Księgi wojny i miłości. Wanda

Znak
2022-06-29
2022-06-29
Ewa Morycińska-Dzius

Mnie książka wciągnęła od pierwszych stron. Temat Kresów jest mi bardzo bliski i tło historyczne jest niezwykle rzetelnym obramowaniem życia rodziny. Wiele opisów historycznych uzupełniło moją wiedzę, przykładem jest Dzierżyński, który też proponował moiemu dziadkowi w Moskwie, wstąpienie do partii i rządzenie tym motłochem, jak się raczył wyraziić. Zrozumiałam dlaczego bardzo mu zależało na wykształconych Polakach, gdzie autorka opisuje podejście Dzierżyńskiego do rewolucji, która miała ogarnąć Europę tylko przez Polskę. Tych przykładów historycznych mogłabym tu mnożyć. Opis życia szlachty, warstwy społecznej, która została całkowicie zlikwidowana bezcenny. Czekam z niecierpliwością na II tom.

Treści historyczne zawarte w książce i to na plus .
Przeciętna ,napisana mam wrażenie na kolanie .
Bardzo mi się dłużyła raczej dalszych tomów nie przeczytam

Treści historyczne zawarte w książce i to na plus .
Przeciętna ,napisana mam wrażenie na kolanie .
Bardzo mi się dłużyła raczej dalszych tomów nie przeczytam

1979

Uwielbiam historie rodzinne rozgrywające się na tle wojen i dlatego nie mogłam przejść obojętnie obok tej powieści.
Książka jest powieścią historyczną,a opisane tutaj losy Wandy i jej najbliższych są oparte na prawdziwej historii babci autorki.
Pani Joanna bardzo rzetelnie podeszła do sprawy, bardzo szczegółowo opisała wydarzenia i nastroje tamtego okresu, pokazała nam jak zachowywało się społeczeństwo , a także wplotła postacie ,które zapisały się na kartach naszej historii.
Ja jednak wolę jak więcej jest opisów z życia głównych bohaterów,a wydarzenia historyczne stanowią tylko tło powieści .Tu tego było za dużo.

Historia Wandy na szerokim tle losów jej rodziny, sportretowane litewskie dworki, rewolucyjny Petersburg i czas narodzin niepodległości Polski. Szybko się tę książkę czyta tylko jest taki problem, że wszystkie postacie są papierowe-ani dobre, ani złe, po prostu letnie. Autorka jest Austalijką z pochodzenia, w bibliografii wymienia zagraniczne ksiażki m.in. Daviesa czy Andrzeja Zamoyskiego z których korzystała gdzie historia Polski jest przedstawiona dla zagranicznego odbiorcy i to niestety widać. Albo angażujemy czytelnika w historię i wywołujemy emocje albo trzymamy się z daleka od kartki papieru. Potencjał na historię był ale nie został wykorzystany, szkoda.

Bez wątpienia pamiętniki mogą być niezwykle cennym źródłem informacji historycznych, dostarczając wiedzy o ludziach innych epok oraz ich zawiłych losach na tle wydarzeń dziejowych czy konfliktów zbrojnych. Właśnie po tego rodzaju materiały źródłowe - pamiętniki rodzinne - sięgnęła pisząc "Księgi wojny i miłości" Joanna Hempel, czyniąc ich bohaterami własnych dziadków Wandę i Jerzego.

Tom pierwszy, zatytułowany "Wanda" to imponująca zarówno treścią, jak i rozmachem, opowieść obejmująca lata 1913-1918. Tytułową postać poznajemy w momencie jej wkraczania w dorosłość, co zbiega się niefortunnie z wybuchem pierwszej wojny światowej. Dotychczasowe sielankowe życie młodej arystokratki w litewskim majątku Wodżgiry i otoczeniu kochającej rodziny w mgnieniu oka przestaje istnieć. Zajęcie majątku przez rosyjską armię popycha dziewczynę do wyjazdu do Petersburga. Oprócz motywacji, jaką jest niewątpliwie pragnienie dalszego edukowania się, siłą napędową Wandy są również uczucia, które wywołują w niej sny o tajemniczym mężczyźnie. Mocno wierzy, że tam dokąd się udaje, odnajdzie miłość swojego życia.
Czy jednak Petersburg, wpierw ogarnięty protestami, później zaś rewolucją, to aby właściwe miejsce dla rodzącej się namiętności? Czy dziewczyna odnajdzie obiekt westchnień ze snów i na nowo połączy się z rodziną? Doczytajcie sobie sami...

Polecam gorąco - niesamowita, tętniąca emocjami historia osobistych, rodzinnych, ale i narodowych perypetii. Bohaterowie skrojeni na miarę burzliwych czasów, w jakich przyszło im dojrzewać, kochać i przemijać. Niezwykle autentyczni w swoich uczuciach,wyborach i poczynaniach.

Bardzo wiernie oddano tło historyczne, podkreślając wątki o charakterze patriotycznym. Postaci znane z kart podręczników współdzielą rozgrywającą się fabułę z przodkami autorki. Tu muszę wspomnieć, iż rodzina pani Joanny utrzymywała bliskie kontakty z Józefem Piłsudskim i jego lekarzem, co jeszcze bardziej uwypukla walory historyczne powieści.
Lektura stanowi spore wyzwanie ze względu na ilość występujących postaci oraz ich koligacje rodzinne. Autorka jednak przychodzi nam z pomocą - zamieszcza już na wstępie spisy występujących postaci wraz z objaśnieniami zachodzących między nimi powinowactwa.
Wyjątkowa pozycja, niezbędna w biblioteczce miłośników sag rodzinnych oraz powieści o miłości i uczuciach targanych wichrami historii.

Najmłodsza córka Państwa Dowoynów imponuje zaangażowaniem, troską i dobrocią. Na 545 stronach książki poznajemy historie mieszkańców i przyjaciół majątku Wodżgiry... rodziny Dowoynów, arystokratów, służby, studentów i żołnierzy, bo akcja #powieść toczy się głównie podczas I wojny światowej. Księgi przedstawiają przekrój społeczeństwa XX wieku uwikłanych w wojnę, walkę o niepodległość i rewolucję... A na ich tle mamy przyjemność podpatrywać piękną i niewinną miłość. Księgi czyta się z wielkim zainteresowaniem. Autorka świetnie prowadzi czytelnika i opowiada o losach bohaterów - swoich przodków, ale także znanych historycznych postaci.
@wydawnictwoznakpl - z niecierpliwością czekam na kolejny tom Ksiąg.

To pierwszy tom obszernej sagi rodzinnej opartej na faktach. Akcja toczy się w czasie pierwszej wojny światowej. Główną bohaterką jest młoda szlachcianka, Wanda Dowoyna. Poznajemy jej rodzinę w przeddzień ślubu jej siostry. Postaci jest bardzo dużo, na szczęście na początku książki jest ich wykaz, do którego często wracałam. Książka liczy niemal 600 stron, więc czytałam ją na raty przez dłuższy czas.

Wojenne losy bohaterów osnute są na dziejach rodziny autorki, jednej z czołowych australijskich dramaturżek, której korzenie wywodzą się z Polski. W powieści widać talent pisarki, która przedstawia mnóstwo osób i szczegółowo opisuje obyczajowość początków XX wieku.

W wydarzenia historyczne wpleciony został wątek miłosny, ale nie jest on dominujący. Książkę należy czytać uważnie, bo każdy szczegół ma znaczenie. To nie jest łatwa lektura. Do tego ma dość drobny druk.

Uprzedzam, że powieść wciąga i kiedy już zaczniecie, bez reszty przepadniecie w tym świecie. Rym niezamierzony.

Dzięki takim dziełom wręcz chłonę całą historyczną otoczkę, której w szkole nie zanosiłam. Jest to książka warta polecenia.

„Księgi wojny i miłości. Wanda”, otwiera rodzinną sagę, której Autorką jest Australijka, polskiego pochodzenia: Joanna Hempel. Języka polskiego nauczyła ją babcia – tytułowa bohaterka serii, której historię postanowiła opisać, zatrzymując pamięć o swoich przodkach w sercach czytelników. Zrobiła to z wyjątkową dbałością o szczegóły, starannością na płaszczyźnie wydarzeń historycznych – uwiarygodniając je poprzez umieszczenie w powieści prawdziwych postaci.
Na kartach tej barwnej i napisanej pięknym językiem historii, poznajemy losy wielu bohaterów, których dzieli lub łączy wojna. Wachlarz emocji, miejsc i przeżyć, towarzyszących bohaterom i czytelnikowi w tej podróży do początków XX wieku jest niezwykle bogaty i mocno absorbujący. Ktoś może powiedzieć, że losy rodziny Dowoynów są zbyt zagmatwane i zbyt nieprawdopodobne, lecz musimy pamiętać o tym, że czas wojny do przewidywanych okresów nie należy, a wtedy jak w okresie pokoju może wydarzyć się wszystko, jeszcze bardziej zaskakującego i bolesnego zarazem.
Dla wielbicieli sag rodzinnych, ta powieść oparta na losach rodziny Autorki, z bogatym tłem historycznym będzie prawdziwą ucztą!

2032

pOWIEŚĆ ZACZYNA SIĘ W 1913 R, KIEDY TO POZNAJEMY sANDĘ, MŁODĄ ARYSTOKRATKĘ. Wraz z wybuchem wojny jej majątek zostaje zajęty przez Rosjan, a dziewczyna wyjeżdża do Petersburga. Goni bowiem za ułuda, gdyz przyśnił jej się ukochany i pragnie odnależć go. Jj siostra Bronia też podązą za głosem serca, rostając się z pierwszym męzęm po paru latach. W wyborze życiowej drogi jej brata pomaga lekarz Eugeniusz Piestrzeński. Młodzi patrioci słyszą o Piłsudskim, a wojna może pomóc Polsce odzyskać niepodległość. Losy rodów Dowoyjnych i Paciorkowskich były zagmatwane, a wąrk miłośny nie stanowił osi utworu. Autorka pieczołowicie starała się nakreślić atmosferę wojennego zagrożenia, patriotyczne nastroje, poczynania oostaci historycznych np Mrianny Piłsudskiej, Piłsudkiego , Romera, Kiereńskiego. inny watek to miłość połzydowki Stefy do Jerzego, jednakjej roszczenia by ja poślubił wszystko zepsuły. beztroska młodosc kontra brutalne walki, smierc młodych ludzipo obu stronach konfliktu Stach Paciorkowski zwolniony z twerskiej twierdzy. Także kobiety angażują sie w wwalkę, np przez POW, są areztowane. Klęska Rosjan przesądza o losach Romanowów. Życie Jerzego na froncie ukazane z bezsensem tej hekatomby. W tak trudnych czasach młodzizutka Wanda przechodzi metamorfoze, staje sie dojrzała jednostką, zahartowaną w nieszczęściach . Bogate tło historyczne, fragmenty dokumentów, odezw bolszewików, walki różnych politycznych frakcji w obozie niepodległościowym sprawiają , że nei ejst to błaha, przewidywalna i tuzinkowa powieść historyczna.

Rok 1913. To właśnie wtedy poznajemy Wandę, młodą polską arystokratkę. Wybucha wojna, majątek posiadany przez rodzinę zostaje zajęty przez wojsko rosyjskie, a dziewczyna postanawia wyjechać do Petersburga.

"Księgi wojny i miłości" to powieść oparta na rodzinnych wspomnieniach. Książka, która umiejętnie łączy fikcję literacką z faktami historycznymi to debiut literacki Joanny Hempel, która wciąga czytelnika w historię swojej rodziny, ale nie tylko.
Ciekawie napisana, przedstawia wydarzenia z perspektywy różnych bohaterów.
Dbałość o detale, świetny research, który musiała przeprowadzić autorka, sprawia, że książka jest jeszcze ciekawsza. Do tego napisana pięknym językiem, co sprawia, że czytanie jest przyjemnością.
Działania wojenne, kwestie polityczne, wartości społeczne, ale także zwyczajne życie, które wiedli bohaterowie idealnie się ze sobą łączą.
I pomimo obszerności książki, dużej ilości bohaterów ( całe szczęście autorka dodała rozpiskę bohaterów, do której niejednokrotnie zaglądałam ) i momentów, kiedy troszkę się gubiłam, to uważam, że książka ta jest warta uwagi i polecenia.
Jeżeli lubicie powieści z tłem historycznym, które poniekąd zostały napisane przez życie, to nie wahajcie się sięgnąć i po tę.

• Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane 2022