Bezdzietne z wyboru

Okładka książki Bezdzietne z wyboru Justyna Dżbik-Kluge
Okładka książki Bezdzietne z wyboru
Justyna Dżbik-Kluge Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2023-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2023-10-25
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383191782
Tagi:
literatura polska literatura faktu bezdzietność macierzyństwo kobiecość wywiad
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ratownik. Nie jestem bogiem Justyna Dżbik-Kluge, Jarosław Sowizdraniuk
Ocena 6,8
Ratownik. Nie ... Justyna Dżbik-Kluge...
Okładka książki Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków Justyna Dżbik-Kluge, Tomasz Samojlik, Jarosław Sowizdraniuk
Ocena 8,6
Praktycznie ws... Justyna Dżbik-Kluge...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
251 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
276
204

Na półkach:

Ciężko nazwać to opracowanie książką, raczej zbiorem rozmów, spostrzeżeń pewnej grupy kobiet, które podjęły decyzję o niedzietności, nie -> bezdzietności, bo słusznie wspomniene "bez" oznacza jakiś deficyt. Nieposiadanie potomstwa nie jest ułomnością ani biologiczną ani psychologiczną. Wszyscy jesteśmy inni a rozwój, wolność oraz spełnienie definiujemy w rozmaity sposób. Każda kobieta spełniona, oddana swojej pasji czy drodze jest wartościowa.
Zazdroszczę bohaterkom zamknięcia pewnego etapu w życiu i pewności w podjętej decyzji. Ja jeszcze nie wiem czego tak naprawdę chcę lub co jeszcze mogę zrobić, aby te dzieci mieć lub ostatecznie porzucić tą decyzję. Akceptuję różnorodność, wolność, lecz część wypowiedzi była niesmaczna, sprowadzająca dzieci do darmozjadów, złodzieji czasu czy popularnych już kaszojadów :) Kobiety posiadające dzieci często niedosłownie opisywane były jako te z niskimi horyzontami, z brakiem ambicji czy mało oświeconymi. Rozmowa z panią doktor Moniką Mynarską wydawała mi się najbardziej obiektywna i wartościowa. Plus za wspomnienie o parach korzystających z prób in vitro oraz typowych pytaniach przy stole i klasycznej szklance wody.

Ciężko nazwać to opracowanie książką, raczej zbiorem rozmów, spostrzeżeń pewnej grupy kobiet, które podjęły decyzję o niedzietności, nie -> bezdzietności, bo słusznie wspomniene "bez" oznacza jakiś deficyt. Nieposiadanie potomstwa nie jest ułomnością ani biologiczną ani psychologiczną. Wszyscy jesteśmy inni a rozwój, wolność oraz spełnienie definiujemy w rozmaity sposób....

więcej Pokaż mimo to

avatar
119
55

Na półkach: , ,

Zawiodłam się na tej książce. Miałam wrażenie że rozmówczynie są z bardzo podobnych środowisk, brakowało mi szerszej perspektywy. Dużo czasu poświęca się o mówieniu jakie to macierzyństwo jest straszne (jako argument przeciwko posiadaniu dzieci),ale czy jeśli chcieliśmy się dowiedzieć o realiach macierzyństwa, to czy pytanie bezdzietnych jest najlepszym pomysłem? Książkę ratują głosy specjalistów, choć ich opinie są bardzo zachowawcze i przyznają że trudno tutaj jednoznacznie coś stwierdzić. Mam wrażenie że książka powstała, żeby dać przestrzeń do wylania frustracji osób bezdzietnych, ale większość podobnych wypowiedzi mogę przeczytać w komentarzach pod postami na social mediach.

Zawiodłam się na tej książce. Miałam wrażenie że rozmówczynie są z bardzo podobnych środowisk, brakowało mi szerszej perspektywy. Dużo czasu poświęca się o mówieniu jakie to macierzyństwo jest straszne (jako argument przeciwko posiadaniu dzieci),ale czy jeśli chcieliśmy się dowiedzieć o realiach macierzyństwa, to czy pytanie bezdzietnych jest najlepszym pomysłem? Książkę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1216
98

Na półkach: ,

Temat znam z autopsji i z wielką ciekawością zabrałam się za lekturę. Trochę się rozczarowałam, bo autorka bardziej skupiła się na przyczynach takiej a nie innej decyzji bohaterek niż na jej konsekwencjach. Bezdzietność jest wynikiem indywidualnej decyzji osób, które mogą mieć dzieci lub tragedii, kiedy dotyka tych pragnących potomstwa, ale w obu przypadkach, bez względu na powód, przynosi ze sobą konieczność bezustannego tłumaczenia się z tego, że się dzieci nie ma. I tego trochę mi w książce zabrakło, było, ale za mało. Generalnie dobra książka poruszająca trudny temat. Ale podczas lektury zobaczyłam coś, co bardziej skłoniło mnie do napisania tej opinii niż sam temat książki. Chodzi mianowicie o bezsensowne i na siłę tworzone żeńskie odpowiedniki istniejących rzeczowników, które takiej formy nie posiadają. Ja nie wiem, czy to jakieś kompleksy, czy brak dystansu do siebie, ale to, co przeczytałam w tej książce zahacza już o granice absurdu. Uwaga, cytat, str. 214: "Niematki nie są opozycją wobec matek, nie jesteśmy swoimi WROGINIAMI". Koniec cytatu. Że co, przepraszam, kim nie są?? Ludzie, litości... A może: ludzinie? Człowiekinie?

Temat znam z autopsji i z wielką ciekawością zabrałam się za lekturę. Trochę się rozczarowałam, bo autorka bardziej skupiła się na przyczynach takiej a nie innej decyzji bohaterek niż na jej konsekwencjach. Bezdzietność jest wynikiem indywidualnej decyzji osób, które mogą mieć dzieci lub tragedii, kiedy dotyka tych pragnących potomstwa, ale w obu przypadkach, bez względu na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
213
186

Na półkach:

Bardzo ważna książka. I potrzebna. Uważam, że nie posiadanie dzieci nie powinno być w ogóle kwestią dyskusyjną. Jeśli ktoś nie chce ich mieć to należy to uszanować, to jego życie w końcu. Dziecko wiąże się z odpowiedzialnością, którą nie każdy jest gotowy wziąść na siebie. Tym bardziej jeśli spojrzymy szerzej na świat w jakim żyjemy. Świat pełen konfliktów, zniszczenia, wojen, niepewności, dramatów i różnego rodzaju podziałów, co wiąże się z zagrożeniami, przed którymi nie zawsze człowiek będzie w stanie uchronić swoje dziecko. I wyobrażam sobie, że ten lęk z tym związany może być dla niektórych nie do przeskoczenia.
Niektórzy mówią, że nie posiadanie dzieci jest egoistyczne. Nie zgadzam się z tym. Egoistyczne jest robienie z dziecka sensu swojego życia, i myślenie typu - że jak nie mam dzieci, to kto mi poda na starość szklankę wody. Dziecko nie jest własnością, jest osobnym bytem. Część osób zapomina o tym. I odbiera dzieciom możliwość samodzielnego myślenia, przelewając na nie swoje przekonania, a bywa że też lęki i uprzedzenia.
Ubolewam nad tym, jak łatwo mieć dziecko. Nie trzeba żadnych przygotowań, żadnych egzaminów, czego wynikiem jest to, że dzieci mają osoby, które absolutnie nie powinny ich mieć. Osoby nieodpowiedzialne, jak niektórzy influencerzy, robiący z życia dziecka jakiś show i cyrk bądź też po prostu patologia, gdzie dziecko jest bite, głodzone itp.
I warto głośno powiedzieć - każdy jest pełnym bytem, czy ma dzieci czy też ich nie ma.
A życie wygląda różnie i ma znacznie więcej scenariuszy niż ten najbardziej typowy - czyli małżeństwo i dzieci. Jeśli ktoś jest szczęśliwy w tym, to super, lecz nikt nie ma prawa przymuszać czy wywierać presji na kimś do powielania własnych wyborów. Szczęście i zadowolenie z życia ma różne barwy.

Bardzo ważna książka. I potrzebna. Uważam, że nie posiadanie dzieci nie powinno być w ogóle kwestią dyskusyjną. Jeśli ktoś nie chce ich mieć to należy to uszanować, to jego życie w końcu. Dziecko wiąże się z odpowiedzialnością, którą nie każdy jest gotowy wziąść na siebie. Tym bardziej jeśli spojrzymy szerzej na świat w jakim żyjemy. Świat pełen konfliktów, zniszczenia,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
773
521

Na półkach: ,

Temat istotny, warsztat pisarski dobry, wywiady powtarzalne.

Temat istotny, warsztat pisarski dobry, wywiady powtarzalne.

Pokaż mimo to

avatar
223
146

Na półkach: , , ,

Książka ta porusza bardzo ważny społecznie temat.Jak mówi sam tytuł "bezdzietność z wyboru " to bardzo wrażliwy temat ,tylko chyba bardziej dla par z dziećmi. Ot taki paradoks.Ludzie mają dziwną naturę wtrącania się i komentowania czyjegoś życia i wyborów,uważając przy tym ,że tylko nasza racja i nasze decyzje i wybory są najlepsze. A przecież każdy z nas jest inny ,ma inne poglądy inny pomysł na życie i inne potrzeby.uszanujmy to.
Dla mnie książka jest bardzo mądra i życiowa. I choć nie jest to pozycja ,którą każdy bezwzględnie powinien przeczytać , bo nie wpisuje się ona w trendy i mode czytelniczą ,to jednak jest warta uwagi.polecam wielbicielom takich publikacji.

Książka ta porusza bardzo ważny społecznie temat.Jak mówi sam tytuł "bezdzietność z wyboru " to bardzo wrażliwy temat ,tylko chyba bardziej dla par z dziećmi. Ot taki paradoks.Ludzie mają dziwną naturę wtrącania się i komentowania czyjegoś życia i wyborów,uważając przy tym ,że tylko nasza racja i nasze decyzje i wybory są najlepsze. A przecież każdy z nas jest inny ,ma...

więcej Pokaż mimo to

avatar
430
430

Na półkach:

Okazuje się, że można bez dzieci żyć i być szczęśliwym. Można lubić dzieci i nie chcieć mieć własnych. Można mieć dzieci i żałować, że się zdecydowało na rodzicielstwo. Są tacy ludzie i tyle. Fajnie, że się o tym mówi, a może mówić trzeba nawet więcej, żeby pomóc ludziom w podjęciu najlepszej decyzji w tej sprawie.

Okazuje się, że można bez dzieci żyć i być szczęśliwym. Można lubić dzieci i nie chcieć mieć własnych. Można mieć dzieci i żałować, że się zdecydowało na rodzicielstwo. Są tacy ludzie i tyle. Fajnie, że się o tym mówi, a może mówić trzeba nawet więcej, żeby pomóc ludziom w podjęciu najlepszej decyzji w tej sprawie.

Pokaż mimo to

avatar
513
332

Na półkach:

Dobre zdanie - wszystkie jesteśmy kompletne (z dziećmi czy bez). Same jesteśmy wystarczające.

Dobre zdanie - wszystkie jesteśmy kompletne (z dziećmi czy bez). Same jesteśmy wystarczające.

Pokaż mimo to

avatar
32
32

Na półkach:

Są takie książki, które powinny być omawiane w szkole. I moim zdaniem to jest jedna z nich. Żeby wychować, nauczyć młodych ludzi, że każdy ma prawo wyboru. Autorka zwraca uwagę na mity, stereotypy, naciski społeczeństwa i bliskich. A także podział bezdzietności w zależności od okoliczności. Rozmawia z młodymi i starszymi kobietami, psychologiem i lekarzem. Porusza kwestie pandemii i polityki, przez co książka jest bardzo na czasie. Całość w formie wywiadów i reportażu, więc szybko się czyta. A dodatkowo zawiera masę faktów.

Są takie książki, które powinny być omawiane w szkole. I moim zdaniem to jest jedna z nich. Żeby wychować, nauczyć młodych ludzi, że każdy ma prawo wyboru. Autorka zwraca uwagę na mity, stereotypy, naciski społeczeństwa i bliskich. A także podział bezdzietności w zależności od okoliczności. Rozmawia z młodymi i starszymi kobietami, psychologiem i lekarzem. Porusza kwestie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
245
42

Na półkach:

Ważny społecznie temat ukazujący różne oblicza kobiet. Warto przeczytać, nieważne, czy jest się matką czy kobietą bezdzietną. Książka poszerza horyzonty, pomaga zrozumieć inne poglady. Uczy tym samym szacunku I akceptacji. Oraz przypomina, że każdy ma prawo do wyboru swojej drogi. Bez oceniania.

Ważny społecznie temat ukazujący różne oblicza kobiet. Warto przeczytać, nieważne, czy jest się matką czy kobietą bezdzietną. Książka poszerza horyzonty, pomaga zrozumieć inne poglady. Uczy tym samym szacunku I akceptacji. Oraz przypomina, że każdy ma prawo do wyboru swojej drogi. Bez oceniania.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    298
  • Chcę przeczytać
    281
  • 2023
    27
  • Posiadam
    24
  • 2024
    19
  • Audiobook
    16
  • Teraz czytam
    12
  • Audiobooki
    11
  • Literatura faktu
    8
  • Reportaż
    5

Cytaty

Więcej
Justyna Dżbik-Kluge Bezdzietne z wyboru Zobacz więcej
Justyna Dżbik-Kluge Bezdzietne z wyboru Zobacz więcej
Justyna Dżbik-Kluge Bezdzietne z wyboru Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także