Franciszek Pieczka. Portret intymny

Katarzyna Stoparczyk Wydawnictwo: MANDO biografia, autobiografia, pamiętnik
MANDO
2024-01-24
2024-01-24

Ta książka to jedno wielkie nieporozumienie!
Franciszek Pieczka, wybitny aktor i niezwykle skromny człowiek, bez wątpienia zasłużył na rzetelną biografię, ale to co firmuje swoim nazwiskiem pani Stoparczyk nie tylko nie zasługuje na takie miano, ale w takiej formie nie powinna się nigdy ukazać.
Rozumiem, że śmierć aktora uniemożliwiła zrealizowanie do końca ich wspólnego projektu, ale w tej sytuacji lepiej było całkiem zrezygnować.
Bo czym jest ta książka? Zlepkiem jakichś nieśmiesznych anegdot, które w najmniejszym stopniu nie oddają fenomenu i wielkości Franciszka Pieczki. Co gorsza, to wszystko jest kompletnie nieuporządkowane, pozbawione chronologii i tylko autorka wie, czym kierowała się oddając do rąk czytelników swoje “dzieło” w takim stanie.
Przeczytałem tę książkę z szacunku dla jej bohatera, ale głównie dlatego, że dostałem ją w prezencie. Nawet nie wyobrażałem sobie, że to taki chłam. Współczuję serdecznie tym, którzy wydali na jej zakup swoje pieniądze.
Stanowczo odradzam.

Ta książka to jedno wielkie nieporozumienie!

Jakie to jest dobre! "Franciszek Pieczka. Portret intymny" Katarzyny Stoparczyk wydana przez Wydawnictwo Mando.
Franciszka Pieczkę znają wszyscy, pewnie większości zapisał się w pamięci jako Gustlik z "Czterech pancernych i psa", a ostatnio - jako mądry ławeczkowianin Stach Japycz z "Rancza"
Ale jaki był prywatnie? Ta książka pokazuje niesamowite oblicze pana Franciszka. Niesamowite, bo proste. O wyznaczonych, trwałych i pielęgnowanych wartościach: "Na samym początku jest Bóg, zaraz potem rodzina, za nią honor i na końcu tych trzech jest ojczyzna" I to nie były puste słowa.
Poznajemy pana Franciszka, "Franeczka" - jak mówiła do niego żona, przez anegdoty, historie opowiadane przez niego samego, najbliższych i znajomych.
Wielki aktor i wielki człowiek, który patrzył na świat oczami dziecka, nieustannie się zachwycał i dziwił:
"Jaki ten świat ładny", szanował ludzi, miał w sobie dużo pokory, a nade wszystko kochał i dbał o rodzinę. Dla wnuków zrobiłby wszystko, dzieciom przekazał swoje wartosci, a Jan Jakub Kolski wymyślił nawet jednostkę dobroci i bezinteresowności- jedną pieczkę.
Kochał rodzinę, świat, zwierzęta...i klasyczne Prince Polo.
Spisane przez Katarzynę Stoparczyk opowieści o Franciszku Pieczce to piękna historia życia, która bawi, wzrusza, daje refleksję i nadzieję, bo jak mówi syn aktora, Piotr Pieczka: "(...)ty się niczym nie przejmuj, ty wrzuć na luz. Przecież tata opiekuje się nami z góry."

Ciekawy bohater , słaby portret.

Ciekawy bohater , słaby portret.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Co za cudna biografia. Pełna ciepła i miłości.
Są chwile do śmiechu, są momenty wzruszenia.
Poznajemy Pana Franciszka jako skromnego , prawego człowieka, tatę ,dziadka i męża oddanego żonie.
Życzyłabym sobie ,żeby każda książka była tak dopracowana Do tego atutem są zdjęcia.
Tej książki się nie czyta, przez nią się płynie..
I tak żal ,że Pan Franciszek nie doczekał jej wydania ..

Co za cudna biografia. Pełna ciepła i miłości.
Są chwile do śmiechu, są momenty wzruszenia.
Tej książki się nie czyta, przez nią się płynie..
I tak żal ,że Pan Franciszek nie doczekał jej...

Jeżeli komuś brakuje chronologii zdarzeń niech włączy wikipedię o Franciszku Pieczce. Portret intymny przedstawia męża, ojca, DZIADKA, Ślązaka, aktora, Gustlika, Stacha Japycza i to ich najlepsze "kawałki". Krótkie opowiastki, anegdoty, to tak jakby słuchać własnego dziadka, który czasem przysypia, czasem pyknie fajeczkę, a w międzyczasie opowie co mu pamięć podpowie. Czasem wystarczy jakieś słowo czy gest, a już się przypomina i leci opowieść, może już wielokrotnie powtarzana, ale ciągle chętnie słuchana, bo pochodzi od kochanej osoby, której wkrótce może zabraknąć. Nie przegap tych chwil...

Piękna książka o przepięknym wrażliwym człowieku. Przeczytałam jednym tchem.

Piękna książka o przepięknym wrażliwym człowieku. Przeczytałam jednym tchem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie napisana historia pana Franciszka...bez przydługich opowieści, bez przynudzania. Jeśli się dobrze wczytamy to możemy poznać nie tylko jego charakter ale również talent. Nie trzeba pisać 300 stronicowego tomu aby opowiedzieć historię człowieka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękny, cieplÿ portret pana Franciszka. Malowany slowami w formie krotkich opowiesci. Lektura na jeden wieczór. Urocza. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z okładki uśmiecha się do nas Franciszek Pieczka, wspaniały aktor i dobry człowiek. Szkoda, że książka mu poświęcona do dobrych raczej nie należy. Składa się z kilkudziesięciu krótkich rozdziałów, migawek z życia aktora i jego rodziny. Trzeba przyznać, że te opowieści są bardzo ciekawe, ale … No właśnie … Gdybyż autorka pokusiła się chociaż o ułożenie tych skrawków w jakiejś logicznej kolejności, choćby chronologicznej, powstałaby spójna całość. Ta sytuacja kojarzy mi się z odtwarzaczem CD. Gdy naciśniemy jeden z przycisków, utwory na płycie odtwarzane są w przypadkowej kolejności. Tak właśnie jest z tą książką. Totalny chaos. Taki aktor jak Franciszek Pieczka zasługuje na solidną biografię. Mam nadzieję, że kiedyś taka powstanie.

Zbiór obrazków z prywatnego życia Franciszka Pieczki., (do przeczytania w jeden wieczór). Tego właśnie brakowało w biografii napisanej wcześniej przez Magdalenę Jaros. W tym przypadku autorka miała dostęp i do najbliższej rodziny i do wielu prywatnych zdjęć i wreszcie do samego p. Franciszka.
Szkoda, że nie powstała zamiast tych dwóch książek jedna całościowa biografia. Tym niemniej obie suw dobrze uzupełniają.

• LEGIMI
  • JUŻ JUŻ JUŻ
  • BIOGRAFIA
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce

Katarzyna Stoparczyk Franciszek Pieczka. Portret intymny Zobacz więcej