Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach

Okładka książki Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach Andrew H. Knoll
Okładka książki Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach
Andrew H. Knoll Wydawnictwo: Copernicus Center Press popularnonaukowa
popularnonaukowa
A Brief History of Earth: Four Billion Years in Eight Chapters
Copernicus Center Press
2022-08-31
2022-08-31
Dariusz Rossowski
nauka biologia geologia historia ziemi

Najlepsza książka o historii Ziemi i życia jaką czytałem.
Wiedza z różnych dziedzin: geologia, biologia, chemia, paleontologia, ale opisana w bardzo zrozumiały sposób i pokazująca związek między tymi dziedzinami i różnymi wydarzeniami z historii Ziemi.
Chyba największą zaletą tej książki jest bardzo dobry i przemyślany podział na rozdziały: z jednej strony w miarę chronologicznie, a jednocześnie zamykający i wyjaśniający w danym rozdziale cały temat: jest umieszczenie w czasie, opis mechanizmów i wyjaśnienie czemu dane zdarzenie wystąpiło w historii Ziemi akurat wtedy i jak to jest badane. Czasem autor pisze wprost, że nie wszyscy naukowcy zgadzają się z jedną teorią i opisuje jeszcze szerszy kontekst...
Plus bardzo dobre wyważenie poziomu naukowego: gdzie trzeba jest zejście do szczegółów, ale generalnie czyta się książkę lekko i z satysfakcją.

Najlepsza książka o historii Ziemi i życia jaką czytałem.

Historia naturalna Ziemi, po trochu o wszystkim, co daje przekrojową wiedzę ale pozostawia niedosyt. Trudno mi było dać gwiazdki, bo niby treść ok w sferze moich zainteresowań, ale narracja i sposób przekazania tej wiedzy nużąca. To tak jakby pójść na wyczekiwany wykład o interesującej tematyce, i ziewać w trakcie.

Ciekawa książka w syntetyczny choć w związku z tym pobieżny sposób opisującą historię naszej planety. Dość lekko i przystępnie (przynajmniej dla kogoś, kto choć pobieżnie zainteresowały się już tematem) napisana.
Autor podchodzi do tematu nieco Amerykocentrycznie, co dla polskiego czytelnika może być nieco rażące, ale cóż , my pewnie dobieralibýśmy przykłady raczej z "naszego podwórka", autor też ma do tego prawo.
Trochę szkoda, że wydawca poskąpił na kolorowe ryciny, jednak skamieliny i warstwy geologiczne na zdjęciach wiele na tym tracą.
Ciekawa, przeczytałam z przyjemnością.

Książka naukowa napisana w przystępny sposób to nie ukrywam rzadkość. Autor stara się wytłumaczyć historię naszej planety w logiczny i uporządkowany sposób. W większości wypadków mu się to udaje. Część jego hipotez jest mocno naciągana i już współczesne badania mówią o innych możliwościach, jednak super się to czyta.

"Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach" Andrewa H. Knolla to wyważona pigułka wiedzy o 4,6 miliarda lat dziejów naszej planety. Znajdziemy tu odpowiedzi na wszystkie nurtujące, znane nauce pytania. Przedmiotem tej książki są m.in. dociekania nt. miejsca Ziemi w kosmosie. Szeroko opisane jest również pochodzenie skał, powietrza i wody - determinantów naszej egzystencji. Autor wyjaśnia, jak powstały kontynenty, góry i doliny, skąd się biorą trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Opowiada o historii powstania naszej atmosfery i wody morskiej. Fascynująco pisze o tym, w jaki sposób mogło zrodzić się otaczające nas nieprzebrane bogactwo życia biologicznego oraz poświęca jeden rozdział zdarzeniu bez precedensu, którego jesteśmy świadkami i którego jesteśmy sprawcami. Mianowicie temu, jak jeden gatunek poprzez swoje działania diametralnie przekształca planetę i życie na niej.

Ta naukowa opowieść poparta jest bogatą liczbą ilustracji i zdjęć oraz napisana jest prostym i przystępnym językiem. Wspaniale zachęca do poznania długiej historii, która doprowadziła naszą planetę do dnia dzisiejszego. To także apel, aby przestać być obojętnym i bezczynnie przyglądającym się zatrważającym zmianom wywołanym naszą rabunkowo-niszczycielską działalnością. Czas uświadomić sobie, jak głęboko działania człowieka przeobrażają nasz świat, a którego ukształtowanie wymagało ponad czterech miliardów lat.

"Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach" to podstawowe kompendium wiedzy ogólnej, po które warto sięgnąć, bo systematyzuje i poszerza wiedzę o nas i naszej zielonej planecie. Dojście do tego, co tu i teraz, było epickim przedsięwzięciem Ziemi, zbiegiem różnych korzystnych zawirowań chemicznych i fizycznych, katastrof tlenowo-węglowych i zderzenie się z jednym całkiem sporym gościem z kosmosu. Nie zaprzepaszczajmy spuścizny dziejowej naszej planety.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Tak, jak już wspomniano poniżej - trochę za dużo o skamieniałościach + książkę czyta się ciężko, raczej jest naukowa niż popularnonaukowa.

Niestety, ale pokonała mnie ta książka. Dobrnąłem do 150 strony i odpuściłem. Mimo że sam temat jest fascynujący, to autor posługuje się taką formą przedstawiania wiedzy, że casualowy czytelnik może dostać bólu głowy.
Jeśli ktoś już ma jakąś tam wiedzę z zakresu historii naturalnej, to pewnie się tutaj odnajdzie.
Dla mnie jednak było tutaj zbyt dużo "akademickiego" stylu.
Tak więc nadal na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o tego typu książki, pozostaje "Krótka historia prawie wszystkiego". Napisana lekko, z humorem i w ciekawy sposób wyjaśniająca historię Ziemi od samego jej początku.

Dla mnie jednak było tutaj zbyt dużo "akademickiego"...

Amerykocentryzm. Książka napisana jest tak jakby geologia była tylko w USA- chyba, że akurat chodzi o jakąś tragedię, wtedy to Australia, Syberia czy Bangladesz. Z pewnością będzie ciekawa dla kogoś zupełnie zielonego w temacie, ja po studiach geograficznych niestety mocno się zanudziłam a momentami wkurzałam na dobór zagadnień.

Książka lekka, przyjemna i bardzo popularnonaukowa. Raczej wskazuje na zagadnienia, niż je omawia. Dobra dla osób, które chciałyby zacząć przygodę z ewolucją i naukami o ziemi.

"Ziemia" to krótka biografia naszej planety, począwszy od jej powstania, przez kształtowanie powierzchni, klimat, a skończywszy na życiu i jego ewolucji. Książka ma zaledwie 232 strony i bardzo pobieżnie traktuje wszystkie tematy, ale przez to jest przystępna.
Bardzo podobały mi się opisy katastrof naturalnych i wielkich wymierań. Autor w treści zawarł nie tylko uderzenie ciała niebieskiego, ale też zlodowacenia czy wpływ aktywności wulkanicznej. Jest oczywiście też człowiek i jego wpływ na klimat. Książka bardzo pomaga w zrozumieniu zjawiska, bo autor szeroko opisuje wpływ różnych czynników na klimat w procesie jego kształtowania się, a to pomaga zrozumieć nagłe zmiany w ogólnym znaczeniu.
Podobało mi się. Czułam się tak, jakbym znów wróciła do szkoły i siedziała na lekcji geografii czy fizjologii. Fajnie!

• Popularnonaukowe
  • Przyroda

Dodaj cytat z książki Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach