Wirtuoz

Okładka książki Wirtuoz Krzysztof Bochus
Okładka książki Wirtuoz
Krzysztof Bochus Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Adam Berg (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Adam Berg (tom 4)
Skarpa Warszawska
2022-03-23
2022-03-23
Adam Berg obraz malarstwo kultura kultura polska sztuka dziennikarz Fryderyk Chopin

Przeczytana trochę nie po kolei, po "Klątwie Lucyfera". Dla mnie najlepszy tom całej serii. Świetna powieść sensacyjna ulokowana na zamku Czocha z jego niezwykłą historią. .Aż chce się pojechać na Dolny Śląsk!

Książka , którą dostałem na urodziny choć wolałbym inny tytuł. Niestety osoba , która mi podarowała tą książkę nie zapytała wcześniej jaką książkę bym chciał. I niestety historia mi nie podeszła. Jakoś nie przepadam za takim książkami , gdzie mamy jakieś szyfry , odkrycia , skarby itp. A na dodatek jest to część serii. Jednak wiem już , że innych nie przeczytam

W życiu prywatnym Adama Berga nadszedł czas na ustatkowanie. Ona nazywa się Miłka Rossa, jest antyreżimową czupurną buntowniczką i aktywistką. On, coraz bardziej w niej zakochany, nalega na wyznaczenie daty ślubu. W kraju i na świecie szaleje pandemia.

W Niemczech umiera Maria Sobol, miłośniczka muzyki Chopina, której nie udało się dotrzeć do obecnych właścicieli portretów kompozytora autorstwa Ambrożego Mieroszewskiego, jakie pokazane zostały w dwóch NRD-owskich filmach. W swych chopinistycznych badaniach natrafiła też na wzmiankę, że słynny fortepian muzyka, roztrzaskany o bruk przez carskiego namiestnika w wierszu Norwida, w rzeczywistości ozdabia gdzieś zapewne rezydencję jakiegoś współczesnego potomka zaborców. Przed śmiercią prosi córkę, aby zainteresowała obydwoma odkryciami polskiego dziennikarza śledczego, zajmującego się tropieniem polskich zaginionych artefaktów, czyli Adama Berga.

I Adamowi oczywiście trudno się tej prośbie oprzeć. Mimo że sytuacja w domu, po pobiciu Miłki podczas demonstracji i zarażeniu covidem, coraz bardziej się komplikuje. Miłka zresztą nie chce słyszeć o tym, żeby Adam zrezygnował z poszukiwań, które mogą przynieść mu największy życiowy sukces. Trudno nie lubić Adama Berga, nie podziwiać jego pomysłowości i instynktu tropiciela, a także umiejętności zyskiwania pomocników, głównie choć nie wyłącznie wśród pięknych kobiet w Niemczech, co w efekcie doprowadza go do celu. Ale … po pierwsze osiąga sukces, skądinąd personalnie raczej przewidywalny lecz środkami, w mojej ocenie, niezbyt wiarygodnymi, na dodatek - jak przyznaje autor w Posłowiu - jest on, niestety, jedynie wytworem fikcji literackiej. Po drugie, nie potrafię Krzysztofowi Bochusowi wybaczyć rozwiązania sytuacji prywatnej bohatera.

Aby była jasność, doceniam bezkompromisowy opis rozgromienia aktywistek uczestniczących w demonstracji, a jeszcze bardziej diagnozę lekarza, jak brutalność policjantów-zwyrodnialców mogła wpłynąć na zdrowie ich ofiar. Ale czy naprawdę sukces zawodowy Adama zrekompensuje mu tragedię w życiu osobistym? No cóż, ciekawa jestem, jak sobie Bochus z tą sytuacją poradzi w kolejnych tomach serii.

Choć Max Weber na topie moich ulubionych lektorów audiobooków się nie lokuje, fakt że od słuchania „Wirtuoza” nie mogłam się oderwać, przemawia na jego korzyść.

Znakomita, najlepsza część z Adamem Bergiem. Błyskotliwy, świetnie napisany thriller o poszukiwaniu zaginionego(?) skarbu narodowego. Bardzo umiejętne połączenie fikcji z faktami historycznymi - czyli coś, co bardzo cenię u autora.

"Wirtuoz" tak jak cała seria z Adamem Bergiem jest bardzo nierówny. Dobre momenty przeplatają się z tymi słabszymi, dlatego ciężko mi tę pozycję ocenić. Waham się pomiędzy dobra a bardzo dobra, bo jest nieco lepsza od dobrej, ale za słaba na bardzo dobrą.
Tym razem polski Indiana Jones z bochusowską mokrą koszulą przywierającą do pleców musi zmierzyć się z poszukiwaniami legendarnego fortepianu Chopina i portretów namalowanych przez Ambrożego Mieroszewskiego. I właściwie można powiedzieć, że jest to bardzo ciekawa historia, a międzynarodowe tło powieści to dodatkowy smaczek. Niby tak, ale ja osobiście nie przepadam za zmianą otoczenia w książkach, wolę kiedy akcja osiada w jednym konkretnym miejscu, ewentualnie w dwóch, co wynika z faktu, że po prostu nie przepadam za powieściami (ani filmami) przygodowymi, a seria z Bergiem niewątpliwie należy do przygodówek z kryminalnym zacięciem.
Pamiętam, że w pierwszej części przygód z Adamem byłam zachwycona tym, że przypomina on swojego dziadka - Christiana Abella z serii retro. Rzeczywiście podtrzymuję, że jest dość podobny, ale na pewno bardziej arogancki i irytujący - momentami absurdalne było dla mnie to, że machał ludziom przed nosem legitymacją prasową co najmniej tak, jakby to była odznaka policyjna... Mam też trochę wrażenie, że w Wirtuozie reszta postaci (no może z wyjątkiem Miłki) jest jakaś taka mdła bez wyrazu - bohaterowie do zapomnienia. Szczerze to skończyłam czytać książkę wczoraj, a większości postaci nie potrafiłabym wskazać.
Śmierć Miłki kompletnie bezsensowna dla fabuły powieści. Wplątanie covida również. Mam nadzieję, że autor nie uśmiercił jedynej barwnej postaci kobiecej (choć niemniej irytującej niż sam Adam),bo ma plan na kolejną książkę, w której Adam przez pół części bardzo cierpiałby po stracie. Nie chciałabym tego czytać, choć pewnie i tak z pewnym ociąganiem sięgnęłabym po taką pozycję - jednak już trochę z automatu na "nie".
Ktoś tu wspominał, że za dużo polityki. Faktycznie Bochus wplótł tu dość sporo tego typu wątków (chociażby protesty kobiet),ale ogólnie oś powieści jakby nie patrzeć opiera się na polityce. Skarby, których Berg poszukiwał były trochę wplątane w nić politycznych uwarunkowań i zależności, wobec czego nie odbieram wątków politycznych negatywnie. Taki był zamysł.
Końcówka, gdy Adam na jachcie opowiada burmistrzowi jak wyglądała historia zrabowania skarbów, przekazania ich i modus operandi samego czarnego charakteru nużąca, niestety. Tak jak cała książka dała się czytać sprawnie i nawet wciągała, tak koniec sprawiał, że traciłam koncentrację. Na dobicie wspomniana śmierć Miłki...
Moja recenzja jest tak samo nierówna jak sama powieść i seria z Bergiem. Wirtuoz niby fajny, ale bez iskierki.

Dla mnie ta książka jest powieścią detektywistyczno –kryminalno –historyczną. I myślę, że miłośnicy każdego z tych gatunków znajda tu coś dla siebie. Rozwojowa akcja, niebezpieczeństwo, owiane tajemnica wątki sięgające głęboko w historię naszego kraju. Chociaż sama akcja rozgrywa się na terenie międzynarodowym, nie tylko Polsce. Pajęczyna powiązań sięga poza granice kraju a dziennikarz śledczy Adam Berg przekracza granice za każdym razem gdy sytuacja tego od niego wymaga. W czasie prowadzenia kolejnych historycznych artefaktów Adam Berg próbuje ułożyć sobie też życie osobiste. A jak na to przekłada się jego praca? Czy prowadzenie poszukiwań ma jakiś wpływ na jego relacje z narzeczoną? Czy brawura zawsze popłaca? A odwaga jest cenie? I troszkę szkoda mi zakończenia, ponieważ nie wszyscy, którzy powinni zostali ukarani. Ale czasami należy przedłożyć dobru ogółu, w tym wypadku polskiego społeczeństwa nad ukaranie jednego czy dwóch ludzi. Nie podoba mi się to ale w całokształcie akceptuję.

Czwarty o może nie ostatni tom o dziennikarskim detektywie Adamie Bergu Od Warszawy powstania styczniowego po współczesną Majorkę - autor bestsellerowej serii zabiera czytelnika w kolejną sensacyjną podróż, w której nic nie jest oczywiste.
Berg otrzymuje zlecenie odnalezienia zaginionych pamiątek po pewnym wybitnym Polaku - Fryderyku Chopinie . Jeśli mu się uda, historię polskiej kultury trzeba będzie pisać na nowo.
We wrześniu 1863 roku narodową relikwię - fortepian młodego Chopina , niszczą Kozacy w odwecie za zamach na carskiego namiestnika. W 1939 roku, tuż po kampanii wrześniowej, z pewnej kamienicy warszawskiej w tajemniczy sposób znikają unikatowe portrety geniusza i jego rodziny. Bezcenne artefakty zostają bezpowrotnie utracone. Czy na pewno? Co łączy oba te dramatyczne zdarzenia?
Dochodzenie przypomina morderczy tor przeszkód. Rozpoczyna się pojedynek, w którym wszystkie metody są dozwolone. Zdrada, podstęp, zbrodnia, mistyfikacja… Kto jest rywalem Berga w dojściu do prawdy? Swoi czy obcy? Gra idzie o wielką stawkę. Jest nią nie tylko splendor – ale także życie bohatera i najbliższej mu osoby...

Ponownie dziennikarz śledczy wyrusza na poszukiwania zaginionych artefaktów związanych ze sztuką. Poszukiwania są nie łatwe gdyż chodzić o sam fortepian najbardziej znanego Polskiego kompozytora. Równolegle życie prywatne Adama się rozwija jak jego poszukiwania. Dwie sytuacje (poszukiwania i życie prywatne),podobnie rozwijające się - raz pod górę a raz pełne euforii szczęścia - dwa różne zakończenia.

To moje pierwsze spotkanie z Adamem Bergiem i oceniam je pozytywnie. Z zainteresowaniem zagłębiałam się w dzieje zaginionych obrazów i fortepianu. Ciekawa fabuła, która miała swoje zrywy, podobnie jak nokturny Chopina.
Bardzo chętnie przeczytałabym więcej rozdziałów z perspektywy Fiodora Berga.

Bardzo chętnie przeczytałabym więcej rozdziałów z perspektywy Fiodora Berga.

Utrzymany w niezłym tempie kryminał z dziennikarzem Adamem Bergiem w roli głównej. Ciekawe połączenie współczesnej akcji z historią.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022