Okładka książki Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski
Agnieszka KozakJacek Wasilewski Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Onepress
2022-05-24
2022-05-24
rozwój osobisty

Okładka książki Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie Robert Bielecki, Agnieszka Kozak, Marcin Rzeczkowski
Nastolatek pot... Robert Bielecki, Ag...
Okładka książki KONFLIKT, SZACUNEK, ZGODA. Porozumienie bez Przemocy w praktyce biznesowej Joanna Berendt, Agnieszka Kozak, Vesna Lorenc
KONFLIKT, SZAC... Joanna Berendt, Agn...
Okładka książki Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji Joanna Berendt, Agnieszka Kozak
Dogadać się z ... Joanna Berendt, Agn...

Nie ma tu nic wielce odkrywczego, ale dobrze że takie książki powstają. Być może komuś uda się dzięki niej uporządkować swoje uczucia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ciekawa zarówno dla doroslych z pokolenia '80, jak i - albo nawet przede wszystkim - dla rodziców lub przyszlych rodziców. Napisana bardzo ciekawie, wciągające case studies. Zdecydowanie polecam.

Przystąpiłam do książki z wysokimi oczekiwaniami, zachęcona spisem treści. Dużo ciekawie przedstawionych błędów rodzicielskich w werbalizacji swoich oczekiwań w stosunku do dzieci oraz traum rodziców z własnego dzieciństwa, chociaż miałam wrażenie, że połowa książki została napisana na siłę. Niektóre cytaty wydawały mi się kompletnie nietrafione oraz dodane tylko, aby przedłużyć ciągnący się wątek (nie wnosząc nowej treści).

Gdybym był na początku poszukiwań to bym uznał tę pozycję za bardzo wartościową. Jednak jestem po takiej, a nie innej drodze i powoływanie się na heretyka Kanta jest już niesmaczne. Chociaż poruszane tematy są ważne. Gdybym miał czytać na papierze nie wytrwałbym, a audiobooka 11,5 godziny można było gdzieś upchać. Na pewno nie wrócę do tej lektury. Lewacki rozwój jest tutaj zawarty.

Temat świetny, ale przedstawiony w sposób naiwny i przesadzony (przykłady na poparcie tez nieraz kosmiczne i z palca). Momentami widać naleciałości trochę jakby lewicowego podejścia, potępiającego w czambuł, a niekoniecznie obiektywnego, jakby na siłę miało być progresywne, niekonserwatywne. Brawo za pomysł książki, ale po 2-3 rozdziale przyszło zwątpienie czy dalej czytać.

"Możliwe, że tak bardzo jesteśmy odcięci od tego, co nas boli, że już przestaliśmy czuć ból i serce zamknięte w klatce nawet nie wie, że można inaczej" str 307
"Obietnica ustanawia między ludźmi więzi, które dają im poczucie stałego lądu pośród ruchomych piasków losu" str 311
"Ważne jest, by przestać pudrować trupa w sobie" str 105
"Lęk przed tym, co może się wydarzyć, zatrzymuje życie" str 109
"Piękno powstaje gdy zaczynasz być sobą" str 157
"Tam gdzie człowiek nie chce przebywać, powstaje mur. Od muru zaś zaczyna się więzienie" str 242
"W miłości do drugiego człowieka ważne jest aktywne działanie" str 260
"Kiedy nie można odtrąbić sukcesu, często nie widzi się ani wysiłków, ani człowieka, który stoi za wykonaniem danej pracy" str 263

"Ważne jest, by przestać pudrować trupa w sobie" str 105
"Lęk przed tym, co może się wydarzyć,...

Świetna lektura dla wszystkich, którzy z ciekawością zaglądają w głąb siebie i próbują zrozumieć dlaczego w taki sposób funkcjonują w relacjach. Można znaleźć w niej wiele wskazówek, jak dzięki językowi budować głębsze, bliższe i bardziej satysfakcjonujące relacje. Dodałam jeden punkt za ostatnią część - na pewno będę do niej wracać :)

Było to moje pierwsze podejście do książki w takiej tematyce. Temat dla nas ludzi może być niekomfortowy, a wręcz ciężki. Osobiście forma, w której każdy rozdział to osobne "zaklęcie" wytłumaczone rzeczywistymi historiami ludzi sprawia, że książka nabiera autentyczności. Nawet jeżeli rozdział nie dotyczy Ciebie, możesz z niego wyciągnąć pewną naukę. A może kiedyś ta wiedza przyda się w relacjach z innymi.

Dla dorosłych osób może być źródłem poznania, że to co dla Ciebie było w dzieciństwie normalnym zachowaniem, wcale normlanym zachowaniem nie jest. Widzisz, jak dane zachowania mogły wpłynąć na Ciebie, ale też dlaczego twój rodzic wychowywał Cię w ten a nie inny sposób. Bo tak jak my wynieśliśmy pewne zachowania czy krzywdy z domu, tak samo zrobili to nasi rodzicie.

Dla mnie była to też nauka czego nie robić w kontaktach z następnym pokoleniem, aby nieświadomie nie przekazywać im schematów, w których sami żyjemy.

Miło się czytało ale życia nie zmieni.

Miło się czytało ale życia nie zmieni.

Książka bardzo wartościowa. Uważam, że wielu osobom w wieku 40+ lektura mogłaby pomóc zrozumieć wiele aspektów swojego zachowania. W przedstawionych historiach autentycznych postaci z praktyki autorów można odnaleźć mechanizmy funkcjonujące w wielu rodzinach.
Na minus wtręty polityczne, na które, moim zdaniem, nie ma miejsca w książce tego rodzaju.

• Psychologia
  • Audiobooki

Agnieszka Kozak Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie Zobacz więcej