Powiedz, gdzie cię boli

Okładka książki Powiedz, gdzie cię boli Nick Trout
Okładka książki Powiedz, gdzie cię boli
Nick Trout Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Tell Me Where It Hurts
Wydawnictwo Literackie
2010-02-01
2010-02-01
978-83-08-04426-1
Anna Sak
weterynaria zwierzęta

Dzień z życia lekarza. Autor wybrał przypadki dobrze ilustrujące różne szersze zagadnienia które w formie dygresji przemyca w poszczególnych rozdziałach. Jest o motywacjach młodych adeptów zawodu, ścieżce kariery, postępach medycznych, problemach prawnych, rozterkach etycznych, eutanazji, kwestii samobójstw wśród lekarzy, a także bardziej humorystycznie, typach opiekunów, problemach w komunikacji, tych z pacjentami i jeszcze większych z klientami. Przypadkach typowych, lub rzadkich. Sytuacjach gdy groźne przypadki okazały się trywialnymi, i tych gdzie zwykła wizyta skończyła się druzgocącą diagnozą. Jest tu ogrom ciepła, nadziei i mnóstwo humoru.

Jako kociara, obniżam jeden punkt za mała ilośc opowieści kotkach, zdecydowana większość to pieski:)

Książka została napisana przez weterynarza chirurga. Opisuje on typowy dzień swojej pracy, w czasie którego przyjmuje pacjentów, diagnozuje, przeprowadza operacje i przy tym wszystkim zmaga się z wieloma trudnymi decyzjami. Chętnie przeczytałam tą książkę, ponieważ na co dzień sama pracuję w lecznicy weterynaryjnej, ale nigdy nie miałam okazji przekonać się, jak wygląda praca w dużej placówce, w której pacjenci zostają na leczenie i obserwację nierzadko na wiele dni. Bardzo polecam przeczytanie tej książki.

Lekarz weterynarii- chirurg, opowiada o przypadkach z jakimi się zetknął i jakie leczył. Nie odstraszajcie się początkiem i tym opisem operacji - dalej poznajemy wiele psiaków no i oczywiście różne schorzenia. Nie jest to książka lekka, ale ciekawa i fajnie napisana.

Rewelacyjna historia z życia weterynarza, napisana z humorem, świetne pióro. Czyta się na wdechu, strony mkną, a my śmiejemy się, płaczemy i zachwycamy. Nie tylko dla miłośników zwierząt.

Pracę weterynarza, którą zwykle kojarzymy z corocznymi szczepieniami, doceniamy dopiero gdy nasz pupil poważnie zaniemoże. Biorąc pod uwagę fakt, że żaden zwierzak nie jest w stanie ‘opowiedzieć’ co, jak i od kiedy mu dolega, uzmysławiamy sobie, że zadanie weterynarza staje się wyzwaniem. Do tego dochodzą różnice gatunkowe (inna budowa ciała psów, kotów czy chomików) co stanowi o rozległości jego wiedzy, w której pokładamy naszą ufność.
Tymczasem książka Trouta nie zajmuje się li tylko konkretnymi przypadkami, ale jest to opowiedziana z humorem historia jednego dnia (niemal 24h) w klinice weterynaryjnej przeplatana dygresjami wspomnień losów innych zwierząt, które wymagały interwencji autora. Muszę przyznać, że taka konstrukcja trochę mąciła płynność i spójność, ale ostatecznie jest do zaakceptowania.
PS. ‘Trout’ po angielsku znaczy pstrąg.

Świetna książka dla miłośników i posiadaczy psów. Oprócz ciekawego dziennika pracy lekarza weterynarii, całkiem sporo porad i informacji dot. leczenia psów, otyłości, obopólnego przywiązania i długiego życia pupili. Polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Książka ta, napisana przez lekarza weterynarii, opisującego​ przypadki z którymi rzeczywiście zetknął się podczas swojej praktyki lekarskiej, przedstawia Czytelnikowi jeden dzień z życia weterynarza. Oczywiście jest to dzień pracy, od rana do późnego wieczora (a nawet i dłużej, bo doktor zostaje wezwany do "nagłego przypadku"). Przyznam, że początkowo czytałam tę książkę szybko, natomiast później, w miarę czytania o kolejnych pacjentach doktora Nicka Trouta, momentami musiałam znaleźć sobie czas na refleksję. Najbardziej w tej książce podoba mi się to, że Autor nie robi ze swojej profesji niczego szczególnego, ma do siebie dystans i duże poczucie humoru, choć przy tym podaje statystyki z USA, gdzie zawód weterynarza jest ceniony i w rankingach uchodzi za trzeci lub czwarty- w zależności od roku- jeśli chodzi o najbardziej szanowane zawody- zna więc powagę tematu, którego kulisy postanowił uchylić. Mamy tutaj okazję przyjrzeć się tym, którzy szczepią nasze psy i koty, a kiedy trzeba- są dla nich jedynym ratunkiem. Jeśli chodzi o to ostatnie, bardzo bym chciała chodzić z moimi psami do lekarza takiego jak pan Trout. Chociaż sam pisze, że wie, kiedy musi "odpuścić" i pozwolić choremu zwierzęciu odejść, jest to człowiek pełen empatii w stosunku do zwierząt i ich właścicieli. Opisując jeden dzień ze swojego zawodowego życia, za pewne niejednego zaskoczył, jak bardzo jest to wymagający zawód- i nie chodzi jedynie o ilość czasu spędzanego w przychodni, ale też o kontakty z właścicielami, które często nie układają się tak, jak powinny, czy w końcu- o bagaż emocjonalny, który zabiera się z pracy do domu... Poznajemy tutaj kilku pacjentów doktora Trouta, z których to mnie najbardziej martwił przypadek Sage i jej właściciela- starszego mężczyznę, wdowca, pana Hartmana. Autor przedstawia nam też kilka osób, które nigdy nie powinny mieć zwierząt. Całość okraszona jest anegdotami z życia weterynarza, ciekawostkami czy statystykami, które mogą zaszokować. Nie sposób nudzić się przy tej książce- jest to jedyny w swoim rodzaju przekaz lekarza weterynarii, który zupełnie szczerze pisze o swojej pracy. O niepowodzeniach i chwilach szczęścia (przy czym dodaje zwracając się do koleżanki po fachu: "Wiesz, że pamięta się nie te przypadki, za które dostaje się kwiaty, ale właśnie takie jak ten. To one zostają z tobą na zawsze. Prawdziwe wyzwania, które żłobią się głęboko w korze i pozostawiają na pniu trwały ślad".)
Polecam tę książkę każdemu miłośnikowi psów i kotów.

Weterynaria z bliska:)

Weterynaria z bliska:)

Przygody weterynarza i jego podopiecznych opowiedziane przez sympatycznego gadułę. Można, pod warunkiem, że nie oczekuje się dominacji medycznych wątków...

• Zwierzęta
  • Zwierzaki