Bestariuszek. Niewidzialni pomocnicy

Bosz
2018-11-15
2018-11-15
44 min.
dla dzieci stworzenia słowiańszczyzna bestariusz bestariuszek

Takiej książki zdecydowanie brakowało w naszej biblioteczce. Z niejakim zażenowaniem przyznaję, że kompletnie obce mi były słowiańskie wierzenia, a to przecież nasze dziedzictwo.

Witold Vargas w pięknie wydanej książce pt.: "Bestariuszek. Niewidzialni pomocnicy" w bardzo przystępnym dla najmłodszych języku przybliża nam 20 postaci słowiańskich stworzeń towarzyszących wiejskiemu ludowi w trudach jego codzienności.

O wielu z nich nigdy wcześniej nie słyszałam.
Dola, Chobołd, Domowik, Grzenia, Trusia, Bahan czy Bzionek to tylko część z nich, a każdy wyglądał inaczej i zajmował się czymś innym, choć czasem miały podobne zadania.

Książka bardzo ładnie wydana, w większym formacie i w twardej oprawie. Charakteru dodają jej niepowtarzalne ilustracje stworzone przez samego autora.

Jedne chroniły domowników, zapewniały im dobrobyt, pomagały w codziennych obowiązkach, opiekowały się zwierzętami, albo zmagały się ze złymi duchami, które nawiedzały domostwa. Dbały o spokojny sen i o ogień w piecu. Warto było dbać o te stworzenia.

Były też takie, które przynosiły utrapienie, biedę, albo gdy je obrażono sprawiały domownikom kłopoty.

Każde z tych niezwykłych stworzeń pełniło konkretną rolę, jedni byli mile widziani, inni już trochę mniej, jednak szanowano te stworzenia i ich swoistą magię, którą ze sobą niosły, choćby miała się objawiać w prostych, domowych czynnościach.

Znajomość tych słowiańskich stworków obecnych w legendach i podaniach słowiańskich to niezwykle dziedzictwo, które zostało zebrane w tej pięknie zilustrowanej książce, by pokazać najmłodszym czytelnikom zupełnie inne duszki i istoty, niż te powszechnie znane.

Nie martwcie się, nie będzie strasznie, ani mrocznie, po lekturze tej książki co najwyżej dzieci mogą przeszukiwać zakamarki domu, w poszukiwaniu różnych stworków 😉

Każde z tych...

• Chcę dać w prezencie