O kotku, który bał się wszystkiego

Okładka książki O kotku, który bał się wszystkiego Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
Okładka książki O kotku, który bał się wszystkiego
Barbara BrunÉric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Sowie Opowieści literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2022-02-23
2022-02-23
32 min.
Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Okładka książki O słoniu, który nikogo nie szanował Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
O słoniu, któr... Barbara Brun, Éric-...
Okładka książki O misiu, który chciał być szczęśliwy Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
O misiu, który... Barbara Brun, Éric-...

Okładka książki Kocia Szajka i duchy w teatrze Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Tata Oli nie umie przegrywać Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Tata Oli nie u... Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mühle
O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Dzik Dzikus Marta Kurczewska, Krzysztof Łapiński
Dzik Dzikus Marta Kurczewska, K...

Bardzo mądra opowiastka

Bardzo mądra opowiastka

Od wieków sowy uznawane były za symbol mądrości.
W książce "O kotku, który bał się wszystkiego" - Éric-Emmannuel Schmitt, poznajemy Sowę Minerwę, filozofkę i skarbnicę mądrych rad. Ze swoimi troskami udaje się do niej kotek Fortunio, który bał się wszystkiego. Ale mądra sowa uświadamia mu, że "odwaga bez strachu nie istnieje. Odwaga pojawia się dopiero, kiedy zdołasz przezwyciężyć strach."
Kotek początkowo nie rozumie rady sowy ale gdy jego rodzinie grozi wielkie niebezpieczeństwo, odkrywa w sobie odwagę i ratuje młodszą siostrę oraz babcię. Wtedy Minerwa uświadamia mu, że cały czas miał w sobie odwagę i pokonał strach.
"Nikt nie rodzi się odważny. Odwagę okazujemy, gdy pojawia się ryzyko, i nie polega ona na ignorowaniu lęku, lecz na jego przezwyciężaniu."

Pierwszy raz spotkaliśmy się z serią Sowie Opowieści i już wiem, że warto ją mieć w domowej biblioteczce.
To piękna, mądra i wartościowa książka.

Od wieków sowy uznawane były za symbol mądrości.

Kolejna z serii "Sowich Opowieści" mądra książka E. E. Schmitta, w której autor przekłada świat skomplikowanych emocji, zjawisk i filozofii na język zrozumiały przez dzieci. Co ważne - zrozumiały, ale nie infantylny. W opowieści o kotkach Fortuniu, Lolku, Kociobabci i Pióropuszce, sowie Minerwie i orle Gladiatorze znajdziemy mnóstwo ciepła, mądrze przekazanej wiedzy i wyjaśnienia zjawiska odwagi, oraz towarzyszącego jej strachu.

Część o Wyspie Wolności bardziej mi się podobała. Książka jest pouczająca, wartościowa, jednak dla trochę starszych dzieci niż moje, takie bardziej przedszkolne. Fajnie pokazane, że przechwalanie się to nie jest prawdziwa odwaga.

Nie wiedziałam, że Schmitt pisał również książki dla dzieci. Ale dzięki mojej Kamili :* już wiem :) Baaaardzo przyjemna lektura dla młodszych dzieci i w dodatku cudnie zilustrowana. No już imię kotka - Fortunio - wzbudziło mój zachwyt :) A książeczka opowiada o odwadze i pokonywaniu swoich słabości. Mojej pięcioletniej chrześnicy bardzo się ta historia podobała, tym bardziej, że sama mogła ją przeczytać: krótka, ale treściwa, mądra i pouczająca. Na mnie też wywarła dobre wrażenie. Piękna estetycznie.

Pięknie zilustrowana bardzo prosta a jednocześnie mądra historia dla młodszych dzieci o tym czym jest odwaga

Wspaniała lektura. Przeczytaliśmy kilkakrotnie. Polecam;))

Wspaniała lektura. Przeczytaliśmy kilkakrotnie. Polecam;))

Miałam łzy w oczach, gdy czytałam "Oskar i Pani Róża". Któż nie miał. W moim odczuciu ta książka to już klasyka, a nazwisko Éric-Emmanuela Schmitta na zawsze zapadnie mi w pamięć.

Ale ten niewątpliwie utalentowany pisarz, popełnił w swoim życiu wiele utworów, w tym nowość, którą dla polskich dzieci wydała Media Rodzina.

To pierwsza książka z serii "Sowie opowieści", która ma za zadanie "pomóc dzieciom dorastać i lepiej rozumieć świat". Poważne zadanie! Czy rzeczywiście je realizuje?

Na początek autor wziął na warsztat zagadnienie, jakim jest "odwaga". Z książki dowiemy się czym jest i kiedy się pojawia. I czy każdy z nas może powiedzieć o sobie, że jest odważny.

Bohaterem tego krótkiego opowiadania jest kotek Fortunio. Jego starszy brat wystawia go na różne próby, każąc skakać z dachu, czy wspinać na niebezpieczne wysokości. Kotek boi się to robić. Jego samoocena niestety mocno na tym cierpi. Gdy trafia po poradę do Sowy Minerwy ta nie daje mu gotowej odpowiedzi. Przygotowuje za to zadanie, które ma mu uświadomić, że odwaga nie kryje się w ryzykanckim zachowaniu, a w sytuacjach gdy odnajdujemy w sobie siłę, aby pokonać strach, broniąc bliskich.

---

Sytuacja w jakiej został postawiony przez autora kotek Fortunio trafia do wyobraźni dzieci i pozwala im zrozumieć czym jest odwaga. Przechwałki kto i ile może, i wzajemne wystawianie się na próby lekkomyślnej odwagi, są wśród dzieci na porządku dziennym, dlatego warto uczyć dzieci gdzie jest granica między tym, a odwagą.

To pierwsza książka z serii "Sowie opowieści", która...

Jak nie pomylić strachu z brawurą? Czy to prawda, że odwaga bez strachu nie istnieje? Pierwsza książka z serii SOWIE OPOWIEŚCI, znanego francuskiego pisarza (autora m.in. książki „Oskar i Pani Róża”),to mądra opowieść dla najmłodszych, o tym, jak odnaleźć w sobie odwagę i uwierzyć w siebie.

Bardzo ładna bajka, piękne ilustracje, dla najmłodszych dzieci z morałem :-) Córeczce się podobała, gdy jej czytałam ;-)

• Biblioteka
  • Dla dzieci
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Dla Dzieci
  • Przeczytane w 2023

Dodaj cytat z książki O kotku, który bał się wszystkiego