Zapomniany człowiek

Okładka książki Zapomniany człowiek William Graham Sumner
Okładka książki Zapomniany człowiek
William Graham Sumner Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
45 str. 45 min.
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Forgotten Man
Instytut Ludwiga von Misesa
2022-12-02
2022-12-02
45 min.
Jan Lewiński
William Graham Sumner Ekonomia Gospodarka Socjologia Zapomniany człowiek The Forgotten Man Instytut Misesa

Esej ukazujący jak zwykły obywatel, zapomniany podatnik dźwiga na swoich barkach ciężar rządowego rozdawnictwa, interwencjonizmu i reform wesoło wprowadzanych w życie przez różnych "społeczników", bez wcześniejszego zastanowienia się czy koszt nie jest może zbyt duży.
Przy czym warto zauważyć, że autor napisał ten tekst w czasach kiedy wydatki rządowe nie przekraczały 10%. Z dzisiejszej perspektywy, kiedy to wydatki te w wielu krajach odpowiadają za niekiedy nawet połowę PKB, problem "zapomnianego człowieka" jest niezwykle aktualny.

Tekst na pewno wart przeczytania, skłania do refleksji nad sensem "państwa socjalnego" i promuje szerokie spojrzenie na kwestie społeczno-ekonomiczne, ale do takiego Bastiata i jego eseju "co widać a czego nie widać" to się nawet nie umywa.
Autor prezentuje stanowisko leseferystyczne.

• Zainteresowała mnie

Dodaj cytat z książki Zapomniany człowiek