Amp Futbol. Jedną nogą w finale

Sine Qua Non
2021-09-12
2021-09-12
reportaż; wywiady; sport

Świetne reportaże o naprawdę godnych podziwu ludziach.
Niesamowite historie zawodników, którzy wbrew fizycznym ograniczeniom potrafią "dwunożnym" pokazać, że nie tylko da się żyć , ale jeszcze osiągać sukcesy sportowe realizując swoją pasję.
Ci wyjątkowi ludzie każdego dnia zadają kłam twierdzeniu, że są niepełnosprawni, a pędząc o kulach po murawie mogą wszystko.

Świetne reportaże o naprawdę godnych podziwu ludziach.

O tym, że futbol pozwala przekraczać granice, wiadomo nie od dziś. Doskonałym potwierdzeniem tej tezy są zawodnicy amp futbolu, którzy wbrew przeciwnościom losu, uprawiają piłkę nożną i robią to z niezwykłym oddaniem. Ich heroizm, pasja, dążenie do realizacji marzeń i wola walki zasługują na najwyższe uznanie.

Temat amp futbolu, rozwoju tej dyscypliny w Polsce, został podjęty w wydanej przez wydawnictwo SQN w połowie września tego roku książce "Amp futbol. Jedną nogą w finale". Jest to dzieło zbiorowe, które przybliża nam ideę amp futoblu. Możemy bliżej poznać tę dynamicznie rozwijającą się dyscyplinę sportu, która mimo, iż jest uprawiana przez osoby niepełnosprawne, cieszy się coraz większym zainteresowaniem i skupia wokół siebie coraz większe rzesze kibiców. Amp futobl to dyscyplina ciekawa, widowiska, a nade wszystko tworzona przez ludzi, którzy naprawdę kochają futbol. Ich miłość jest tak wielka, że nie patrzą na korzyści finansowe, a nawet na to, że nie mają nogi. Po prostu grają i robią to w naprawdę widowiskowym stylu. Tę pasję widać na boisku, widać ich szczerą radość, euforię z pozoru błahych osiągnięć.

Amp futbol uczy rzeczy uniwersalnych. Czytając wyznania piłkarzy uprawiających tę dyscyplinę możemy dojść do wniosku, że nawet duże trudności można pokonać i wykorzystać je do zbudowania czegoś niesamowitego. Dla wielu ludzi gra w piłkę bez nogi wydaje się niemożliwa, a ci ludzie udowadniają, że rzeczy niemożliwe nie istnieją. Warte uwagi były wywiady z piłkarzami amp futbolu. Praktycznie wszyscy z nich zgodnie twierdzą, że brak nogi nie stanowi dla nich problemu. Oczywiście, wypadek lub choroba, w wyniku której stracili kończynę był dla nich trudnym doświadczeniem, ale dzięki piłce nożnej cieszą się życiem, realizują swoją pasję i nade wszystko są szczęśliwymi ludźmi. Ich słowa uczą pokory. Uczą wytrwałości oraz poczucia, że trudności, z którymi przychodzi zmagać nam się na co dzień, w zdecydowanej większości są do przezwyciężenia. W książce "Amp futbol. Jedną nogą w finale" przeczytamy także wywiady z osobami, które odpowiadają za rozwój tej dyscypliny w Polsce. Ci ludzie robią to z pasji i sprawia im to ogromną radość, mimo zerowych lub bardzo niskich profitów finansowych.

Ta zgrabnie napisana opowieść o amp futbolu stanowi dzieło motywacyjne, z pewnością pomagające w pobudzenia pragnienia do realizacji swoich marzeń.

Temat amp futbolu, rozwoju tej dyscypliny w Polsce, został...

Wyjątkowa książka o wyjątkowych ludziach. Warto przeczytać

Wyjątkowa książka o wyjątkowych ludziach. Warto przeczytać

Książka Amp Futbol. Jedną nogą w finale to zbiór reportaży i wywiadów z piłkarzami oraz ludźmi, którzy stworzyli Amp Futbol w Polsce. W zasadnie jeszcze 10 lat temu w Polsce nie było czegoś takiego jak Amp Futbol. Gdyby wtedy parę osób nie zdecydowało się na tworzeniu treningów dla osób po amputacjach to dzisiaj nie mielibyśmy w Polsce swojej ligi Amp Futbolowej. Każdy z tych chłopaków jest inny, każdy ma swoją historię, ale nie są sami, dla nich futbol to coś więcej niż sport. Dawno żadna książka nie wywołała u mnie tylu emocji. Zdecydowanie polecam.

„Amp Futbol. Jedną nogą w finale” to zbiór wywiadów i reportaży ukazujących historię ampfutbolu w Polsce, zarówno samej dyscypliny, jak i ludzi ją tworzących. Każda część lektury dotyczy innej postaci związanej z ampfutbolem i choć książka ma aż dwunastu różnych autorów to tworzy spójną całość.

Pozycja została bardzo ładnie wydana. Twarda oprawa, przyciągająca uwagę okładka, przejrzysta czcionka, do tego liczne fotografie. Jednak, jak w każdej książce, najważniejsza jest treść. A ta na szczęście przewyższa walory estetyczne lektury.

Na kartach książki znajdują się dwa rodzaje wywiadów bądź reportaży. Te dotyczące zawodników uprawiających ampfutbol poruszają, gdyż poznajemy szczegóły tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły ich życie. To historie wzruszające, ale także wzbudzające podziw i szacunek. Piłkarze opowiadają jak odnaleźli się w nowej rzeczywistości, w jaki sposób zainteresowali się ampfutbolem, a także wspominają swoje największe boiskowe sukcesy, jak i porażki.

Natomiast rozdziały, których głównymi bohaterami są osoby, które stworzyły ampfutbol w Polsce oraz przyczyniają się do jego ciągłego rozwoju to przede wszystkim źródło wiedzy na temat piłki nożnej po amputacjach, a także ciekawych anegdot. Prezes Amp Futbol Polska Mateusz Widłak przedstawia kulisy początków dyscypliny w naszym kraju, zaś polską reprezentację opisuje jej trener Marek Dragosz.

To książka zarówno dla osób, które już interesują się ampfutbolem, jak i dla tych, którzy dopiero chcieliby poznać tę dyscypliny i jej bohaterów. Naprawdę warto po nią sięgnąć, tym bardziej, iż cały dochód z jej sprzedaży trafi do Stowarzyszenia Amp Futbol.

Cała recenzja: http://floatemnabramke.blogspot.com/

Pozycja została bardzo ładnie wydana. Twarda oprawa, przyciągająca uwagę...

Kupiłam tę książkę na Stadionie Cracovii, przedostatniego dnia ampfutbolowych mistrzostw Europy Kraków 2021. I nie żałuję.

Do Krakowa przyjechałam bardziej zainteresowana reprezentacją Włoch niż Polski. Patriotyzmu nikt mnie nie uczył, nigdy nie wieszaliśmy przed domem polskiej flagi. Nigdy nie kojarzyłam też polskich piłkarzy jako wybitnie oddanych wobec sportu (a tym bardziej wobec reprezentowania swego kraju). Na pierwszy mecz Polaków przyszłam więc "tylko popatrzeć". I to, co zobaczyłam, skrajnie odbiegło od moich założeń. Jest w grze polskich ampfutbolistów jakieś piękno, taka bijąca po oczach pasja i oddanie emocjonalne (!),które odbijają się na kibicach (a krakowscy kibice okazali się chyba najlepsi na świecie). Książka to piękno odzwierciedla - a przynajmniej próbuje. Mi przybliżyła sylwetki osób, które widziałam na boisku; na początku nie znałam ani jednego nazwiska, co dopiero historii, które za tymi nazwiskami się kryją. W tamtą sobotę, gdy kupiłam książkę, po powrocie do hotelu od razu, w nocy, przeczytałam połowę, gubiąc rachubę czasu. Można się przyczepić, że reportaże trochę gloryfikują, że pokazują tylko światło, skupiają się na "szczęśliwym życiu", podczas gdy zdaję sobie sprawę, że w rzeczywistości tak kolorowo nie jest... Ale może to właśnie jest potrzebne? Pokazywać ludziom więcej dobra i szczęścia, niż istnieje na świecie naprawdę?

Mniej interesujące są wywiady. Nie są jakoś nieumiejętnie przeprowadzone, po prostu dane postaci (menedżment itd.) już mnie tak nie ciekawią. Baza zdjęć taka sobie, można było znaleźć lepsze kadry - ale może i nie, może nikt z porywającym artyzmem rozgrywek ampfutbolu nie fotografuje.

Myślę, że książka spełnia swoją rolę - zakładając, że ma właśnie "przybliżać" sylwetki, ukazywać danych ludzi poprzez pryzmat sportu, ale nie unikając ich osobistych przeżyć i zdarzeń, które - przyznajmy to - w odniesieniu do jakikolwiek niepełnosprawności zwyczajnie ciekawią (a za brak kultury uznaje się pytanie wprost). Na pewno wyjaśnia, w jaki sposób ampfutbol jako tako "powstał" w Polsce i kto w tę piłkę gra. A że gra nie byle jak - tego już książka nie pokaże. Trzeba przyjść na mecz.

Świetna książka, bo i ludzie są rewelacyjni :D Bardzo dobrze, że o każdym pisał inny autor. Styl rozdziałów jest różnorodny, a historie przedstawione z różnych perspektyw. Bardzo polecam także początkującym fanom amp futbolu :)

• Do kupienia
  • 1Posiadam