Za granicą

Wojciech Chmielarz Wydawnictwo: Marginesy kryminał, sensacja, thriller
Marginesy
2023-05-31
2023-05-31
thriller Chorwacja małżeństwo rodzina wakacje zbrodnia dramat uczucia

Urlop

Książka, która stawia na nogi jak mocna, czarna kawa.
Bardzo ciekawi bohaterowie, fabuła i oczywiście zakończenie.

Na uwagę zasługuje połączenie chorwacko-szwedzko- polskie. Z tej mieszanki po prostu musiała wyjść wyjątkowa powieść.

Książka, która stawia na nogi jak mocna, czarna kawa.
Bardzo ciekawi bohaterowie, fabuła i oczywiście zakończenie.

Idealna na wakacje. Inna, lżejsza niż pozostałe autora

Idealna na wakacje. Inna, lżejsza niż pozostałe autora

Portfel Marka zostaje znaleziony na 158 stronie.

Portfel Marka zostaje znaleziony na 158 stronie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

No przepraszam, ale to nie jest kryminał do jakiego przyzwyczaił nas Pan Chmielarz ! Uczciwie by było od razu poinformować czytelnika że to obyczajówka . Dla mnie trochę nudnawa wiele naciąganych wątków, takie tam czytadło które robi się ciekawe dopiero po 2/3 książki. Słabo jak na tego autora. Chyba terminy goniły i trzeba było coś napisać ...

Z początku wydaje się być kryminałem pisanym pod tezę oraz schemat zasięgów masowego odbiorcy; letniego czytadła na plażę, takiego trochę dla polskiej klasy średniej bawiącej na wakacjach, czemu nie na przykład w Chorwacji? Schematyczność dialogów i zachowań (czy z każdą poranną lub wieczorną sceną w domu musimy dowiadywać się, że bohater idzie się wysikać?) może irytować, ale powieść ma swoje momenty i potrafi zaskoczyć (na przykład ja źle wytypowałem trupa, o którym dowiadujemy się już z notatki na okładce z tyłu). W miarę rozwoju sytuacji napięcie zdecydowanie jednak rośnie, trzyma w szachu, a atmosfera gęstnieje i pobudza niczym rakija, co, podsumowując, prowadzi do zaskakującego skądinąd rozwiązania akcji.

Książkę czyta się szybko, kryminał w sam raz na urlop, ponieważ przenosi nas do Chorwacji, gdzie dwoje Polaków wraz z dzieckiem wyruszają na wakacje. W połowie trochę mnie lektura irytowała, a szczególnie główna bohaterka i jej rozterki. Akcja nabrała tempa przy końcówce książki.

Autora cenię najbardziej za "Żmijowisko". Jeśli chodzi o "Za granicą", mam mieszane odczucia i na tym poprzestanę.

Byłam ogromnie zdziwiona na początku, że tak dobry kryminalny autor zaczął pisać nacechowane erotycznie teksty. Dopiero pod koniec akcja totalnie się rozkręca i nabiera niespodziewany bieg.
Para z dzieckiem wyjeżdża na wspaniałe wakacje do Chorwacji. Na drodze spotykają młoda, piękna Norweżkę, która ich wakacje zmieni w piekło.

Już dawno natknęłam się na opinie pełne zawodu, że niby kryminał, a taka obyczajówka do połowy. Ja rozpoczęłam przygodę z twórczością Chmielarza właśnie od tego gatunku i bardzo się polubiliśmy. Seria z Mortką całkiem całkiem, trylogia Wapira skradła mi serce. A teraz… sama nie wiem…. Część obyczajowa ok, trochę za dużo detali pt. umyła zęby i zmieniła koszulkę, ale ok , wybaczam. Płynność języka obcego obojga małżonków- mało realna. Cała intryga- dratwą Szewczyka utkana, no tak jakby pan Wojtek już śpieszył się na plażę. Skoczyłam szybko, nudy nie było, zachwytu również brak.

Początek bardzo słaby. Akcja zaczyna się dopiero w połowie. Zakończenie zawiera niesamowite zbiegi okoliczności, ale ogólnie nie najgorsze.

• Przeczytane 2023
  • Audiobooki