Mała księga mądrości według Kahlila Gibrana

Okładka książki Mała księga mądrości według Kahlila Gibrana Neil Douglas-Klotz
Okładka książki Mała księga mądrości według Kahlila Gibrana
Neil Douglas-Klotz Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Kahlil Gibran's Little Book of Wisdom
Czarna Owca
2022-04-01
2022-04-01
Robert Sudół
filozofia mądrość

Mała Księga Mądrości,to trzecia z kolei książka wielkich prawd,które głosi Gibran. To zbiór wierszy,sentencji, aforyzmów i krótkich form pisanych prozą - anegdot, przypowieści. Bardzo trudno jest pisać recenzję twórczości Kahlila Gibrana,bo jak opisać mądrość,jak opisać fenomen natury, jak opisać odcienie miłości?
Autor łączy w swoich utworach pojęcie mądrości w rozumieniu świata zachodniego z mądrością,którą definiuje świat wschodni. Jako Libańczyk,został wychowany w kulturze bliskowschodniej, myślał po arabsku. Jednak wiele lat spędził w Stanach Zjednoczonych,których nigdy nie uznał za swoją ojczyznę. Mogłabym się pomądrzyć i napisać o wpływach chrześcijaństwa bliskoeschodniego i czerpaniu z tradycji sufizmu,ale to w żaden sposób nie odda treści i wrażenia,jakie ta książka na mnie wywarła. W tych strofach Gibran ujmuje mądrość jako cechę życiową człowieka. Rozprawia nad ówczesną polityką,sytuacją społeczną,ubierając to w zgrabne metafory.
Nie liczcie na to,że po przeczytaniu utworów autora dowiecie się, czym jest mądrość, ale być może dostrzeżecie,co tą mądrością nie jest.
POLECAM 10/10
@atena1wspak

Autor łączy w swoich utworach pojęcie mądrości w rozumieniu...

Dziś chciałabym napisać kilka słów o "Malek księdze mądrości według Khalila Gibrana" Neila Douglasa-Klotza.

Od dawna poszukuję maksym i cytatów, które mnie poruszą, wbrew pozorom mam mam w sobie ogromne pokłady wrażliwości. Stąd wybór Małej księgi mądrości na lekturę. Spędziłam z nią kilka zadumanych wieczorów. Wyciszyłam się po prostu. Duża zasługa w tym również autora, który poprawił interpunkcję i weryfikację tekstów poety, aby były bardziej czytelne i zrozumiałe, o czym wspomniał na wstępie. Najbardziej zapadły mi w pamięć m.in.: "Uchodzę z wiatrem", "Wyraz tęsknoty" czy "W rytmie ciszy".

Natomiast z aforyzmów zapamiętam ten zatytułowany "Powierzchnia i głębia":
"Choć fale słów
bez końca się po nas przetaczają,
nasza głębia
uparcie milczy"

W tym konkretnym tomie umieszczone zostały strofy o mądrości w życiu codziennym, zarowno będąc w wspólnocie jak i żyjąc samotnie. Krótsze i odrobinę dłuższe formy traktujące o innych rodzajach mądrości. Koniecznie muszą zaopatrzyć się w tom o miłości.

Sam Kahlil Gibran, libański poeta, malarz, eseista i filozof. Uznawany za jednego z najważniejszych twórców współczesnej prozy poetyckiej w literaturze arabskiej.
Zaś autor to znany uczony w dziedzinie religioznawstwa i psychologii.

To była ciekawa i mogę rzecz nieco duchowa przygoda, której absolutnie nie żałuję, a do części z tekstów na pewno będę wracać.

Po raz kolejny miałem okazję przeczytać zbiór wierszy i myśli Kahlila Gibrana. Po książce o miłości, tym razem przyszedł czas na temat mądrości.

W tej wersji poznajemy spojrzenie autora na mądrość nas samych, ale również na to jak tworzymy społeczności, jak wygląda samotność, jakie znaczenie mają rządy. Oczywiście jak to u Gibrana, nie mogło zabraknąć nawiązań do religii oraz narodu syryjskiego.

W niektórych momentach rzeczywiście możemy się zatrzymać i wpaść w wir przemyśleń, ale niestety było ich niewiele. Ogólnikowo bardziej cenię utwory, które mówiły o miłość.

Jako, że jest to niedługa książka, z krótkimi tekstami, możemy po nią sięgnąć w momentach kiedy mamy chwilę wolnego.

IG: mateusz_oksiazkach

„Mała księga mądrości według Kahlila Gibrana" to trzecia część serii zbiorów wierszy i przemyśleń, wybranych przez znanego pisarza Nail Douglas-Klotz, spośród opowieści amerykańskiego poety libańskiego pochodzenia.
🌺 Są to delikatne strofy Gibrana o mądrości w życiu codziennym i używaniu jej w praktyce. Autor zaczął od opowiadań, które prowadzą
nas przez codzienność następnie do życia we wspólnocie. Widzimy krytyczne wypowiedzi Gibrana na temat władzy oraz tego, czym jest branie i dawanie. Na koniec jedno z najciekawszych życiowych zagadnień - samotność.
🌺Starannie wybrane, prawie z dziewięćdziesięciu pism mówiących o mądrości niewyrażalnej słowami. Czytelnik odnajdzie tu spostrzeżenia na temat różnych aspektów dobra i zła. Zachęcające do przemyśleń wiersze są pełne ciepła. Wątki poświęcone odkrywaniu drogi duchowej dość ciekawe.
🌺Na temat mądrości powiedziano i napisano wiele, ale nie tak jak Kahlil Gibran, który swoimi aforyzmami inspiruje i skłania do refleksji. Dlatego polecam Wam książkę, która pokazuje, że z wieloma problemami nie jesteśmy sami. Pochylenie się nad nimi sprawi, że coś zrozumiemy.

nas przez codzienność...

Inspirujące krótkie wiersze i aforyzmy znanego libańskiego poety #kahilgibran , które dotykają mądrości życiowej nas samych ale też jak tworzymy grupy społeczne i dlaczego to często człowiek jest dla drugiego człowieka najgorszym co go spotkało 😔. Krótkie, w punkt, zmuszające do myślenia. Może nie z wszystkim się zgadzam, ale nad każdym z przedstawionych problemów się zatrzymuje i zastanawiam

„Często zaciągamy kredyt u dni jutrzejszych, by wobec wczorajszych spłacić dług”.
Kahlil Gibran to słynny amerykański poeta, pisarz i malarz libańskiego pochodzenia. Jego „złote myśli” od prawie osiemdziesięciu lat ozdabiają niemal wszystko: kartki okolicznościowe, foldery, plakaty, zakładki, zaproszenia. Są inspiracją dedykacji do książek, użyczane są również jako cytaty ścienne, czy też stanowią hasła motywacyjne.
Pisarz, choć czasami nieznany z nazwiska, znany jest ze swojej twórczości – ponadczasowej i nieprzemijającej. O życiu, śmierci, miłości, mądrości, przyjaźni, tolerancji, małżeństwie, dzieciach, o dawaniu i braniu… o tym wszystkim pisał w sposób, który z upływem czasu nie stracił, a wręcz zyskał na wartości.

„Mała księga mądrości według Kahlila Gibrana” to zbór przemyśleń Kahlila Gibrana o poszukiwaniu MĄDROŚCI, by za jej przyczyną żyć szczęśliwie i osiągnąć spełnienie. Zbiór ma formę opowiadań, aforyzmów, wierszy, przypowieści. Wizja mądrości według Gibrana jest złożona i prosta zarazem. Gibran stara się tak poprowadzić odbiorcę jego twórczości, by sam odkrył odpowiedzi na pytania, które każdy człowiek sobie zadaje. Pięknie i mądrze pisze więc o życiu i śmierci, o tym co dobre i o tym co złe, o równowadze pomiędzy samotnością, a funkcjonowaniem we wspólnocie. Porusza również problematykę religii, władzy, bogactwa oraz złożoności ludzkiej duszy. Sam pisarz postrzega mądrość jako fuzję wiedzy i doświadczenia, dar ich połączenia, trafioną refleksję, własną świadomość i zmysł praktyczny.
Nel Douglas- Klotz wybierając teksty do „Małej księgi mądrości według Kahlila Gibrana” umieścił tu te dobrze nam znane i te mniej doniosłe. Rozpoczął od sentencji, opowiadań i aforyzmów o życiu codziennym. Następnie przeszedł do życia we wspólnocie oraz naturalnych ludzkich potrzeb. Ostatnie rozdziały mają wydźwięk bardzo filozoficzny.. A wszystko to, by pokazać pełen przekrój poglądów poety na mądrość – cel sam w sobie niejednego ludzkiego istnienia.
„Mała księga mądrości według Kahlila Gibrana” to kolejny już zbiór obok:„Małej księgi życia według Kahlila Gibrana” i „Małej księgi miłości według Kahlila Gibrana”. Książka, która warto mieć, często do niej wracać czerpiąc garściami mądrość i inspirację. Może też stanowić ona wspaniały prezent dla bliskich.
Polecam.

• Literatura piękna