Liczby nadrzeczywiste

2022-02-17
2022-02-17
Tomasz Miller
matematyka

Dzięki tej książce czytelnik może wyruszyć w podróż do krainy matematycznych odkryć i wraz z parą bohaterów dokonywać wraz z nimi błyskotliwych odkryć i zapędzać się kozi róg matematycznych twierdzeń i dowodów. Jest to więc książka nie dla każdego i nie każdy podoła jej intelektualnie, a większość zanudzi się setnie, gdyż docenienie tej beletryzacji pracy matematyka-naukowca wymaga przynajmniej ciekawości kuchni jego pracy i zamiłowania do matematyki.

Ciężko ocenić coś, czego się nie rozumie. Jest to interesująca próba przedstawienia trudnego tematu. Pomysł dobry, jednak mimo wszystko ciężko się połapać.

1914

Chyba jednak straszny ze mnie konserwatysta... O ile kupiłbym taką anegdotyczną, opowiastkową formę, jaką proponuje Knuth, gdyby trzeba było wprowadzić elementy arytmetyki czy teorii mnogości w szkole, o tyle takie ujęcie bardziej złożonych zagadnień kompletnie do mnie nie przemawia. Jakkolwiek to zabrzmi: chcę poznać liczby nadrzeczywiste z nudnego i poważnego podręcznika!

Dla mnie ta książka jest żywym dowodem że nie ma sensu udawać że matematykę da się opisać łatwiej niż jest to podane w standardowych podręcznikach, z "ciężką" symboliką, dowodami itp. itd.

Wbrew pozorom jeśli chcemy ją zrozumieć to nie ma odwrotu od tego. Ta książka próbuje przedstawić matematykę bardziej "przyjacielsko" bo w toku normalnej rozmowy dwojga ludzi-ale jeśli chce się dobrze zrozumieć teorie o której oni mówią to tylko to utrudnia ten proces.

Tak po za tym sam pomysł wydania książki o mało znanym aspekcie matematyki bardzo fajny.

Pisał absolwent matematyki.

Znamy ze szkoły różne rodzaje liczb - naturalne, całkowite, wymierne, rzeczywiste. Na studiach można czasem usłyszeć np. o liczbach zespolonych. Ale czym są liczby „nadrzeczywiste”? Czy da się w ogóle skonstruować zupełnie nową liczbę ? Na przykład większą od zera, ale mniejszą od każdej dodatniej liczby rzeczywistej? Jakie w ogóle cechy powinno mieć to „coś” aby mogło być nazwane liczbą? O takim tworzeniu nowych liczb i ich systemów opowiada ta książka.
Nie jest to jednak typowa książka popularnonaukowa ani podręcznik. Jest to fikcyjny dialog dwóch osób o matematyce, o jej tworzeniu i dowodzeniu. Zasadniczo do lektury nie jest potrzebna jakaś konkretna wiedza matematyczna, lecz raczej zamiłowanie do matematyki. Momentami bywa ciężko, warto mieć gdzieś pod ręka kartkę aby sobie pewne rzeczy rozpisać. Ale ogólnie warto – jest to oryginalna i wartościowa pozycja.

Dość odważny był autor decydując się na taką formę popularyzacji nauki. Formę raczej kontrowersyjną. Zamiast suchego wywodu Knuth daje nam historię z dwoma bohaterami, którzy dyskutują o matematyce. To te dyskusje są jednocześnie wykładem i objaśnieniem konkretnych matematycznych zagadnień.

W moim odczuciu trochę przerost formy nad treścią, czasem za dużo gadania nie na temat, ale wydaje mi się, że taki rodzaj literatury ma szansę przekonać sporo osób do wsiąknięcia w matematykę, czy nawet szerzej: w naukę.

Całość oceniam jako dziwną, ale interesującą.

Moja pełna recenzja książki dostępna jest pod linkiem:

• Matematyka
  • Ebookpoint.pl