Przyjaciółka

Okładka książki Przyjaciółka Iwona Mejza
Okładka książki Przyjaciółka
Iwona Mejza Wydawnictwo: Dragon Cykl: Miasteczko Anielin (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Miasteczko Anielin (tom 1)
Dragon
2022-03-09
2022-03-09

Miła, lekka, taka do poduszki. Napisana dobrym językiem, przystępnym stylem, zaciekawia. Trochę irytuje, że dzieci nie odróżniają funkcji w rodzinie i mówią do wszystkich po imieniu, a mała dziewczynka mówi, myśli i organizuje jak dorosła osoba. Poza tym chętnie przeczytam dalsze części.

Losy rodziny, która próbuje poukładać życie w sielskiej małomiasteczkowej scenerii. Jednak życie "płata figle". Polecam na długie jesienne wieczory.

Żenująco słodki początek nijak się ma do prawdziwego życia. Kto ma czas na czytanie takich książek?

Urocze miejsce gdzieś w Małopolsce. Tam wszyscy się znają i są sobie życzliwi, oczywiście ktoś się z kimś pokłóci, jakieś rodziny łączy zadawniony konflikt, ale zawsze znajdzie się para próbująca pogodzić zwaśnionych. Jest ktoś cieszący się szacunkiem całej społeczności, do kogo przychodzi się po radę. W takim miejscu mieszka Marta z przyrodnią siostrą Polą (sytuację dziewczynki najlepiej określa: to skomplikowane). Pewnego dnia ich życie się wywróciło, rodzice zginęli w wypadku. Ale od czego są sąsiedzi, znajomi, przyjaciele, którzy starają się je wesprzeć. Mała Pola jest urocza, a równocześnie nad wiek dojrzała. Są też dwaj bracia prowadzący księgarnię, to u nich koncentruje się życie miasteczka. A jeden z nich, Ksawery zawsze służy pomocą. Oczywiście musi pojawić się obcy, ale rozpoznany jako dobry człowiek. Czarne charaktery też są. To jest historia, w której się można zanurzyć, oderwać od zgiełku miasta. Ale też od emocjonalnego szumu jaki powoduje wiele powieści. Pomyśleć jak dobrze byłoby się przenieść, wtedy moje życie stało by się inne. Jeszcze 2 tomy przede mną, ale już wiem, że całość będzie super. Po prostu dobrze się i w trakcie lektury i po jej zakończeniu. I tego mi od czasu do czasu trzeba.

Miało byc sielsko i anielsko, nawiązujac do nazwy miasteczka Anielin. Marta wraz z rodzicami i Polą przenosi się własnie tam, aby od nowa zbudować przyszlość.
Śmierć rodziców w wypadku, burzy misterny spokój, a z kątów domu zaczynają wyzierać tajemnice.
Niezwykla powieść o zaufaniu w rodzinie, o miłości i przyjaźni. Tak trudno czasem uwierzyć w słowa najbliższych, które wydają się być niemożliwe. Rodzinne tajemnice, zagmatwana przeszłość, to wszystko sprawia, ze czyta się z przyjemnością i ciekawością co też dalej się wydarzy.

Małe miasteczko Anielin, gdzie mieszkają wspaniali ludzie, którzy się szanują, pomagają sobie, ale i "wszystko" o wszystkich wiedzą, a jak nie wiedzą to sobie dopowiedzą. Maryla i Tadzik kupili tutaj dom. Zrobili w nim kapitalny remont a potem wprowadzili się wraz z Martą oraz Polą. Stali się częścią tego miasteczka oraz społeczności, która ich przyjęła i zaakceptowała.
Tadziu z Marylą wyjeżdżają na wakacje do Chorwacji. Marta opiekuje się Polą, To wspaniała dziewczynka, która kocha czytać książki. Zawsze uśmiechnięta, a Martę nazywa Tusią. Tusia szyje na zamówienie ekologiczne maskotki. Podczas nieobecności rodziców Babcia Czesia czuwa nad wszystkim. Dziewczyny lubią wpaść na pizzę do Romana Maltoni, któremu w prowadzaniu pizzerii pomaga ciocia. Do Braci Pruskich Ksawerego i Teodora, którzy mają swoją księgarnię z czytelnią gdzie można herbatkę czy kawę wypić, zjeść kawałek ciasta oraz czytać do woli. Co rano kiosk otwiera zawsze w złym humorze Felicja Kotkowa, a Agata Jaroszowa to właścicielka Delikatesów u Agi. Jej mąż wyjechał za granicę aby zarobić pieniądze. W Anielinie pojawia się tajemniczy Marcin. Każdy dzień upływa im w spokoju, aż do momentu kiedy dowiadują się, że Matyla i Tadzik mieli wypadek samochodowych, w którym oboje zginęli. Świat Marty, Poli oraz Babci Czesi wywraca się do góry nogami.
Każda rodzina ma swoje tajemnice z przeszłości. Ta tajemnica zakłóciła spokój tej rodziny. Ale jaki inaczej miał Tadzik postąpić. Dla mnie zachował się jak bohater bo postawił wszystko na jednej szali aby ratować dziecko. Wiedział, że jego decyzja może wpłynąć na ich losy i ,że po szczęśliwiej rodzinie może zostać tylko wspomnienie, jednak zaryzykował. Marta będzie musiała stawić czoła tej tajemnicy, ale to silna kobieta. Najpierw musiała zrozumieć a później oswoić się z tą prawdą.
Piękna historia o poświęceniu, miłości, o bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. POLECAM!!!
Książkę przeczytałam dzięki Book Tourowi zorganizowanemu przez Czytam dla przyjemności.

Książkę miałam okazję przeczytać dzięki Book Tourowi zorganizowanemu przez bloga "Czytam dla przyjemności". Książkę czyta się "jednym tchem". To rewelacyjna obyczajówka, napisana pięknym językiem. A z bohaterami można się utożsamiac. Ja osobiście bardzo polubiłam bohaterów. Martę z małą Pola i innych mieszkańców sennego miasteczka Anielin. Powieść ta ma dwa oblicza. Z jednej strony bije z niej dużo pozytywnej energii i można się pośmiać a z drugiej jest dużo przykrych chwil przy których nie raz zakręci nam się łza. Czytając tą książkę nie można się nudzić. Możemy oderwać się od rzeczywistości i przenieść się do Anielina. Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy Marty i małej Poli?. Z niecierpliwością czekam na tom drugi. A czytelnikom gorąco polecam do przeczytania tom pierwszy.

Książkę miałam zaszczyt przeczytać dzięki Book Tour Czytam dla przyjemności w współpracy z Iwoną Mejza. To moje pierwsze spotkanie z tą autorka ale już po kilka stronach powieści, wiem że zagości ona w gronie moich ulubionych autorek. Historia Marty i Poli które próbują ułożyć sobie życie jakoś po nagłej śmierci Tadzika i Marylki. Wokół nich kręci się tajemniczy Marcin, który skrywa pewną tajemnicę łącząca go z głównymi bohaterami. Serdecznie polecam tą książkę. Nie mogę doczekać się kiedy będę mogła przeczytać dalsze losy naszych bohaterek z Anielina.

„Byli żywym dowodem na to, że nigdy nie należy mówić "nigdy", bo człowiek naprawdę nie wie, co mu los jeszcze szykuje.”

„Przyjaciółka” to pierwszy tom serii „Miasteczko Anielin” Iwony Mejza.
To urocze miasteczko i jego społeczność, można pokochać już od pierwszych stron. Jak ja uwielbiam takie powieści, owiane nutką tajemnicy. Nie zwiedzcie się jednak pozorami. Bo nawet w tak małym miasteczku, każdy potrafi skrywać pewną tajemnicę, o której woli zapomnieć. A w tej książce, będzie, oj będzie ich troszkę.

Cztery lata wcześniej do miasteczka Anielin, wprowadzają się Państwo Wójciccy. Nikt nie zna ich przeszłości. Nikt nie wie, jaka tajemnica skrywa się z murami tego domu. Nie są również dokładnie znane relacje owych domowników, bowiem dzieci do ojca i matki zwracają się po imieniu, również relacja Marty z Polą jest z początku owiana tajemnicą. Ale wszyscy mieszkańcy bardzo polubili tę rodzinę, w szczególności małą Polę, która swą dziecięcą radością kradnie serca mieszkańców miasteczka.

„– Wszyscy mamy tajemnice, kochana. Ty też – odparował Ksawery i zostawiając oniemiałą Martę stojącą w otwartych drzwiach, ruszył energicznie w kierunku furtki.”

Tajemnice z przeszłości, żale coraz bardziej zakłócają spokój rodziny. Marta ma nadzieję, że to miasteczko pozwoli im zacząć życie od nowa i wszystko się poukłada. Wszystko na to wskazywało, bo poprawiły się również relacje ojca z matką i jej z matką. Niestety w życiu nie zawsze wszystko układa się tak jak byśmy chcieli. Los płata nam figle w najmniej oczekiwanym momencie. Tragedia, która ich spotyka i tajemnica sprzed lat, sprawiają, że po raz kolejny Marta musi stawić czoło życiu, pokazać, że jest silna i przede wszystkim uchronić Polę, która jest dla niej całym światem.
W dodatku w miasteczku pojawia się pewien tajemniczy mężczyzna o imieniu Marcin, który również coś ukrywa.

„Życie zawsze ma w zanadrzu jakieś niespodzianki. Czasami bardzo miłe i przyjemne, ale czasami też cuchnące jak zgniłe jajo.”

Jakie tajemnice ujrzą światło dzienne i czy uda się wszystko wyjaśnić? A może jest coś, co nie powinno ujrzeć światła dziennego? Kim jest tajemniczy mężczyzna i co się stało z przyjaciółką Marty? A przede wszystkim czy dziewczynom, uda się odnaleźć w nowej rzeczywistości, gdy tyle rzeczy jest jeszcze nie domkniętych?

Pełna uczucia, ciepła powieść, która wciągnęła mnie od pierwszej strony. Pełna emocji, wzruszeń i momentami łez. Polubiłam bohaterów, bo ich się nie da nie pokochać. Uwielbiałam wraz z Martą i Polą zaglądać do księgarni braci Pruskich, gdzie wśród zapachu książek, miłych pogaduszek czekał na klientów zawsze kącik kawowo-herbaciany z pysznym ciastem. A nieopodal księgarni swoją przepyszną pizzę serwował Romano. Oczywiście nad wszystkim czuwała Pani Felicja, która mając swój kiosk, taki miasteczkowy monitoring, w miejscu wręcz idealnym do obserwacji, żadne wydarzenie i nowinka nie mogła umknąć. Tym bardziej, żadna nowo pojawiająca się osoba, nie mogła zostać przeoczona. Takich osób w miasteczku jak Pani Felicja, wręcz nie może brakować. Jest jeszcze babcia Czesia, która zawsze otrze łzy i będzie miała dobre rady, a jej słowa otulą niczym ciepły kocyk.

Z wielką przyjemnością czytałam tę książkę i całe szczęście, że pod ręką miałam drugi tom. Bo wierzcie mi, że fabuła tak was wciągnie, a urok miasteczka sprawi, że z wielką przyjemnością sięgniecie po drugi tom tej serii. W tym małym miasteczku wszyscy się znają, każdy coś ukrywa, ale jeśli będzie potrzeba, to nikt nie zostanie bez pomocy i wsparcia.

Mogę śmiało powiedzieć, że ta książka jest jedną z tych, którą czyta się nie spiesznie, delektując się powoli… a gdy skończymy ją czytać, odstawimy na półeczkę z książkami, po które wrócimy za jakiś czas, by znów spotkać się z bohaterami.

„To tylko tak wygląda. Niczyje życie nie jest idealne, ale jeżeli nie wiemy, co się w nim dzieje naprawdę, to często wydaje się nam, że cudze życie spełnia nasze marzenia. A tak nie jest. Staramy się być szczęśliwi każdego dnia, bo kiedyś zdaliśmy sobie sprawę, że tego, co już się wydarzyło, nie jesteśmy w stanie zmienić, mamy tylko wpływ na to, co się wydarzy.”

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Dragon.

„Przyjaciółka” to pierwszy tom serii „Miasteczko Anielin” Iwony Mejza.

Bardzo ciekawa, czekam, aby upolować dalszy ciąg!

Bardzo ciekawa, czekam, aby upolować dalszy ciąg!

• Przeczytane w 2022
  • Patronat