W świetle błyskawicy

Okładka książki W świetle błyskawicy Lauren Wolk
Okładka książki W świetle błyskawicy
Lauren Wolk Wydawnictwo: Dwie Siostry Cykl: Wolf Hollow (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wolf Hollow (tom 2)
My Own Lightning
Dwie Siostry
2023-10-01
2023-10-01
Dorota Konowrocka-Sawa

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Książka "W świetle błyskawicy" Lauren Wolk
to kontynuacja powieści "Rok, w którym nauczyłam się kłamać".

Trochę się bałam tej lektury, okładka jest dość niepokojąca,
a pierwszy tom był niełatwy, poruszający, mocny!

Ale ta historia jest zupełnie inna, spokojniejsza,
a przy czytaniu towarzyszą jej inne emocje.

To najlepsza książka, jaką przeczytałam w tym roku!
To książka-refleksja, książka-zaduma!
Też porusza!

Nie wszystko jest takie jak się wydaje!
Nic nie jest takie, jak się wydaje?

Żeby w pełni odebrać uczucia i emocje głównej bohaterki,
trzeba znać tragiczne wydarzenia z tomu pierwszego,
ofiary i znęcających się oraz wstrząsający finał.

Annabelle nie umie zamknąć tego rozdziału,
wciąż rozpamiętuje tamte wydarzenia,
chce zrozumieć tamte motywy.
Może chciałaby usłyszeć "przepraszam",
może chciałaby przebaczyć ?

Autorka kontynuację snuje powoli, tu najważniejsze są relacje.
To nie jest książka akcji, to opowieść o ludzkich charakterach,
o uważności, empatii, o drugiej szansie, zmianie,
o tym, co niewidoczne dla oczu.

Pensylwania latem roku 1944.
Annabelle ma 13 lat, gdy trafia ją piorun,
w wyniku czego wyostrzają się jej zmysły,
wzrasta umiejętność rozumienia zwierząt,
co okaże się kluczowe w sprawie zaginionych psów.

Uwaga dziewczyny kieruje się nie tylko ku zwierzętom.
Annabelle wsłuchuje się w samą siebie,
przypatruje się innym ludziom,
a zwłaszcza Andy'emu.

Czy piorun obudził w niej coś, co już miała?
Czy bez błyskawicy dostrzegłaby to coś?
Kto ją uratował i dlaczego to ukrywa?

Co to jest odwaga?
Czym jest zaufanie?
Co to znaczy przyjaźń?
Czy dbanie o innych rodzi więź?

Cudowna lektura!
Długo będę ją pamiętać!

Polecam!

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Książka "W świetle błyskawicy" Lauren Wolk
to kontynuacja powieści "Rok, w którym nauczyłam się kłamać".

Trochę się bałam tej lektury, okładka jest dość niepokojąca,
a pierwszy tom był niełatwy, poruszający, mocny!

Ale ta historia jest zupełnie...

Zwiedziona ciekawością trafiam w bardzo różne miejsca i gatunki literackie. Lubię wybierać po okładce i czarować własną wyobraźnię iluzją, że to co okala treść ma ukryty sens i daje lekką namiastkę esencji wnętrza.
Jak będzie dzisiaj?

Podsunę Wam książki, które nie są skierowane do dziecięcego czytelnika, przez dość mroczny klimat czy momenty agresji, ale mimo to- mam wrażenie, że niosą wiele wartości, które mogą trafić do nas dorosłych ale również starszej młodzieży.
Dwie, następujące po sobie, dotyczące świata który otacza główną bohaterkę, Annabelle, trwające równolegle do prowadzonej II Wojny Światowej.

Poznajcie "Rok, w którym nauczyłam się kłamać " i "W świetle błyskawicy", książki autorstwa Lauren Wolk, wydanej pod skrzydłami @dwiesiostry.

Świat, który tutaj odkryjecie wydaje się być już lekko zapomniany. Wszędobylski lęk, łatwość w ocenianiu, czasem brutalność.. ale czy napewno już o nim nie pamiętamy?
Dziś przyjmuje inne formy, czasami wydaje się łagodniejszy, aby jeszcze innym razem przybierać na sile.

Annabelle nie jest łatwo.
"Rok, w którym nauczyłam się klamac" pięknie wprowadzający w poważny i mroczny klimat tajemnic, które zdają się mnożyć zamiast zanikać, opowiada o serii trudnych emocjonalnie, czasem niefortunnych kolei losu.
Zamieszkująca Pensylwanię dziewczynka zostaje naocznym świadkiem działań Betty, która gołymi rękami gotowa jest krzywdzić ludzi i zwierzęta z własnego widzimisię i jednocześnie z lubością obarcza winą innych. Widziana przez świat jako mała dziewczynka, która jest tylko dzieckiem, staje się świadomym oprawcą innych dzieci, czerpiąc z tego satysfakcję bez tłumaczenia. Rodzice pozostają bierni i nie wzruszeni bo łatwiej im wierzyć kłamstwom niepozornym.

"W świetle błyskawicy" to tegoroczna kontynuacja losów Annabelle, już po zdaje się najtrudniejszych życiowych przeprawach. Gdy jednak nieoczekiwany wyścig z czasem przeradza się w widmo śmiertelnego zagrożenia a jego następstwa mają odmienić nie tylko główna bohaterkę ale także ludzi dookoła niej- czas zatrzymuje się a historia ucieka spod naszych palców.
Zwiększona wrażliwość fizyczna i psychiczna uzyskana po wypadku wprowadza w jej świat nadzieję i empatię, ale czy będzie wystarczająco silna aby budować zdrowe relacje a przy tym jednocześnie pomagać tym którzy będą tego od niej oczekiwać?
Opowieści mają charakter wielowymiarowy. To co czytamy to wyłącznie powłoka mająca wyłonić z naszej duszy pokłady wrażliwości i otworzyć na kolejne nowe elementy historii, nowe wątki i ... tajemnice
Dostrzegam jedną negatywna tylko uwage- w książkach pojawiają się drobne literówki i czasami (choć nie wiem czy to kwestia korekty  czy tlumaczenia) szyk zdania jest lekko zaburzony i trudno go zrozumieć.
Nie mniej są to historie, które wciagaja i nie pozostawiają nam złudzeń na temat świata i życia. Warto przeczytać, sprawdzić i dać sie przenieść w tą alternatywną rzeczywistość.

Jak będzie dzisiaj?

• 1. Biblio Główna
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki W świetle błyskawicy