Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski

Okładka książki Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski Krzysztof Pyzia
Okładka książki Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski
Krzysztof Pyzia Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2024-04-24
2024-04-24
literatura polska historia humor

Okładka książki Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk nr 4 (68)/2021 Aneta Afelt, Jerzy Duszyński, Małgorzata Kossowska, Anna Ochab-Marcinek, Radosław Owczuk, Krzysztof Pyzia, Andrzej Rychard, Tomasz Smiatacz, redakcja pisma Academia
Academia. Maga... Aneta Afelt, Jerzy ...
Okładka książki Jerzy Dziewulski o kulisach III RP Jerzy Dziewulski, Krzysztof Pyzia
Jerzy Dziewuls... Jerzy Dziewulski, K...
Okładka książki Ile oni wiedzą o Tobie? Szpiedzy i podsłuchy w Polsce Bruno Kowalsky, Krzysztof Pyzia
Ile oni wiedzą... Bruno Kowalsky, Krz...

Ależ to było złe... Autor pokusił się o zbiór ciekawostek związanych z polskimi władcami, z których większość sprawia wrażenie spisanych z wikipedii. Całość jest jednak jedynie tłem dla niespełnionego kabareciarza, który na siłę stara się przekonać, że jest niezwykle śmieszny. Bo wiecie, nazwisko Mazowiecki jest podobne jak Morawiecki! Nie śmieszne? No to kilka stron dalej rzućmy ten sam "żart". Dodajmy do tego dziesiątki nawiązań do seksu, bo przecież czytelnik będzie zrywać boki za każdym razem, gdy pojawi się słowo "dupa" lub "cyc", o wielorakich określeniach penisa nie zapominając. Czekałem tylko na moment, w którym pojawi się chłop przebrany za babę i... Autor nie zawiódł. Na siłę wcisnął wątek Stanisławy Walasiewicz, którą nazwał Panem Stanisławem. Stężenie bezbeku i żenady wywaliło ponad skalę.

Jak to w historii: absurd goni absurd.
Jeśli masz choć odrobinę dystansu w sobie-ta książka poprawi Ci humor! Dla mnie to złoto. Śmiałam się w głos. Nie mam pojęcia ile z niej jest prawdą, ale też nie mam zamiaru tego dociekać. Dawno się tak dobrze nie bawiłam.
Drogi Autorze, poproszę o więcej!🫶🏻😆

Jak to w historii: absurd goni absurd.
Drogi Autorze, poproszę o więcej!🫶🏻😆

„Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski” to pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy z nas, a autor zdecydowanie powinien być przykładem tego, jak powinno uczyć się historii!!
Osobiście nigdy nie byłam fanką historii w szkole i nie ukrywam, że moja wiedza z tej dziedziny ma spore luki, dlatego chętnie sięgnęłam po ten tytuł, który pozwolił mi nieco poszerzyć wiedzę, a do tego zrobić to w niezwykle przyjemny, ale również bardzo zrozumiały sposób!
Krzysztof Pyzia podzielił książkę na kilkanaście rozdziałów, a niektóre z nich jeszcze na podrozdziały. Pozwala to na niezwykle przejrzystą formę książki, która kolejno skupia się na poszczególnych tematach, ale również i kolejnych władcach naszego kraju! Autor poprzez anegdoty, ale również niepodważalne fakty opisuje dzieje, o których wcześniej mało kto słyszał. Przedstawia nam ciemną stronę dziejów Polski, pokazując, że tak naprawdę walka o władzę toczy się nie od dziś, a od zarania dziejów. Najbardziej przypadło mi do gustu przedstawienie przez autora liberum Veto, które kiedyś stosowano i to, w jakiej formie je wykorzystywano! Niezwykle podoba mi się otwartość autora, to, że bez ogródek pisze stwierdzenia w stylu „... dorwali się do koryta” bez owijania w bawełnę, jakoby ktoś miał w planach działanie dla dobra kraju. Autor przedstawia historię, która tak naprawdę niewiele się zmieniła, bo władcy jedynie nie noszą przydomków króla, nie mają na głowie korony, ale w dalszym ciągu każdemu chodzi wyłącznie o własne dobro i wypełnienie swojego portfela do pełna.
Lekkość, z jaką autor przekazuje, całą posiadaną wiedzę sprawia, że naprawdę chce się to czytać i robiłam to z wielką przyjemnością. Historię w swoim życiu w znacznym stopniu zaczęłam już nadrabiać, bo zaszczepił ją we mnie mąż, który jest jej ogromnym fanem, ale sam w książce odkrył wiele niuansów, o których wcześniej nie wiedział. Nie miałam ochoty kończyć czytania, chciałam zdecydowanie więcej i już wiem, że książki autora są w moim must have do nadrobienia!
Dodatkowo wspaniałe wydanie ubogacone wieloma istotnymi ilustracjami i testem na prawdziwego Polaka, który z pewnością nie każdy zda!
Ja bardzo serdecznie polecam, bo wierzcie mi, że naprawdę warto!!

Autor zabiera nas w podróż po dziejach Polski, opowiadając o zabawnych, a czasem absurdalnych wydarzeniach, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Dowiesz się m.in. o tym, jak król uciekł z własnego ślubu, jak Polacy walczyli z niedźwiedziem za pomocą rożna, a nawet o tym, jak pewien szlachcic zjadł 100 kotletów schabowych na raz!

Książka jest pełna anegdot i ciekawostek, o których pewnie nigdy wcześniej nie słyszałeś. Pyzia świetnie łączy fakty historyczne z humorem, co sprawia, że czytanie staje się prawdziwą przyjemnością.

"Wyszło jak zwykle..." to nie tylko zabawna, ale też pouczająca lektura. Autor w przystępny sposób przedstawia ważne momenty w historii Polski, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć przeszłość naszego kraju. 🇵🇱

Książkę polecam każdemu, kto chce poznać historię Polski w nieco inny sposób.

Książka jest pełna anegdot i...

Wyszło jak zwykle… to z usilnymi staraniami autora, żeby uczynić tę książkę zabawną. Niestety, rynsztokowy humor i fakty z historii na poziomie podstawówki przedstawione jako wielkie odkrycia, to nie moja bajka.

"Wyszło jak zwykle" to historyczna podróż przez dzieje Polski z przymrużeniem oka. W formie anegdot śledzimy rozbrajające, zabawne, pechowe i tragikomiczne sytuacje z udziałem znanych Polaków i ich większy lub mniejszy pływ na dalsze losy naszego kraju.

Muszę przyznać, że zawsze z lekkim dystansem podchodzę do podobnych publikacji z obawy przed zbytnio naukowym podejściem, gdy nie jestem specjalistką dziedziny lub wprost przeciwnie - zbyt infantylnym. Na szczęście książka pana Pyzi była dla mnie przemiłym zaskoczeniem. Autor doskonale zbalansował historyczne fakty i źródła z niezwykle sympatycznym poczuciem humoru, tworząc niezwykle przystępną i miłą w odbiorze publikację.

Szczególne nastawienie jest tu na gafy naszych dawnych władców i królów, choć i o czasach bliższych współczesności znajdzie się sporo opowiastek. Autor uchyla rąbka tajemnicy, przedstawiając największe wpadki i wymysły wielkich Polaków w sypialni, zarysowuje tragiczne wtopy związkowe, zaprasza z władcami do uginających się od jadła stołu na potężne uczty, niekiedy kończące się śmiercią, przedstawia wpadki związane z polityką i codziennymi zainteresowaniami czy osobowościami różnych postaci historycznych. Wszystko napisane lekkim piórem, opatrzone wstawkami z cynicznymi komentarzami autorami, które dodatkowo ubarwiają już i tak przezabawne scenki :)

Świetnym dodatkiem są również grafiki i zdjęcia przywołujące opisywanych delikwentów, a czasem nawet obrazujące konkretne sytuacje, co dodatkowo pobudzało wyobraźnię ;)

Czytałam z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem i polecam każdemu - świetna opcja na relaksującą lekturę :)

Super się słuchało na poprawę nastroju i w ramach rozrywki. Myślę, że wykonanie lektora i sam audiobook jest atrakcyjniejszy w odbiorze niż książka papierowa. Dużo absurdalnych sytuacji ze znanymi i mniej znanymi Polakami w roli głównej. Dla mnie odrobinę za dużo współczesnych histori. Liczyłam na więcej smaczków z dawnych czasów.

Bardzo mi się podobała. Zabawna, zaskakująca, momentami przerażająca, wciąga jak szalona. To pisałem ja... autor:)
A tak na poważnie to pozdrawiam wszystkich Czytelników Lubimy Czytać!

A tak na poważnie to pozdrawiam wszystkich Czytelników Lubimy Czytać!

• Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski