Nowa Fantastyka 493 (10/2023)

Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowa Fantastyka 483 (12/2022) Wołodymyr Arieniew, Serhij Legeza, Łukasz Orbitowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Carsten Schmitt, Istvan Vizvary
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Nowa Fantastyka 427 (04/2018) Rafał Kosik, Marcin Kowalczyk, Ursula K. Le Guin, Ken Liu, Jacek Łukawski, Tomasz Marchewka, Maciej Parowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Peter Watts, Charles Yu
Ocena 7,3
Nowa Fantastyk... Rafał Kosik, Marcin...
Okładka książki Nowa Fantastyka 479 (08/2022) Beth Goder, Rachael K. Jones, Joe R. Lansdale, Rafał Łoboda, Mika Modrzyńska, Mimi Mondal, Redakcja miesięcznika Fantastyka, E. Catherine Tobler, Marek Żelkowski
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Beth Goder, Rachael...
Okładka książki Nowa Fantastyka 485 (02/2023) Grace Chan, Patrick Ness, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jacek Sobota, John Wiswell, Przemysław Zańko-Gulczyński
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Grace Chan, Patrick...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 / 2023 Wojciech Brzoska, Magdalena Kicińska, Sam Knight, Jerzy Koch, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Cristina Morales, Joanna Mueller, Redakcja magazynu Pismo, Adam Robiński, Filip Springer
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, M...
Okładka książki Nowa Fantastyka 492 (09/2023) Cezary Czyżewski, Adrianna Filimonowicz, Ołeksij Gedeonow, Nina Kiriki Hoffman, Marta Kładź-Kocot, Naomi Kritzer, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Krzysztof Rewiuk
Ocena 7,1
Nowa Fantastyk... Cezary Czyżewski, A...
Okładka książki Nowa Fantastyka 436 (01/2019) Paweł Ciećwierz, Matthew Kressel, Artur Laisen, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Paweł Ciećwierz, Ma...

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
412
336

Na półkach: , , , , , , , ,

Z wielu powodów to był bardzo dobry numer i chyba nawet jeden z lepszych w ostatnim czasie.

Duży plus za odważną okładkę no i powrót galerii - bardzo dobry pomysł i oby galeria gościła na łamach pisma częściej!

Publicystyka na wysokim poziomie - cieszy merytoryczny artykuł o polskich planszówkach. Bardzo ciekawy i wartościowy był artykuł o literaturze japońskiej.

Opowiadania też o poziomie mam wrażenie nieco wyższym niż zazwyczaj. Niemal wszystkie co najmniej ciekawe. Zasadniczo pochłonąłem cały dział prozy właściwie na raz, co mi się nie zdarzało zbyt często w przypadku poprzednich numerów.

Z wielu powodów to był bardzo dobry numer i chyba nawet jeden z lepszych w ostatnim czasie.

Duży plus za odważną okładkę no i powrót galerii - bardzo dobry pomysł i oby galeria gościła na łamach pisma częściej!

Publicystyka na wysokim poziomie - cieszy merytoryczny artykuł o polskich planszówkach. Bardzo ciekawy i wartościowy był artykuł o literaturze japońskiej....

więcej Pokaż mimo to

avatar
711
183

Na półkach: ,

Ledwo rok temu było czterdziestolecie.
A tu już historia goni, nadrabiając gnuśne ostatnie 20 lat. Oby meta nie była za zakrętem.
Ale do lektury.

Opowiadania polskie.
„Płowy Jack” Cezarego Zbierzchowskiego – „Według łotra” Snerga wywarło na mnie kiedyś spore wrażenie. Zbierzchowski mowi o sprawach ważnych (dla niektórych przynajmniej),ale trochę bełkotliwie. Coś tam da się wyciągnąć sensownego, coś trąci modną obecną publicystyką… W sumie – nie zrozumiałem w pełni i satysfakcji z lektury brak.
„Amaterasu marsjańska” Kamili Regel – zacznę od pretensji: nie znam mitologii Japonii i tyle mi umyka :/. Ale to jedyny (dla mnie) minus tego opka. Bo napisane jest przepięknie, chyba każde słowo tkwi w nim na swoim, właściwym miejscu, budując misterną, dopracowaną w każdym zdaniu całość. A i przesłanie mnie zaskoczyło, ale też zmusiło do pewnych przemyśleń.
No brawo!!! Zajdel będzie? Ja jestem na tak!
„Prawdziwy bohater” Tomasza Kaczmarka – fantasy. Kiedy myślałem, że to standardowa sztampa, zakończenie wybiło mnie z pobłażliwej postawy czytelniczej. Oceniam całość na 3, ale zakończenie na 5. Czyli warto przeczytać.

Opowiadania zagraniczne.
„Prastare miasto” Clarka Ashtona Smitha – trochę gorszy Lovecraft. Znaczy – dla miłośników!
„Śmierciokieł” Darii Piskozub – też fantasy. I oczywiście echa wojny, Nienajgorsze, ale jednak fantasy.
„Chwast z czasem skruszy skałę” Valerie Valdes – znowu fantasy? Oklepane przesłanie „razem możemy więcej” podane w nienajgorszy sposób. Kolejne letnie opowiadanie, ale miłośnikom fantasy się spodoba.
„Zrób to sam” Johna Wiswella – już się nie będę powtarzał o podgatunku na f… Znowu nic nowego: korporacje to ZUO, ale Jasio Prostaczek da radę je pokonać. Ujdzie, za to natężenie liter x w tekście skutecznie mnie zmęczyło. Odradzam!

Publicystyka.
Magiczne napoje lubię, czyli brawo dla Aleksandry Klęczar ;).
Ciekawy artykuł o planszówkach. Coś dawno nie było o grach towarzyskich, więc może coś więcej?
„W cieniu katastrofy” unaoczniło, jak geografia i geopolityka mają wpływ nawet na sztukę. Do przemyślenia!
Wróciła Galeria, i bardzo słusznie!

Ledwo rok temu było czterdziestolecie.
A tu już historia goni, nadrabiając gnuśne ostatnie 20 lat. Oby meta nie była za zakrętem.
Ale do lektury.

Opowiadania polskie.
„Płowy Jack” Cezarego Zbierzchowskiego – „Według łotra” Snerga wywarło na mnie kiedyś spore wrażenie. Zbierzchowski mowi o sprawach ważnych (dla niektórych przynajmniej),ale trochę bełkotliwie. Coś tam da...

więcej Pokaż mimo to

avatar
257
236

Na półkach:

Co by tu powiedzieć.
Na pewno nie zachwyciły mnie opowiadania autorów polskich. Dwa są takie sobie, a opowiadanie Zbierzchowskiego należy do uniwersum, którego nie znam i przez to nie mogę w pełni zrozumieć tekstu.

Lepiej jest, jeśli chodzi o utwory zagraniczne. „Prastare miasto”, mimo że autorzy straszą „mentalnością tamtych czasów” jest tekstem, który spodoba się fanom Lovecrafta, czy Poego.
„Śmierciokieł” za to jest opowiadaniem zrozumiałym, jeśli ktoś zrozumie autora. Czy na Ukrainie ktoś teraz przeżywa taki horror?
Valdes był jedynie okey
I tutaj przychodzi Wiswell ze swoim zrób to sam. Nie mam nic do fantastyki z osobami niebinarnymi. Jednak końcówki typu zrobiłxm lub polubiłxm po prostu kłują w oczy. Najgorsze jest jednak przesłanie utworu. Znowu zły światowy rząd i znowu dobrzy outsiderzy. Czy autor naprawdę myśli, że słuchanie się internetowych „specjalistów” i stawianie ich nad ludzi wykształconych to dobry pomysł? W takim razie witamy na płaskiej ziemi, gdzie husaria ujeżdżała dinozaury.

Co by tu powiedzieć.
Na pewno nie zachwyciły mnie opowiadania autorów polskich. Dwa są takie sobie, a opowiadanie Zbierzchowskiego należy do uniwersum, którego nie znam i przez to nie mogę w pełni zrozumieć tekstu.

Lepiej jest, jeśli chodzi o utwory zagraniczne. „Prastare miasto”, mimo że autorzy straszą „mentalnością tamtych czasów” jest tekstem, który spodoba się fanom...

więcej Pokaż mimo to

avatar
126
82

Na półkach: , ,

Ten numer jest niezwykle rozczarowujący. Publicystyka jest, bo jest, ale szczególnie interesującego artykułu nie znalazłem, obecny jest za to kolejny bezbecki epizod „Lila i Puta”.

Najgorszym elementem tego numeru są opowiadania spod pióra polskich autorów. Ostatnimi czasy nic gorszego niż „Płowy Jack” Cezarego Zbierzchowskiego nie przeczytałem, aż szkoda się rozpisywać jak ono jest złe. Pewien potencjał miała w sobie Kamila Regel pisząc „Amaterasu marsjańska”, jednak zupełnie został on zaprzepaszczony, a opowiadanie jest po prostu nużące. Zaś „Prawdziwy bohater” Tomasza Kaczmarka jest tak średni, że zapomina się o nim zaraz po przeczytaniu.

Proza zagraniczna wypada w tym porównaniu trochę lepiej. „Prastare miasto” Clarka Ashtona Smitha, jest opowiadaniem dobrym, a można je porównać do słabszych dzieł Lovecrafta, ale to nie zmienia faktu, że nadal jest ono dobre, choć jego długość rozczarowuje. „Śmierciokieł” Darii Piskozub jest najlepszym tekstem w tym numerze, w doskonały sposób opisuje psychologiczny aspekt pierwszych dni wojny. „Chwast z czasem skruszy skałę” Valerie Valdes jest również dobre, choć zrywa z pewnymi standardami klasycznego opowiadania fantasy. John Wiswell nie popisał się zbytnio w „Zrób to sam”, jest to po prostu coś tragicznego od czytania czego bolą oczy.

Podsumowując, ten numer w sumie tak średnio bym polecał.

Ten numer jest niezwykle rozczarowujący. Publicystyka jest, bo jest, ale szczególnie interesującego artykułu nie znalazłem, obecny jest za to kolejny bezbecki epizod „Lila i Puta”.

Najgorszym elementem tego numeru są opowiadania spod pióra polskich autorów. Ostatnimi czasy nic gorszego niż „Płowy Jack” Cezarego Zbierzchowskiego nie przeczytałem, aż szkoda się rozpisywać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    15
  • Czasopisma
    5
  • Chcę przeczytać
    3
  • 2023
    3
  • Kosmici, duchy, elfy
    1
  • Fantastyka
    1
  • Literatura Sci-Fi
    1
  • Publicystyka
    1
  • Czasopisma fantastyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 493 (10/2023)


Podobne książki

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 500 (05/2024) Adrianna Filimonowicz, José Pablo Iriarte, Fonda Lee, Ray Nayler, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Lavie Tidhar, Istvan Vizvary
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Adrianna Filimonowi...
Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,0
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...

Przeczytaj także