśnie po raz siódmy po trium w Lidze Europy, a to wszystko tylko w XXI wieku! Co prawda klub z Andaluzji wciąż nie może ugrać niczego imponującego w swojej wymarzonej Lidze Mistrzów, ale i tak tyle triumfów w drugim najważniejszym europejskim pucharze musi budzić szacunek. /

Leszek Orłowski w sposób bardzo szczegółowy opisuje dokonania Sevilli w tym stuleciu, kreśląc także interesującą sylwetkę dyrektora sportowego Monchiego, który uważany jest za głównego architekta wspomnianych sukcesów. Oczywiście przychodzą również sezony słabsze, gdy Sevilla nie zachwyca w lidze i w Europie, a transfery okazują się być nieudane, tym niemniej w klubie wszyscy szybko o nich zapominają.

Publikacja jest więc niezwykle interesująca, tym niemniej przede wszystkim dedykowana jest zdecydowanie największym futbolowym pasjonatom.

Sevilla FC to niekończący się wciąż fenomen - trzy lata od czasu wydania tej książki sięgnął właśnie po raz siódmy po trium w Lidze Europy, a to wszystko tylko w XXI wieku! Co prawda klub z Andaluzji wciąż nie może ugrać niczego imponującego w swojej wymarzonej Lidze Mistrzów, ale i tak tyle triumfów w drugim najważniejszym europejskim pucharze musi budzić szacunek....

Tylko dla fanów hiszpańskiej piłki i dla nich to pozycja obowiązkowa, jak wszysktkie ksiazki Leszka Orłowskiego. Pozostali niech sobie odpuszczą. Opowieść o kilkunastu latach z historii klubu, oparta o osobę jego menadżera.

Kolejna, czwarta już i równie znakomita jak poprzednie, książka Leszka Orłowskiego w ramach cyklu opowieści o hiszpańskich klubach.

Historia ciekawa, bo pomimo niepodważalnych sukcesów, klub z Andaluzji pozostaje wciąż w drugim szeregu europejskiego futbolu. Jest to jednak przykład jak mądrą pracą z ligowego średniaka zbudować zespół o mentalności zwycięzców.

Szkoda, że potencjału książki nie docenił wydawca, który oferuje jedynie wersję drukowaną. Niemniej dla każdego fana nie tylko Sevilli, ale piłki nożnej w ogóle będzie to kapitalna lektura.

Po Realu, Barcelonie i Atletico tym razem, ten chyba najlepiej zorientowany w realiach iberyjskiego futbolu dziennikarz w Polsce, bierze na warsztat Sevillę z czasów urzędowania słynnego dyrektora sportowego i mistrza transferów - Monchiego....

Jeśli miałbym wybrać jednego polskiego autora książek piłkarskich, który nie tylko nigdy nie zawiódł, ale też regularnie dostarcza content najlepszej jakości, to stawiam na Leszka Orłowskiego.
Szczegółowa analiza pracy Sevilli, można zaryzykować stwierdzenie, że najzdrowiej zarządzanego klubu w topowych ligach. Każdy finał przeanalizowany, zarówno pod względem backgroundu, jak i samego spotkania. Dla mnie, jako fana La Ligi - fantastyczna pozycja na temat klubu niemainstreamowego, a interesującego każdego wnikliwego kibica.

Książka spełniła swoje zadanie, ale jednocześnie zabrakło czegoś więcej. Historia głównie kieruję się na bramkarzu, późniejszym dyrektorze sportowym Monchim, który jest Sevillistą z krwi i kości, możemy dobrze poznać tę postać, jego działania, relacjach wewnątrz klubu, transferach, a w to wszystko wplątana jest historia klubu z Andaluzji.

Historia koncentruję się na 20 finałach, które miały niebagatelny wpływ na rozwój klubu, szkoda, że prawie nic nie zapamiętamy z działalności klubu przed 2000 rokiem, w porównaniu z książką o historii Bayernu, to jest tu bardzo ubogo pod tym względem (powstanie klubu itp.).

Głównie dowiemy się o funkcjonowaniu zespołu u poszczególnych trenerów.

Dla prawdziwych kibiców piłkarskich, doceniających sukcesy drużyny Juande Ramosa, czy Unaia Emerego, będzie to książka zadowalająca, ale nic ponadto.

Historia koncentruję się na 20...

Książka napisana bogatym językiem. Dla mnie za mało tu ciekawostek o transferach, skandalach itp. Dla klubu piłkarskiego któremu kibicuję Sevilla FC to zmora, która gra ładną dla oka piłkę. Im bliżej końca tym książka stawała się coraz bardziej nudnawa.

Kolejna książka historyka i komentatora sportowego piszącego książki o klubach LaLiga. Tytuł odnosi się do dwudziestu finałów rozgrywanych przez Sevilla FC na przestrzeni lat 2006-2020, ale jest to ukryta biografia Ramóna Rodrígueza, zwanego Monchim. Człowieka związanego z klubem od urodzenia do dziś z krótką przerwą. Romantyczna historia dyrektora sportowego który zostawił miłość swojego życia i wrócił do niej rozumiejąc swój błąd, a ona przyjęła go z otwartymi rękoma. To on potrafił znaleźć zawodnika nieznanego za małe pieniądze i potem sprzedać go za miliony. Nie ustrzegł się wtop, ale i tak jest wielbiony przez białą część Sevilli. Głównie dzięki niemu klub zdobył sześć tytułów Pucharu UEFA (później przemianowanego na Ligę Europy),co pozostaje rekordem nie pobitym do dziś. Ta historia ma też polskie wątki. A wszystko zaczęło się jak u Hitchcocka. Spadkiem do drugiej ligi.

Komentator Canal+ na ponad czterystu stronach opisał ostatnie 20 lat klubu Sevilla FC.

Tłem książki jest 16 finałów, do których dotarła drużyna w latach 2006-2020, a opisy meczów przeplatają się z historiami o zawodnikach, kadrze zarządzającej i tle społeczno-kibicowskim.

Czujni kibice mogą wyłapać kilka błędów, takich jak przypisanie do Lecha Poznań Ivicy Križanaca (triumfatora Pucharu UEFA z Zenitem). Jak dobrze wiemy, Chorwat był zawodnikiem Groclinu Dyskobolii z Grodziska Wielkopolskiego.

Leszek świetnie opisał społeczeństwo sevillistas oraz ich rosnące oczekiwania wobec klubu. Kiedy Monchi objął funkcję dyrektora sportowego w 2000 r., klub był świeżo po spadku do drugiej ligi i miał dług wyższy niż roczne przychody. Kibice byli załamani, a celem był awans do Primera Division. Monchi podjął się trudnej misji.

„Piłkarze nie chcieli do nas przychodzić. Nie mieliśmy za bardzo gdzie trenować. Znajdowaliśmy jednak wyjście z każdej sytuacji – jak nie drzwiami, to oknem. Potrzeba stała się matką wynalazku: musiałem znajdować talenty, zanim inni je zauważą. Pod tym kątem budowałem strukturę. Nie było innej możliwości”

Szczegółowo zostało opisane funkcjonowanie klubu, transfery, sylwetki najważniejszych zawodników, oferty, z których mogli skorzystać zmieniając historię klubów. Mało kibiców zdaje sobie sprawę, że Dani Alves i Ivan Rakitić mogli zostać zawodnikami Realu Madryt, a nie FC Barcelony, czyli największego rywala “Królewskich”. Kto wie, jak potoczyłaby się historia obu klubów, gdyby te transfery doszły do skutku…

Książka jest wzbogacona o składy Sevilli z finałów, zdjęcia i rozmowę z Grzegorzem Krychowiakiem (piłkarzem Sevilli w sezonach 14/15 i 15/16).

“Finał w Warszawie oczywiście był szczególnym wydarzeniem dla Grzegorza Krychowiaka. Udzielił przed nim wywiadu „Piłce Nożnej”, w którym powiedział: „Nie stawiamy się w roli faworyta, to mogłoby być zgubne. Zresztą przeciwnik z Ukrainy przebył do finału równie długą drogę jak my, a w półfinale wyeliminował bardzo silne Napoli. Zespół Dnipro niczego w tegorocznej edycji Ligi Europy nie dostał za darmo, więc tym bardziej za darmo nam niczego nie odda. Trzeba nastawić się na 90 minut twardej walki, tego meczu nikt za nas nie wygra. Przed rokiem także Fiorentina proponowała mi angaż, ale nigdy nie miałem wątpliwości, którą ligę i który klub powinienem wygrać”.

Myślę, że opisy problemów, z którymi spotykał się Monchi i jego zasady powinny być obowiązkową lekturą wśród osób zarządzających polskimi klubami. Monchi ukrywał problemy pozaboiskowe swoich zawodników, żeby nie obniżały one cen transferowych. Zawodnicy byli dla niego akcjami, które trzeba kupować, kiedy są niedoszacowane, a sprzedawać, kiedy osiągnęły maksymalną wartość.

Uzasadnienie: Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Zapalony kibic pozna otoczenie klubu i zrozumie, czym dla mieszkańców Andaluzji jest SFC, pracownik klubu zajrzy do gabinetów i dowie się, jak rozwiązywać problemy, zawodnicy zobaczą, jak wygląda gra dla takiego klubu, a fani ligi hiszpańskiej dowiedzą się, jak wyglądało tło ich świetnych wyników. Książka z kilkoma błędami, ale napisana bardzo dobrze. Czyta się ją szybko, nie nudzi. Moja wiedza o hiszpańskiej piłce jest teraz dużo większa. Autor obiektywnie ocenia głównego bohatera Monchiego, zauważa zarówno sukcesy, jak i porażki.

Dobra robota.

Leszek Orłowski jest uznanym dziennikarzem sportowym, a jego książki to pewniak jeśli chodzi o rzetelność, oraz merytorykę.
Tym razem autor wziął na warsztat czwarty klub hiszpański (wcześniej opisał FC Barcelonę, Real Madryt, oraz Atletico Madryt). Orłowski za każdym razem opiera swoją narrację o jakąś charakterystyczną postać, która wydaje się być w głównej mierze odpowiedzialna za sukcesy klubu.
W przypadku Sevilli tą osobą jest rzecz jasna Monchi, czyli bardzo sprawny dyrektor sportowy, który z krótką przerwą pracuje w tym klubie już prawie 20 lat. Osią tej książki jest 20 finałów, do których udało się Sevilli dojść za kadencji Monchiego.
Hiszpański klub w krótki czas po spadku z Primera Division, stał się jednym z najpoważniejszych graczy w swoim kraju. Regularna gra w europejskich pucharach, miejsca w czołówce ligowej, czy też finały krajowego pucharu, oraz wreszcie sześć triumfów w Lidze Europy (w tym trzy razy z rzędu) to w głównej mierze zasługa tego dyrektora sportowego. Trenerzy, oraz piłkarze się zmieniają, a on trwa na swoim stanowisku, jednocześnie sprawnie buduje kadrę piłkarzy, która może walczyć o krajowe i europejskie laury.
Wiadomo, że Sevilla raczej nigdy nie osiągnie poziomu Realu, czy Barcelony, jednak śmiem twierdzić, że przy sprzyjających okolicznościach i słabszej formie największych rywali, jest w stanie od czasu do czasu mocniej postawić się najmożniejszym hiszpańskim klubom.
Książka fenomenalna, kawał historii, oraz anegdot z funkcjonowania Sevilli, brawo dla autora.

• Piłka nożna
  • Sport