Bestie zza Muru

Okładka książki Bestie zza Muru Robert Low
Okładka książki Bestie zza Muru
Robert Low Wydawnictwo: Rebis Cykl: Wars of Scottish Independence (tom 1) Seria: Powieść historyczna powieść historyczna
powieść historyczna
Wars of Scottish Independence (tom 1)
Powieść historyczna
Beasts Beyond The Wall
Rebis
2020-01-23
2020-01-23
powieść historyczna

Książka dobra ale zaprzysiężeni dużo lepsi jak dla mnie tylko ze tam jest wiecej tomów tu tylko 2 są kto wie jak by sie to zgrało jak by było wiecej ich. 2 tom mam na pewno przeczytam szkoda że autor umarł i nie bedzie wiecej jego książek chyba że wydadzą inne nie wydane jego u nas.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

6 byłych gladiatorów otrzymuje misje odnalezienia kobiety z dzieckiem która została uprowadzona za mur Hadriana, jeżeli im się uda dostaną nie tylko pieniądze ale także zostaną obywatelami rzymskimi.
Książka z początku strasznie wolno się rozkręca i czasami jest poprostu nudna a nadużywanie przez autora łacińskich zwrotów z których tylko część jest tłumaczona w przypisach na końcu staje się nużące.
Tak gdzieś w połowie akcja się rozkręca i zaczyna się ciekawie robić z tą całą pokręconą historią gdzie tak do końca nie wiadomo kto jest wrogiem a kto przyjacielem, końcówka niezła i teraz czas na tom drugi.

Dużo polecajek, informacji, dobrych opinii na innych serwisach, a książka nie dość, że przeciętna (bardzo),to jeszcze okropnie mnie wynudziła.

Sześciu gladiatorów zostaje wysłanych na, można by powiedzieć, samobójczą misję na południe Wysp Brytyjskich, konkretnie do Szkocji, aby uratować matkę z dzieckiem z rąk znanego im 'kolegi'. W trakcie zmagań zmuszeni są do przezwyciężenia własnych demonów i słabości, z czego Drust i Kag, w pewien sposób przywódcy grupy, muszą utrzymać wszystkich zwartych i gotowych na wszelkie niezaplanowane sytuacje.

Fabularnie nic ciekawego, miałem nadzieję, że chociaż nadrobi formą, ale tutaj też bez zaskoczeń. Przede wszystkim akcja rozgrywa się zbyt szybko - grupa dostaje misję, w pewnym sensie przymusową i bez możliwości rezygnacji, mija określony czas i 'bracia' z areny są już prawie na miejscu. Pomiędzy "muszą wyruszyć na północ" a "są na miejscu" jest tylko jedna linijka odstępu, w dodatku bez żadnego przerywnika w formie przerwy w tekście.

Opisy walk bardzo chaotyczne z pominięciem nawet nie szczegółów, a bardzo ważnych informacji. Sześciu gladiatorów walczy z dziesięcioma przeciwnikami, jedno pchnięcie, wystrzał z łuku, a pozostali przeciwnicy już nie żyją - jak zostali pokonani, kto ich pokonał i ile czasu im to zajęło? Tego już się raczej nie dowiemy.

Książka nadrabia jedynie bohaterami, są oni na tyle różnorodni, że nie sposób się z nimi nudzić. Jest to chyba jeden z niewielu aspektów książki, który mógłbym polecić - nawet jeżeli główni bohaterowie (nie wiem dlaczego wymienia się ich dwóch, Drusta i Kaga, skoro większą część akcji śledzimy na podstawie postępowań Drusta) nie są najciekawsi, bo ich historię, zachowanie i charaktery przyćmiewają bohaterowie poboczni.

Na plus również nawiązania mitologiczne, chociaż z tymi "jajami [wstaw imię jakiegoś boga]" trochę przesada.

Okres historyczny podczas którego rozgrywa się akcja jest dosyć ciekawy, mamy nawet kilka intryg, które są bardziej wstawkami informacyjnymi dla czytelnika a nie tłem dla fabuły, ale zawsze można jakąś wiedzę z tego wynieść. Co ciekawe - pojedyncze informacje były o wiele ciekawsze od noty historycznej już po treści książki, autor chyba wyrwał z jakiegoś podręcznika główne informacje na temat opisywanych czasów, a następnie streścił to jak tylko było to możliwe - wielka szkoda.

Po głównej i mało porywającej fabule nasi bohaterowie wracają do swoich spraw, oczywiście jako gladiatorzy zaraz pakują się w kolejne kłopoty, a sama książka kończy się nie inaczej, jak po prostu kolejnym przeskokiem w przyszłość, bez poinformowania czytelnika co się z nimi działo do tego czasu. A życie gladiatorów, zwłaszcza takich uwikłanych w różne intrygi, nie może być życiem szczęśliwym i spokojnym.

Książki tym razem nie polecę, dla fanów powieści historycznych osadzonych w starożytności znajdzie się wiele lepszych pozycji, w tym Conna Igguldena wymienionego w opisie książki, czy Simona Scarrowa.

"Sześciu gladiatorów w straceńczej misji, której stawką jest los Cesarstwa Rzymskiego. Ważą się losy Cesarstwa Rzymskiego”.

Z twórczością Roberta Low miałem okazję się już  zetknąć przy okazji świetnego, historyczno-przygodowego cyklu o walecznych  wikingach, zatytułowanego” Zaprzysiężeni”, traktujących o burzliwych  losach Orma Zabójcy Niedźwiedzia  i jego zaprawionej w licznych bojach załogi.  Jak widać  klimat i sceneria  Północy, naszego kontynentu, nadal są bliskie naszemu autorowi, choć tym razem fabuła prezentowanej powieści  „Bestie zza muru” przenosi nas do epoki starożytności i ery Cesarstwa Rzymskiego.
Całość wątków ogniskuje się wokół niesłychanie  niebezpiecznej misji, zleconej przez wpływowego Serwiliusza Structusa  dwójce byłych  gladiatorów, Drustowi i Kagowi. Jej celem jest odnalezienie ich byłego kompana, zwanego Psem. odpowiedzialnego za uprowadzenie pewnej, tajemniczej, kobiety wraz z  jej synem oraz  ucieczka z ziem Imperium. Ucieczkę za tzw. Mur Hadriana  na którym w odległej Bretanii kończy się administracja i władza Rzymu a zaczyna kraj wojowniczych i wciąż niepokonanych, kaledońskich plemion.
Tak zaczyna się szaleńcza wyprawa, której zawiedzie naszych bohaterów ( oraz ich towarzyszy) na krańce antycznego świata,  zmuszając ich, nierzadko,  do dramatycznych  wyborów, których samych po sobie by się nie spodziewali… Na naszą uwagę  zasługuje (i to trzeba wyraźnie podkreślić)  znakomicie  oddany klimat antycznego świata,  który wciąż  fascynuje, zachwyca i pobudza naszą wyobrażenie. Sugestywny  realizm,  ciekawie skonstruowana intryga,  mocna, wyrazista i trzymająca w napięciu akcja, niejednoznaczne  kreacje bohaterów (niektórzy mogliby stać się kanwą na osobną opowieść)  oraz  niezwykle realistycznie oddane sceny walk.
Owszem, fabuła z początku, być może,  nie powala dynamiką (do czego, w pewnej mierze, przyczyniają się liczne retrospekcje, dotyczące postaci, ale są  ważne)  z każdą jednak stroną akcja coraz bardziej rozkręca się i przybiera na sile. Sprawnie i ciekawie prowadzona narracja, nieprzewidywalność, mroczna tajemnica,  świetne dialogi, łatwość łączenia literackiej fikcji z prawdziwymi wydarzeniami i ogólna spójność powoduje że otrzymujemy  porządną historyczną opowieść, która pochłonie nas bez reszty.Reasumując.”Bestie zza muru”   Robert Low to  obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów twórczość tego pisarza oraz doskonały  przykład naprawdę dobrej literatury. Polecam

„Bestie zza muru” to pierwszy tom cyklu Wars of Scottish Independence. Opisuje los sześciu gladiatorów, którzy walczą o los Cesarstwa Rzymskiego. Akcja bowiem toczy się w momencie, gdy Cesarstwo Rzymskie chyli się ku upadkowi, w czasach rządów Septymiusza Sewera.
Drust i Kag to byli gladiatorzy, ale chociaż są już wolnymi ludźmi to wciąż prześladuje im piętno niewolnika. W swoim życiu mieli już wiele niebezpiecznych przygód, ale nie pomimo to nie są gotowi by zmierzyć z tym co ich czeka w Brytanii. Zmagają się z głodem i chłodem. Szukają miejsca do noclegu. Ich zadaniem jest odnaleźć Psa, byłego kompana, który uprowadził tajemnicza kobietę i jej syna. Zadanie proste, a jednocześnie nie. Konsekwencje niepowodzenia są ogromne.
Pomimo wspaniale oddanego klimatu świata antycznego, dobrze wykreowanych bohaterów i błyskotliwym dialogom, książkę czytało mi się ciężko. Może dlatego, że akcja rozkręca się bardzo powoli. Były momenty, kiedy chciałam odłożyć lekturę. Jednak gdzieś za połową książki robi się coraz ciekawiej. Nie brakuje tutaj krwi, intryg i niebezpieczeństw ze strony cesarza.
Książka na pewno znajdzie swoich fanów u czytelników lubiących powieści historyczne. Zwłaszcza te krwawe, brutalne i opisujące los niewolników. Ja pomimo, że nie potrafiłam wkręcić się w opisywaną historię sięgnę po drugi tom, ponieważ czuję, że może być o wiele lepszy od pierwszego.

Książka dobra, ale na pewno nie wybitna. Akcja toczy się w większości w Szkocji podczas rządów cesarza Septymiusza Sewera. Szkoda, że śmierć autora przerwała powstanie naprawdę ciekawej serii o burzliwych latach rządów Karakalli, Gety, Heliogabala i Makrynusa...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sześciu rzymskich komandosów wyrusza za Wał Hadriana, do Szkocji, by ratować z niewoli tajemniczą kobietę i jej syna.
Ciężki i nudnawy początek książki, być może ze względu na retrospekcje, może ze względu na dziwne przydomki bohaterów. Później było już lepiej i ciekawiej aczkolwiek nie powiem, że z niecierpliwością będę czekał na kolejny tom.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Starożytny Rzym to niebezpieczne miejsce. Nie tylko ze względu na przemykających nocą rabusiów lub innych typów spod ciemnej gwiazdy. Dużo większym zagrożeniem mogą być przechadzający się największymi ulicami w świetle dnia możni Cesarstwa. Oni bowiem knują czasem intrygi, w które wplatani są podlegli im, bogom ducha winni ludzie, tacy, jak np. bohaterowie powieści historycznej Bestie zza muru Roberta Lowa.

Drust i Kag to byli gladiatorzy. Mimo że są już według prawa wolnymi, pełnoprawnymi obywatelami, wciąż ciąży im piętno statusu niewolnika. Dodatkowo muszą martwić się o to, o co musi zatroszczyć się każdy mieszkaniec Cesarstwa – miejsce do spania i pieniądze na utrzymanie. Dlatego też przyjaciele formują grupę zwaną Braćmi Areny, która za odpowiednie wynagrodzenie podejmuje się trudnych zadań. Byli gladiatorzy mają za sobą już wiele niebezpiecznych przygód, ale mimo to nie są gotowi na to, co czeka na nich w dalekiej Brytanii. Udają się do tego kraju, by tam odnaleźć i uratować pewną kobietę i jej syna. Od samego początku misja wydaje się być podejrzana. Każdy kolejny krok za tytułowi mur będzie to uczucie tylko wzmacniać.

Bestie zza muru to książka, która wymyka się jednoznacznej ocenie. Jej akcja toczy się dość powoli, choć opisywane tu wydarzenia ociekają czasem krwią zarówno wrogów, jak i zwykłych mieszkańców Brytanii. Czytelnicy mogą obserwować zmagania bohaterów z nieprzychylną pogodą, przeciwnikami, ale i samymi sobą. Wszystko to opisane jest precyzyjnie, niezwykle realistycznie, co czasem przekłada się na obecność wielu brutalnych opisów potyczek.

Książka wydawnictwa Rebis to lektura dobra, choć nie każdemu przypadnie do gustu. Mnie nie do końca udało się wciągnąć w opisywaną historię. Mimo to muszę oddać autorowi Bestii zza muru, że dobrze wykreował zarówno świat, który przemierzają byli gladiatorzy, jak i samych bohaterów powieści.

Naprawdę bardzo dobra, świetnie napisana i niezwykle wciągająca książka. Polecam wszystkim miłośnikom powieści historycznych i osobom tak kochającym antyczny świat, jak ja. To doskonała, mistrzowska powieść historyczna.
Autor porwał mnie niezwykle barwną, bardzo działającą na wyobrażnię narracją. Brawa także dla tłumacza. Dobry przykład jest równie ważny, jak dobre pióro autora.
Nie będę opowiadać treści. Jak to w przypadku książek traktujących o antyku sporo się dzieje. Mnóstwo w niej także bohaterów, wydarzeń.
Jednak spokojnie. Całość jest tak świetnie prowadzona, iż nawet osoby niezbyt orientujące się w dziejach antycznego Rzymu spokojnie się w fabule odnajdą.
Akcja toczy się w momencie, gdy Cesarstwo Rzymskie chyli się ku upadkowi, w czasach rządów Septymiusza Sewera. Wtedy śmiałkowie, gladiatorzy, podejmują się takiej antycznej mission impossible. Muszą na krańcach ówczesnego świata, odnaleźć kobietę i jej syna. Zadanie wydaje się banalne. I takiej jest, ale dla nas żyjących w XXI wieku. Ponad 17 wieków temu nic proste nie było.
Dodatkowo zadanie musi być perfekcyjnie wykonane. Jego niepowodzenie odbije się dramatycznymi skutkami na całym Cesarstwie Rzymskim. O co dokładnie chodzi? Dlaczego ta kobieta i jej dziecko są tak ważni? Tego nie zdradzę. Zachęcam za to do lektury tej świetnie napisanej i bardzo ciekawie napisanej książki. Satysfakcja czytelnicza gwarantowana.
Największymi atutami książki są świetnie nakreślone realia historyczne. Autor, mający na swoim koncie wiele książek historycznych, zrobił to z dbałością o dosłownie każdy szczegół. W trakcie lektury mamy wrażenie przebywania w antycznym świecie, jakby akcja toczyła się tuż obok.
Poza tym świetne dialogi, prawdziwe mistrzostwo. Tutaj po raz kolejny brawa dla tłumacza, Magdaleny Hermanowskiej. Tłumaczka wykonała kawał porządnej roboty.
Całość na wielki plus.
Bestie zza muru to pierwszy tom nowej serii Braterstwo areny. Zapowiada się prawdziwa kilkutomowa uczta czytelnicza.

Cesarstwo Rzymskie nie ma się najlepiej, cesarz już dawno postradał zmysły, zaś żaden z jego synów nie wydaje się być odpowiednim zastępstwem. Rozwój wypadków nie wydaje się być korzystny dla nikogo, więc gdy Drust i Kag otrzymują ‘propozycję nie do odrzucenia’ bez zbędnej zwłoki wyruszają w daleką drogę z Cesarstwa aż do mglistych wzgórz Szkocji.

Czy uda im się wypełnić powierzone im zadanie? Co przyniesie im przyszłość? Czy przyjaźń i braterstwo przejdzie próbę złota czy może poddadzą się chciwości?
Bestie zza muru to niezwykle krwawa i realistyczna opowieść o braterstwie i przetrwaniu, pełna agresji, zdrady i brutalności. Gdy grupa wyzwoleńców rusza by odbić z rąk dawnego towarzysza Julię i jej syna, przewrotny Los złośliwie zaciera ręce i chichocze w rękaw, gotów pokrzyżować byłym gladiatorom szyki.

W powieści Roberta Low’a na pozór nie dzieje się wiele. Nasi bohaterowie mają do pokonania długą i niebezpieczną trasę, wrogów do zabicia, misję do wykonania, ot taka tam powieść drogi. Nie dajcie się jednak zwieźć pozorom, na wyboistym trakcie między Cesarstwem a Szkocją protagoniści stoczą bój nie tylko z nieprzychylnymi tubylcami i srogą pogodą, ale przede wszystkim z dręczącymi ich demonami.

Ta na poły historyczna, na poły fantastyczna powieść ma w sobie ukryte drugie dno. Autor sprawnie ukazuje jak nieludzko trudne i okrutne było życie niższych warstw społecznych w Rzymie, który w naszych oczach przecież jest kolebką cywilizacji i rozwoju. Jak ogromnym wyzwaniem było zdobycie wody czy wyżywienie rodziny, jak niewiele praw mieli wyzwoleńcy czy niewolnicy i z jaką łatwością patrycjusze posyłali ich na śmierć.

Jeśli więc macie ochotę rzucić okiem na życie gladiatorów, przejść się uliczkami Rzymu, pełnymi szpiegów i oszustów czy zajrzeć na dwór szalonego cesarza i jego rozpieszczonych synów, to znaleźliście się we właściwym miejscu. Bestie zza muru dostarczą wam historię pełną agresji i śmierci, zdrady i oszustw ale jednocześnie osnutą braterstwem niezwiązanym krwią, ze szczyptą folkloru, magii i nienaturalnie ogromnych zwierząt!

Polecam

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis
#współracarecenzencka
#współpracabarterowa
#współracareklamowa

Czy uda im się wypełnić...

• Bardzo
  • Powieść historyczna