Sprawy rodzinne

Iwona Mejza Wydawnictwo: Dragon literatura obyczajowa, romans
Dragon
2023-08-09
2023-08-09

"Sprawy rodzinne" Iwona Mejza.
Historia napisana jest w formie pamiętnika i rozpoczyna się 1 kwietnia. Monika, główna bohaterka, jedzie do pracy i wogóle nie spodziewa się niczego złego. Ma poukładane życie, męża, piękny dom i pracę. Co może pójść nie tak? No właśnie może i to dużo! Okazuje się, że Olek, mąż Moniki ma bardzo pojemne serce i postanawia rozpocząć nowy etap w swoim życiu, ale bez żony. I to nie jest Prima Aprilis! I tu historia nabiera tempa. Kom tak naprawdę jest Olek i ile twarzy pokaże? Pomocną dłoń wyciąga do Moniki teściowa Ewa. I znowu zaskoczenie! Dlaczego teściowa pomaga? Jakie sekrety skrywa? Komu Monika może zaufać? Jakie niespodzianki na nią czekają?
Sięgnijcie po książkę i dajcie się porwać tej historii!!!

"Sprawy rodzinne" Iwona Mejza.

Iwona Mejza "Sprawy rodzinne"

Każda rodzina skrywa swoje sekrety, ale najważniejsze by dla sąsiadów i znajomych uchodzić za idealną i przykładną rodzinę.
Monika Olszewska ma prawo powiedzieć, iż nienawidzi poniedziałku. W jeden dzień traci wszystko: męża, a wraz z nim większą część wyposażenia domu, wspólniczkę, przyjaciółkę i stabilizację. Jej dotychczasowe życie rozpada się niczym domek z kart.
Kobieta nie załamuje się ani nie rozpacza. Walczy o siebie i o swoje prawa. Może trudno w to uwierzyć, ale największe wsparcie otrzymuje od swojej teściowej Ewy. Jak się okazuje, ta idealna rodzina ma liczne "rysy" . Monika przyjmuje pomocną dłoń od Ewy i od tej pory kobiety zaczynają działać razem.

"Sprawy rodzinne" to historia o silnych kobietach, które potrafią walczyć o siebie, są przedsiębiorcze i dumne. Mężczyźni u ich boku to tylko "rekwizyty".
Monikę podziwiam za to, że tak szybko potrafiła odnaleźć się w sytuacji i z podniesioną głową stawić czoła mężowi i jego poczynaniom. Równocześnie potrafiła mimo żalu, wyciągnąć pomocną dłoń swojej rywalce. Nie szukała zemsty.
Natomiast jeśli chodzi o Ewę, to podziwiam jej walkę; za tworzenie tej iluzji szczęśliwej, uporządkowanej rodziny. Praca stanowiła jej siłę napędową. Swój największy sekret powierzyła tylko jednej osobie, której ufała. Cudowna kobieta niestety nie doceniana przez rodzinę, ale szanowana przez pracowników oraz tych , którzy mieli możliwość poznania jej taką jaka była naprawdę.
Piękna relacja między teściową, a już byłą synową.

Jak potoczą się losy Moniki? Czy ułoży swoje życie na nowo? A może otworzy swoje serce na nową miłość?

Książkę miałam okazję przeczytać dzięki Booktour zorganizowanemu przez dziewczyny z @czytam_dla_przyjemności

Iwona Mejza "Sprawy rodzinne"

Sprawy rodzinne to zaskakująca powieść, w której nie brakuje ciekawych i niebanalnych zachowań i przemyśleń głównej bohaterki Moniki. Kobieta pomimo zdrady i manipulacji ze strony męża, stara się przejść do porządku dziennego z wysoko uniesioną głową. Jednak jej postawa nie przemawia do mnie. Szczególnie dziwne i mało prawdopodobne wydają mi się relacje i koleżeńskie stosunki z kochankami byłego męża. Troszkę zakrawa to o absurd. Kobieta daje się wykorzystywać i nie widzi w tym nic dziwnego. Dużym plusem dla Autorki są świetnie wykreowani bohaterowie, zarówno ci pierwszo- jak i drugoplanowi. Książka fajnie pokazuje relacje w rodzinie, model patchwork też jest dobrze odwzorowany. Dla rozładowania emocji zachęcam do lektury.

Książkę przeczytałam dzięki uczestnictwu w BookTour.
Jest to lektura lekka,łatwa i przyjemna.
Opowieść w formie pamiętnika ,w którym bohaterka Monika opisuje swoje perypetie życiowe ,wybory i trudności.
Ma swoje kłopoty rodzinne ,które rozwiązuje tak jak potrafi .
Według mnie bardzo dobrze radzi sobie ze swoim życiem ,a nie ma lekko.Pomoc nadchodzi z niespodziewanej strony .
Polecam każdemu kto ma jakieś smuteczki w życiu pamiętając o tym,że zawsze wychodzi słońce po burzy .

Książkę przeczytałam dzięki uczestnictwu w BookTour.
Jest to lektura lekka,łatwa i przyjemna.
Ma swoje kłopoty rodzinne ,które rozwiązuje tak jak potrafi .
Według mnie bardzo dobrze radzi sobie ze swoim życiem ,a nie ma lekko.Pomoc nadchodzi z niespodziewanej strony...

Idealny pozycja, gdy potrzebujesz odmiany i czegoś lekkiego.
Porusza tematy, które nie są obce nikomu z nas : zdrada, rozwód, przyjaźń. Główna bohaterka przewartościowuje swoje małżeństwo i próbuje ułożyć swoją rzeczywistość od nowa. Bardzo szybko i bez zbędnych emocji pogodziła się z rozpadem małżeństwa (jak dla mnie zbyt szybko).
Książka przeczytana dzięki Book Tour u dziewczyn z Czytam dla przyjemności oraz dzięki życzliwości autorki.

Idealny pozycja, gdy potrzebujesz odmiany i czegoś lekkiego.
Książka przeczytana dzięki Book Tour u...

Książka Iwony jest w formie pamiętnika, a nie bardzo lubię taką formę chociaż sama swego czasu pamiętnik powadziłam. Jednak ta książka ma przyjemny styl i mimo to szybko się czyta. Opowiada o Monice, która po siedmiu latach małżeństwa (jak dobrze pamiętam) dowiaduje się, że jej mąż jak to ładnie ujęła ma pojemne serce. Pierwszą osobą, z którą została zdradzona okazała się jej wspólniczka, z którą prowadziła biuro. Potem przyszła do niej jeszcze Marzenka.

Wszystko było by "normalne" jakby przeklęła ich w diabły (ja bym ta zrobiła),ale nie Monika. Ona uświadomiła sobie swoją naiwność i łatwowierność. A tamtych było jej po prostu żal.

Autorka tak wykreowała postać Moniki i Pachworkowej rodziny, że miło i przyjemnie się czytało. Po mimo kilku sytuacji kiedy miało się ochotę Olka powiesić za jego podejście. Książka pokazuje jak życie jest zaskakujące i nieobliczalne. Ukazuje jak w najmniej spodziewanym momencie potrafi zaskoczyć i nieoczekiwanie nawiązać się nowe przyjaźnie.

Jest to pierwsza książka autorki jaką miałam okazję przeczytać lecz nie ostatnia. Jej lekkie pióro, przyjemny sposób pisania i poruszanie tematów zwyczajnego człowieka sprawił, że mam ochotę sięgnąć po inne teksty autorki.

„Sprawy rodzinne” Iwony Mejzy, to książka którą warto przeczytać. Pokazuje nam historie rodziny, która żyła jak w weneckim lustrze. Po drugiej zaś stronie, kryło się życie, które wręcz odbiegało o 180 stopni od tego, które wszyscy widzieli – życie na pokaz. Bohaterowie tak dobrze odgrywali swoje role, że chyba w pewnym momencie sami zaczęli wierzyć, że tak właśnie jest.

„Nigdy nie daj ludziom poznać, że masz problemy, nawet jeżeli wiedzą, że jest coś na rzeczy, to swoim wyglądem i zachowaniem zbijesz ich z tropu. W życiu trzeba czasem poudawać, dziecko.”

Monika Olszewska miała życie bardzo poukładane, bynajmniej tak jej się wydawało. Kochający mąż, wymarzony dom – piękny i dopieszczony przez nią w każdym calu. Praca, może nie idealna, bo czasami irytująca, ale przynosząca zyski. Dzięki temu mogła sobie pozwolić na pewien luksus. A wspólniczka z którą prowadziła biuro, była osobą uczciwą i bezproblemową. Teściowie jak z magazynu „Idealna rodzina”, kochająca się i wspierająca. Bardzo zamożni i przedsiębiorczy, bowiem Ewa, teściowa Moniki a matka Olka, posiadała sieć salonów kosmetycznych, które bardzo dobrze prosperowały. Ojciec Olka zaś pracował w ambasadzie na wysokim stanowisku. Rodzice i kochający brat, na których zawsze mogła liczyć. Wszystko prawie jak w bajce. Do momentu kiedy lustro zaczęło pękać, a na światło dzienne zaczęły wychodzić tak głęboko skrywane tajemnice…

„Nigdy nie warto rozpaczać nad rozlanym mlekiem, bo to nic nie daje. Ale warto uczyć się na błędach, niekoniecznie swoich.”

Wszystko zaczęło się od Olka, który postanowił rozpocząć nowy etap życia, nawet nie zamierzając osobiście informować o tym żony. Monika doszukując się prawdy, odkryła, że jej mąż ma bardzo pojemne serce. W dodatku postanowił się wyprowadzić do kochanki. A żeby tego było mało, jak gdyby nigdy nic, bez żadnych skrupułów, prosi swoją żonę o pomoc w jej odnalezieniu. Bo dziewczyna niestety… zapadła się pod ziemię. W dodatku pokazując się z najgorszej strony, od jakiej Monika go nigdy nie znała.

Jak bardzo można się pomylić wobec osoby, którą się kochało i mieszkało razem pod jednym dachem? Ile twarzy może mieć jedna osoba? W dodatku okazuje się, że rodzina byłego męża skrywa w sobie bardzo wiele tajemnic, które powoli odkrywa Monika. Na domiar wszystkiego, była teściowa postanawia pomóc Monice, składając jej poważną propozycję. Czy ten układ będzie dziewczynie odpowiadał? Czym jeszcze zaskoczy ją życie? I czy naprawdę nikomu już nie można ufać? I czy uda jej się uwolnić od byłego męża? A może ich związek ma jeszcze szansę na odbudowanie?

„Właściwie nikt, albo prawie nikt, nie chce być sam, to trudne i czasem bolesne. Ale jeszcze trudniejsza jest samotność w związku, brak pewności, że ta osoba obok nas jest naszym dopełnieniem, tą brakującą połową. To już lepiej ułożyć sobie życie po swojemu, wziąć do domu psa, albo kota. Albo kota i psa, żeby i się nie nudziło.”

Książkę czytało mi się wspaniale. Z każdą stroną wraz z główną bohaterką odkrywałam karty pełne tajemnic. Poznałam historię, która momentami aż mi podnosiła ciśnienie, niedowierzając, że człowiek potrafi tak postępować? Ale fabuła książki jest pisana życiem. Może i scenariusz jest wymyślony, ale takie rzeczy i sytuacje niestety się zdarzają. Najważniejsze jednak, by się nie poddawać. Umieć zamknąć jedne drzwi a otworzyć kolejne. Mimo iż często, szarpane są przeciągami i nie tak łatwo je zamknąć.

„Zawsze są jakieś podobieństwa rodzinne, ale wiadomo, że każde kolejne pokolenie, to mieszanka poprzednich. I nie jest tak, że bierzesz z przeszłości, co chcesz, tylko to, co dają.”

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogłam przeczytać książkę Pani Iwony. Jeśli jeszcze nie znacie twórczości autorki, to gorąco zachęcam byście po nią sięgnęli.
Poprzednie cztery książki z serii ”Miasteczko Anielin”, które czytałam, otuliły mnie niczym ciepły kocyk i bardzo zżyłam się z bohaterami. Podobna więź wywiązała się tutaj. Jestem bardzo ciekawa kolejnych książek autorki. Polecam wam gorąco.

„(…) ona wychowuje syna dla swojej przyszłej synowej, jeżeli będzie synowa oczywiście. Żeby nie miał dwóch lewych rąk i nie zginął na świecie. Wszystko czego się teraz nauczy, przyda mu się w dorosłym życiu i zaprocentuje.”

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Dragon.

Monika Olszewska jest bardzo silną kobietą, bo wybaczanie osobom, które nas skrzywdziły, wymaga siły. Jej mąż wyprowadza się po cichu, nic jej nie mówiąc. Dowiaduje się o tym przypadkiem od sąsiada. Jednocześnie gdzieś znika jej współpracownica, Joanka. Jak się później okazuje, szuka jej także niewierny mąż, Olek. Zanim Monika zdąży się wkurzyć, że zdradził ją z dość bliską koleżanką, już wychodzi na jaw, że zdradza też kochankę. Po prostu ma "zbyt pojemne serce", jak stwierdza Monia. Kobieta nie tonie we łzach i nie zamartwia się. Ma pracę i dach nad głową, choć wspólny dom będzie musiała sprzedać. Chyba ta ich miłość nie była zbyt gorąca, od jakiegoś czasu nadciągało ochłodzenie.

O dziwo, już prawie była teściowa Moniki nadal dba o ich relacje. Nie zapomina o wkrótce byłej żonie syna, pomaga jej we wszystkim.

Monika rozmawia bez żalu z obydwoma znanymi kochankami Olka. Ewa stara się zabezpieczyć przyszłość wszystkich kobiet skrzywdzonych przez jej syna. Panie solidaryzują się, tworząc wielką patchworkową rodzinę.

Ich relacje są co najmniej niezwykłe, bez żalu, złości, wyrzutów. Może dlatego, że każda została w jakiś sposób oszukana.

Jest coś, czego Ewa do końca nie zdradza synowi ani mężowi. Ona sama nie była szczęśliwa w małżeństwie, zawiodła się na nich obu i nie zamierza dzielić z nimi swojego sekretu.

W życiu Moniki pojawia się pewien mężczyzna, ale jej nie spieszy się do kolejnego związku i nie wiadomo czy się zdecyduje na wspólną przyszłość. Jest bardzo rozsądną osobą, trzeźwo patrzącą na świat i ludzi. Potrafi wzbudzić w sobie współczucie wobec tych, których powinna nienawidzić. Teraz myśli tylko o swojej przyszłości.

Iwona Mejza ma dar opowiadania historii w leki i przyjemny sposób. Książkę czyta się tak jakby słuchało się zwierzeń przyjaciółki. Zawirowania losu rodziny Olszewskich były nietypowe, choć mogłyby rozegrać się w rzeczywistości. Życzyłabym każdemu takiej teściowej jak Ewa.

Monika wraz ze swoją wspólniczką prowadzi agencje finansowo-ubezpieczeniową. Mają bardzo dużo klientów ale do niektórych tracą już cierpliwość. Kobieta zaczyna dostrzegać, że praca nie sprawia jej przyjemności i nie jest to coś co chciałaby robić przez resztę życia. Na domiar złego okazuje się, że jej mąż ma kochankę i ich małżeństwo zostaje zakończone.
Któregoś dnia Joanka znika i nie kontaktuje się z Moniką, ponieważ kompletnie pogubiła się w swoim życiu.
Okazuje się, że Olek uwielbia zmieniać kobiety jak rękawiczki i co chwilę znajduje sobie nowy obiekt westchnień. Jego matka bardzo wspiera Monikę w tej trudnej sytuacji i jest zła na swojego syna, że tak ją źle potraktował.
Mężczyzna nie liczy się z uczuciami kobiet i nie rozumie ich zachowania. Kompletnie nie może się zdecydować z kim chce ułożyć sobie życie oraz czego tak naprawdę chce oprócz pieniędzy i majątku.
Monika pomimo prywatnych problemów próbuje pomóc bliskim którzy potrzebują wsparcia.

Książka jest napisana w formie pamiętnika przez, co czyta się ją w ekspresowym tempie. Historia pokazuje czytelnikowi jak jednego dnia nasze życie może wywrócić się do góry nogami, a nasz pogląd na świat kompletnie się zmienić. Czasami warto dokonać drastycznych zmian żeby zobaczyć zboku w czym tkwiliśmy i jak wyglądała nasza sytuacja.
Idealna lektura na jesienny wieczór.

Któregoś dnia Joanka...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Poznajcie historię Moniki, która w jednej chwili traci wszystko, co kocha. Jej mąż opuszcza ją dla innej kobiety i kiedy nie wie, co ma robić… poznaje swoją teściową. Kobieta jest twarda i niezależna, nie boi się mówić tego, co myśli. Monika jest od niej zupełnie inna, ale z czasem okazuje się, że mają więcej wspólnego niż się zdaje.

„Sprawy rodzinne” to książka o miłości, przyjaźni i o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach nie jesteśmy sami. To książka, która sprawi, że się uśmiechniesz, ale też wzruszysz.

Fabuła książki jest pełna zwrotów akcji. Monika musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, ale zawsze znajduje w sobie siłę, by je pokonać. Jej relacja z teściową jest pełna humoru i wzruszeń. Ewa jest dla Moniki prawdziwym wsparciem, które pomaga jej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

"Sprawy rodzinne" Iwony Mejza to niesamowita podróż przez skomplikowany świat relacji rodzinnych, pełna emocji i zaskakujących wyzwań. Autorka ukazuje, że każda rodzina skrywa w sobie tajemnice, a jej życiową i niosącą nadzieję książkę polubi niejeden czytelnik.

„Sprawy rodzinne” to książka o...

• Literatura obyczajowa romans
  • Obyczajowe