Kryminalna Skandynawia

Pascal
2023-06-28
2023-06-28

#czytam_se

"Je­śli uma­wiasz się ze Szwe­dem, mu­sisz wie­dzieć, że punk­tu­al­no­ść jest wy­so­ko ce­nio­na. Nie za wcze­śnie, nie za pó­źno, naj­le­piej prick, czy­li do­kład­nie o umó­wio­nej go­dzi­nie. Cza­sa­mi wy­ba­cza się kwa­drans stu­denc­ki, acz­kol­wiek nie za­wsze. A je­śli nie by­li­ście umó­wie­ni, przy­go­tuj się na roz­cza­ro­wa­nie. Nie­za­po­wie­dzia­ne wi­zy­ty nie są zbyt mile wi­dzia­ne."

Na szczęście my się umawiać nie musimy i możecie wpadać do mnie kiedy tylko chcecie :) chociaż ostatnio mnie tu mało, bo na pudle WOŚPowe sprawy.

No ale jestem i dziś chciałabym Wam polecić "Kryminalną Skandynawię", czyli reportaż o 10 kryminalnych sprawach, które wstrząsnęły Skandynawią. Monika Danielsson, Autorka podcastu Kryminalna Skandynawia i tej książki, specjalnie dla nas wyszukała historie, które na długo zostają w pamięci. Najbardziej przerażające jest to, że wszystko wydarzyły się naprawdę, i za każdą zbrodnią stoi człowiek...

Jeśli lubicie takie tematy, to książka jest właśnie dla Was. Dajcie znać, czy planujecie :) a jeśli już za Wami, to podzielcie się swoją opinią.

#czytam_se

Nie słucham podcastów. Obcy jest mi taki sposób wyrażania siebie i przekazywania informacji. Monika Daniellson to twórczyni jednego z nich. Autorka opowiada o wydarzeniach, które wstrząsnęły Szwecją- morderstwach, napaściach i intrygach. Część z nich postanowiła przedstawić na stronach książki. W takiej sytuacji nie mogłabym powiedzieć temu tytułowi „nie”.

“Kryminalna Skandynawia” to niezwykłe połączenie elementów, które w literaturze cenię i lubię. Z jednej strony bowiem książka ma niezwykły, mroczny i niepokojący klimat, a przedstawione w niej wydarzenia idealnie wpisują się w kryminalny schemat. Każdy rozdział publikacji dotyczy innej sprawy i jest na niej bardzo dobrze skoncentrowany, przedstawiając czytelnikom najważniejsze aspekty- przebieg wydarzeń, profil sprawcy i ofiary, klimat miejsca. Podczas lektury miałam wrażenie, jakbym czytała dobry kryminał. Na stronach „Kryminalnej Skandynawii” znalazłam bowiem dokładnie to, czego zawsze szukam w swoim ulubionym gatunku. Książki kryminały od lat są u mnie na pierwszym miejscu.

Z drugiej zaś strony „Kryminalna Skandynawia” to przede wszystkim reportaż, a pod tym względem wypada jeszcze lepiej, korzystniej i bardziej przekonująco. Daniellson opowiada zachęcająco, umiejętnie przyciągając uwagę czytelnika i sprawiając, że łatwo zaangażować się w lekturę, stać się uczestnikiem opisywanych wydarzeń i w czasie czytania doświadczać żywych emocji. Dobry reportaż powinien ukazywać wybrany temat z wielu perspektyw, być dopracowany i szczegółowy oraz wykorzystywać dostępne materiały. „Kryminalna Skandynawia” zdecydowanie zalicza się do ważnych pozycji wśród publikacji należących do literatury faktu.

Tym, co zwróciło moją uwagę podczas lektury, jest bardzo dobry styl Daniellson. Autorka opowiada w taki sposób, że przekazuje istotne informacje i opisuje trudne wydarzenia, ale nie męczy przy tym i nie nudzi. Pozwala, by wyobraźnia czytelnika pracowała, a zmysły stały się wyostrzone. Daniellson miała świetny pomysł, by wykorzystać odniesienia do polskiego systemu karnego, porównując jak wyglądają różnice w przepisach, klasyfikacji przestępstw czy nawet nazewnictwie między Polską i Szwecją, co uprościło i nieco złagodziło ciężką lekturę.

Podczas czytania zauważyłam duże przygotowanie autorki, wysiłek, czas i zaangażowanie, które w takim połączeniu przełożyły się na powstanie znakomitego tytułu. Daniellson wykorzystała materiały źródłowe, przedstawiając imponującą bibliografię. Każda opisana sprawa została także udokumentowana i pogłębiona poprzez opublikowanie fotografii ukazujących miejsca i bohaterów z książkowych historii.

Moim zdaniem nie można było zrobić tego lepiej. Publikacja jest interesująca, cenna i dobrze napisana. „Kryminalna Skandynawia” przypadnie do gustu zarówno pasjonatom kryminałów, jak i osobom ceniącym literaturę faktu. Bardzo polecam.

“Kryminalna...

,,Kryminalną Skandynawię" czytało mi się bardzo dobrze. Napisana ciekawie, trzyma w napięciu i bardzo dobrze przeprowadza przez prawdziwe zbrodnie, które wydarzyły się w Szwecji. Bardzo podobał mi się sposób narracji - głównie z perspektywy działań policji i najbliższych osób pozwala zrozumieć, jak żmudne potrafią być dochodzenia.

Może trochę na minus wstępy do poszczególnych rozdziałów - mam wrażenie, że z perspektywy czytelnika nie jest aż tak ważne, gdzie leży dane województwo, ile ma kilometrów kwadratowych oraz jaka jest odległość pomiędzy poszczególnymi miastami. Także ze względu na fakt, że terminologia szwedzka podczas dochodzeń jest inna niż w Polsce i nie da się jej przetłumaczyć jeden do jeden, pewne określenia zostały zapisane po szwedzku. Do części można się przyzwyczaić i zapamiętać, inne nazywałam w myślach "ich CBŚ", "jakiś program kryminalny". Było to trochę dezorientujące,

Podsumowując, książka zdecydowanie warta polecenia, zwłaszcza dla fanów true crime, którzy lubują się w poznawaniu procesów dochodzeniowych.

Może trochę na minus wstępy do...

M. Danielsson "Kryminalna Skandynawia"

Książka M. Danielsson pt. “Kryminalna Skandynawia” została wydana w wydawnictwie Pascal pod koniec czerwca 2023 roku. Jest to publikacja z gatunku true crime. Autorka zapoznaje Czytelników z dziesięcioma sprawami kryminalnymi, które miały miejsce na terenie Skandynawii, a konkretniej w Szwecji i tutaj trochę zmylił mnie tytuł, bowiem myślałem, że omawiane historię będą dotyczyły całego regionu, nie tylko jednego państwa.
Na wstępie Danielsson podaje trochę ciekawostek na temat Szwecji, jakie obowiązują tutaj zwyczaje, jaka jest ogólnie mentalność tej nacji, np. mówienie komuś na “ty” jest na porządku dziennym. Szwedzi są postrzegani jako naród powściągliwy, ale też punktualny. Zawsze znajdą czas na tzw. fikę czyli przerwę na kawę ciastko… Co ważne w aspekcie edukacyjnym autorka dodaje również opis różnic pomiędzy prawem w Polsce i w Szwecji. Potem przechodzi już w każdym rozdziale do opisu szokujących spraw. Opis każdego z przypadków był wnikliwy i zawierał mnóstwo szczegółów, za co wielki plus na autorki. Czytając można było poczuć grozę tamtych wydarzeń. Czytałem książkę w formie ebooka i choć publikacja zawiera sporo zdjęć to jakość ich pozostawia niestety wiele do życzenia a szkoda.
Każda z przedstawionych historia była interesująca i inna. Jednak najbardziej wstrząsnęły mną rozdziały na temat seryjnego mordercy - Thomasa Quicka oraz zabójstwo czteroletniego chłopca (ostatni rozdział). Autorka wykonała na pewno kawał świetnej pracy, zapoznaje Czytelnika z wieloma niuansami na temat spraw, które były kluczowe do rozwiązania każdej z nich. Czytałem z nieskrywaną ciekawością i było warto! Publikacja jest jak najbardziej godna polecenia, zachęcam bardzo do zapoznania się z najbardziej szokujący sprawami ze Szwecji!

M. Danielsson "Kryminalna Skandynawia"

Super

Super

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Część historii powtarzała się z tymi z podcastu, ale lekturę chłonie się bardzo szybko
Plusem na pewno są niuanse różniące polskie prawo i działania naszej policji od szwedzkiej

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobrze napisany zbiór przedstawiający kilka spraw kryminalnych, mających miejsce w Szwecji. Niektóre znane są z podcastu, który prowadzi autorka.
Możemy dowiedzieć się jak działa szwedzki system karny, bo autorka dodała odpowiednie wprowadzenie. Czy jest lepszy, czy gorszy od polskiego, nie mnie oceniać, ale dobrze że mamy różną perspektywę.

6+/10

6+/10