Jedz jak geniusz

Kompania Mediowa
2021-10-27
2021-10-27
Piotr Kostrzewski
bestseller bestseller nyt zdrowie mózg sprawność żywienie alzheimer umysł warzywa młodość witalność forma nauka brokuły ryby awokado dieta dietetyka superumysł zdrowie mózgu

Problem ze wszystkimi książkami tego typu jest bycie nacechowanymi i subiektywnymi dla poglądów autora. Do tezy dobierane są badania i tak powstają argumenty

Bardzo ciekawa książka opisująca dietę poprzez jej wpływ na możliwości poznawcze człowieka. Wiele ciekawych informacji, choć niektóre wskazówki wydają się zbyt rygorystyczne i abstrakcyjne do wdrożenia w praktyce.

Bardzo dużo ciekawych i przydatnych informacji. Z drugiej strony podejście autora jest mocno 'albo grubo, albo wcale', co może być zniechęcające albo nawet szkodliwe dla wielu osób.

Mimo, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem tradycyjnej diety keto, a opowiadam się po roślinnej stronie mocy, zaś autor krytykuje pewne wady diety wegańskiej, ta książka jest według mnie rewelacyjna, bo dostałem z niej mnóstwo nowych informacji (a wiedzę o dietetyce mam zaawansowaną) i dużo motywacji do zmian na lepsze. Z pewnością zmienię kilka ważnych aspektów w swojej diecie, które do tej pory trochę lekceważyłem.

Podejrzewam, że wielu weganom ta wiedza się nie spodoba, bo jesteśmy na naszej diecie z bardziej ideologicznych, niż samolubnych pobudek, a każda wiedza, która ową dietę krytykuje, utrudnia nam jej promocję i utrzymuje utarty stereotyp, że weganizm jest dietą niepełną (co jest nieprawdą, ale trzeba dietę roślinną bardzo mądrze prowadzić),natomiast ja raczej nie mam zamkniętego umysłu, więc daję 9 na 10 gwiazdek za rewelacyjną, gęsto upakowaną wiedzę i przystepną formę.

DNF - Niewyobrażalne, jak zaprzeczeniem zdrowia musiałaby być osoba korzystająca ze wskazówek w książce i jedząca 1l oliwy tygodniowo. Dodatkowo zalecanie wołowiny jako remedium na większość niedoborów to proszenie się o zawał serca. Autor wspomina o Japończykach jako zdrowym narodzie, bo ich dieta jest bogata w ryby, pomijając fakt, że Japonia to też kraj ryżu, makaronu i pierożków, co przeczy jego tezie o węglowodanach jako źródle całego zła świata. Odrzuca też roślinne źródła kwasów Omega 3, mimo że wskazuje na produkty w nie bogate, a opowiada o tym, że zwierzęta i ryby, żeby być dobrym źródłem Omega, muszą odżywiać się trawą albo glonami (może warto jednak pójść do źródła, czyli do roślin i glonów właśni ?). Szczególnie ciekawa jest koncepcja, że rozkładanie ALA jest gorsze że względu na ewolucję i dostosowanie organizmów do dostatku mięsa i ryb - z tego co mi wiadomo, ewolucja potrzebuje pokoleń, a dostatek mięsa i ryb dla wiekszosci populacji, nie tylko klas wyższych i nie tylko od święta i w ograniczonych ilościach, to kwestia ostatnich kilkudziesięciu lat... Pierwsze czerwone lampki dotyczące tej pozycji powinny zapalić mi się wcześniej - autor nie jest osobą ze świata medycyny, a powoływany w książce jet tylko jeden autorytet medyczny. Powinnam odłożyć tę książkę po zdaniu "Tłuszcz odkładający się z nadmiaru węglowodanów" - tak nie działa tycie... Jeden plus za krytykę wysoko przetworzonej żywności, to nie służy nikomu

Dobra książka, ale powinna się nazywać "Jedz jak CZŁOWIEK". :)

Dobra książka, ale powinna się nazywać "Jedz jak CZŁOWIEK". :)

Absolutnie nie słuchać jako audiobook.

Absolutnie nie słuchać jako audiobook.

Nie zgadzam się z tym ze ta książka to bzdura, sama zaobserwowałam u siebie polepszenie samopoczucia po wprowadzeniu tylko części metod opisanych w książce. Robiłam to czysto intuicyjnie a czytając te książkę milam same „acha” momenty. To dlatego czuje się lepiej, to dlatego zniknęło moje chroniczne przygnębienie itp.

Niestety książka to w większości stek bzdur, która nikogo do zdrowia nie doprowadzi. Ketoza i żadna inna dieta pochodna nie jest zdrowa.

Wszystko zaczęło się od tego, że matka autora zachorowała na alzheimera i choroby neurodegeneracyjne w wieku 53 lat, choć w rodzinie nie było takich przypadków u starszych pokoleń. Lekarze nie dawali mu odpowiedzi a on się uparł że ją znajdzie, przyczyna to... zła dieta matki. Jestem w szoku jak wiele chorób wynika z niewłaściwego odżywiania i jak łatwo można im zapobiegać.

Autor nie jest lekarzem ale ma nieukończone studia medyczne. Jest za to dziennikarzem więc ma większe możliwości w zbieraniu informacji i akredytacje by chodzić do miejsc i instytucji niedostępnych dla przeciętnych ludzi. Informacje są potwierdzone praktyką, bardzo skrupulatnie zebrane i przedstawione. Ja po przesłuchaniu tej książki natychmiast zmodyfikowałem dietę swoją i mojej rodziny. Zmieniłem też sposób robienia zakupów i częściej czytam etykiety. Polecam.

• Naukowe
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki Jedz jak geniusz