Tefil

Nisza
2022-06-01
2022-06-01
proza Wojasiński

"Tefil" Rafała Wojasińskiego to proza gęsta. Wymagająca uważnej lektury. Czasami waląca prosto w pysk, częściej jednak zmuszająca do refleksji. Osadzająca się w umyśle czytelnika. Pozostająca tam na długo. Być może na zawsze. Wojasiński nie tyle napisał powieść, co spisał człowieka.

Czy trzeba pisać coś jeszcze?

Aha, no tak: Tefil to stary dziad, do którego przychodzi Rozmaryn - młody chłopak, który chce dowiedzieć się coś o swojej matce. Zapłatą za informacje jest postawienie kawy, sernika, butelki wódki, kilku piw...

Jednak Tefil to straszna pleciuga. Raz, że mówi naokoło, dwa: że to, co mu ślina na język przyniesie. By więc dowiedzieć się czegoś o matce, Rozmaryn będzie musiał wysłuchać o wszystkim innym - bo chyba tylko tak można podsumować życie. To przeszłe i przyszłe, które odciska się na teraźniejszości. Czy tylko tytułowego bohatera? Raczej nie: Tefil bowiem mówi o sprawach uniwersalnych. A co najważniejsze: z potoku słów, wyłania się ogrom życiowej mądrości i trafnych obserwacji.

Prozę Wojasińskiego porównuje się - bardzo trafnie - do Becketta. Ponadto, czytając "Tefila" wspominałem też "Obcego" Camusa, ale trochę i "Kamień na kamieniu" Myśliwskiego.

I choć "Tefil" nie jest lekturą dla każdego, to serdecznie go polecam - trafia do listy najlepszych książek mojego życia. ❤

Dłuższy tekst o "Tefilu" na mojej stronie:

Egzemplarz książki do recenzji otrzymałem od Wydawcy

Czy trzeba pisać coś jeszcze?

Aha, no tak: Tefil to stary dziad, do którego przychodzi...

„To wariat. To po prostu kompletny wariat, pomyślał Rozmaryn. Dureń”.
Brzydki człowiek, bez zdolności, bez wyuczonego zawodu, w ubraniach po zmarłych i oberżniętych gumiakach, w mieszkaniu po nieżyjącej kobiecie, zdawałoby się, błądzący w labiryncie uliczek miasteczka, z którego nie chciał wyjść, by nie stracić jedynej takiej możliwości. By nie zgubić siebie poza nim, skąd przychodził Rozmaryn. A mimo to coś przyciągało młodego chłopaka do tego mężczyzny. Tytułowego Tefila żyjącego na marginesie społeczeństwa z własną filozofią życia, której konsekwentnie i z uporem się trzymał, czyniąc z niej swój styl egzystencji. Nieakceptowany przez innych. Niepasujący do reszty. Zaintrygowany Rozmaryn „nie mógł się oderwać od mówienia Tefila, od tego, że ciągle zaczynał. Ledwo kończył, a już zaczynał”, tworząc monolog bez środka i końca, ale zawsze z początkiem.
Bo to, co miał do powiedzenia, było inne.
Zamienił znane pytanie - być albo nie być?, na – co to jest? Znoszące obowiązującą modę „na piękno, jakość i bogactwo”. Unieważniające dotychczasowe trendy i pewniki źródła szczęścia. Obnażające sztuczność podróbki oryginalnego życia. Tego pierwotnego istnienia, któremu hołdował i które celebrował Tefil, ukazując odmienne postrzeganie świata, w którym zbudował własną strefę komfortu, poza którą jego życie było zagrożone i wystawione na pewną zgubę. Wskazujące na źródła radości życia, z których główne mieściło się w ciemnym żołądku i jego zawartości. Odrzucające naukę, filozofię i kulturę, w której nikt nic mądrego mu nie powiedział, a Bacha i Mozarta zastąpiły naturalne dźwięki natury.
Był jak relikt człowieka pierwotnego we współczesnym społeczeństwie goniącym za hedonizmem, materializmem i konsumpcjonizmem.
Tefil chroniąc siebie, chronił to, za czym ludzkość nieustannie goni, ślepnąc na to, co tu i teraz, pod ręką, naturalnie stworzone. Patrząc w przeszłość i przyszłość, nie zauważa teraźniejszości. Przemijania, w którym najważniejsza jest dana chwila, moment i wszystko to, co w niej właśnie się dzieje. W prostocie tych mgnień kryje się źródło radości życia. Z kolei w błogosławionym odrzuceniu, w bezużyteczności, bezwartościowości i braku przynależności, dających poczucie wolności, kryje się ideał życia. Nie w uczonych myślach znanych i uznanych, ale dokładnie „na Garbarskiej, w starych portkach, z myślami o psie, chęcią wypicia piwa albo setki wódki i z poczuciem wszechogarniającego zaczynania, wszechogarniającej realności”. W umiejętności do podziwiania „świata, ciszy i piękna, kiedy zostaje już nam tylko piękno świata, podziw dla istnienia i wielka wola życia”. W tym podejściu Tefil ujawnia tajemnicę istnienia, której Rozmaryn nie znalazł we własnej rzeczywistości – „największą sztuką życia jest być nikim w sposób bezpieczny”.
Proza-drogowskaz, która odkrywa oczywistości pogubionym i zagubionym.
Autor w swojej twórczości (tak było w przypadku „Starej” i „Olandy”) skupia się na osobach z marginesu społecznego, z różnych powodów odrzuconych, wykluczonych czy izolowanych, otwierając ich świat wewnętrzny – emocje i myśli. Nie mniej ważny i ciekawy niż sam Kosmos. Stanowiący magnes dla przebodźcowanych przez cywilizację albo przebudzonych w nim osób, szukających istoty życia, której nieświadomymi swej roli strażników są tacy ludzie, jak Tefil. Pozornie wariaci, cudaki, jurodiwi, a w rzeczywistości żywe sejfy wartości – miłości „do powietrza, zapachu sosny, pustego nieba, ziemi pod stopami rozłażącej się od wilgoci”, szczęścia z braku uwiązania do czegokolwiek czy dobra wynikającego z higieny zbierania i pasji do resztek. Dostrzeganych w powszechności, codzienności, zwyczajności i przemijaniu. Podkreślanych nie tylko opisami powtarzalnych czynności wykonywanych przez Tefila, ale również w cykliczności wypowiadanych fraz – „i tak dalej. I dalej. I tak”.
Posłuchajmy Tefila i jemu podobnych, nawet jeśli on nas wykorzysta do zapłaty za zamówienie w kawiarni, barze czy sklepie. Cena nie jest wygórowana za powrót do korzeni naszej istoty istnienia.
naostrzuksiazki.pl

„To wariat. To po prostu kompletny wariat, pomyślał Rozmaryn. Dureń”.

• 📖 Literatura piękna
  • Przeczytane w 2023