Ekspozycja

Bliskie mojemu sercu tatry to powód, dla którego zainteresowała mnie ta książka. Później, im dalej w czytanie im dalej w las - intryga, nieoczywiste rozwiązania i intrygi - to sprawiło że wsiąkłem w tą książkę jak dawno w żadną inną. Ona rozbudziła we mnie "miłośc" do niepokornego ale zarazem bardzo charyzmatycznego komisarza dręczonego przez własne demony.
Jeżeli ktoś lubi nieoczywiste kryminały mające miejsce w pięknych górskich (chociaż nie tylko) sceneriach - polecam gorąco.

Jeżeli ktoś lubi...

Długo zwlekałam z sięgnięciem po serię z Forstem i w sumie sama nie wiem, jakie miałam ku temu powody, bo "Ekspozycja" wciągnęła mnie już po kilkunastu stronach i podoba mi się bardziej niż seria z Chyłką. Do tamtej musiałam się chwilę przekonywać i teraz nadal chętnie czytam kolejne tomy, ale z Forstem od razu poszło jak z płatka. Dobrze, że są kolejne tomy i nie muszę nie wiadomo ile czekać po takim cliffhangerze, jaki autor zaserwował na sam koniec.

Bardzo ciekawa fabuła, aczkolwiek monotonny język z częstymi powtórzeniami zwrotów typu "spiorunować wzrokiem" czy "pokiwać głową w odpowiedzi"

porzucone, nie mogę czytać Mroza, kobiety u niego to nic więcej niż "ale dupa"

porzucone, nie mogę czytać Mroza, kobiety u niego to nic więcej niż "ale dupa"

Spodziewałem się czegoś lepszego, miał być kryminał z klimatem Zakopanego, a wyszła oderwana od rzeczywistości historia superbohatera i jego towarzyszki. Styl trochę przypomina Chyłkę i Zordona. Dialogi mocno przeciętne. Jeżeli zabiorę się za II tom to po dłuższej przerwie.

W końcu wzięłam się za słynnego komisarza Forsta. Trochę się ociągałam mimo całej serii na półce, bo coś mi mówiło, że tematyk nie dla mnie. I rzeczywiście religia, Rosjanie.. Jednak z pióra Mroza mogę chyba czytać o wszystkim. Najbardziej lubię w jego powieściach wyraźny zarys charakterów postaci, a więc zabieram się za kolejną część.

Jak na Mroza to rozczarowanie. Nie liczyłem na wysoki poziom, ale za dużo brutalności, za dużo polskiego Rambo i zero, no prawie zero, górskiego tematu.

Książkę przeczytałam pierwszy raz około 6-7 lat temu. Zanim Remigiusz Mróz stał się jednym z wielu najbardziej poczytnych polskich autorów. I książki zupełnie nie pamiętałam. Pamiętał jedynie, że wtedy za pierwszym razem bardzo mi się ciągła. Może nie był to wtedy czas na nią?... Niedawno przeczytałam ją drugi raz i podobała mi się. Nie żeby mnie wbiła w fotel czy coś w ten deseń. Ale była ciekawa. Jedynie irytowało mnie to, że główny bohater jest niezniszczalny, istny Robocop. Co chwilę bity, torturowany, a i tak ucieka z więzienia i szmat drogi idzie do wolności. Nie przeczytałam jeszcze kolejnych części z serii, czekają na półce na swoją kolej. Ale jeśli die okaże, że on zawsze jest taki superbohater to chyba podziękuję...

Idealny książkowy junk food. Rozumiem już jak można postawić książce wysoką ocenę za czystą rozrywkę, której dostarcza. Przeczytana podczas majówki w Zakopanem. Szkoda tylko, że akcja prawie w ogóle nie działa się w górach... A przecież właśnie dlatego chciałam ją przeczytać...

Oj, tego się nie spodziewałem. Unikałem Mroza, bo słyszałem wiele opinii, które mnie nie zachęcały, ale z nudy i ciekawości sięgnąłem po Ekspozycję. Nie miałem wysokich oczekiwań, ale miałem nadzieję, że chociaż 5 gwiazdek wyciągniemy. Nie udało się.

Moje skojarzenie po przeczytaniu całości - książka na podstawie amerykańskiego filmy klasy B. Główny bohater jest bardzo prosty, bez zarysowanego charakteru, może poza pewnymi słabościami. Jest też super bohaterem, przetrwał to co Sylwester Stalone w filmach z lat '90. Zabili go i uciekł.

Rozwiązywał sytuacje niemożliwe do pokonania, w sposób niemożliwy do zrealizowania. Wnioski wysnuwa z niczego i zachowuje się, jakby był zmęczony życiem bardziej niż ja książką. O podejmowaniu irracjonalnych decyzji nie wspomnę. Przemilczę też abstrakcyjność wydarzeń, zwłaszcza dotyczących wątków rządowych, policyjnych, międzynarodowych. Realistyka - hollywood, klasa B.

Zawiązana intryga nie za bardzo się broni. Na pewnym etapie niektóre rzeczy jakby mają sens i to tak niedalego końca. Ale potem są skutecznie marnowane przez literacką jajecznicę.

Końcówka jest zaskakująca - to trzeba przyznać. Nadal abstrakcyjna wobec tego, co było chwilę wcześniej, ale nadal zaskakująca.

Tak jak się zastanawiam, to te 4 gwiazdki wydają mi się, że to za dużo...

• Kryminał
  • Remigiusz Mróz