Dieta DASH

Wydawnictwo Słowne
2022-01-01
2022-01-01
zdrowie dieta

Ileż to razy próbowaliśmy zdrowo się odżywiać? Ileż to razy, wchodząc na wagę, przyrzekaliśmy sobie wprowadzić dietę? Ileż to razy, mierząc swoje ciśnienie, obiecaliśmy sobie zadbać o swoje zdrowie? Teraz nie musimy poprzestawać na próbach, przyrzekaniach, obietnicach. Teraz dzięki książce „Dieta DASH” możemy to osiągnąć!
Andy De Santis oraz Luis Gonzalez w swej książce zawarli dziewięćdziesiąt przepisów, które pozwolą nam zmniejszyć naszą wagę i obniżyć ciśnienie. 21-dniowa dieta na podstawie założenia autorów książki to nie tylko smaczne przepisy, to przede wszystkim przepis na sukces. Zatem jeśli macie ciśnienie na zdrową dietę, która pozwoli Wam zrzucić wagę i obniżyć ciśnienie, to koniecznie rzućcie swą uwagę na „Dietę DASH”.
Nie ukrywam, że lektura tej książki to przede wszystkim kulinarna uczta. Andy De Santis oraz Luis Gonzalez ukazują nam łatwe i proste sposoby, jak zjeść smacznie i zdrowo. Smacznie, ponieważ przepisy pobudzają nasze kubki smakowe. Zdrowo, gdyż składniki wpływają na obniżenie ciśnienia i redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej.
Nie ukrywam, że dotychczas słowo DASH było dla mnie zwykłym zlepkiem czterech liter. Teraz po przeczytaniu tej książki wiem, że DASH, oznacza Dietary Approaches to Stop Hypertension. A dokładniej mówiąc dieta DASH uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych w walce z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Co ważne, nie pozbawia nas smacznych posiłków. Nie wymusza na nas ograniczeń w cieszeniu się z dobrego smaku. Wręcz przeciwnie przepisy zaproponowane przez Andy De Santis i Luisa Gonzaleza są smaczne, sprawiając, że nasza waga spadnie, a kubki smakowe oszaleją z zachwytu.
„Dieta DASH” to dziewięćdziesiąt przepisów, które przygotujemy w trzydzieści minut. To 21-dniowy plan na smaczne i zdrowe jedzenie. W tej książce każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie co z niej weźmiecie, to zyskacie zdrowie oraz urozmaicenie w kuchni. Dzięki tej książce będziecie mieli kontrolę nad CIŚNIENIEM, a wchodząc na WAGĘ, zauważycie, że wartość nacisku Waszego ciała będzie coraz mniejsza. Zdecydowanie polecam!
Książka „Dieta DASH” ukazała się nakładem Wydawnictwa Słowne

Andy De Santis oraz Luis Gonzalez w swej książce...

Lubicie książki związane z dietą i nie tylko taką aby po prostu zrzucić zbędne kilogramy, ale aby po prostu jeść zdrowiej i dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem? Ja od jakiegoś czasu przeglądam właśnie różne takie książeczki. Moją ogólną zmorą jest insulinooporność (stwierdzona przez lekarza, a nie moje domysły :)),dlatego też szukam ciekawych przepisów na coś smacznego, a zarazem zdrowego i dozwolonego przy mojej przypadłości. W tej książce również znalazłam niejeden ciekawy przepis, który niejednokrotnie na pewno wykorzystam jeszcze ;)

Tak w skrócie o diecie DASH można powiedzieć, że wpływa na wydłużenie życia, regulacja gospodarki insulinowej, zapobieganie rozwojowi cukrzycy i miażdżycy, poprawa parametrów lipidowych krwi. Czyli na naprawdę ważne aspekty. Zgodzicie się?

Podoba mi się ta książka i na pewno wyląduje na półce z moimi książkami o insulinooporności!!

Czy słyszeliście może o diecie DASH? DASH to skrót od określenia „Dietary Approaches to Stop Hypertension”.

🥕 Nie wiem, czy wiecie ale uznawana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Stosuje się ją w celu leczenia oraz zapobiegania chorobom układu krążenia.

🥗 Naukowcy potwierdzają, że ma ona dobroczynny wpływ na cały organizm. Nie musicie się martwić, nie będziecie na tej diecie głodni.

🍎 Dieta ta polega na zdrowym odżywianiu, wybieraniu pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb i drobiu, a także suchych nasion roślin strączkowych i orzechów. W tej diecie ograniczamy spożywanie niezdrowych przetworzonych produktów i czerwonego mięsa.

🥦 Pyszne zdrowe przepisy i co ważne łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przyznam się szczerze, że ja za bardzo potrafię gotować, jestem też sceptyczna i ostrożna jeżeli chodzi diety.

🫑Tej diecie można zaufać, ponieważ bazuje na zdrowych różnorodnych produktach.

🥬 Przepisy można z łatwością przygotować i nawet zabrać do pracy. Obiad dla znajomych, rodziny czy samego siebie w maksymalnie 30 minut! Proszę bardzo.

🍗 Jeśli ktoś nie lubi mięsa i ryb znajdzie również cały rozdział dla siebie.

Jedynie czego mi zabrakło to ilustracji przy każdym przepisie, które czasami potrafi ułatwić wybór dania. Niemniej jednak z czystym sumieniem polecam tę pozycję.

CHCESZ ZGUBIĆ ZBĘDNE KILOGRAMY I OBNIŻYĆ CIŚNIENIE KRWI?

W tym celu warto zastosować dietę DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension),czyli dietetyczne sposoby na powstrzymanie nadciśnienia. Ma ona także inne korzyści zdrowotne. Może:
✅ obniżyć poziom cukru i hemoglobiny glikowanej;
✅ obniżyć poziom złego cholesterolu LDL;
✅ pomóc w redukcji wagi;
✅ poprawić zdrowie kości.

ZASADY DIETY DASH
Fundamentalnym celem diety DASH jest walka z nadciśnieniem oraz wprowadzenie równowagi do jadłospisu. Ten cel osiągniemy spożywając dużą ilość owoców, warzyw, ryb, drobiu, chudego mięsa, orzechów, nasion, roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych i niskotłuszczowych produktów mlecznych.
Dieta zakłada wysoki poziom potasu i niski poziom sodu. Jest również naturalnie bogata w wapń i magnez.

Tego wszystkiego dowiesz się z książki "Dieta DASH", której autorami są Andy De Santis i Luis Gonzalez- amerykańscy dietetycy. W książce znajdziesz podstawowe informacje na temat tej diety oraz 90 przepisów, których przygotowanie zajmie Ci maksymalnie 30 minut. Jest w niej też rozpisany 21-dniowy plan posiłków.
Przeglądając tę mini książkę kucharską i jednocześnie poradnik natrafiłam na naprawdę fajne dania, które w najbliższym czasie zamierzam przygotować. 😁

CHCESZ ZGUBIĆ ZBĘDNE KILOGRAMY I OBNIŻYĆ CIŚNIENIE KRWI?

✅ obniżyć poziom cukru i hemoglobiny glikowanej;
✅ obniżyć poziom złego cholesterolu LDL;
✅ pomóc w redukcji wagi;
✅ poprawić...

"Dieta DASH" to jedna z najzdrowszych diet na świecie, która pomaga zgubić zbędne kilogramy i obniżyć ciśnienie krwi. W dodatku potrawy skomponowane według zasad diety DASH są naprawdę smaczne, a przepisy przedstawione w tej książce są proste i szybkie w przygotowaniu!

"Dieta DASH" zawiera 90 przepisów, a wewnątrz książki znajduje się gotowy 21-dniowy jadłospis. W dodatku każdy tydzień opatrzony jest listą zakupów.

Natomiast wszystkie zasady dotyczące diety (np. komponowania posiłków) są w prosty i zrozumiały sposób opisane. Zatem jeśli macie ochotę na zdrowe przepisy, niewymagające wymyślnych produktów i dużego nakładu pracy, to koniecznie sięgnijcie po "Dieta DASH"!

Zrobiłam kilka przepisów z tej książki, ale moje serce najbardziej skradło cynamonowe ciasto z kubka. Oesu, niebo w gębie! W dodatku szybkie, proste i obłędnie pyszne 😋

W książce znajdziemy różne wskazówki dotyczące diety Dash, tygodniowe plany dietetyczne oraz gotowe listy zakupów. A co najważniejsze przepisy, które nie zajmują więcej niż 30 minut!

Dieta Dash głównie skupia się na eliminowaniu soli i tłuszczu. Istotnym jest, by swoją dietę wzbogacać w potas i magnez. Zaleca się, by sięgać rośliny strączkowe, chude mięso, niskotłuszczowe produkty i dużą ilość warzyw oraz owoców.

Dieta Dash pomaga w walce z nadciśnieniem i budowaniem równowagi w jadłospisie.

Najbardziej zaciekawiły mnie przepisy na śniadania, z których już korzystałam 😊.

Wypróbowałam również przepis na placki czekoladowo - bananowe z mąki owsianej i cynamonowe ciasto z kubka z brązowym cukrem, które bardzo mi smakowało!

Na końcu książki znajdziemy też ciekawe przepisy na sosy i różne przyprawy 😊.

Polecam! Książka zawiera sporo cennych informacji na temat diety dash, która zapobiega nadciśnieniu i innym chorobom krążenia. Znajdziemy tu ciekawe przepisy, które nie wymagają poświęcania dużej ilości czasu.

"Dieta Dash" to świetna książka aż z 90 przepisami,które przygotuję się maksymalnie w 30 min !

Na początku znajdziemy kilka wskazówek, zasad i porad dotyczących tej diety, a później tygodniowe jadłospisy. Ja lubię codziennie jeść coś innego,a tutaj niestety w tych planach czasem je się to samo przez 3 dni! (Resztki z dnia poprzedniego itd) dlatego trochę się z niechęciłam.

Później znajdziemy sporo ciekawych przepisów z podziałem na śniadanie, posiłki bezmięsne, ryby i owoce morza, drób, wieprzowina i wołowina, przekąski i desery oraz przepisy podstawowe.

Jeżeli chcecie poznać naprawdę fajne i nowe przepisy na obiad czy śniadanie polecam kupić te książkę!
Mi ona będzie towarzyszyć w kuchni.

Polecam !

Moja ocena to 8/10

We współpracy z Wydawnictwem Słownym!

Macie wystarczająco czasu w przeciągu dnia, by codziennie gotować obiad i spędzać w kuchni godzinę czy dwie?

Dzięki uprzejmości wydawnictwa, miałam okazję zapoznać się z książką kucharską, która pozwoliła mi zaoszczędzić trochę czasu i przygotowywać smaczne posiłki dosłownie w chwilę. Jeszcze fajniejsze jest to, że znajdziecie tu przepisy na dania, które mogą spokojnie być na dwa - trzy dni.

W środku oprócz zwykłych przepisów podzielonych rozdziałami na śniadania, posiłki bezmięsne, przekąski itp. oraz kilku ilustracji, znajdziecie również plan posiłków na cały tydzień i listy zakupów, które bardzo ułatwiają życie.

Od jakiegoś czasu w mojej kuchni pojawia się coraz więcej książek kucharskich i cieszę się, że również ta pozycja dołączyła do kompletu.

Jak myślicie, sprawdziłaby się taka książka w waszych domach?

‘Dieta DASH’ to książka/poradnik kucharski napisany przez dwóch dietetyków. Kierowana jest do osób, które chcą jeść zdrowo, zrzucić zbędne kilogramy oraz obniżyć ciśnienie krwi. Zanim opowiem Wam więcej o tej pozycji to pragnę Was uczulić. Żadna książka czy poradnik, nieważne przez kogo napisany, nie zastąpi konsultacji ze specjalistą! Może pomóc w układaniu jadłospisu, urozmaicić waszą dietę bądź dać wskazówkowi odnośnie żywienia, jednak jeśli macie jakiekolwiek problemy najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem. Tak dla własnego spokoju i bezpieczeństwa.
Po tym dość długim wstępie przejdźmy do oceny książki. Mamy tu świetnie wydany poradnik zawierający przepisy z diety DASH. Jest to dość cienka pozycja, ale bardzo treściwa. Na niespełna 158 stronach znajdziemy wstęp, w którym autorzy informują nas na czym polega dieta DASH, jakie są jej cele, zadanie, czego unikać oraz ogólnie jak będą wyglądały posiłki. Kolejno mamy 7 tematycznych rozdziałów, w których znajdujemy przepisy. Zazwyczaj w tego typu książkach przepisy podzielone są na rodzaje posiłków bądź pory roku i tam jest mix przepisów. Tutaj autorzy postawili na prosty podział. Znajdziemy tu przepisy na śniadanie, a następnie według składników i preferencji odbiorcy, czyli kolejno: posiłki bezmięsne, ryby i owoce morza, drób, wieprzowina i wołowina, przekąski i desery oraz mój ulubiony rozdział przepisy podstawowe, w których możemy dowiedzieć się jak przysadzać własne dipy, oraz przyprawy. W tej książce każdy, czy to weganin, wegetarianin czy mięsożerca znajdzie coś dla siebie. Uważam to za wielki plus, gdyż jako wegetarianka wielokrotnie spotkałam się na fajnymi książkami z których nie dało się korzystać, gdyż 95 % przepisów zawierało mięsny składnik. Tutaj jest inaczej, miałam wybór i to ogromny co jak wspomniałam jest rzadkością. Kolejnym wielkim i rzadko spotykanym atutem jest to, iż przy każdym przepisie mamy podanie ile kalorii, tłuszczu, białka itd. znajduje się w jednej porcji danego dania! Dzięki temu mamy w przybliżeniu podane na tacy ile w danej porcji czego dostarczamy naszemu organizmowi. Autorzy dla swoich czytelników dla ułatwienia przygotowali 3 tygodniową rozpiskę posiłków wraz z listą zakupów. Bardzo pomocne, jednakże dla osób któe jedzą wszystko. Wegetarianinie i weganie niektóre przepisy muszą sobie pozamieniać, na szczęście jest z czego wybierać. Na uwagę zasługą również składniki, jakich użyli autorzy. Są one proste i łatwo dostępne, bez żadnych udziwnień co również uznaję za atut.
Na temat samych przepisów oraz tego jak smakują nie wypowiem się, gdyż to bardzo indywidualna kwestia. Coś, co mi się wyda mdłe dla kogoś będzie zbyt wyraziste. Tutaj smak trzeba sprawdzić samemu.
Wypowiedzieć się mogę na temat wydania książki, gdyż jestem nim miło zaskoczona. Wyobraźcie sobie pierwsze sprawdzanie przepisu, książka leży na blacie, chwila nieuwagi i chlap mleko na okładce… Nie muszę mówić, że ciśnienie w takim momencie skoczyło. Ale tak jest w kuchni zdarza się, że coś chlapnie czy pryśnie i miło się zaskoczyłam, że okładka jest do tego dostosowana. Wystarczył ręcznik papierowy i ani śladu po nieproszonym gościu na okładce.
Podsumowując książka „Dieta DASH” to bardzo ciekawa pozycja pełna różnorodnych i szybkich przepisów. Z przyjemnością będę z niej korzystać dla urozmaicenia swojej diety.

Andy De Santis i Luis Gonzalez to dyplomowani dietetycy. Obaj mają bogate doświadczenie w edukacji żywieniowej. Wspólnymi siłami, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, napisali książkę, która ma być receptą na zdrowie. Enigmatyczny skrót DASH oznacza Dietary Approaches to Stop Hypertension. Jest to sposób odżywiania prowadzący do obniżenia tętniczego ciśnienia krwi. W tłumaczeniu dosłownym ma powodować „zatrzymanie nadciśnienia”. Według autorów jest to najzdrowsza dieta na świecie. Argumentują to stwierdzenie licznymi badaniami. Faktem jest, że to, co jemy, ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Książka wyjaśnia to w bardzo prosty i zwięzły sposób, dzięki czemu nie trzeba być studentem medycyny, żeby ją zrozumieć.

Pełna recenzja książki na stronie:

• Poradniki
  • Współpraca wydawnicza