Fatum

Okładka książki Fatum Max Czornyj
Okładka książki Fatum
Max Czornyj Wydawnictwo: Filia Cykl: Komisarz Eryk Deryło (tom 11) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Eryk Deryło (tom 11)
Mroczna strona
Filia
2023-05-17
2023-05-17
literatura polska strach śmierć tajemnica zbrodnia zabójstwo

Zawyżam ocenę trochę z sentymentu i dlatego że wcześniejsze cześci były naprawdę dobre. Tutaj , no cóż, mamy zgrabną historię przedstawioną nieco chaotycznie i z kilkoma rażącymi błędami i niedociągnięciami. Przydałaby się dokładniejsza korekta. Wynurzenia o bogu wydają mi się zbędne i nic nie wnoszące reszta ok, ale Panie Autorze proszę poprawić jakość , bo zaczyna to przypominać masówkę...

Jest to moja pierwsza przeczytana książka tego autora. Scenariusz był dla mnie dość wciągający, bo zwiedzanie opuszczonych miejsc to jedno z moich zainteresowań. Książka momentami wciąga, ale z drugiej strony wiele wydarzeń jest moim zdaniem mocno "przerysowanych" i mało realnych. Również niektóre zachowania są mocno wyolbrzymione, a i nazwisko jednej z postaci uległo nagłej zmianie (być może błąd w druku, kto czytał ten wie, o co chodzi). Nie przypadły mi do gustu również wywody obrażające wiarę w Boga, które nic nie wnosiły do treści książki. Ogólnie książka w miarę ciekawa, ale po inne tego autora raczej nie sięgnę.

Jest to 11 tom serii o komisarzu Eryku Deryle. Tym razem musi się zmierzyć wraz z nowo przydzieloną komisarz w kolejnej sprawie. Ofiara zostaje spalona żywcem w przygotowanej specjalnie klatce, a sprawca zostawia dziwną wiadomość. Zawiłość sprawy utrudnia znalezienie osoby odpowiedzialnej. Im więcej poszlak i dowodów, tym bardziej wszystko nie ma sensu. Jaki motyw miał sprawca? Czy uda im się go złapać?

Historia wciąga, natomiast wydaje mi się, że dużo odstaje jakością od poprzednich części. Chaotyczna, jednocześnie bardzo łagodna, już nie mówiąc o tym, że były dwie sytuacje, gdzie historia "zgrzytała" ze sobą, np. najpierw drzwi były otwarte, aby kilka akapitów później miały być zamknięte.

Na pewno plusem tej historii jest ciekawy modus operandi. Jakoś udało się wpleść w to motyw religijny i nawet grało to ze sobą. Same zbrodnie są dosyć "mało widowiskowe" w stosunku do poprzednich części, ale w mojej ocenie nie jest to okej. Trochę przyzwyczaiłam się do brutalności tej serii.

Ciężko jest mi to podsumować. Z jednej strony wciąga i płynie się przez historię, ciekawe motywy sprawcy, ale z drugiej strony są błędy w historii, jest chaotyczna, a same sprawy nie mają aż takiej brutalności i rozlewu krwi.

Mogę napisać tylko jedno: wspaniała seria! No ale że Tamara...... Sami poczytajcie!

ogólnie dobrze się czytało, ale czegoś mi brakowało.... niby pomysł fajny choć dość mało prawdopodobny, akcja się działa w swoim tempie. jednak moim zdaniem to najsłabsza pozycja z serii o komisarzu Deryło :(

Chyba mam już dość pana komisarza ! I te irytujące " mlaskanie " bohaterów !

Chyba mam już dość pana komisarza ! I te irytujące " mlaskanie " bohaterów !

Muszę przyznać, że nawet łezka mi się uroniła przy ostatniej scenie z Tamarą 💔
Jeśli chodzi o samą kryminalną stronę fabuły to nic mnie nie zdziwiło. Fajnie się słuchało i tyle.

Muszę przyznać, że nawet łezka mi się uroniła przy ostatniej scenie z Tamarą 💔

Jakość, nie ilość Panie Czornyj. Przeczytałem, ale ciężko będzie mi sięgnąć po 12 tom

Czyżby słabsza forma autora dała znać o sobie podczas pisania tej książki? Niby jest kolejna porcja makabrycznej zbrodni, ale cała otoczka jak dla mnie zbyt wydumana, taka trochę dla osób zaawansowanych w arkanach religii, aby móc zrozumieć tok myślenia śledczych. Komisarz Deryło trzyma formę, choć duchy przeszłości nie dają o sobie zapomnieć, Tamara powoli odchodzi, a przed jej zastępczynią- następczynią Dmitris wysoka poprzeczka...

Zacznę od złośliwości.
Deryło walczy ze zbrodnią, jak Czornyj z Mrozem o palmę pierwszeństwa wśród najpłodniejszych twórców w Polsce :-)
Co do książki, jak lubiłem pierwsze powieści, tak dla mnie pewna formuła się wyczerpała, nie czuję tego.

Zacznę od złośliwości.

• Kryminał