Tajne przez magiczne

Okładka książki Tajne przez magiczne Katarzyna Wierzbicka
Okładka książki Tajne przez magiczne
Katarzyna Wierzbicka Wydawnictwo: Spisek Pisarzy Cykl: Między światami (tom 1) fantasy, science fiction
Między światami (tom 1)
Spisek Pisarzy
2021-10-15
2021-10-15
urban fantasy polska fantastyka literatura polska przedszkole magia zjawiska paranormalne tajemnica rodzina

Trzeba przyznać, że autorka miała pomysł na fabułę i idealnie poradziła sobie z jej poprowadzeniem. Tajne przez magiczne to urban fantasy, w którym nie brakuje magii oraz odniesień do słowiańskiej mitologii. Do tego nie brakuje w niej mroku i niebezpieczeństwa, a akcja toczy się szybko i zaskakuje swoimi zwrotami. Niewątpliwym plusem powieści jest jej nieprzewidywalność, tutaj wszystko zmienia się w mgnieniu oka, postacie zaskakują, a bieg wydarzeń jeszcze bardziej. W moim odczuciu warto jeszcze wspomnieć o humorze, autorka nie szczędzi zabawnych momentów dialogów czy monologów. Całość napisana niezwykle lekkim stylem, co sprawia, że przez powieść się wręcz płynie.

Całość na

Rewelacyjnie się bawiłam czytając tę książkę

Rewelacyjnie się bawiłam czytając tę książkę

Jestem oczarowana tą książką. Lekki język, zabawne dialogi, mnóstwo humoru splecione ze słowiańskimi bóstwami, istotami nadprzyrodzonymi i intrygami osób magicznych dały świetne połączenie. Akcja jest dynamiczna, a historia kilka razy porządnie zaskakuje. Kto by pomyślał, że małe dzieci mogą być tak niebezpieczne (oczywiście każda matka 😉). Wiem, że będę ją wciskać każdemu.

Cudownie się bawiłam przy tej książce, nie mogę się doczekać kolejnych tomów!

Cudownie się bawiłam przy tej książce, nie mogę się doczekać kolejnych tomów!

Praca w przedszkolu? Nie ma na świecie tylu pieniędzy bym się zgodziła 🤣 Agata Filipiak jednak się na to decyduje. Ma nadzieję, że będzie to praca lekka i przyjemna, zupełnie pozbawiona stresu. Nic bardziej mylnego! Kapryszenie przy jedzeniu, bójki, kłótnie o zabawki to tylko czubek góry lodowej. Do tego dochodzą jeszcze trudni rodzice i cała masa dziwnych zdarzeń. Jakby to już nie było dość trudne, Agata zostaje uprowadzona przez wampira na zlecenie demona. Czyżby oszalała? Czy naprawdę istnieje magia? Jeśli tak, to wszystkie dziwne wydarzenia z przedszkola idzie łatwo wyjaśnić.
Tym sposobem była redaktorka, a aktualnie woźna, zostaje wplątana w ogromną magiczną, polityczną aferę z udziałem jej matki, której nie widziała od prawie dwudziestu lat.
Jak poradzi sobie z tym wszystkim? I czy wbrew przepowiedniom ocali życie?

Autorka zafundowała nam miks legend i mitów w całkiem krwawej i mrocznej odsłonie, które dla swoistej równowagi lub by zwieść czytelnika, osadzony został w przedszkolu. Przyznam, że właśnie przez miejsce akcji nie mogłam się zabrać za tą książkę, a teraz bardzo żałuję i planuję szybko nadrobić kolejne części.

Ta książka jakoś do mnie nie przemówiła.
Początkowy chaos przedszkola z magicznymi dziećmi wydawał się intrygujący, ale to okazało się za mało żeby utrzymać moje zainteresowanie.
Zakończenie pozostawiło mnie ze sporym niedosytem.
Na chwilę obecną nie planuję kontynuować przygody z serią.

Ta książka jakoś do mnie nie przemówiła.
Zakończenie pozostawiło mnie ze sporym niedosytem.
Na chwilę obecną nie planuję kontynuować przygody z serią.

W swoich opiniach bardzo rzadko umieszczam cytaty z książek. Jednak tym razem muszę zrobić wyjątek, ponieważ seria Między światami #międzyświatami skradła moje serce już od samego początku. Przyczynił się do tego następujący cytat:

„Nie wiedziałam wtedy, że w tym właśnie budynku, za zakrętem korytarza, niedaleko gabinetu pani dyrektor i niewygodnego krzesełka, na którym cały czas usiłowałam się jako tako usadowić, za kilka miesięcy umrę”.

Po przeczytaniu tego fragmentu poczułam, że ta seria jest fantastyczna i wiedziałam, że pokocham ją bezwarunkowo.

Jeżeli chodzi o fabułę to historia opowiada o losach Agaty, która po utracie pracy, w niezbyt przyjaznych warunkach, postanawia zatrudnić się w przedszkolu na stanowisku woźnej. Odtąd pragnie, aby jej życie stało się stabilne, spokojnie, a przede wszystkim było pozbawione skandali.

Niestety i tym razem nie ma szczęścia. Świat, który zna od lat, przewraca jej się do góry nogami, kiedy to dowiaduje się o istnieniu magii oraz ludziach posiadających magiczne zdolności określanych mianem Iskry. Co więcej przez przypadek dowiaduje się kim jest jej matka, która porzuciła męża i Agatę, gdy ta miała osiem lat. Ponadto w jej miejscu pracy dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z użyciem magii. I tutaj pozwolę przytoczyć sobie kolejny cytat: „(…) Właśnie usłyszałam, że moje starania w placówce zostaną nagrodzone nagłą i tragiczną śmiercią. Wolałabym wiedzieć, które z moich podopiecznych może mi zafundować odejście do lepszego świata. I w jak bardzo makabryczny sposób”. A to dopiero początek serii niewyjaśnionych i skomplikowanych wydarzeń.

Ogólnie historia bardzo mi się podobała. Jeżeli chodzi o minusy to moją uwagę najbardziej zwróciły dwie rzeczy, a mianowicie poziom inteligencji głównej bohaterki (co jest jej ciągle wytykane) oraz traktowanie ludzi pozbawionych magicznych zdolności przez Iskry. Z kolei niewątpliwym plusem jest nawiązanie do mitologii słowiańskiej. Mam nadzieje, że w kolejnym tomie również tego nie zabraknie. Opisane sytuacje są świetne, jak również wykreowani bohaterowie, do tego stopnia, że w pewnym momencie sama nie wiedziałam komu mam ufać i co będzie dalej. Poczułam ten dreszczyk emocji. I wisienkę na torcie stanowi samo zakończenie. To dopiero była niespodzianka.

Naturalnie muszę poznać dalsze losy bohaterów.

Polecam serdecznie.

Nie porwała mnie. Początek mi się spodobał ze względu na humor sytuacyjny związany z opieką nad przedszkolakami i relacjami z ich rodzicami. Potem trup ściele się gęsto sle nic nie zostaje wyjaśnione nie wiadomo jakie są motywacje bohaterów więc nie stajemy jako czytelnicy po żadnej stronie i los bohaterów staje się obojętny. Raczej nie będę czytać dalej.

Jeżeli macie ochotę oderwać się od rzeczywistości, lubicie fantastykę, to książka Katarzyny Wierzbickiej "Tajne przez magiczne" jest idealnie dla Was. To pierwszy tom cyklu Między światami, który opowiada o serii "przygód" jakie spotykają Agatę Filipiak, z pozoru zwykłą dziewczynę, która odkrywa, że ma niezwykłą rodzinę. Gotowi na opis "wnętrza" książki ? Oto on:

Agatę poznajemy w momencie gdy ubiega się o stanowisko woźnej w przedszkolu. Niedawno zrezygnowała z posady redaktorki i postanowiła coś zmienić w swoim życiu, zwolnić, poszukać spokoju. Okazuje się jednak, że w tej pracy nie dane będzie jej odpocząć. Uniemożliwiają to jej nie tylko dzieci z nadprzyrodzonymi mocami, ale także zjawy pojawiające się w przedszkolu jak również demony. Każdego dnia Agata odkrywa, który z jej podopiecznych ma jakie moce i próbuje rozwiązać problemy, które stwarzają nie panując nad nimi. Do tego dochodzą rodzice, którzy starają się zataić ich moce. Co zrobi Agata w obliczu tak wielu niewiadomych ?

"To przykre zdać sobie sprawę, że nawet nie ma się z kim pożegnać przed śmiercią."

Ta książka była dla mnie istną rewelacją, bo wręcz ociekała fantastyką. Z każdej kartki wychodziły nowe magiczne zdarzenia, magiczne informacje, czy nadprzyrodzone dziwy takie jak zmora czy demon. Autorka stworzyła świetną historię, której fabuła wcale nie nudzi, a pochłania czytelnika i dynamicznie się rozwija. Nie jest też przewidywalna, bo gdy miałam wrażenie, że Agata i Dawid się polubią i będą grać w jednej drużynie już do końca, nagle dzieje się coś co zmienia podejrzenia. Myślałam, że wydarzenia w przedszkolu to będzie zakończenie historii, że śmierć Welesa wszystko zakończy, jednak nie, autorka ma dla nas na samym końcu informację, że jednak Weles przeżył, ale na tym też nie koniec. Bo Agacie przychodzi też stanąć naprzeciw Dawida i rozegrać ostateczne starcie. Cena jaką za to będzie musiała zapłacić jest wysoka.
Powiem Wam, że ten pierwszy tom jest świetny, ale końcówka pozostawia taki lekki niedosyt. Bardzo chciałam żeby ta przygoda z książką trwała i trwała dalej. Jednak nic straconego, autorka zostawiła dla czytelnika jeszcze dwa tomy, po które chętnie sięgnę.

Książkę możecie również wysłuchać w formie audiobooka.

Agatę...

Bardzo mi się podobała 😁