Piotr Rzeźnik - zdrajca z Izbicy

Femi
2023-01-01
2023-01-01
Izbica Kolaboracja Holokaust II wojna światowa

Potomek bandyckiej rodziny z Izbicy na 5 stronach dokonuje psychoanalizy swojego przodka, a na pozostałych 250-ciu naszego polskiego katolicko-nazistowskiego społeczeństwa. Na szczęście swoich sąsiadów Michał już nie słucha antysemickich księży, tak jak jego czcigodni przodkowie, więc możemy mieć nadzieję, że ze strony jego rodziny już obywatelom polskim żydowskiego pochodzenia nic nie grozi( etniczni Polacy chyba nie mają takiej gwarancji- zależy jaka będzie stawka za wystawienie frajera). Dzięki przedsiębiorczości dziadka-stryjka Piotrka i jego braci rodzina Rzeźników istotnie zmieniła swój status ekonomiczny, kolejne pokolenie pozbyło się po dobrej cenie trefnej własności(paserstwo),więc wnuczek Michałek może grać rolę sumienia narodu polskiego. Czasami wydaje się, że szantażuje mieszkańców Tarnogóry i Izbicy zrobieniem użytku z posiadanych haków jeżeli będą wypominać przeszłość rodziny Rzeźników
Jak ktoś chce się zapoznać z rzetelną analizą postaw ludzkich w czasie II wojny światowej polecam "Żołnierzy:protokoły walk.." Naitzel, a tą monografię wybitnego warszawskiego antysemitologa można postawić obok książek Bubla, Grabowskiego i Grossa. Czekam na podobną książkę potomka oprawców z Wołynia - tam to dopiero naczytamy się "odkrywczych" prawd o strasznym polskim narodzie.

Bardzo dobra pozycja. Opisano losy osoby - ewidentnie negatywnej. W historii również tacy się zdarzali, nie tylko bohaterowie. Tutaj mamy odmienny punkt widzenia - zdradę, morderstwa, denuncjację, współpracę z wrogiem. Ciekawie jest poznać te tragiczne czasy od drugiej strony, szczególnie że autor skupia się na członkach swojej rodziny. Nie są to osoby nieznane, ale przodkowie autora wymienieni z nazwiska, którzy nie sprostali epoce, w której przyszło im żyć. A w historii Polski również tacy się zdarzali i było ich dość sporo - wymienionych w tej pozycji. Polecam, by wyrobić sobie inny punkt widzenia czasów wojennych, Holokaustu i epoki rozliczeń. Taka książka była potrzebna.

Życie to splot przypadków. Tak w skrócie możne powiedzieć po przeczytaniu książki Michała Rzeźnika. I nie chodzi tylko o to w jaki sposób odkrył historię swojego stryjecznego dziadka. Te przypadki to również wojenne losy polskich i żydowskich mieszkańców Izbicy i okolic. Mało kto chciałby poznać haniebą przeszłości swojej rodziny, i na dodatek podzielić się nią z obcymi. Ta lektura to przestroga, jak nie należy żyć i przypomnienie, że za złe uczynki trzeba będzie kiedyś odpowiedzieć przed innymi.

Tak jak autor książki przypadkiem natknęłam się na książkę "Izbica, Izbica" Rafała Hetmana i dowiedziałam się jak straszna jest historia miejscowości, z której pochodzą oboje moi rodzice. Wspomniana w książce pani Błaszczyk, która uratowała życie swojego sąsiada, była przyjaciółką mojej rodziny. Po przeczytaniu książki Hetmana zaczęłam zadawać w domu dużo pytań o to, dlaczego w ogóle się nigdy u nas o tych wydarzeniach nie mówiło, dlaczego nikt nigdy nie przekazał mi tak ważnego faktu o osobie, którą widziałam tyle razy. Kompletnie nie mogę zrozumieć tej postawy i oddaje ogromny szacunek autorowi za działania przeciwko zmowie milczenia i mówienie głośno o tych wydarzeniach, mimo bólu jaki to ze sobą niesie. Ale też za na pewno ogromną pracę włożoną w śledztwo. Mam nadzieję, że i mi uda się kiedyś zebrać i dowiedzieć więcej, choć strach pomyśleć czego mogę się doszukać.

Dobra książka. Godna polecenia dla wszystkich Polaków - nie tylko tych zainteresowanych historią okresu okupacji.

• Trzeba mieć w życiu priorytety
  • Przeczytane w r 2023
  • Może kiedyś