Mała księga sekretów według Kahlila Gibrana

Okładka książki Mała księga sekretów według Kahlila Gibrana Neil Douglas-Klotz
Okładka książki Mała księga sekretów według Kahlila Gibrana
Neil Douglas-Klotz Wydawnictwo: Czarna Owca filozofia, etyka
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Kahlil Gibran's Little Book of Secrets
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2022-08-24
Data 1. wyd. pol.:
2022-08-24
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381435222
Tłumacz:
Robert Sudół
Tagi:
Kahlil Gibran
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
497
258

Na półkach:

Malutka książeczka zawierająca przypowieści, myśli i krótkie wiersze dotyczące różnych kwestii - dobra i zła, miłości i innych podniosłych wartości.

Nie mam za wiele do powiedzenia o "Małej księdze", bo nie jestem sam pewien, co o niej myśleć. Sposób w jaki poruszany są tutaj różne tematy jest nierozerwalnie połączony z wiarą i chociaż mam jako taką wiedzę na temat światowych religii tak jest to wiedza odarta z mistycyzmu i oparta stricte na faktach. Być może dlatego treść zbioru w żaden sposób mnie nie poruszyła, przy żadnym utworze nie zatrzymałem się na dłużej z pominięciem tych, gdzie zastanawiałem się "co autor miał na myśli". I według mnie jest to pytanie, które trzeba sobie w trakcie lektury "Małej księgi" zadawać bardzo często - na mój gust zbyt często. Oczywistym jest, że mój brak szczególnych odczuć wobec treści związany być może z brakiem kontekstu - gdybym był osobą religijną, aktywnie uczestnicząca w jednej z wielkich religii to jest szansa, że całość nabrałaby większego sensu. Możliwa jest też kwestia wrażliwości na poezję, ale tutaj śmiem powątpiewać, bo to nie tak, że nie potrafię jej docenić. Myślę jednak, że jeśli wiara w jakimkolwiek rozumieniu nie stanowi ważnego elementu waszego życia to utwory Gibrana mogą nie przypaść Wam do gustu.

W kwestii wartości literackiej - niewątpliwie część estetyki zgubiła się w tłumaczeniu, ale forma przypowieści i skrótowych zdań raczej nie daje pola do popisu umiejętnościom literackim autora. Specyficzny charakter sprawia, że w trakcie czytania bardzo często miałem wrażenie jakbym czytał ciągle to samo.

Nietypowa pozycja, na pewno nie dla wszystkich i na pewno nie dla mnie. Ciekawa opcja do sprawdzenia, ale nie zdziwcie się jeśli będziecie mieć podobne odczucia do mnie - chociaż jeśli ktoś byłby w stanie mi wskazać, co przeoczyłem to z przyjemnością posłucham.

https://www.facebook.com/gniazdoszeptunow

Malutka książeczka zawierająca przypowieści, myśli i krótkie wiersze dotyczące różnych kwestii - dobra i zła, miłości i innych podniosłych wartości.

Nie mam za wiele do powiedzenia o "Małej księdze", bo nie jestem sam pewien, co o niej myśleć. Sposób w jaki poruszany są tutaj różne tematy jest nierozerwalnie połączony z wiarą i chociaż mam jako taką wiedzę na temat...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
850
764

Na półkach: , , ,

Zastanawiam się, ile jest Khalila Gibrana w tym zbiorku. Bo najpierw Neil Douglas-Klotz przełożył jego utwory z arabskiego na angielski, a następnie książka została przetłumaczona z angielskiego na polski.
W starożytnych językach semickich (egipski, hebrajski, aramejski, arabski) nie ma kategorii, które my przyjmujemy za oczywistość, np. transcedentny i immanentny, wewnętrzny kontra zewnętrzny, przeszłość i przyszłość. Autor jest znawcą tych języków i przyznaje uczciwie, że dokonał pewnych zmian w kolejności słów, rytmie i wyrażeniach, aby czytelnik lepiej zrozumiał twórczość Gibrana.
Zaletą tej książki jest to, że autor podaje życiorys Gibrana i objaśnia wpływy różnych kultur na jego twórczość i sposób widzenia świata. Gibran, wychowany w kościele maronickim (odłam chrzescijaństwa bliskowschodniego, powiązanego z rzymskim katolicyzmem, z niego pochodzi Św. Charbel, tak dobrze znany w Polsce),żył do 12 roku życia w Libanie, gdzie pod kontrolą Turków Osmańskich panowaly feudalne stosunki. Po czym w 1885 roku jego matka, uciekając przed biedą, wyemigrowała z czwórką dzieci do Bostonu (USA). Gibran już wkrótce, w wieku 15 lat wrócił do Libanu, aby uczyć się języka arabskiego. W swojej twórczości korzystał z różnych tradycji duchowych – i Wschodu, i Zachodu. Niewątpliwie przyjmował chrzescijańskie objawienie, ale jego wyznanie obejmowało rozmaite wątki religijne. Stworzył własną filozofię duchową, w której łączył rozmaite tradycje.
Teksty zawarte w tym zbiorku, a dotyczące spraw egzystencjalnych, sensu życia, etyki, dają wprawdzie do myślenia, ale nie zachwyciły mnie.

Zastanawiam się, ile jest Khalila Gibrana w tym zbiorku. Bo najpierw Neil Douglas-Klotz przełożył jego utwory z arabskiego na angielski, a następnie książka została przetłumaczona z angielskiego na polski.
W starożytnych językach semickich (egipski, hebrajski, aramejski, arabski) nie ma kategorii, które my przyjmujemy za oczywistość, np. transcedentny i immanentny,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
999
452

Na półkach:

Mała księga sekretów libańskiego poety Kahila Gibrana to zbiór prawd o życiu. Jaki jest sens? Dokąd zmierzamy? To zgłębienie się w dobro i zło oraz labirynt naszych codzienności, wzloty i upadki
Poeta trafnie określa rozne aspekty naszej egzystencji. W jego słowach czesto czuć smutek.
Ten zbiór to opowiadania, aforyzmy przypowieści oraz wiersze. Autor pisze w taki sposób, by czytelnik sam znalazł odpowiedzi na pytanie egzystencjalne, by odnalazł drogę. Warto od czasu do czasu wejść do labiryntu, by pokluczyć i znaleźć się na nowo.

Mała księga sekretów libańskiego poety Kahila Gibrana to zbiór prawd o życiu. Jaki jest sens? Dokąd zmierzamy? To zgłębienie się w dobro i zło oraz labirynt naszych codzienności, wzloty i upadki
Poeta trafnie określa rozne aspekty naszej egzystencji. W jego słowach czesto czuć smutek.
Ten zbiór to opowiadania, aforyzmy przypowieści oraz wiersze. Autor pisze w taki sposób,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2337
2337

Na półkach:

Duchowe rozważania.

Mentalna ścieżka każdego człowieka może być łatwa lub trudna, lecz żeby na nią wkroczyć, konieczna jest pewna samoświadomość oraz chęć do tego, aby zastanowić się nad wieloma sprawami - przede wszystkim nad samym sobą oraz nad otaczającym nas światem. Jak to zrobić i jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie na początek po dedykowane temu tematowi książki - np. po "Małą księgę sekretów według Kahlila Gibrana".

"Mała księga sekretów" to zbiór słów znanego poety, Kahlila Gibrana, na temat życiowych pytań i tajemnic duchowej ścieżki. To próba zgłębienia i wyjaśnienia tajemnic, które są częścią naszej egzystencji. Gibran był zafascynowany życiowymi łamigłówkami – tymi, które powodują, że przestajemy robić to, co robimy i pytamy: „Dlaczego?”. Oto jego rozważania na temat pozornie nierozwiązanych kwestii; dobra i zła, miłości i nienawiści, oraz różnicy między pozorami a rzeczywistością.

Lektura to zbiór wierszy, aforyzmów oraz przypowieści dotyczących niemal każdego aspektu życia nas wszystkich. Podzielono ją na pięć części, które z jednej strony są samodzielnymi, zamkniętymi całościami, lecz z drugiej tworzą pewną harmonijną, wzajemnie się uzupełniającą złożoność, w której - być może - każdy z nas odnajdzie... siebie.

Żeby zrozumieć sens przekazu tej lektury konieczne jest coś, co na co dzień bardzo wielu z nas umyka - mowa o pewnego rodzaju wyciszeniu i o otwarciu się na to, co drzemie w naszych myślach. W naszym sercu. W naszej duszy. Zawarte w omawianej książce teksty skłaniają ku autorefleksji oraz ku właśnie tego rodzaju przemyśleniom, których sens sprowadza się do wsłuchania się w nas samych - w nasz wewnętrzny głos, który bardzo dobrze wie, czego chce. "Mała księga sekretów..." to tylko pretekst do podróży w głąb samego siebie.

Cóż jeszcze można powiedzieć o tej pozycji?... Bez wątpienia jest ona swoistym głosem pocieszenia, miłości i tolerancji. A także źródłem inspiracji. W tej pięknej książeczce odkryjemy podstawową mądrość dotyczącą życia. To nowe spojrzenie na słowa i mądrości Khalila Gibrana, uwzględniające główne wpływy na jego życie: kulturę Bliskiego Wschodu, mistycyzm natury i duchowość. Według Gibrana życie jest energią, która nasyca wszystko, co widzimy i czujemy – a także to, co możemy sobie tylko wyobrazić. W ponad stu opowieściach, wierszach, przypowieściach i aforyzmach autora odnajdziesz tajemnice duchowej ścieżki i esencję mądrości w codziennym życiu.

Polecam.

Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.

#małaksięgasekretów #kahlilgibran #neildouglasklotz #czarnaowca #recenzjaksiazki #bookreview #cosnapolce #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks

http://cosnapolce.blogspot.com/2022/10/maa-ksiega-sekretow-wedug-kahlila.html

Duchowe rozważania.

Mentalna ścieżka każdego człowieka może być łatwa lub trudna, lecz żeby na nią wkroczyć, konieczna jest pewna samoświadomość oraz chęć do tego, aby zastanowić się nad wieloma sprawami - przede wszystkim nad samym sobą oraz nad otaczającym nas światem. Jak to zrobić i jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie na początek...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1576
1558

Na półkach:

Jaki jest sens życia? W co wierzyć? Na czym opierać swoje przekonania? Co może stanowić w naszym życiu oparcie? Zwykle nie zastanawiamy się nad tymi kwestiami, sprawy wiary traktując mniej lub bardziej marginalnie i coraz rzadziej to w właśnie w systemie wiary poszukując ratunku i siły. Stąd coraz więcej depresji, wypaleń zawodowych, załamań, prób samobójczych (mniej lub bardziej udanych). Do tego presja, jaką wywiera na nas współczesny świat, wcale nie pomaga w życiu. Coraz większe wymagania, coraz większa presja, coraz więcej wyidealizowanych, wirtualnych osób do porównywania się – nic z tego nie wpływa dobrze na naszą psychiczną odporność. Jak zatem to zmienić?
Czasami wystarczy się zatrzymać i rozejrzeć dookoła. Albo zaszyć się w domu z książką, która skłania nas do refleksji, do wejrzenia w siebie. Taką właśnie pozycją, jest opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka pt. „Mała Księga Sekretów według Kahlila Gibrana”, autorstwa Neila Douglasa-Klotz, światowej sławy uczonego w dziedzinie religioznawstwa, duchowości i psychologii. Bibran to z kolei libański poeta, pisarz i malarz, który swoją twórczością sięga głęboko do wnętrza człowieka, obnażając jego słabości i grzechy, pokazując możliwe drogi rozwoju, źródła siły. Wszystkie jego teksty zawierają prawdę o życiu i świecie, ale ukazaną w nieoczywisty, metaforyczny sposób tak, by doszukiwać się w nich znaczenia, by smakować go powoli i dostosować do siebie. Książka przeznaczona jest zarówno dla osób poszukujących, jak i dla tych, którzy już znaleźli drogę. Pomaga znaleźć wewnętrzną siłę, odciąć się od wszechobecnej nienawiści i zazdrości, zwolnić w biegu i wybierać tylko to, co naprawdę ma dla nas znaczenie.
Księga podzielona jest na pięć części, w których poruszane teksty dotyczą innej sery życia, materii ducha lub ciała. Wszystkie jednak teksty prowadzą do tego samego – do rozważań na temat sensu życia, codzienności, do zadawania pytań „Dlaczego?” i „Po co?”. Odpowiedzi na egzystencjonalne pytania, których poszukiwał sam autor, znajdują się w tekstach, a i my możemy czerpać z nich mądrość. I tak w części pierwszej Gibran prowadzić nas będzie przez labirynt życia, w części drugiej zastanawiać się będziemy nad tajemnicami życia i śmierci, zaś w trzeciej – nad życiowymi wzlotami i upadkami. Ostatnie dwie części dotyczą tajemnic dobra i zła oraz podążania duchową ścieżką.
Różnej długości teksty (niektóre liczą sobie kilka wersów, inne kilka stron),to wspaniała podróż filozoficzna w głąb siebie, a przy okazji ukłon wobec świata. Jeśli dodamy do tego piękne wydanie z twardą okładką, otrzymujemy zbiór mądrości, do których – jestem o tym przekonana – wracać będziemy wielokrotnie.

Jaki jest sens życia? W co wierzyć? Na czym opierać swoje przekonania? Co może stanowić w naszym życiu oparcie? Zwykle nie zastanawiamy się nad tymi kwestiami, sprawy wiary traktując mniej lub bardziej marginalnie i coraz rzadziej to w właśnie w systemie wiary poszukując ratunku i siły. Stąd coraz więcej depresji, wypaleń zawodowych, załamań, prób samobójczych (mniej lub...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
313
310

Na półkach:

Choć z religią chrześcijańską nie jest mi szczególnie po drodze, uwielbiam Małe Księgi według Kahlila Gibrana.

Z chęcią zgłębiłam się więc w Małą Księgę Sekretów.

Jest to kolejny zbiór słów poety, w których ujmuje on odpowiedzi na temat życiowych pytań i duchowej ścieżki.
Są to jego rozważania na temat dobra i zła, miłości i nienawiści oraz różnicy między pozorami a rzeczywistością.

Zbiór ten skłania nas do rozmyśleń, zatrzymania się i sięgnięcia głębiej w siebie.
"Paradoksy życia zarówno intrygują nas, jak i bawią. Czy bez tych zagadek, tej zabawy w chowanego w ogóle interesowalibyśmy się życiem i chcielibyśmy kroczyć dalej w kierunku spełnienia?"

Pisarza przepełnia tęsknota, która jest mocno wyczuwalna w jego tekstach.
Zanurzenie się w tym małym zbiorze wywołuje w nas stan melancholii i chęci poznania - siebie, świata i tego, co niepewne.

"Pamięć to forma spotkania.
Zapomnienie to forma wolności."

Z tej małej księgi można czerpać naprawdę wiele

Choć z religią chrześcijańską nie jest mi szczególnie po drodze, uwielbiam Małe Księgi według Kahlila Gibrana.

Z chęcią zgłębiłam się więc w Małą Księgę Sekretów.

Jest to kolejny zbiór słów poety, w których ujmuje on odpowiedzi na temat życiowych pytań i duchowej ścieżki.
Są to jego rozważania na temat dobra i zła, miłości i nienawiści oraz różnicy między pozorami a...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
601
483

Na półkach:

„Paradoksy życia zarówno intrygują nas, jak i bawią .
Cy bez tych zagadek, tej zabawy w chowanego
w ogóle interesowalibyśmy się życiem i chcielibyśmy
kroczyć dalej w kierunku spełnienia?”.

Kahlil Gibran to słynny amerykański poeta, pisarz i malarz libańskiego pochodzenia. Jego „złote myśli” od prawie osiemdziesięciu lat ozdabiają niemal wszystko: kartki okolicznościowe, foldery, plakaty, zakładki, zaproszenia. Są inspiracją dedykacji do książek, użyczane są również jako cytaty ścienne, czy też stanowią hasła motywacyjne.
Pisarz, choć czasami nieznany z nazwiska, znany jest ze swojej twórczości – ponadczasowej i nieprzemijającej. O niewysłowionych tajemnicach życia i śmierci, dobra i zła, o labiryncie codzienności, życiowych wzlotach i upadkach, powodzeniach i porażkach, o miłości, mądrości, przyjaźni, tolerancji, małżeństwie, dzieciach, o dawaniu i braniu… o tym wszystkim pisał w sposób, który z upływem czasu nie stracił, a wręcz zyskał na wartości.

„Mała księga sekretów według Kahlila Gibrana” to zbór przemyśleń Kahlila Gibrana o największych pytaniach egzystencjalnych i tajemnicach życia. Zbiór ma formę opowiadań, aforyzmów, wierszy, przypowieści. Wizja labiryntu życia według Gibrana jest złożona i prosta zarazem. Gibran stara się tak poprowadzić odbiorcę jego twórczości, by sam odkrył odpowiedzi na pytania, które każdy człowiek sobie zadaje. Pięknie i mądrze pisze więc o życiu i naturze, o miłości, relacjach międzyludzkich i o mądrości życia codziennego. O smakowaniu życia, kontemplowaniu go oraz o rozpoznawaniu sensu wielkich przeciwieństw, które mogą się w życiu przytrafić. O poszukiwaniu równowagi.

Sam pisarz postrzega istotę życia w przepełnianiu go tęsknotę za czymś, w czym można pokładać nadzieję.
Nel Douglas- Klotz wybierając teksty do „Małej księgi sekretów według Kahlila Gibrana” umieścił tu te dobrze nam znane i te mniej doniosłe. A wszystko to, by pokazać pełen przekrój poglądów poety oraz ducha uniwersalizmu.

„Mała księga sekretów według Kahlila Gibrana” to kolejny już zbiór obok:„Małej księgi życia według Kahlila Gibrana”, „Małej księgi miłości według Kahlila Gibrana” oraz Małej księgi mądrości według Kahlila Gibrana” . Książka, która warto mieć, często do niej wracać czerpiąc garściami mądrość i inspirację. Może też stanowić ona wspaniały prezent dla bliskich.

Polecam.

„Paradoksy życia zarówno intrygują nas, jak i bawią .
Cy bez tych zagadek, tej zabawy w chowanego
w ogóle interesowalibyśmy się życiem i chcielibyśmy
kroczyć dalej w kierunku spełnienia?”.

Kahlil Gibran to słynny amerykański poeta, pisarz i malarz libańskiego pochodzenia. Jego „złote myśli” od prawie osiemdziesięciu lat ozdabiają niemal wszystko: kartki okolicznościowe,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    1
  • Literatura piękna
    1
  • Ebook
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Poznaję nowych pisarzy w 2022
    1
  • Ebook_Epub
    1
  • Legimi
    1
  • Libra
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mała księga sekretów według Kahlila Gibrana


Podobne książki

Przeczytaj także