Najdłuższa podróż

Agora
2023-01-25
2023-01-25
Katarzyna Kotyńska

Kiedy dwa miesiące po wybuchu wojny Zabużko pisała że Polacy, ze względu na swoją historię, traumę II wojny światowej, powstania warszawskiego, mogą przejrzeć się w Ukrainie jak w lustrze, pewnie miało to uzasadnienie. Ja sama pamiętam tamten okres dobrze. Co nam z tego dziś zostało? Ile naszej woli, humanitaryzmu, ugięło się pod presją dezinformacji, frustracji, czasu?
Nie zawsze zgadzam się z diagnozami, które stawia autorka, ale zawsze dostrzegam w nich wiele emocji, podszytych jednak głęboką świadomością narodową, nienacjonalistyczną. Nikt nie jest wolny od kontekstu.
Czy my, wszyscy na zachód od Ukrainy, jesteśmy głupi i ślepi? Nie wiem. Może po prostu chcemy wierzyć, że wcale nie jest tak źle. Równocześnie, gdybym miała jej wyrazić taką opinię prosto w twarz, pewnie zmiotła by mnie argumentami, bo sama wiem że szukam usprawiedliwień i myślę życzeniowo. Może to taka połuda.
Czy Zabuzko hiperbolizuje swój narodowy żal? Do ZSRR, Rosji czy Zachodu? A może po prostu trafia w sedno i nie bierze jeńców?
Lubię jej styl i to, że wyprowadza mnie ze strefy komfortu, zmusza do refleksji.
Momentami jednak i sama Zabużko daje się ponieść pewnej życzeniowości i uproszczeniom.

A podróż - rzeczywiście - długa.

Nie...

Rewelacja. Jak lekcja historii. Do lektur dla licealistów powinniśmy wpisać.

Rewelacja. Jak lekcja historii. Do lektur dla licealistów powinniśmy wpisać.

''Najdłuższa podróż'' jest znakomitą odtrutką na forsowaną z różnych stron perspektywę rosyjskich okularów na wojnę w Ukrainie, ukraińską tożsamość i historię.
Odtrutka podana jest w formie mieszanki - osobistych doświadczeń Oksany Zabużko i opisu wydarzeń, które wciąż żywo oddziałują rzeczywistość za naszą wschodnią granicą.

"Najdłuższa podróż" jest moim pierwszym spotkaniem z Oksaną Zabużko i myślę, że nie ostatnim. Jej esej o historii Ukrainy i jej relacjach z Rosją, głównie w ostatnich trzydziestu latach, choć niekiedy wybiegający nawet kilkaset lat wstecz, jest nadzwyczaj trafny. Do myślenia daje szczególnie opisana taktyka przejmowania przez Rosję wpływu w innych państwach, oparta na wyznaniach Jurija Bezmienowa, dawnego funkcjonariusza KGB. Aż się człowiek zaczyna zastanawiać na jakim etapie rosyjskiego planu jesteśmy my, Polacy, i czy Rosja przejdzie wobec nas do kolejnych etapów i jeśli tak, to kiedy.

Piekielnie dobry esej i zupełnie nowe spojrzenie. Nie powiem, że każdy musi przeczytać, ale jest to książka, której nie powinno się ignorować i odkładać na później

W eseju ukraińskiej pisarki mamy kalendarium ostatnich trzech wieków historii Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z Rosją od początku lat 90tych XX wieku. Służy to trzem wątkom: schemat rosyjskiego podporządkowywania krajów ościennych od czasów carskich. System władzy, osoby ją sprawujące, ustrój zmienia się, czasem ma większe, czasem mniejsze znaczenie. Niezmienna jest jedna cecha - połuda (mgła),jaką roztacza wokół siebie Rosja, by ukryć to co robi, by odwrócić znaczenia słów i czynów. Dotyczy to jej obywateli; państw, w których buduje swoje wpływy; a przede wszystkim zachodu, by utrzymać m.in. poczucie wyrozumiałości.
Inny wątek to osobiste i rodzinne doświadczenia związane z rusyfikacją, ocalaniem tożsamości, godności narodowej, wspomnienia sięgające czasów wielkiego głodu.

Przede wszystkim to jednak historia narodzin narodu, który wbrew wpływom sąsiada, wieloletnim procesom wynaradawiania, obojętności i niezrozumieniu zachodu, korupcji, biedzie rozpoczął budowę państwa obywatelskiego, tworzenia tożsamości poprzez oddolne, poziomo a nie pionowo ustrukturalizowane formy, stworzył podwaliny dla swojego istnienia.

Nie brak tu patosu, mitologizowania, heroizmu, złości, czy wielu innych emocji, jednak czas napisania i kontekst (rok 2022) usprawiedliwiają to, jak również formę, czasem wydającą się chaotyczną. Mimo wszystko ważna książka poruszająca wiele istotnych spraw, dotyczących nie tylko samej Ukrainy.

Mapa i terytorium. Pomagają studiować perspektywę i wpatrywać się aktywnie tak, by przystosowana już do raportów wojennych uwaga nie straciła ostrości. Oby jak najszybciej stały się tylko pamiątką z czasu.

Niesamowicie chaotyczna, przeczytałam z wielkim trudem. Na plus, że lepiej można zrozumieć to co dzieje się obecnie w Ukrainie.

Książka pisana "jednym tchem" ze wszystkimi tego wadami i zaletami. Lektura pozwala lepiej poznać genezę i przebieg konfliktu między Rosją a Ukrainą, natomiast obraz ten jest częściowo przesłonięty przez chaotyczny styl i patriotyzm autorki, co w efekcie powoduje że z częścią nie sposób się zgodzić.

Pisana na gorąco. Doświadczenie wojny toczącej się dziś w Ukrainie osadzone w szerokim (choć podanym w pigułce strawnej dla każdego czytelnika) kontekście historycznym, politycznym, społecznym. Książka bardzo ważna i bardzo potrzebna. Oby była czytana masowo jako odtrutka na rosyjską "połudę".
(Czym jest "połuda" czytamy na stronach: 145-147.)

(Czym jest "połuda" czytamy na stronach: 145-147.)

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023